Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι. Ειναι η πρωτη φορα.

Γιά αυτό απορείς ... οι Κινέζοι πάντοτε σχεδόν βάζουν "παραπλανητικές" ενδείξεις στα δέματα, μην ανησυχείς, δεν παίζει κανένα ρόλο το τι γράφουν. Πάντως μην παραγγείλεις με courier και EMS.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιά αυτό απορείς ... οι Κινέζοι πάντοτε σχεδόν βάζουν "παραπλανητικές" ενδείξεις στα δέματα, μην ανησυχείς, δεν παίζει κανένα ρόλο το τι γράφουν. Πάντως μην παραγγείλεις με courier και EMS.

 

Για αυτο τους ειπα ΑΝ το στειλουν με κουριερ η με DHL θα τα λαβουν ξανα πισω. Η Netherland Post Mail τι ειναι;ταχυδρομιο ετσι;Ελεγαν θα σταλθει με Regular Post Mail και μου ετυχε η ολλανδια.Ρωταω πολλα αλλα ειμαι αρχαριος.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Τα Ολλανδικά ΕΛΤΑ είναι και έχουν παράρτημα στην Κίνα ..

Γιά τις υπόλοιπες απορίες σου διάβασε καλά τα νήματα που αναφέρω στην υπογραφή μου, έπεσε πολύδουλειά γιά να συγκεντρωθούν. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ελαβα μηνυμα απο την Ολλανδια παρεμπιτοντως και μου ειπαν οτι το δεμα αυτο που ερχεται για μενα αναγραφει τιμη 26 δολλαρια και μας ερχεται απο κινα και θα ανανεωθει ο κωδικος στα επομενα 24ωρα.

 

Τι τρεχει ρε παιδες; γιατι 26;Απατη; τα κανουν 96 δολλαρια αυτα που πηρα δηλαδη88 ευρω.

Για κάποιον άγνωστο λόγο κάνουν πάντα λάθος στην αναγραφή της τιμής. Δεν πιστεύω να το κάνουν επίτηδες επειδή το αφορολόγητο όριο στο τελωνείο είναι 22 ευρώ, δηλαδή περίπου 26 δολάρια. Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση πρέπει να είναι. Μην ανησυχείς για αυτό.

 

RS2124xxxxxNL

Να σημειωσω εβαλα Expedited Shipping στην παραγελια.

Expedited δεν είναι το κούριερ?
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον άγνωστο λόγο κάνουν πάντα λάθος στην αναγραφή της τιμής. Δεν πιστεύω να το κάνουν επίτηδες επειδή το αφορολόγητο όριο στο τελωνείο είναι 22 ευρώ, δηλαδή περίπου 26 δολάρια. Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση πρέπει να είναι. Μην ανησυχείς για αυτό.

 

Expedited δεν είναι το κούριερ?

 

ΣΗμαινει Ταχεια Αποστολη το Expedited Shipping.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον άγνωστο λόγο κάνουν πάντα λάθος στην αναγραφή της τιμής. Δεν πιστεύω να το κάνουν επίτηδες επειδή το αφορολόγητο όριο στο τελωνείο είναι 22 ευρώ, δηλαδή περίπου 26 δολάρια. Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση πρέπει να είναι. Μην ανησυχείς για αυτό.

Το αφορολόγητο είναι 45 ευρώ, μου το είπαν σήμερα από το τελωνείο, το έγραψα λίγο πιό πίσω ...

Και γιά την αναγραφόμενη τιμή ΔΕΝ κάνουν λάθος, επίτηδες το γράφουν γιατί επιμένουν οι .. πελάτες!1

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

@evansarmor

45 ευρώ είναι για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα. Για εμπορικού χαρακτήρα είναι 22 ευρώ. Το ότι κάνουν λάθος το έγραψα ειρωνικά, εννοέιται ότι το γράφουν επίτηδες αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν το ζητάνε οι πελάτες (γκουχ γκουχ μην ξεχνάς ότι εδώ απαγορεύονται συζητήσεις για αποφυγή τελωνείου). ;)

 

@GreekDragon

Aυτό λέω, ταχεία αποστολή άρα κούριερ? Επειδή το απλό με NL και SG είναι το Flat Rate Shipping, με EMS είναι το Standard Shipping και μένει το Expedited που αν δεν κάνω λάθος είναι DHL κλπ.

Παιδιά ας επιβεβαιώσει κάποιος αν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

@evansarmor

45 ευρώ είναι για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα. Για εμπορικού χαρακτήρα είναι 22 ευρώ. Το ότι κάνουν λάθος το έγραψα ειρωνικά, εννοέιται ότι το γράφουν επίτηδες αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν το ζητάνε οι πελάτες (γκουχ γκουχ μην ξεχνάς ότι εδώ απαγορεύονται συζητήσεις για αποφυγή τελωνείου). ;)

 

@GreekDragon

Aυτό λέω, ταχεία αποστολή άρα κούριερ? Επειδή το απλό με NL και SG είναι το Flat Rate Shipping, με EMS είναι το Standard Shipping και μένει το Expedited που αν δεν κάνω λάθος είναι DHL κλπ.

Παιδιά ας επιβεβαιώσει κάποιος αν είναι έτσι.

 

Μου εστειλαν ενα ticket και ρωτησαν οτι η DHL δεν συμφωνει με την μεθοδο αυτη και μου ειπαν αν θελει να το στιελουν ως regular post mail.

Μετα λαμβανω μηνυμα απο την ολλανδια.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παραγγειλα απο vickmall stis 16/3 και το δεμα μου λεει οτι ειναι ακομα στην σιγκαπουρη ειναι φυσιολογικο?Δεν χρειαζεται να ανυσηχω.?

 

[ATTACH]59027[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το πρώτο μήνυμα του παρόντος θέματος...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παραγγειλα απο vickmall stis 16/3 και το δεμα μου λεει οτι ειναι ακομα στην σιγκαπουρη ειναι φυσιολογικο?Δεν χρειαζεται να ανυσηχω.?

 

[ATTACH]59027[/ATTACH]

 

Ανοιξε Dispute αν το παραγειλες μεσω paypal...Απατη ειναι και επισης μιλα με τον πωλητη...για τωρα μην ακους τι λεει ο κινεζος γιατι θα σου κανει τον κινεζο.

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παραγγειλα απο vickmall stis 16/3 και το δεμα μου λεει οτι ειναι ακομα στην σιγκαπουρη ειναι φυσιολογικο?Δεν χρειαζεται να ανυσηχω.?

 

[ATTACH]59027[/ATTACH]

 

Ειναι πολυ νωρις για να ανησυχεις! Την επομενη βδομαδα ισως πατησει Ελλαδα!

Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζοντας, προβλημα ειχε μονο η NL Post και τα ελτα-υεδ Θεσσαλονικης.. κανενας δεν ανεφερε προβλημα με sing post η αλ΄λο ταχυδρομειο ετσι?. Επισης απο Αθηνα κανονικα ολα τα δεματα, χωρις τελωνειο ανεξαρτητως ταχυδρομειου?

Παρακολουθω το νημα αλλα φοβαμαι μη μου ξεφυγε τιποτα :) Μικροπραγματα που παρελαβα τις τελευταιες μερες στα Τρικαλα-Λαρισα ηρθαν κανονικα χωρις τελωνεια κλπ αλλα ηταν μικρα δεματα, προβλημα μονο με καθηστερησεις παραπανω του κανονικου, ισως αρχισαν οι αδειες στα αεροδρομια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παραγγειλα απο vickmall stis 16/3 και το δεμα μου λεει οτι ειναι ακομα στην σιγκαπουρη ειναι φυσιολογικο?Δεν χρειαζεται να ανυσηχω.?

 

[ATTACH]59027[/ATTACH]

 

Μην ανοιξεις Dispute και μετα χασεις το δικαιωμα αν υπαρχη κανενα προβλημα με το προιον!!!12 μερες περασαν!Εχεις ακομα μελλον!...

Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλαν ενα ticket και ρωτησαν οτι η DHL δεν συμφωνει με την μεθοδο αυτη και μου ειπαν αν θελει να το στιελουν ως regular post mail.

Μετα λαμβανω μηνυμα απο την ολλανδια.

Άρα σου άλλαξαν τη μέθοδο που επέλεξες και το έστειλαν με απλό. Ευτυχώς για σένα γιατί αλλιώς ο ο εκτελωνισμός θα σου κόστιζε περισσότερο από το κινητό. Να ξέρεις, μην επιλέξεις ξανά expedited.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παραγγειλα απο vickmall stis 16/3 και το δεμα μου λεει οτι ειναι ακομα στην σιγκαπουρη ειναι φυσιολογικο?Δεν χρειαζεται να ανυσηχω.?

 

[ATTACH]59027[/ATTACH]

Μην αγχώνεσαι αφού πήρες από το VickMall. Το κατάστημα είναι καλύτερο και από τα φυσικά καταστήματα.

Σε 20-30 ημέρες από την ημερομηνία αποστολής θα το έχεις στα χέρια σου.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παραγγειλα απο vickmall stis 16/3 και το δεμα μου λεει οτι ειναι ακομα στην σιγκαπουρη ειναι φυσιολογικο?Δεν χρειαζεται να ανυσηχω.?

 

[ATTACH]59027[/ATTACH]

 

γεια σου φιλε.δεν λεει οτι ειναι ακομα σιγκαπουρη,ομως οτι εφυγε απο σιγκαπουρη για ελλαδα στις 22-3-15

ακομα δεν περασε ουτε ενας μηνας,υπομονη θα ερθει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κι εμένα ακόμα τίποτα από Hongkong..... αξία 25usd

 

παραγγελία: 11/3

Αποστολή: 13/3

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ..... 13-03-2015 14:23 ...... ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ..................... 16-03-2015 13:18 ....... ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ .................... 25-03-2015 12:20 ....... ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

τι γίνεται?? κάποια μικροπράγματα που είχα παραγγείλει την ίδια μέρα έχουν έρθει εδώ και 5-6 μέρες... είναι φυσιολογικό που κάποιοι έχουν παραλάβει πράγματα που είχαν παραγγείλει μετά από τις δικές μου ημερομηνίες και κάποιοι όχι??

Edited by panoramix
http://briefcase.pathfinder.gr/download/532490/t-panoramix2.jpg Ο Panoramix μίλησε !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα ένα κινητό στις 19 Μαρτίου!Σήμερα στο 17tracknet μου γράφει αυτό"Origin Country - Cache Time"!Ξέρει κανείς τι σημαίνει?
Link to comment
Share on other sites

:!::!::!::!::!:

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλημερα , αγορα απο aliexpress και ο πωλητης μου εδωσε αυτο RJ096743254CN στις 2/4/2015 αλλα δεν εμφανιζεται πουθενα .

Καμια βοηθεια 'η καμια ιδεα ??? :lost::lost::lost::lost:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να φανεί τρακινγκ...μπορει να χρειαστεί να περάσουν ~4 μέρες για να δεις αποτελέσματα.

 

Εμένα είναι τώρα ένας μήνας που ένα δεματάκι έχει κολλήσει στο Shenzen exchange bureau

 

Destination Country - Tracking Consuming: 3760 ms - Go to official website

2015-03-10 13:31

CHINA, ITEMS IN PACKING

 

2015-03-09 20:17

CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

Origin Country - Tracking Consuming: 624 ms - Go to official website

2015-03-10 13:35

The Shenzhen Exchange Bureau,

 

2015-03-09 23:51

The Shenzhen Exchange Bureau has been opened

 

2015-03-09 23:38

Parcel centers, left, next stop "Center in Shenzhen"

 

2015-03-09 22:13

Parcel centre

 

2015-03-09 20:17

Parcel centers, has received send

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μην πάθεις καρδιακό ... :lol: τίποτα δεν είναι, απλώς μπορείς να αποδείξεις πόσα πλήρωσες με την απόδειξη του paypal, μέσα στα δέματα δεν υπάρχουν αποδείξεις.

ευχαριστώ για την απάντηση. Ησύχασα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δ-Ε-Ν το ΠΙΣΤΕΥΩ!!! http://prntscr.com/6pcpp7 πιο γρηγορα και απο την DHL! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα. Το tracking μου είναι RF315918795SG. Η παραγγελία έχει γίνει απο aliexpress με ημερομηνία Order Time: 12:06 Feb. 01 2015.

Άνοιξα dispute γιατί η μοναδική πληροφορία απ'το 17track.net είναι "Information Received" και τίποτε άλλο εδώ και 2 μήνες. Ο seller μου αρνήθηκε το dispute και μου λέει "you have to wait more days". Έχω πέσει σε ψεύτες? Να κάνω escalate το dispute?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...