Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρα λες να ξερει οτι εγεινε ******* ? Και τοτε γιατι δεν κανουνε ενα Post στο website να κανουνε ολοι Refund? Φανταζομαι οτι δεν ειμαστε 15-20 ατομα.....

 

Δε ξέρω τι παιζει με τους κινεζόπουλους. Άσχετα αν το vickmall είναι ένα σκαλί παραπάνω απο τους υπόλοιπους, δεν έχουν και τόσο πελατοκεντρική αντίληψη του εμπορίου.

 

Πάντως όταν τους είπα οτι η συνήθης πρακτική είναι να ενημερώνεις, και ακόμα και να προσφέρεις κάτι σαν αποζημίωση σε όσους έχουν ταλαιπωρηθεί, απάντησαν {μετά απο μισάωρη διαβούλευση με το google translate και την εξειδικευμένη τους ομάδα πυρηνικών επιστημόνων} οτι μόλις συνέλθουν απο το χτύπημα της μοίρας, θα προσφέρουν μια έκπτωση στους παθόντες μελλοντικά. Πιθανολογώ στα τρομακτικά επίπεδα του 3% ή/και έως 4.99 δολάρια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε ξέρω τι παιζει με τους κινεζόπουλους. Άσχετα αν το vickmall είναι ένα σκαλί παραπάνω απο τους υπόλοιπους, δεν έχουν και τόσο πελατοκεντρική αντίληψη του εμπορίου.

 

Πάντως όταν τους είπα οτι η συνήθης πρακτική είναι να ενημερώνεις, και ακόμα και να προσφέρεις κάτι σαν αποζημίωση σε όσους έχουν ταλαιπωρηθεί, απάντησαν {μετά απο μισάωρη διαβούλευση με το google translate και την εξειδικευμένη τους ομάδα πυρηνικών επιστημόνων} οτι μόλις συνέλθουν απο το χτύπημα της μοίρας, θα προσφέρουν μια έκπτωση στους παθόντες μελλοντικά. Πιθανολογώ στα τρομακτικά επίπεδα του 3% ή/και έως 4.99 δολάρια

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Παρόλο που λέτε ότι εμείς με άφιξη στην Ελλάδα 18/4 δεν θα πρέπει να μιλάμε, είμαστε ακριβώς ίδια περίπτωση με σας τους παλιούς! Ημερομηνίες πολύ μετά από εμάς έχουν παραλάβει και εμείς εκεί κολλημένοι στο ίδιο status. Τα Elta λένε 15/4 ότι έφυγε από Σιγκαπούρη και τίποτα άλλο μετά! Και δείτε εδώ απάντηση από τα ΕΛΤΑ που έστειλα ερώτηση τη προηγούμενη βδομάδα για το δέμα που περιμένω με το tracking number από το to2c: " Χρήστης ΚΕΠΕΠ 07 <customer.service@elta-net.gr>

 

Σήμερα στις 11:31 π.μ.

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, σας πληροφορούμε ότι μέχρι σήμερα 09.05.2016, δεν υπάρχει καταγραφή άφιξης / διαχείρισης του εν λόγω αντικειμένου στην Ελλάδα.

 

Με εκτίμηση,

Αθανασία Κοσμά

 

Ελληνικά Ταχυδρομεία Α.Ε.

 

Διεύθυνση Δικτύου Λιανικής και

 

Εξυπηρέτησης Πελατών

 

Τομέας Εξυπηρέτησης Πελατών

 

Hellenic Post Customer Service

 

Adrianoupoleos 45 - 160 70 Kesariani, Greece

 

Tel: +30 800 11 82000 - 2103353100 - 2103353777

 

e-mail: service@elta-net.gr

Άρα δε πρέπει να χάνουμε άλλη μέρα μου φαίνεται! Μάλλον δε θα παραλάβει κανείς μας!

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση προσωπικών στοιχείων επικοινωνίας
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Παρόλο που λέτε ότι εμείς με άφιξη στην Ελλάδα 18/4 δεν θα πρέπει να μιλάμε, είμαστε ακριβώς ίδια περίπτωση με σας τους παλιούς! Ημερομηνίες πολύ μετά από εμάς έχουν παραλάβει και εμείς εκεί κολλημένοι στο ίδιο status. Τα Elta λένε 15/4 ότι έφυγε από Σιγκαπούρη και τίποτα άλλο μετά! Και δείτε εδώ απάντηση από τα ΕΛΤΑ που έστειλα ερώτηση τη προηγούμενη βδομάδα για το δέμα που περιμένω με το tracking number από το to2c: " Χρήστης ΚΕΠΕΠ 07 <customer.service@elta-net.gr>

Προς mixalis_papakon@yahoo.gr

Σήμερα στις 11:31 π.μ.

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, σας πληροφορούμε ότι μέχρι σήμερα 09.05.2016, δεν υπάρχει καταγραφή άφιξης / διαχείρισης του εν λόγω αντικειμένου στην Ελλάδα.

 

Με εκτίμηση,

Αθανασία Κοσμά

 

Ελληνικά Ταχυδρομεία Α.Ε.

 

Διεύθυνση Δικτύου Λιανικής και

 

Εξυπηρέτησης Πελατών

 

Τομέας Εξυπηρέτησης Πελατών

 

Hellenic Post Customer Service

 

Adrianoupoleos 45 - 160 70 Kesariani, Greece

 

Tel: +30 800 11 82000 - 2103353100 - 2103353777

 

e-mail: service@elta-net.gr

Άρα δε πρέπει να χάνουμε άλλη μέρα μου φαίνεται! Μάλλον δε θα παραλάβει κανείς μας!

 

Περίμενε να κλείσεις τουλάχιστον ένα μήνα από την ημερομηνία αγοράς...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Παρόλο που λέτε ότι εμείς με άφιξη στην Ελλάδα 18/4 δεν θα πρέπει να μιλάμε, είμαστε ακριβώς ίδια περίπτωση με σας τους παλιούς! Ημερομηνίες πολύ μετά από εμάς έχουν παραλάβει και εμείς εκεί κολλημένοι στο ίδιο status. Τα Elta λένε 15/4 ότι έφυγε από Σιγκαπούρη και τίποτα άλλο μετά! Και δείτε εδώ απάντηση από τα ΕΛΤΑ που έστειλα ερώτηση τη προηγούμενη βδομάδα για το δέμα που περιμένω με το tracking number από το to2c: " Χρήστης ΚΕΠΕΠ 07 <customer.service@elta-net.gr>

Προς mixalis_papakon@yahoo.gr

Σήμερα στις 11:31 π.μ.

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, σας πληροφορούμε ότι μέχρι σήμερα 09.05.2016, δεν υπάρχει καταγραφή άφιξης / διαχείρισης του εν λόγω αντικειμένου στην Ελλάδα.

 

Με εκτίμηση,

Αθανασία Κοσμά

 

Ελληνικά Ταχυδρομεία Α.Ε.

 

Διεύθυνση Δικτύου Λιανικής και

 

Εξυπηρέτησης Πελατών

 

Τομέας Εξυπηρέτησης Πελατών

 

Hellenic Post Customer Service

 

Adrianoupoleos 45 - 160 70 Kesariani, Greece

 

Tel: +30 800 11 82000 - 2103353100 - 2103353777

 

e-mail: service@elta-net.gr

Άρα δε πρέπει να χάνουμε άλλη μέρα μου φαίνεται! Μάλλον δε θα παραλάβει κανείς μας!

 

 

Να και το δικο μου ¨

 

2016-04-18 18:15 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-04-15 14:37 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-04-13 14:37 Received from Customer

 

Μαζι τα παραγγειλαμε, δεν μου λες που εστειλες μηνυμα? Σε πιο e-mail?

::X
Link to comment
Share on other sites

Να και το δικο μου ¨

 

2016-04-18 18:15 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-04-15 14:37 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-04-13 14:37 Received from Customer

 

Μαζι τα παραγγειλαμε, δεν μου λες που εστειλες μηνυμα? Σε πιο e-mail?

 

Παιδιά τζάμπα στέλνετε email και παίρνετε τηλέφωνα στα ΕΛΤΑ.

Αν τα δέματα δε σκαναριστούν στο κεντρο διαλογής του αεροδρομίου, δεν υπάρχουν για τα ΕΛΤΑ.

Είπαμε, ή η SG Post έχει κάνει κάποια @@@@@@ και απλά δηλώνει ότι έφτασαν Ελλάδα για να βγάλει τον ποπό της απ'έξω ή έχουν ξεχαστεί κάποιοι σάκοι στο αεροδρόμιο και περιμένουν να σκαναριστούν.

Τα ΕΛΤΑ δεν μπορούν να κάνουν τίποτα σε αυτήν την περίπτωση, ούτε και το κατάστημα...

Οπότε είτε περιμένετε μήπως και έρθουν είτε πάτε για dispute αλλά κλείστε τουλάχιστον μήνα από την ημέρα αγοράς... το Vickmall λέει παράδοση σε 7-25 εργάσιμες, έχετε το κι αυτό υπόψη, όπως και τους αντίστοιχους χρόνους που αναφέρει το site από το οποίο έχετε παραγγείλει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω πως τυπικές είναι οι απαντήσεις των υπηρεσιών. Ανάμεσα σε 2 σκαναρίσματα οποιωνδήποτε σημείων, μπορεί να έχουν συμβεί ολα τα ενδεχόμενα... κάτι σαν το παράδοξο της γάτας του Schrodinger :p . Εδώ θα είμαστε το 2016 να κουτσομπολεύουμε (..αν ακόμα υπάρχει η χώρα)
Link to comment
Share on other sites

Να και το δικο μου ¨

 

2016-04-18 18:15 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-04-15 14:37 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-04-13 14:37 Received from Customer

 

Μαζι τα παραγγειλαμε, δεν μου λες που εστειλες μηνυμα? Σε πιο e-mail?

 

Και εμένα η 2η παραγγελία ειναι κολλημένη σαν την δικιά σας απο τις 18......η 1η παραγγελία ειμαι κολλημένη απο τις 11 και εχω κάνει ήδη claim....ετοιμάζομαι και για την 2η!!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω πως τυπικές είναι οι απαντήσεις των υπηρεσιών. Ανάμεσα σε 2 σκαναρίσματα οποιωνδήποτε σημείων, μπορεί να έχουν συμβεί ολα τα ενδεχόμενα... κάτι σαν το παράδοξο της γάτας του Schrodinger :p . Εδώ θα είμαστε το 2016 να κουτσομπολεύουμε (..αν ακόμα υπάρχει η χώρα)

 

Μια φορα πηγα να παρω και εγω απο το εξωτερικο και καταστραφηκε το συμπαν ΕΛΕΟΣ......... Ελπιζω παντος να μην καθομαστε εδω οπως λες και να κοτσομπολευουμε ολο το 2016.

::X
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μαθαίνουμε πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά για να στείλουμε πίσω στην Κίνα κάτι ελαττωματικό;

 

Πας το δεματάκι στο ταχυδρομείο, το ζυγίζουν, τους λες που θες να το στείλεις και πως (απλό, συστημένο κλπ) και σου λένε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μαθαίνουμε πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά για να στείλουμε πίσω στην Κίνα κάτι ελαττωματικό;

 

μέχρι 0,5kgr είναι 9€ και κάτι για συστημένη αλληλογραφία. όπως δηλαδή όταν έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

Το Vickmall δεν πρόκειται να επικοινωνήσει μαζί σου. Η μόνη λύση για αυτούς είναι να πας σε dispute=>claim=>refund.

Αν αυτό περιμένεις για να προχωρήσεις στο claim, τζάμπα περιμένεις.

Επίσης για τον φίλο πιο πάνω, όταν επιλέξεις continue your claim στείλε αν μπορείς και screenshots από τα ΕΛΤΑ και από κάποιο άλλο tracking site όπου θα φαίνεται ότι δεν έχεις παραλάβει το πακέτο σου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Περνάνε αλλά όχι μέσω paypal... Δηλαδή μπορείς να κάνεις την αγορά κατευθείαν από την κάρτα (στη δική μου χρεωστική της Πειραιώς τουλάχιστον γίνεται)...

Δεν το συστήνω όμως γιατί δεν έχεις καμία ασφάλεια...

Καλησπερα φιλε τι διαδικασίες να κάνω απο εδω και περα και να παω σε dispute=>claim=>refund.

Εκανα πριν ημερες dispute και μου λες να παω στο αλλο βήμα escalate σε claim

Στο dispute έγραψα τους λογους οτι δεν εχει έρθει,εβαλα και το τρακινκ την διαδρομη του που λεει εφτασε Ελλαδα 2/4 ολο δηλαδη οπως το βγαζει το τρακινκ και μετα τιποτα δεν εχει.

Φώτο δεν εχω βάλει εχω σκριν σοτ ετοιμα για το αλλο βημα να βαλω φωτο ,θα εχει επιλογη για φώτο στο αλλο βημα,εσυ τι ακριβως έκανες μετα το dispute

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε τι διαδικασίες να κάνω απο εδω και περα και να παω σε dispute=>claim=>refund.

Εκανα πριν ημερες dispute και μου λες να παω στο αλλο βήμα escalate σε claim

Στο dispute έγραψα τους λογους οτι δεν εχει έρθει,εβαλα και το τρακινκ την διαδρομη του που λεει εφτασε Ελλαδα 2/4 ολο δηλαδη οπως το βγαζει το τρακινκ και μετα τιποτα δεν εχει.

Φώτο δεν εχω βάλει εχω σκριν σοτ ετοιμα για το αλλο βημα να βαλω φωτο ,θα εχει επιλογη για φώτο στο αλλο βημα,εσυ τι ακριβως έκανες μετα το dispute

 

Kαι εγώ είχα ξεχάσει να κάνω attach κάποια φωτό και σήμερα μου έστειλε το Paypal

To complete our investigation, we need some additional details from you. Please provide us with

Τα έστειλα και περιμένω ( ήδη escalate to claim)

 

Μιλαγα προηγουμένως με το vickmall και μου έστειλε μια φωτό με 178 $ ... Viral θα γινει :lol:

Απλη ερώτηση της έκανα εάν έχει νέα.

Της ζήτησα να μου δώσει tracking number από Singapore Post που να έχει παραλάβει κάποιος, δεν μου έδωσε....

Αρα και οι παραγγελίες μετά τις 11/04 με SingP και Vickmall έχουν κωλύσει?

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ είχα ξεχάσει να κάνω attach κάποια φωτό και σήμερα μου έστειλε το Paypal

To complete our investigation, we need some additional details from you. Please provide us with

Τα έστειλα και περιμένω ( ήδη escalate to claim)

 

Μιλαγα προηγουμένως με το vickmall και μου έστειλε μια φωτό με 178 $ ... Viral θα γινει :lol:

Απλη ερώτηση της έκανα εάν έχει νέα.

Της ζήτησα να μου δώσει tracking number από Singapore Post που να έχει παραλάβει κάποιος, δεν μου έδωσε....

Αρα και οι παραγγελίες μετά τις 11/04 με SingP και Vickmall έχουν κωλύσει?

Ναι και όχι μόνο Vicmall εγώ είμαι To2c.

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα κρατήσω το tracking number στο Trackchecker στο κινητό... όχι ότι το περιμένω αλλά θέλω να δω αν κάποια στιγμή φτάσει και πότε θα είναι αυτό... ήδη είναι στις 50 μέρες :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα και εγω παραγγελια απο vickmall 27/04 και ερχεται με sg post μου εβγαλε και εμενα οτι εφτασε ελλαδα αποο το σαββατο αλλα στα ελτα τιποτα .Εχει παραλαβει καποιος τον τελευταιο μηνα απο sg post;

Destination Country - Tracking Consuming: 807 ms

2016-05-03 16:46 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country - Cache Time: 2016-05-09 13:29

2016-05-07 08:40 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-05-03 16:46 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-05-01 16:46 Received from Customer

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

27/4 και εγω παράγγελια απο vickmall σήμερα μου έβγαλε οτι είναι στο κέντρο διαλογής αττικής μπορεί και να παραλαβω αύριο

 

Sent from my Mate 8

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

:mad: - περασε σχεδον ενας μηνας και το δεματακι δεν ηρθε,ευγενικος ο κινεζος μου λεει βλεπω δεν εχετε βαλει feedback,του λεω δεν εχω λαβει δεμα, μην βαλετε αρνητικο feedback ή dispute παρακαλω να σας στειλω αλλο ή θελετε refund? δεν ηθελα να γινω κακος και επειδη ηταν ευγενικος του ειπα ας περιμενουμε λιγο ακομη μα τιποτα, ξανα αυτος μην βαλετε αρνητικο feedback ή dispute παρακαλω θα το κανονισουμε εκτος ebay να σας στειλω αλλο ή θελετε refund? του απαντω θα αγορασω αλλο ενα σετ και να μου τα στειλετε και τα 2 μαζι, συμφωνησε και αντι για invoice που περιμενα μου ριχνει κεραμιδα: out of stock για 15-20 μερες (βαλε και ποσες να μου τα στειλει) αρα παμε για Ιουνιο παραλαβη (τελος παντων λεω μεσα μου)

αλλη φορα δεν την ξαναπαταω, refund με την μια και αντε γεια παμε σε αλλον,μας εφαγε η καλοσυνη μου φαινεται (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χθες έκανα dispute με αγορά 24/3. Δεν έβαλα όμως φώτο.. Άρα το αν θα γίνει claim και πότε είναι καθαρά δική μας απόφαση σωστά ; προτείνετε να το κανω άμεσα;; το vickmall μου είχε προτείνει πριν 2 βδομάδες να προβώ.. στο claim να ανεβάσουμε φώτο μόνο από ΕΛΤΑ;; γιατί στη sg post όπως προειπαμε φαινεται και καλα Ελλάδα . Φοβάμαι μην ισχυριστουν ότι έφτασε. Ρε μπλεξιμο .. πρώτη αγορά ακριβή από Κίνα και ξεκίνησα με dispute καλά παμε....

Χρειάζεται να ανεβάσουμε και τίποτα άλλο ;;; απόδειξη;;

Edited by kostask89
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα και εγω παραγγελια απο vickmall 27/04 και ερχεται με sg post μου εβγαλε και εμενα οτι εφτασε ελλαδα αποο το σαββατο αλλα στα ελτα τιποτα .Εχει παραλαβει καποιος τον τελευταιο μηνα απο sg post;

Destination Country - Tracking Consuming: 807 ms

2016-05-03 16:46 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country - Cache Time: 2016-05-09 13:29

2016-05-07 08:40 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-05-03 16:46 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-05-01 16:46 Received from Customer

 

Λοιπόν,

αγορά από vick και αποστολή στις 21/4 , ακόμα στο ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Αγορά από fasttech και αποστολή στις 23/4 και έχω ήδη παραλάβει από 5/5 ! Και τα 2 με sg post συστημένα.

 

Το tn από το vick αρχίζει με RF*****SG ενώ του Fasttech αρχίζει με RP******SG.

Ξέρω ότι είναι ακόμα νωρίς για ανησυχία , αλλά αναρωτιέμαι μήπως παίζουν ρόλο κ οι κωδικοί της sgpost, στον χρόνο προώθησης-καθυστέρησης συγκεκριμένων παραγγελιών μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...