Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να τους ρωτησεις μεσα απο το forum εδω

 

Στο νήμα τους στις 31 Μαρτίου ο εκπρόσωπος λέει ότι σου έστειλε email γιά την υπόθεσή σου ..

 

Στο οποίο mail μου λέει πως δεν είναι δικιά τους ευθύνη και δεν μπορούν να το βρουν και "θα στείλουμε έναν ειδικό" μπλα μπλα μπλα. Έχεις κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να τους ρίξεις εκεί ********** και να γράψεις ότι δική τους ευθύνη είναι να το παραλάβουν, και ότι θα προτείνεις σε όλους να μην αγοράζουν από αυτούς.

Επίσης είναι περίεργο το ότι έχει τόσον καιρό στο ταχυδρομείο. .. μπορεί να το πήραν και να κάνουν τον ...Κινέζο.

Edited by impreza_sti
Προσέχουμε πως εκφραζόμαστε
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Η υποστηριξη των κινεζων ειναι τραγικη . Αλλα αυτο το ξερουμε απο πριν οταν παιρνουμε κινεζικο και παιρνουμε αυτο το ρισκο λογω της πολυ καλης τιμης που το παιρνουμε. Μετα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ελπιζουμε οτι θα δουλευει κανονικα και δεν θα μας κατσει η στραβη .

Γιαυτο παντα αγοραζω max μεχρι 120 -130 ευρω οχι παραπανω , να μην τα κλαιω μετα δηλαδη

Μπορεις να τους πεις οτι συμμεετεχεις σε φορουμς για κινητα στην ελλαδα και οτι πιστευεις οτι θα σε εξυπηρετησουν και δεν θα αναγκαστεις να γραψεις κακες κριτικες γιαυτους στα φορουμς. Αυτο που τους πειραζει πιο πολυ ειναι η δυσφημιση.

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση όσο και να το πάλεψε έχει 3 μήνες πριν έχουν το κινητό μου και πριν με είχαν βασιλεία τώρα με έχουν γραμμένο ούτε καν μου απαντάνε στα μηνύματα... Άσε και όσο για την φύση μισή το προσπάθησα και με λένε θα σεβασμού με την επιλογή σας τελικά δεν μπορούμε να το φτιάξουμε γιατί θέλει αλλαγή και έχει καταργηθεί το προϊόν και ούτε να το επιστρέψουμε μπορούμε γιατί θέλει 15$ θα τρελαθώ δηλαδή.. Με λένε στείλτε πίσω βεβαίως να το αλλάξουμε αφού σας ήρθε με πρόβλημα κι τώρα..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο vickmall μολις αγορασα κινητο. Νetherland post ή Singapore post να διαλέξω τελικά? Και οι 2 0$ χρέωση έχουν....Έχει κανείς εμπειρία?

Ειμαι αλεξανδρουπολη αν αυτο παιζει το ρολο του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο vickmall μολις αγορασα κινητο. Νetherland post ή Singapore post να διαλέξω τελικά? Και οι 2 0$ χρέωση έχουν....Έχει κανείς εμπειρία?

Ειμαι αλεξανδρουπολη αν αυτο παιζει το ρολο του.

 

Απο πια πολη εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Απο πια πολη εισαι;

 

Eιμαι αλεξανδρουπολη οπως εγραψα στην τροποποιηση αμεσως μετα...

Σαφως με ενδιαφερουν 2 πραγματα.

1) γνωριζετε ολοι ποιο αλλα δεν κανει να μιλαμε γι αυτο..

2)ταχύτητα..

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι αλεξανδρουπολη οπως εγραψα στην τροποποιηση αμεσως μετα...

Σαφως με ενδιαφερουν 2 πραγματα.

1) γνωριζετε ολοι ποιο αλλα δεν κανει να μιλαμε γι αυτο..

2)ταχύτητα..

 

Ναι σηγνωμη τωρα το ειδα! :p ΝL post (Νetherland post) με τα χιλια!Ερχεται σφαιρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σηγνωμη τωρα το ειδα! :p ΝL post (Νetherland post) με τα χιλια!Ερχεται σφαιρα!

 

να σαι καλα φιλε μου! Ελπιζω μεχρι αρχες Μαη να εχει ερθει..

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου! Ελπιζω μεχρι αρχες Μαη να εχει ερθει..

 

Αν το στειλουν γρηγορα μεχρι αρχες μαη θα εχει ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι αλεξανδρουπολη οπως εγραψα στην τροποποιηση αμεσως μετα...

Σαφως με ενδιαφερουν 2 πραγματα.

1) γνωριζετε ολοι ποιο αλλα δεν κανει να μιλαμε γι αυτο..

2)ταχύτητα..

Με την SP, με την NL θα περάσει από την ΥΕΔ Θεσσαλονίκης γιατί είναι γιά Β.Ελλάδα ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω παραγγειλει ενα κινητο (αξια κοντα στα 150€) και βρισκεται απο 1/4 στην ΥΕΔ Θεσ/νικης..

Να παρω κανενα τηλεφωνο λετε ή να μην προκαλεσω την τυχη μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω παραγγειλει ενα κινητο (αξια κοντα στα 150€) και βρισκεται απο 1/4 στην ΥΕΔ Θεσ/νικης..

Να παρω κανενα τηλεφωνο λετε ή να μην προκαλεσω την τυχη μου?

 

Εμένα είναι απο 31/3 .

Έχουμε ακόμα μέλλον ...

Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

Με την SP, με την NL θα περάσει από την ΥΕΔ Θεσσαλονίκης γιατί είναι γιά Β.Ελλάδα ...

Συμφωνώ. Άλλωστε και το ίδιο το vickmall αν διαβάσει κανείς τι λέει στο σάιτ περί shipping & delivery, προτείνει SG Post "which is faster and safer".

Link to comment
Share on other sites

Να πάρετε τηλέφωνο στο τελωνείο οπως πήρα εγω δυο φορές,και ρωτήστε τους ποτε θα τα βγάλουν,γιατι όσο τους αφήνουμε τόσο πιο σιγά πηγαίνουν,εννέα ημέρες ειναι πολλές για τελωνείο,όση δουλειά και να εχουν.ενημερωστε τι σας είπαν.τελωνειο δ.θεσσαλονικης 2310601797....την Παρασκευή μου είπαν πως έβγαλαν τα μισά και τα αλλα μισά Δευτέρα Τρίτη ,προφανώς είπαν ψέματα για να με ικανοποιήσουν.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα λοιπον τηλεφωνο στην ΥΕΔ και η κυρια που το σηκωσε (εξυπηρετικη ηταν) μου ειπε πως το δεμα βρισκεται σε διαδικασια εκτελωνισμου απλα αργουν λογω ποσοτητας δεματων..
Link to comment
Share on other sites

Η υποστηριξη των κινεζων ειναι τραγικη . Αλλα αυτο το ξερουμε απο πριν οταν παιρνουμε κινεζικο και παιρνουμε αυτο το ρισκο λογω της πολυ καλης τιμης που το παιρνουμε. Μετα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ελπιζουμε οτι θα δουλευει κανονικα και δεν θα μας κατσει η στραβη .

Γιαυτο παντα αγοραζω max μεχρι 120 -130 ευρω οχι παραπανω , να μην τα κλαιω μετα δηλαδη

Μπορεις να τους πεις οτι συμμεετεχεις σε φορουμς για κινητα στην ελλαδα και οτι πιστευεις οτι θα σε εξυπηρετησουν και δεν θα αναγκαστεις να γραψεις κακες κριτικες γιαυτους στα φορουμς. Αυτο που τους πειραζει πιο πολυ ειναι η δυσφημιση.

 

Τους το ανέφερα πλαγίως, αλλά δεν ίδρωσε το αυτί τους τόσο.

Τώρα τους ξαναέστειλα και τους λέω πως θέλω να μου απαντάνε στο foroum για να βλέπουν όλοι τί έχει γίνει και πως θέλω επίσης να μου δείξουν πως το κινητό βρίσκεται ακόμα στη Σιγκαπούρη και δεν είναι κάπου αλλού.

Εντωμεταξύ, σήμερα πήρα απάντηση από τα ΕΛΤΑ πως η Σιγκαπούρη ήταν ο τελικός προορισμός του κινητού έτσι κι αλλιώς, αφού είχε κωδικό που τελείωνε σε SG. Και συνεπώς, είχε φτάσει εκεί από όπου ξεκίνησε θεωρητικά (άρα πρέπει να άλλαξε ο κωδικός όταν έφυγε από Κίνα και έφτασε σιγκαπούρη στο δρόμο για Ελλάδα; Τί να πω) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ, σήμερα πήρα απάντηση από τα ΕΛΤΑ πως η Σιγκαπούρη ήταν ο τελικός προορισμός του κινητού έτσι κι αλλιώς, αφού είχε κωδικό που τελείωνε σε SG. Και συνεπώς, είχε φτάσει εκεί από όπου ξεκίνησε θεωρητικά (άρα πρέπει να άλλαξε ο κωδικός όταν έφυγε από Κίνα και έφτασε σιγκαπούρη στο δρόμο για Ελλάδα; Τί να πω) :wacko:

 

Τα 2 τελευταία ψηφία στο UPU-S10 δηλώνει το ταχυδρομείο αποστολής και επουδενί το τελικό προορισμό.

 

http://tnv.nianios.gr/explanation.php

 

http://pls.upu.int/document/2011/an/cep_c_4_gn_ep_4-1/src/d008_ad00_an01_p00_r00.pdf πίνακας στο 5.1 και επεξήγηση στο 5.5

 

Ορθώς σου λέει ότι είναι απο εκεί που ξεκίνησε αλλά επουδενί δεν είναι εκεί ο τελικός του προορισμός. Άρα σωστά το αποστείλανε πίσω στην Σιγκαπούρη. Αυτό που δεν καταλαβαίνεις γιατί δεν είναι και ευρέως γνωστό( ; ) είναι το εξής:

 

Στην κίνα υπάρχουν διάφορες ενδιάμεσες μεταφορικές, που αναλαμβάνουν πακέτα και τα πηγαίνουν σε όποιο γειτονικό ταχυδρομείο της Κίνας ή και της ίδιας της Κίνας επιλέξει ο πωλητής.

 

Ετσι πχ η 4PX παίρνει από έναν πωλητή 1000 δέματα και ξέρεις πως 300 πρέπει να πάνε στο HK POST , 200 στο CN POST και 500 στο SG POST. Η 4PX αναλαμβάνει την μεταφορά αυτή εκ μέρους του πωλητή. Οι πωλητές μέσω της 4PX ή και του ταχυδρομείου εκτυπώνουν ετικέτες πριν παραδώσουν τα πακέτα.

 

Οπότε ναι μεν το πακέτο σου μπορεί να ξεκίνησε από Κίνα αλλά ο μεταφορεάς είναι το SG Post. Οπότε το κάθε κινέζος πωλητής, πρέπει να πει στην 4PX (ή με όποια παρόμοια εταιρεία συνεργάζεται) ή στο SG Post να του φέρουν το πακέτο πίσω άμα δεν έχει γράψει return address.

 

Υποθέτω πως υπάρχουν τακτικές και μέθοδοι μέσω της 4PX για να το κάνει αυτό, γιατί αλλιώς πολλά πακέτα θα καταλήγανε σε λάθος χέρια.

 

Τέλος αφού εσύ δεν ήσουν διαθέσιμος να παραλάβεις το δέμα, είναι πολύ εύκολο να κάνεις μία εξουσιοδότηση σε κάποιο συγγενή ή φίλο να παραλάβει τα πακέτα εκ μέρους σου, όσο εσύ θα είσαι μακρία από το τόπο τελικου προορισμού του δέματος. Το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με την SP, με την NL θα περάσει από την ΥΕΔ Θεσσαλονίκης γιατί είναι γιά Β.Ελλάδα ...

 

Όχι απαραίτητα, σήμερα παρέλαβα ένα ηλεκτρονικό μηχάνημα από NL Post..

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-04-2015 07:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 04-04-2015 16:22 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Κ Δ 07-04-2015 01:27 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Κ Δ 07-04-2015 01:38 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Κ Δ

Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαιο στη δικη μου περιπτωση ειναι οτι με το κινητο που εχω παραγγειλει ειχε σαν εξτρα κι ενα powerbank (φορτιστης)..

Ε λοιπον επειδη τα εστειλαν ξεχωριστα,πριν 1 ωρα μου ηρθε με ΕΛΤΑ στα χερια το powerbank κι εχει μεινει το κινητο κολλημενο στην ΥΕΔ..

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεματάκι μόλις ξεκόλλησε από την ΥΕΔ, έχει γούστο να φορολόγησαν τα 12 ευρώ ...

Αύριο θα γελάσουμε!! :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...