Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους

Μετα το claim που εκανα την πεμπτη μου απαντησαν σημερα με αυτο το μηνυμα

 

This is a second reminder that we need information from you about the

non-receipt claim you filed in order to continue with our investigation. We

need to know if you would like to continue with your claim or cancel it now

that you have the tracking information below that shows the package was

delivered to your address.

 

Please review this information carefully and confirm that you did not

receive the package. Please respond to us by logging in to your PayPal

account, going to the Resolution Center, and clicking the Resolve

button.You can then choose to cancel or continue with your claim.

 

Σε ποσες μερες επιστρεφονται τα χρηματα μετα απο αυτο το βημα;

 

Ποια λεφτά ? Αυτό το διάβασες :

now that you have the tracking information below that shows the package was

delivered to your address.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους

Μετα το claim που εκανα την πεμπτη μου απαντησαν σημερα με αυτο το μηνυμα

 

This is a second reminder that we need information from you about the

non-receipt claim you filed in order to continue with our investigation. We

need to know if you would like to continue with your claim or cancel it now

that you have the tracking information below that shows the package was

delivered to your address.

 

Please review this information carefully and confirm that you did not

receive the package. Please respond to us by logging in to your PayPal

account, going to the Resolution Center, and clicking the Resolve

button.You can then choose to cancel or continue with your claim.

 

Σε ποσες μερες επιστρεφονται τα χρηματα μετα απο αυτο το βημα;

Πραγματι σου γραφει οτι παραδοθηκε στην διευθυνση σου το δεμα.Μπορεις να γραψεις το tr .number να δουμε τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Ποια λεφτά ? Αυτό το διάβασες :

now that you have the tracking information below that shows the package was

delivered to your address.

 

Μπερδεύτηκες :). Διάβασε όλη την περίοδο: We

need to know if you would like to continue with your claim or cancel it now

that you have the tracking information below that shows the package was

delivered to your address.

Link to comment
Share on other sites

RF383767105SG

 

Η κατάσταση δεν άλλαξε. Τα ΕΛΤΑ σου λένε ότι δεν μπήκε Ελλάδα. Οι υπόλοιποι σου λένε ότι είναι Ελλάδα από 27/3.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση δεν άλλαξε. Τα ΕΛΤΑ σου λένε ότι δεν μπήκε Ελλάδα. Οι υπόλοιποι σου λένε ότι είναι Ελλάδα από 27/3.

 

Πολυ σωστα γιαυτο κι εγω μπηκα στο Resolution Center του Paypall και επελεξα continue with your claim.

Link to comment
Share on other sites

RF383767105SG

 

Αμα μπεις και απο το site των Ελτα η τελευταια ενημερωση ειναι οτι απλα εφυγε απο τη χωρα προελευσης στις 22/3. To paypal σου εχει δωσει καποιο αλλο λινκ για να κανεις tracking? Η ακριβης μεταφραση παντως λεει οτι παραδοθηκε στην διευθυνση σου ,δεν νομιζω να εννοει κατι αλλο το paypal εκτος και αν μαθαινουν αγγλικα απο τους κινεζους και αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Μετα το claim που εκανα την πεμπτη μου απαντησαν σημερα με αυτο το μηνυμα

 

This is a second reminder that we need information from you about the

non-receipt claim you filed in order to continue with our investigation. We

need to know if you would like to continue with your claim or cancel it now

that you have the tracking information below that shows the package was

delivered to your address.

 

Please review this information carefully and confirm that you did not

receive the package. Please respond to us by logging in to your PayPal

account, going to the Resolution Center, and clicking the Resolve

button.You can then choose to cancel or continue with your claim.

 

Σε ποσες μερες επιστρεφονται τα χρηματα μετα απο αυτο το βημα;

 

Σου απαντάνε οτι αν θες να συνεχίσεις αυτο που διεκδικείσαι δηλ που άνοιξες dispute για την επιστροφή των χρημάτων σου η θες να σταμάτησες,αν κλίσης τώρα το dispute ξέχασε τα χρήματα σου ,φυσικά αυτό το γνωρίζεις.

Ακόμη θελουν περισσότερες πληροφορίες οτι δεν παρέλαβες αν καταλαβα καλα, ακόμη την διαδρομή του πακέτου σου μέχρι σημερα,οταν το ανοιξες το dispute δεν έγραψες ολη την πορεία του tracking number σου,

Το dispute οταν το ανοιξες πανω στην παραγγελία σου δεν το εκανες για να εμφανίζονται και τα παραστατικά αγοράς και το tracking number σου με την πορεία του πακέτου σου.???

Δώσε τους στοιχεία οτι δεν εχεις παραλάβει τιποτα μέχρι τωρα,αυτο θελουν να μάθουν και να ειναι σίγουρη.

Και εγω έχω ανοιξη dispute εδω και μέρες αλλα δεν πηγα σε claim ακομη,αν και το vickmall δεν μου απάντησε ακόμη ενώ σίγουρα γνωρίζει οτι εκανα dispute,δεν με απασχολεί αυτο ομως ,απλα περιμένω ακόμη λιγες ημέρες,20 είναι το περιθώριο ώστε να παω σε claim ,

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Σου απαντάνε οτι αν θες να συνεχίσεις αυτο που διεκδικείσαι δηλ που άνοιξες dispute για την επιστροφή των χρημάτων σου η θες να σταμάτησες,αν κλίσης τώρα το dispute ξέχασε τα χρήματα σου ,φυσικά αυτό το γνωρίζεις.

Ακόμη θελουν περισσότερες πληροφορίες οτι δεν παρέλαβες αν καταλαβα καλα, ακόμη την διαδρομή του πακέτου σου μέχρι σημερα,οταν το ανοιξες το dispute δεν έγραψες ολη την πορεία του tracking number σου,

Το dispute οταν το ανοιξες πανω στην παραγγελία σου δεν το εκανες για να εμφανίζονται και τα παραστατικά αγοράς και το tracking number σου με την πορεία του πακέτου σου.???

Δώσε τους στοιχεία οτι δεν εχεις παραλάβει τιποτα μέχρι τωρα,αυτο θελουν να μάθουν και να ειναι σίγουρη.

Και εγω έχω ανοιξη dispute εδω και μέρες αλλα δεν πηγα σε claim ακομη,αν και το vickmall δεν μου απάντησε ακόμη ενώ σίγουρα γνωρίζει οτι εκανα dispute,δεν με απασχολεί αυτο ομως ,απλα περιμένω ακόμη λιγες ημέρες,20 είναι το περιθώριο ώστε να παω σε claim ,

 

Το Vickmall δεν πρόκειται να επικοινωνήσει μαζί σου. Η μόνη λύση για αυτούς είναι να πας σε dispute=>claim=>refund.

Αν αυτό περιμένεις για να προχωρήσεις στο claim, τζάμπα περιμένεις.

Επίσης για τον φίλο πιο πάνω, όταν επιλέξεις continue your claim στείλε αν μπορείς και screenshots από τα ΕΛΤΑ και από κάποιο άλλο tracking site όπου θα φαίνεται ότι δεν έχεις παραλάβει το πακέτο σου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια απο Gearbest περνανε ελληνικες καρτες??

 

Περνάνε αλλά όχι μέσω paypal... Δηλαδή μπορείς να κάνεις την αγορά κατευθείαν από την κάρτα (στη δική μου χρεωστική της Πειραιώς τουλάχιστον γίνεται)...

Δεν το συστήνω όμως γιατί δεν έχεις καμία ασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις 41 μέρες απο την παραγγελία εκανα dispute που το εκανα αμεσα claim μόλις έδωσαν λινκ απο το μαγαζί στο ππ για tracking και τους έγραψα οτι δεν το παρέλαβα ποτε και τους έδωσα και λινκ με tracking foto απο ΕΛΤΑ και 17track απο φωτο που είχα βάλει στο imguru. Περιμένω απάντηση κι εγώ σήμερα αύριο αλλά μάλλον είναι το πιο παραπληγικό claim που έγινε ποτέ... Edited by ArisL
Link to comment
Share on other sites

αλλά μάλλον είναι το πιο παραπληγικό claim που έγινε ποτέ...

 

:lol::lol::lol:

 

Σημασία έχει να φέρει αποτέλεσμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρε κανένας απο τα καθυστερημένα δέματα τα χρήματά του πίσω μετά απο claim?

 

Θεωρητικά πάντα, δε μπορεί το paypal να σου πει οτι απο τη στιγμή που έχει μπει στη διαδικασία να έρθει, σκάσε και περίμενε και θεωρώ άκυρο το claim σου;

Link to comment
Share on other sites

Πήρε κανένας απο τα καθυστερημένα δέματα τα χρήματά του πίσω μετά απο claim?

 

Θεωρητικά πάντα, δε μπορεί το paypal να σου πει οτι απο τη στιγμή που έχει μπει στη διαδικασία να έρθει, σκάσε και περίμενε και θεωρώ άκυρο το claim σου;

 

Εγώ τα πήρα την προηγούμενη εβδομάδα. Το δέμα μου δείχνει άφιξη Ελλάδα από 27/3. Το claim έγινε 26/4.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα πήρα την προηγούμενη εβδομάδα. Το δέμα μου δείχνει άφιξη Ελλάδα από 27/3. Το claim έγινε 26/4.

 

Κι εμένα εξαντλήθηκε η υπομονή, κι αφού μας προτρέπουν ποντάροντας στην ασφάλιση των δεμάτων που έχουν, λέω να το κάνω.

Έκανες claim άμεσα ή περίμενες; Χρόνος απάντησης απο το paypal;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα εξαντλήθηκε η υπομονή, κι αφού μας προτρέπουν ποντάροντας στην ασφάλιση των δεμάτων που έχουν, λέω να το κάνω.

Έκανες claim άμεσα ή περίμενες; Χρόνος απάντησης απο το paypal;

Εγω εκανα μετα την προτροπη του VICKMALL να ζητησω refund δηλαδη την επομενη μετα το dispute

eally sorry for the delay this time

Singapore Post service did not give us a exact caus for that

i suggest you open dispute to ask refund from paypal

this is the best soulution for us

thank you for your support and understanding

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα εξαντλήθηκε η υπομονή, κι αφού μας προτρέπουν ποντάροντας στην ασφάλιση των δεμάτων που έχουν, λέω να το κάνω.

Έκανες claim άμεσα ή περίμενες; Χρόνος απάντησης απο το paypal;

 

Ήταν λίγο περίεργη η περίπτωση αυτή... Είχα στείλει email στο Paypal με τις λεπτομέρειες της αγοράς μου για να μάθω πόσο πρέπει να περιμένω πριν ανοίξω το dispute και αυτοί το έκαναν από μόνοι τους και μάλιστα το πήγαν κατευθείαν σε claim "για να μη χάσουμε παραπάνω χρόνο" όπως μου έγραψαν... Από τη στιγμή που θα ανεβάσεις το dispute σε claim σε περίπου 10 μέρες θα έχεις απάντηση...

26/4 ξεκίνησε η διαδικασία, 2/5 πήρα το refund...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω εκανα μετα την προτροπη του VICKMALL να ζητησω refund δηλαδη την επομενη μετα το dispute

eally sorry for the delay this time

Singapore Post service did not give us a exact caus for that

i suggest you open dispute to ask refund from paypal

this is the best soulution for us

thank you for your support and understanding

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να περιμένει κάποιος για να ανεβάσει το dispute σε claim.

Το περιθώριο αυτό δίνεται από το Paypal μήπως και υπάρξει κάποια άλλη διευθέτηση με το κατάστημα.

Μπορεί π.χ. το ίδιο το κατάστημα να σου στείλει refund ή το πακέτο ξανά.

Στις δικές μας περιπτώσεις το κατάστημα ξεκαθαρίζει ότι η μόνη λύση είναι το refund από Paypal οπότε ποιος ο λόγος να περιμένεις;

Link to comment
Share on other sites

Στο chat που επιχείρησα μαζί τους (βικμολ) οι προτροπές για dispute και claim ήταν απανωτές (μου ειπαν μαλιστα σαν συμβουλή να ανεβάσω και φωτογραφίες απο τα ταχυδρομεία, και στείλανε και screenshot απο κάποιον θεσσαλονικιο που έπραξε κατι τετοιο). Το κάνουν σε σημείο που νομίζεις οτι σε ειρωνεύονται.

 

Το περίεργο ειναι, που όταν τους ζήτησα να απαντήσουν μόνοι τους στο dispute, και να επιστρέψουν τα χρήματα σαν πωλητές, χωρίς να κάνω claim, μου ειπαν ταχα πως δε τους δινει τη δυνατότητα το σύστημα... Δε ξέρω που ποντάρουν με αυτή την πρακτική τους.

Μήπως υπάρχει περίπτωση το paypal να σου πει οτι δεν περίμενες αρκετα (45 μερες) οποτε κλεινω την υποθεση και δε παιρνεις τα χρήματα σου;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο chat που επιχείρησα μαζί τους (βικμολ) οι προτροπές για dispute και claim ήταν απανωτές (μου ειπαν μαλιστα σαν συμβουλή να ανεβάσω και φωτογραφίες απο τα ταχυδρομεία, και στείλανε και screenshot απο κάποιον θεσσαλονικιο που έπραξε κατι τετοιο). Το κάνουν σε σημείο που νομίζεις οτι σε ειρωνεύονται.

 

Το περίεργο ειναι, που όταν τους ζήτησα να απαντήσουν μόνοι τους στο dispute, και να επιστρέψουν τα χρήματα σαν πωλητές, χωρίς να κάνω claim, μου ειπαν ταχα πως δε τους δινει τη δυνατότητα το σύστημα... Δε ξέρω που ποντάρουν με αυτή την πρακτική τους.

Μήπως υπάρχει περίπτωση το paypal να σου πει οτι δεν περίμενες αρκετα (45 μερες) οποτε κλεινω την υποθεση και δε παιρνεις τα χρήματα σου;;;

 

Αυτός ο θεσσαλονικιός που λες παίζει να ήμουν κι εγώ :lol::lol::lol:

Δεν νομίζω να σου απαντήσει κάτι τέτοιο το Paypal... εγώ έκανα το dispute στο μήνα και η απάντηση ήταν υπέρ μου.

Έτσι δουλεύει το Vickmall οπότε αυτόν τον δρόμο θα ακολουθήσεις κι εσύ...

Τώρα αν θες να περιμένεις στις 45 μέρες για να είσαι ήσυχος κάντο...

Link to comment
Share on other sites

Στο chat που επιχείρησα μαζί τους (βικμολ) οι προτροπές για dispute και claim ήταν απανωτές (μου ειπαν μαλιστα σαν συμβουλή να ανεβάσω και φωτογραφίες απο τα ταχυδρομεία, και στείλανε και screenshot απο κάποιον θεσσαλονικιο που έπραξε κατι τετοιο). Το κάνουν σε σημείο που νομίζεις οτι σε ειρωνεύονται.

 

Το περίεργο ειναι, που όταν τους ζήτησα να απαντήσουν μόνοι τους στο dispute, και να επιστρέψουν τα χρήματα σαν πωλητές, χωρίς να κάνω claim, μου ειπαν ταχα πως δε τους δινει τη δυνατότητα το σύστημα... Δε ξέρω που ποντάρουν με αυτή την πρακτική τους.

Μήπως υπάρχει περίπτωση το paypal να σου πει οτι δεν περίμενες αρκετα (45 μερες) οποτε κλεινω την υποθεση και δε παιρνεις τα χρήματα σου;;;

 

Δεν νομίζω. Έτσι κι αλλιώς αν δεις τους χρόνους που χρειαζετε να ολοκληρωθεί η διαδικασια μπορεί να φτασει μέχρι μήνα αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα παλι με το Vickmall και μου ειπε να περιμενω να κλεισω τις 45 ημερες και μετα να κανω dispute. Επισης μου ειπε οτι τα μισα δεματα οι παραληπτες τα πηρανε και τα αλλα μισα δεν ξερουνε τι εγεινε. Μου ειπε πως ακομα ψαχνουνε..... Πως ειναι δυνατον τα μισα να χαθηκανε?? Εαν χαθηκανε.. Edited by Machima
::X
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο θεσσαλονικιός που λες παίζει να ήμουν κι εγώ :lol::lol::lol:

Δεν νομίζω να σου απαντήσει κάτι τέτοιο το Paypal... εγώ έκανα το dispute στο μήνα και η απάντηση ήταν υπέρ μου.

Έτσι δουλεύει το Vickmall οπότε αυτόν τον δρόμο θα ακολουθήσεις κι εσύ...

Τώρα αν θες να περιμένεις στις 45 μέρες για να είσαι ήσυχος κάντο...

 

Ίσως απλά να ποντάρουν στην διαλλακτικότητα/χαλαρότητα κάποιων αγοραστών για να μην έχουν πολλές επιστροφές χρημάτων

Το transaction του πεηπαλ τελειωνει σε 743F, 173 ντόλαρς και εχουν σβησει λοιπα προσωπικά στοιχεία

Δε θα περιμένω. Απο τη στιγμή που το άνοιξα, να τελειώνει η δουλειά. Κι αν ποτέ έρθει και το χαμένο, θα τα κάνω σούπα..

 

Δεν νομίζω. Έτσι κι αλλιώς αν δεις τους χρόνους που χρειαζετε να ολοκληρωθεί η διαδικασια μπορεί να φτασει μέχρι μήνα αν δεν κάνω λάθος.

 

Αν θες να περιμένεις τον πωλητή να απαντήσει, για να σου πει την θεση του κτλ ή να προτείνει partial/full refund ή οτιδήποτε. Κι αν δε συμφωνήσεις +10 μερες για claim... είναι όντως μήνας.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα παλι με το Vickmall και μου ειπε να περιμενω να κλεισω τις 45 ημερες και μετα να κανω dispute. Επισης μου ειπε οτι τα μισα δεματα οι παραληπτες τα πηρανε και τα αλλα μισα δεν ξερουnε τι εγεινε. Μου ειπε πως ακομα ψαχνουνε..... Πως ειναι δυνατον τα μισα να χαθηκανε?? Εαν χαθηκανε..

 

Ότι να 'ναι λένε στο Vickmall... πες της να σου στείλει tracking number από τις ημερομηνίες που δείχνουν άφιξη 27/3, 29/3, 31/3 και 2/4 τα οποία έχουν παραληφθεί να δούμε τι θα σου πει...

Κι όπως είπα, καλό είναι να περιμένετε όσο γίνεται περισσότερο αλλά όχι επειδή το είπε η Selina...

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα παλι με το Vickmall και μου ειπε να περιμενω να κλεισω τις 45 ημερες και μετα να κανω dispute. Επισης μου ειπε οτι τα μισα δεματα οι παραληπτες τα πηρανε και τα αλλα μισα δεν ξερουνε τι εγεινε. Μου ειπε πως ακομα ψαχνουνε..... Πως ειναι δυνατον τα μισα να χαθηκανε?? Εαν χαθηκανε..

 

Τα μισά, δε παιζει να ηρθαν. Την επόμενη φορά που θα ισχυρισθεί κάτι τετοιο, ζήτα απλά ένα απο αυτα τα tracking numbers για να δεις τις ημερομηνίες. Δε θα υπάρχει, ειμαι σιγουρος...

 

Η διαφορετική αντιμετώπιση σε σχέση με αυτό που είδα εγώ, και ανέφεραν κι αλλοι, ίσως έχει να κάνει με το διαφορετικό άτομο που πέτυχες στο chat

Link to comment
Share on other sites

Τα μισά, δε παιζει να ηρθαν. Την επόμενη φορά που θα ισχυρισθεί κάτι τετοιο, ζήτα απλά ένα απο αυτα τα tracking numbers για να δεις τις ημερομηνίες. Δε θα υπάρχει, ειμαι σιγουρος...

 

Η διαφορετική αντιμετώπιση σε σχέση με αυτό που είδα εγώ, και ανέφεραν κι αλλοι, ίσως έχει να κάνει με το διαφορετικό άτομο που πέτυχες στο chat

 

 

Αρα λες να ξερει οτι εγεινε ******* ? Και τοτε γιατι δεν κανουνε ενα Post στο website να κανουνε ολοι Refund? Φανταζομαι οτι δεν ειμαστε 15-20 ατομα.....

::X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...