Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδες

εχω μια απορια

Το κινητο μου εχει φυγει απο κινα και ειναι ολλανδια οπως μου γραφει στο ελτα...

αλλα σε ποσες μερες θα ερθει ελλαδα...εχθες ηρθε στο αεροδρομιο της ολλανδιας 01:47....

θα το εχω την αλλη εβδομαδα??η θα παρει πολυ καιρο να ερθει>?

πως θα το παραλαβω...

θα μου ερθει το δεμα μου σπιτι μου??η θα μου ερθει ειδοποιηση?

συγγνωμη για τις ερωτησεις απλως εχω πορωθει πολυ ασχημα και το περιμενω πως και πως να ερθει..

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω παραγγειλει απο gearbest ενα Cubot και το tracking no ειναι RS186699911NL

Δεν μπορω να το βρω στο site του postNL.

 

Λίγη βοήθεια?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγειλει απο gearbest ενα Cubot και το tracking no ειναι RS186699911NL

Δεν μπορω να το βρω στο site του postNL.

Λίγη βοήθεια?

Το δέμα σου είναι : 2014-11-24 04:27 The item is pre-adviced

έχεις ψωμί ακόμη .. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ . Μoυ δινεις το λινκ να το παρακολουθώ γιατι στο http://www.postnlparcels.com/en δεν μου βγαζει τιποτα
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ . Μoυ δινεις το λινκ να το παρακολουθώ γιατι στο http://www.postnlparcels.com/en δεν μου βγαζει τιποτα

 

http://www.17track.net/en/ :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου, γνωρίζω οτι είναι απλό ταχυδρομείο και οτι δεν εντοπίζεται στο σύστημα των ΕΛΤΑ, απλώς ανησύχησα μετά από τόσες μέρες που δεν έφτασε στο σπίτι μου. Ελπίζω να παραλάβω πριν τα Χριστούγεννα τουλάχιστον διότι πλησιάζει ένας μήνας από την ημερομηνία παραγγελίας.

 

Η συγκεκριμμενη εταιρεια ειναι οτι να ναι!Εμενα μου ειχαν δωσει tracking number RE......... σκετο χωρις γραμματα στο τελος...εγραφε οτι ειχε ερθει στο αεροδρομιο απο 27-10 και τελικα παρελαβα χθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες

εχω μια απορια

Το κινητο μου εχει φυγει απο κινα και ειναι ολλανδια οπως μου γραφει στο ελτα...

αλλα σε ποσες μερες θα ερθει ελλαδα...εχθες ηρθε στο αεροδρομιο της ολλανδιας 01:47....

θα το εχω την αλλη εβδομαδα??η θα παρει πολυ καιρο να ερθει>?

πως θα το παραλαβω...

θα μου ερθει το δεμα μου σπιτι μου??η θα μου ερθει ειδοποιηση?

συγγνωμη για τις ερωτησεις απλως εχω πορωθει πολυ ασχημα και το περιμενω πως και πως να ερθει..

ευχαριστω!!!

 

Στην περίπτωση μου, έκανε 21 ημέρες (3 εβδομάδες) συνολικά να έρθει από την ημέρα που το έστειλαν. Το δέμα ήρθε στο σπίτι από ΕΛΤΑ.

Edited by Ulysse
Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/UsZ757c.png

 

Aπιστευτο..

Δεν το λες κι απίστευτο το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έκανα μια παραγγελία σήμερα από efox αλλά μετά από λίγη ώρα αφού με ενημέρωσε το efox για την συσκευή αποφάσισα ότι ήθελα να ακυρώσω την παραγγελία... τώρα τι κάνω;

 

μου απάντησαν μέσω facebook, οτι ακυρωθηκε, μπαινω στο efox και δεν την εχει την παραγγελια στα orders, τι πρεπει να κανω απο το paypal; μου ειπαν οτι θα επιστραφουν σε 3 μερες αλλά δεν επρεπε να ερθει ενα email ακυρωσης απο αυτους πρωτα;

 

οποιος μπορει ας μου πει τι πρεπει να κανω βημα βημα, ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έκανα μια παραγγελία σήμερα από efox αλλά μετά από λίγη ώρα αφού με ενημέρωσε το efox για την συσκευή αποφάσισα ότι ήθελα να ακυρώσω την παραγγελία... τώρα τι κάνω;

 

μου απάντησαν μέσω facebook, οτι ακυρωθηκε, μπαινω στο efox και δεν την εχει την παραγγελια στα orders, τι πρεπει να κανω απο το paypal; μου ειπαν οτι θα επιστραφουν σε 3 μερες αλλά δεν επρεπε να ερθει ενα email ακυρωσης απο αυτους πρωτα;

 

οποιος μπορει ας μου πει τι πρεπει να κανω βημα βημα, ευχαριστω για τον χρονο σας

Εάν επιστραφούν θα σου έλθει μήνυμα από το paypal. Εάν δεν έλθει μέχρι την Δευτέρα, επικοινώνησε μαζί τους ξανά, και εφ'όσον τα "μασήσουν", κάνε ακύρωση μέσω paypal.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εάν επιστραφούν θα σου έλθει μήνυμα από το paypal. Εάν δεν έλθει μέχρι την Δευτέρα, επικοινώνησε μαζί τους ξανά, και εφ'όσον τα "μασήσουν", κάνε ακύρωση μέσω paypal.

 

άρα πρέπει να περιμένω 3 μέρες για αυτό το μήνυμα από το paypal; επίσης δεν βλέπω κάπου ακύρωση μέσα στο paypal παρά μόνο για dispute μετά από 45 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως με το που κατεβαίνουν από το αεροπλάνο καταγράφονται.

Έχουμε γράψει πολλές φορές την διαδικασία κι εγώ κι ο evansarmor.

Αυτό δεν ισχύει, το γνωρίζω από κόσμο που δουλεύει μέσα στα ελτα, αλλα κι επειδή έχω πάει στα ελτα αεροδρομιου και ξέρω πώς δουλεύουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες κι απίστευτο το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα...

 

Nαι αλλα δεν το λες και λιγο!

Απλα συνηθιζα να τα παίρνω 3 βδομαδες με το που πατουσα το pay now παλαιοτερα(μεχρι 4-5 μηνες πριν).

Η καλοεμαθα/η ημουν σε ολες τις περιπτωσεις τυχερος/ή κατι συμβαινει πλεον. ;)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει, το γνωρίζω από κόσμο που δουλεύει μέσα στα ελτα, αλλα κι επειδή έχω πάει στα ελτα αεροδρομιου και ξέρω πώς δουλεύουν

Δηλαδή εσύ υποστηρίζεις πως ξεφορτώνονται οι σάκοι από τα αεροπλάνα και περιμένουν σε κάποια γωνιά μέχρι να ανοιχτούν και να σκαναριστούν ένα ένα τα δέματα;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση. ειχα κανει τεσσερις παραγγελιες απο banggood απο 26/9 οι οποιες αργησανε υπερβολικα (ειχανε περασει 40 μερες) και η τελευταια απο τις τεσσερις δεν εχει φτασει ακομα. σε συνομιλια μαζι τους μεσω ε-μαιλ μου ειπανε οτι θα μου πιστωσουν τα μισα χρηματα της παραγγελιας και αν ερθουν να μην τα παραλλαβω να επιστρεψουν πισω και στην συνεχεια θα μου πιστωσουν και τα υπολοιπα χρηματα και λεω οκ. 3 μερες μετα εφτασαν οι δυο πρωτες παραγγελιες 5 μερες μετα και η τριτη τους στελνω παλι εμαιλ λεγοντας τους πως οι παραγγελιες φτασαν ελλαδα και οτι θα τις παραλαβω και να μην μου κανουν επιστροφη χρηματων και μου απανταν οκ. και σημερα ειδα οτι μου καναν επιστροφη τα μισα χρηματα της παραγγελιας. τι κανω τους το λεω η οχι?

 

τους το ειπα και μου ειπαν να τα στειλω πισω μεσω paypal. για πειτε στο paypal παω εκει που λεει ''send money'' βαζω το εμαιλ που μου δωσανε και απο κατω τι επιλεγω 1)I'm paying for goods or services ή 2)I'm sending money to family or friends ?

Link to comment
Share on other sites

έχω ξαναγράψει και συγνωμη αλλα δεν ξερω τι να κανω. Ζητησα επιστροφη χρηματων απο ενα πακετο που εχει μεινει "dispatched" στην Κινα εδω και ενα μηνα(ισως και λιγο παραπανω).Η απαντηση που δεχτηκα αφου ανοιξα το αιτημα για την επιστροφη ηταν αυτη :

The seller has responded to you and offered another solution to solve this issue.

Seller's message:

"Excuse me! It s waiting for your country customs clearance"I will go to urge them.

πραγμα που μου εχει ξανα πει αλλά στα ΕΛΤΑ λεει παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο. αυτο το "i will go to urge them" μου το εχει πει 2 3 φορες μεχρι στιγμης . τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

έχω ξαναγράψει και συγνωμη αλλα δεν ξερω τι να κανω. Ζητησα επιστροφη χρηματων απο ενα πακετο που εχει μεινει "dispatched" στην Κινα εδω και ενα μηνα(ισως και λιγο παραπανω).Η απαντηση που δεχτηκα αφου ανοιξα το αιτημα για την επιστροφη ηταν αυτη :

The seller has responded to you and offered another solution to solve this issue.

Seller's message:

"Excuse me! It s waiting for your country customs clearance"I will go to urge them.

πραγμα που μου εχει ξανα πει αλλά στα ΕΛΤΑ λεει παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο. αυτο το "i will go to urge them" μου το εχει πει 2 3 φορες μεχρι στιγμης . τι να κανω??

 

παρε ενα τηλ στα ελτα και ρωτα και αν δεν βρεις ακρη παρε στο τελωνειο...

Link to comment
Share on other sites

έχω ξαναγράψει και συγνωμη αλλα δεν ξερω τι να κανω. Ζητησα επιστροφη χρηματων απο ενα πακετο που εχει μεινει "dispatched" στην Κινα εδω και ενα μηνα(ισως και λιγο παραπανω).Η απαντηση που δεχτηκα αφου ανοιξα το αιτημα για την επιστροφη ηταν αυτη :

The seller has responded to you and offered another solution to solve this issue.

Seller's message:

"Excuse me! It s waiting for your country customs clearance"I will go to urge them.

πραγμα που μου εχει ξανα πει αλλά στα ΕΛΤΑ λεει παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο. αυτο το "i will go to urge them" μου το εχει πει 2 3 φορες μεχρι στιγμης . τι να κανω??

Να επιμένεις στο dispute, ο Κινέζος απλώς καθυστερεί. Σιγά να μην ξέρει εάν καθυστερεί το δέμα στο Ελληνικό τελωνείο και μάλιστα θα τους "μαλώσει" ...

Μάλλον το έστειλε πολύ μετά από ότι λέει, ή είναι όπως ένα δικό μου με την ChinaPost το οποίο κάνει βόλτες κάπου στην Κίνα από τις 28 Σεπτεμβρίου ...

τους το ειπα και μου ειπαν να τα στειλω πισω μεσω paypal. για πειτε στο paypal παω εκει που λεει ''send money'' βαζω το εμαιλ που μου δωσανε και απο κατω τι επιλεγω 1)I'm paying for goods or services ή 2)I'm sending money to family or friends ?

Θα επιλέξεις το πρώτο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να αγορασω ενα android dvd player για το αυτοκινητο kia rio αλλά λογω των πολλων χρηματων δισταζω και θελω να το ψαξω πολυ πριν το επιλεξω .

 

Η 1η επιλογη ειναι οτι καλυτερο βρηκα στο aliexpress

http://www.aliexpress.com/item/pure-Android-4-2-car-dvd-radio-player-for-kia-k3-rio-2011-2012-with-Capacitive/2051447267.html

 

Και η 2η απο το ebay

http://www.ebay.com/itm/Capacitive-8-Pure-Android-Dash-DVD-GPS-Reverse-Camera-4-Kia-K3-Pride-Rio-/171312204584?autorefresh=true

 

Πρόκειται για το ιδιο προιον ( στο ebay συμπεριλαμβανεται η καμερα οπισθεν)

Δεν εχω αγορασει ποτε απο aliexpress , γνωριζω δεν δεχεται paypal , και αγορες απο Κινα μονο απο κινητα εχω (minideal vickmall κτλ)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Για κανένα λόγο aliexpress σε αυτά τα χρήματα καλύτερα ebay και PayPal.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες έγινε ανάλογη ενημέρωση η οποία δυστυχώς αγνοήθηκε.

 

Υπενθυμίζω ότι συζητήσεις για τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου απαγορεύονται αυστηρά.

Σύμφωνα με τον τελωνειακό κώδικα οποιαδήποτε προσπάθεια αποφυγής καταβολής δασμών και έμμεσων φόρων προς το κράτος ή ακόμα και παρότρυνση προς κάτι τέτοιο συνιστά λαθρεμπορία και διώκεται από το νόμο.

Διαγράφηκαν post.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως ρωτάω σε λάθος μέρος αλλά, έχω παραγγείλει το jiayu g2f.

Στο 17track όταν το τσεκάρω μου βγάζει:

 

2014-11-14 12:12 The item is on transport to the country of destination

 

2014-11-12 21:10 The item is at the PostNL sorting center

 

2014-11-05 01:49 The item is pre-adviced

 

Όσα άλλα δέματα μου έχουν έρθει με NL Post, από Ολανδία - Ελλάδα δεν έχουν κάνει πάνω από 4 - 7 μέρες.

Έχει τύχει και σε κάποιον άλλο τέτοια καθυστέρηση;

Μπορώ να απευθυνθώ κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα ΕΛΤΑ έφυγε απο Κίνα πριν 3 ημέρες.

παιδια αυτο που μου εστειλε ο πωλητης ειναι σωστο?εγω ξερω ειναι 2 γραμματα 9 νουμερα και 2 γραμματα

Unique Transaction ID #2LH89651BG667833U

σημερα το παραγγειλα....δεν ξερω απω ποτε το εμφανιζει...

αν ειναι σωστο και που μπορω να βλεπω που βρισκεται...

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο που μου εστειλε ο πωλητης ειναι σωστο?εγω ξερω ειναι 2 γραμματα 9 νουμερα και 2 γραμματα

Unique Transaction ID #2LH89651BG667833U

σημερα το παραγγειλα....δεν ξερω απω ποτε το εμφανιζει...

αν ειναι σωστο και που μπορω να βλεπω που βρισκεται...

Περίμενε να σου στείλει τον tracking number τις επόμενες μερες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως ρωτάω σε λάθος μέρος αλλά, έχω παραγγείλει το jiayu g2f.

Στο 17track όταν το τσεκάρω μου βγάζει:

 

2014-11-14 12:12 The item is on transport to the country of destination

 

2014-11-12 21:10 The item is at the PostNL sorting center

 

2014-11-05 01:49 The item is pre-adviced

 

Όσα άλλα δέματα μου έχουν έρθει με NL Post, από Ολανδία - Ελλάδα δεν έχουν κάνει πάνω από 4 - 7 μέρες.

Έχει τύχει και σε κάποιον άλλο τέτοια καθυστέρηση;

Μπορώ να απευθυνθώ κάπου;

 

Απο εβδομαδα θα φτασει ελλαδα λογικα μην αγχωνεσαι η ολλανδοι τα κανουν αυτα εχω παραλαβει και σε 12 μερες εχω παραλαβει και σε μηνα...υπομονη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εφτασαν και 2 δεματακια μου....

1)ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 01-11-2014 17:58 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 03-11-2014 07:11 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 28-11-2014 11:08 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

2)ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 01-11-2014 18:22 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 02-11-2014 15:08 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-11-2014 09:54 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

παντως με china post παντα πανω στον μηνα φτανει ελλαδα εκτος απο καποιες εξαιρέσεις που φτανει πιο γρηγορα....

Edited by nikospantzios
Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...