Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

50 minutes ago, Nnoutas said:

Τί μορφής είναι το tracking number;

Αυτή θα είναι η τελευταία ενημέρωση. Παρέλαβα 2-3 τέτοια πακέτα και ακόμη είναι στο εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο.

εκαναν σίγουρα πάνω από 10 μέρες να έρθουν μετά την τελευταία ενημέρωση, οπότε έχεις κάποιες μέρες ακόμη μέχρι να παραλάβεις 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, leo06 said:

Αυτή θα είναι η τελευταία ενημέρωση. Παρέλαβα 2-3 τέτοια πακέτα και ακόμη είναι στο εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο.

εκαναν σίγουρα πάνω από 10 μέρες να έρθουν μετά την τελευταία ενημέρωση, οπότε έχεις κάποιες μέρες ακόμη μέχρι να παραλάβεις 

Το θέμα είναι ότι σε αντίστοιχες αποστολές μέσω Ουγγαρίας είχε ενημέρωση μέχρι και το Τοπικό Ταχυδρομείο, οπότε πήγαινα και τα παραλάμβανα εγώ, η δε ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ ερχόταν μετά από 4-5 ημέρες και ενώ τα είχα παραλάβει ήδη......😁..μήπως είναι ήδη εδώ??..αλλά άντε βγάλε άκρη χωρίς να έχεις ηλεκτρονική ενημέρωση.....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2021 at 9:56 ΠΜ, guideman said:

Ηρθε ο Ταχυδρομος να στο φερει και εσυ δεν παρελαβες? Τελικα το πηρες το αντικειμενο? Ηταν ΦΠΑ η τελος ΕΛΤΑ ? Ειχε γραμμενο αριθμο IOSS? Τι αξιας ηταν? Φανταζομαι δεν σου εκανε refund το ALI χωρις  να καταθεσεις καποιο αποδεικτικο στοιχειο, οποτε πηρες καποια βεβαιωση απο τα ΕΛΤΑ? Πες μας σε παρακαλω λεπτομερειες μπας και βρουμε καμμια ακρη να μην χανουμε τα λεφτα μας.

μου ηρθε ειδοποιητηριο στο γραμματοκιβωτιο και περιμενα μεχρι να ληξει το delivery confirmation. Ηταν αξιας 11 ευρω και μου ειπαν να πληρωσω εξτρα 2.50 ως τελος εκτελωνισμου. Οποτε στο dispute εδειξα το sms απο ελτα που ελεγε για τα 2.50 ευρω τιποτα αλλο. Δεν πηρα βεβαιωση απο ελτα γιατι ειχα παρει ηδη τα 2.50 πισω μεσω dispute

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ath156 said:

Άς βάλω και εγώ ένα που φαίνεται ότι έχει κολλήσει από τις 6/10/2021. Συνήθως αυτά μέσω Ουγγαρίας έρχονταν σχετικά γρήγορα χωρίς "κολλήματα". 'Εχει κάποιος κάτι αντίστοιχο?

Noname.jpg

  1. Greece, Arrived at Facility

    2021-09-26 03:34:06

  2. Greece, Arrived at Destination Country Airport

    2021-09-23 09:04:48

  3. GMTC, Departed

    2021-09-19 11:01:16

Πρέπει να έχουν κολλήσει πάλι από ότι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, demonikman said:

μου ηρθε ειδοποιητηριο στο γραμματοκιβωτιο και περιμενα μεχρι να ληξει το delivery confirmation. Ηταν αξιας 11 ευρω και μου ειπαν να πληρωσω εξτρα 2.50 ως τελος εκτελωνισμου. Οποτε στο dispute εδειξα το sms απο ελτα που ελεγε για τα 2.50 ευρω τιποτα αλλο. Δεν πηρα βεβαιωση απο ελτα γιατι ειχα παρει ηδη τα 2.50 πισω μεσω dispute

Απ οτι φαινεται απο τα λεγομενα σου, αυτος ειναι ενας τροπος για να μη χανουμε τα λεφτα μας απο ανοησια του πωλητη. Αν καταλαβα καλα, κανοντας dispute και δειχνοντας σαν αποδεικτικο στοιχειο μονον το sms των ELTA, σου εκανε το Ali Express refund, οσο χρονο το δεμα σου σε περιμενε στα ΕΛΤΑ. Θα το τολμησω κι εγω με τον ιδιο τροπο σε "προσεχη" ατυχια, αφου το Ali ζηταει μετα την παραδοση ενα καρρο αποδεικτικα στοιχεια. Ευχαριστω για την ενημερωση.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, vasileios13 said:
  1. Greece, Arrived at Facility

    2021-09-26 03:34:06

  2. Greece, Arrived at Destination Country Airport

    2021-09-23 09:04:48

  3. GMTC, Departed

    2021-09-19 11:01:16

Πρέπει να έχουν κολλήσει πάλι από ότι φαίνεται.

Έτσι επειδή ήταν ο δρόμος μου και επειδή πρωί-πρωί είναι άδειο το Ταχυδρομείο της περιοχής μου πήγα και ρώτησα για αυτό (μπας και είναι ήδη εδώ-χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση-δύσκολο βέβαια). Η απάντηση αφού το είδε και στο τερματικό της "Είναι στο τελωνείο από 6/10/21".

***Βέβαια και οι πληροφορίες που σου έρχονται από το Ali είναι πολλές φορές έως "παραπειστικές", εάν δεν ξέρεις π.χ. σου λέει το Ali "το αντικείμενο έφθασε στη χώρα σου" και εννοεί ότι έφθασε στο Βέλγιο ή την Ουγγαρία (1ο ευρωπαικό σταθμό ???)....😁

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, guideman said:

Απ οτι φαινεται απο τα λεγομενα σου, αυτος ειναι ενας τροπος για να μη χανουμε τα λεφτα μας απο ανοησια του πωλητη. Αν καταλαβα καλα, κανοντας dispute και δειχνοντας σαν αποδεικτικο στοιχειο μονον το sms των ELTA, σου εκανε το Ali Express refund, οσο χρονο το δεμα σου σε περιμενε στα ΕΛΤΑ. Θα το τολμησω κι εγω με τον ιδιο τροπο σε "προσεχη" ατυχια, αφου το Ali ζηταει μετα την παραδοση ενα καρρο αποδεικτικα στοιχεια. Ευχαριστω για την ενημερωση.

Σωστά, απλά ζητάς το επιπλεον ποσο που ζητανε τα ελτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, τώρα με της παραγγελίες κάτω από των 5 ευρώ τι γίνεται με το aliexpress; τα φέρνει ο ταχυδρόμος στο σπίτι; η σε χρεώνουν και το ΦΠΑ κ το παραλαμβάνεις μέσω ΕΛΤΑ; ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bynoname said:

Καλησπερα, τώρα με της παραγγελίες κάτω από των 5 ευρώ τι γίνεται με το aliexpress; τα φέρνει ο ταχυδρόμος στο σπίτι; η σε χρεώνουν και το ΦΠΑ κ το παραλαμβάνεις μέσω ΕΛΤΑ; ευχαριστώ. 

Εγω παντος δέματα 12€ 18€ & 19€ την τελευταια εβδομάδα, αρχοντε σπιτι χωρίς χρέωση !!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έτσι άκουσα από τους φίλους κ εγώ ότι δεν βαράνε την ΦΠΑ ίσως Κινέζοι άρχισαν να στείλουν από αποθήκες ευρωπαϊκής χώρας μάλλον. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bynoname said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έτσι άκουσα από τους φίλους κ εγώ ότι δεν βαράνε την ΦΠΑ ίσως Κινέζοι άρχισαν να στείλουν από αποθήκες ευρωπαϊκής χώρας μάλλον. 

Πλέον, οταν αγοράζεις κάτι από χώρα εκτός ΕΕ πληρώνεις τον ΦΠΑ κατά την αγορά και τίποτα άλλο εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nnoutas said:

Πλέον, οταν αγοράζεις κάτι από χώρα εκτός ΕΕ πληρώνεις τον ΦΠΑ κατά την αγορά και τίποτα άλλο εδώ. 

Αυτό ξέρω κ εγώ. Τώρα πως στέλνουν αυτή από εκεί Κινέζοι το ξέρουν, μέσω ΕΕ, η Κίνας θα φανεί. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σήμερα παρέλαβα ένα λουράκι που είχα παραγγείλει, χωρίς καμία χρέωση επιπλέον και μάλιστα επάνω στο φάκελο έγραφε Βουδαπέστη ενώ το είχα παραγγείλει από Κίνα...

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, splus said:

Και εγώ σήμερα παρέλαβα ένα λουράκι που είχα παραγγείλει, χωρίς καμία χρέωση επιπλέον και μάλιστα επάνω στο φάκελο έγραφε Βουδαπέστη ενώ το είχα παραγγείλει από Κίνα...

Αυτό γιατί ο εκτελωνισμός έγινε Ουγγαρία και εκεί κολλήσανε νέο αυτοκόλλητο πάνω στο αρχικό.

standard ή saver είχες επιλέξει?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αρχίζει σιγά σιγά να αποκαθίσταται η ομαλότης.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, leo06 said:

Αυτό γιατί ο εκτελωνισμός έγινε Ουγγαρία και εκεί κολλήσανε νέο αυτοκόλλητο πάνω στο αρχικό.

standard ή saver είχες επιλέξει?

Standard...

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, terkos2 said:

Μάλλον αρχίζει σιγά σιγά να αποκαθίσταται η ομαλότης.

Δεν το βλέπω, εάν κρίνω από το δέμα του Aliexpress για το οποίο έκανα ανάρτηση ξανά εδώ, που είναι κολλημένο από 6/10/21 στο Αεροδρόμιο Αθηνών, που από τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι είναι στο Τελωνείο.........α ρε γλέντια εάν πράγματι έρθει καμία επιβάρυνση τελωνείου με πληρωμένο VAT στο Ali........

Βάζω εδώ τις "πληροφορίες" που δίνει το Aliexpress και το parcelsapp.com, όπου βλέπεις ως "destination country" την Ουγγαρία/Βουδαπέστη !!!!, όπου υπάρχει "customs clearance" εκεί, όπου "final delivery" είναι στην Αθήνα ενώ στην πραγματικότητα έχει να πάει σε άλλη πόλη.......όπου το Ali μου έχει στείλει μήνυμα ότι το δέμα μου είναι στο τοπικό ταχυδρομείο........κλπ

 

aliexpress.jpg

parcel.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας? Εχω ελπιδες να παραλαβω καποτε η...μπαααα?

2021-08-29 18:25 Destination. Item ready for pick up at a Post Office collection point against a notice of arrival or item code

2021-08-26 18:24 Destination. Customs procedures finished, Import procedure completed, your shipment is on its way to the recipient

2021-08-23 18:08 Destination. The item has been processed in the country of destination

2021-08-20 18:22 Destination. The consignment has arrived in the country of destination

2021-08-17 18:12 Oversea. The item is on transport to the country of destination

2021-08-14 18:14 Oversea. The item is processed at the Post sorting center

2021-08-11 18:19 Oversea. Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

2021-08-08 18:09 CN. The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

2021-08-05 18:23 CN. The item is ready for shipment

2021-08-02 18:33 ShenZhen Hub, Left Shenzhen warehouse

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, ath156 said:

Δεν το βλέπω, εάν κρίνω από το δέμα του Aliexpress για το οποίο έκανα ανάρτηση ξανά εδώ, που είναι κολλημένο από 6/10/21 στο Αεροδρόμιο Αθηνών, που από τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι είναι στο Τελωνείο.........α ρε γλέντια εάν πράγματι έρθει καμία επιβάρυνση τελωνείου με πληρωμένο VAT στο Ali........

Βάζω εδώ τις "πληροφορίες" που δίνει το Aliexpress και το parcelsapp.com, όπου βλέπεις ως "destination country" την Ουγγαρία/Βουδαπέστη !!!!, όπου υπάρχει "customs clearance" εκεί, όπου "final delivery" είναι στην Αθήνα ενώ στην πραγματικότητα έχει να πάει σε άλλη πόλη.......όπου το Ali μου έχει στείλει μήνυμα ότι το δέμα μου είναι στο τοπικό ταχυδρομείο........κλπ

 

aliexpress.jpg

parcel.jpg

Το ότι σου είπαν από τα ΕΛΤΑ ότι το δέμα σου είναι στο τελωνείο είναι επειδή δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι που είναι. Το βλέπουν αεροδρόμιο, καθυστερεί και σου λέει είναι τελωνείο και ξεμπέρδεψαν. Μάλλον δεν θα πληρώσεις τίποτα γιατί φαίνεται ότι έγινε εκτελωνισμός στην Ουγγαρια. Το ali βλέπει το αεροδρόμιο της κάθε χώρας ως τοπικό κατάστημα. Αν το δέμα σου είναι registered θα δεις και συνέχεια στο tracking μέχρι την τελική παράδοση σε εσένα. Τώρα γιατί καθυστερεί, αυτό το μάλλον οφείλεται σε φόρτο εργασίας. Και λέω μάλλον γιατί κανείς πραγματικά δεν ξέρει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nnoutas said:

Το ότι σου είπαν από τα ΕΛΤΑ ότι το δέμα σου είναι στο τελωνείο είναι επειδή δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι που είναι. Το βλέπουν αεροδρόμιο, καθυστερεί και σου λέει είναι τελωνείο και ξεμπέρδεψαν. Μάλλον δεν θα πληρώσεις τίποτα γιατί φαίνεται ότι έγινε εκτελωνισμός στην Ουγγαρια. Το ali βλέπει το αεροδρόμιο της κάθε χώρας ως τοπικό κατάστημα. Αν το δέμα σου είναι registered θα δεις και συνέχεια στο tracking μέχρι την τελική παράδοση σε εσένα. Τώρα γιατί καθυστερεί, αυτό το μάλλον οφείλεται σε φόρτο εργασίας. Και λέω μάλλον γιατί κανείς πραγματικά δεν ξέρει. 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Απλά για όποιον δεν έχει αντίστοιχες εμπειρίες πιθανόν κάποιες πληροφορίες να είναι έως "παραπειστικές" (π.χ. "έφθασε στην χώρα προορισμού" και εννοούν την Ουγγαρία😁).

Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία όλοι καλομάθαμε/κακομάθαμε, εφόσον και το πιο φθηνό αντικείμενο έρχεται πλέον με tracking number και μπορείς να παρακολουθείς ανά πάσαν στιγμή που είναι.

Δεν είναι πολύς ο χρόνος που πέρασε και που παραγγέλναμε κάτι, χωρίς να ξέρουμε την πραγματική πορεία του μέχρι να μας παραδοθεί. Ήταν δε συνήθως μία "kinder-έκπληξη" όταν μας παραδιδόταν/αφηνόταν από τον ταχυδρόμο.

Ο "νορμάλ" δε χρόνος παράδοσης ήταν πολλές φορές 2+ μήνες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, terkos2 said:

Μάλλον αρχίζει σιγά σιγά να αποκαθίσταται η ομαλότης.

 

2 ώρες πριν, ath156 said:

Δεν το βλέπω, εάν κρίνω από το δέμα του Aliexpress για το οποίο έκανα ανάρτηση ξανά εδώ, που είναι κολλημένο από 6/10/21 στο Αεροδρόμιο Αθηνών, που από τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι είναι στο Τελωνείο.........α ρε γλέντια εάν πράγματι έρθει καμία επιβάρυνση τελωνείου με πληρωμένο VAT στο Ali........

Αυτή είναι η σωστή φράση που εννοούσα, βλέποντας τελευταία σε πολλά δέματα να μην διπλοκρατείται ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ: 

Μάλλον αρχίζει σιγά σιγά να αποκαθίσταται η ομαλότης σχετικά με τον ΦΠΑ.

Οσο για τις καθυστερήσεις, πάντοτε υπήρχε θέμα με τα ΕΛΤΑ άλλοτε μεγαλύτερο και άλλοτε μικρότερο και η άποψή μου είναι ότι ίδιο θα συμβαίνει πάντα.

 

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Απλά για όποιον δεν έχει αντίστοιχες εμπειρίες πιθανόν κάποιες πληροφορίες να είναι έως "παραπειστικές" (π.χ. "έφθασε στην χώρα προορισμού" και εννοούν την Ουγγαρία😁).

Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία όλοι καλομάθαμε/κακομάθαμε, εφόσον και το πιο φθηνό αντικείμενο έρχεται πλέον με tracking number και μπορείς να παρακολουθείς ανά πάσαν στιγμή που είναι.

Δεν είναι πολύς ο χρόνος που πέρασε και που παραγγέλναμε κάτι, χωρίς να ξέρουμε την πραγματική πορεία του μέχρι να μας παραδοθεί. Ήταν δε συνήθως μία "kinder-έκπληξη" όταν μας παραδιδόταν/αφηνόταν από τον ταχυδρόμο.

Ο "νορμάλ" δε χρόνος παράδοσης ήταν πολλές φορές 2+ μήνες.

Έχω πάρει αρκετά δέματα τον τελευταίο καιρό με αυτόν τον τρόπο (εκτελωνισμός στην Ουγγαρία), και όλα πήγαν καλά. Περιμένω και άλλο ένα ακόμη που βρίσκεται στο ίδιο στάδιο με το δικό σου (εδώ και 3 μέρες). Οπότε δεν έχω λόγο να αγχώνομαι, ούτε εσύ φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2021 at 8:15 ΠΜ, guideman said:

Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας? Εχω ελπιδες να παραλαβω καποτε η...μπαααα?

2021-08-29 18:25 Destination. Item ready for pick up at a Post Office collection point against a notice of arrival or item code

2021-08-26 18:24 Destination. Customs procedures finished, Import procedure completed, your shipment is on its way to the recipient

2021-08-23 18:08 Destination. The item has been processed in the country of destination

2021-08-20 18:22 Destination. The consignment has arrived in the country of destination

2021-08-17 18:12 Oversea. The item is on transport to the country of destination

2021-08-14 18:14 Oversea. The item is processed at the Post sorting center

2021-08-11 18:19 Oversea. Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

2021-08-08 18:09 CN. The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

2021-08-05 18:23 CN. The item is ready for shipment

2021-08-02 18:33 ShenZhen Hub, Left Shenzhen warehouse

Παιδια καμμια γνωμη για τα παραπανω? Μηπως ειναι ωρα να ξαναπαραγγειλω η να περιμενω λιγο ακομη? (εννοειται οχι απο τον ιδιο..)

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, guideman said:

Παιδια καμμια γνωμη για τα παραπανω? Μηπως ειναι ωρα να ξαναπαραγγειλω η να περιμενω λιγο ακομη? (εννοειται οχι απο τον ιδιο..)

Έχεις πάρει refund; Το θέμα είναι ότι απ΄ ότι φαίνεται στο τελωνείο έχει κολλήσει το δέμα σου και δεν φταίει ο πωλητής.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...