Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού ήταν κολλημένο από την αρχή, (βέβαια στο parcelsapp και με τον κωδικό "A0000921082902AD" που βγάζει εκεί έχει κίνηση μέχρι 07 Σεπ 2021 01:12) έπρεπε ήδη να τους είχες ενοχλήσει.

Επειδή έχει περάσει λοιπόν πάρα πολύς καιρός (1,5 μήνας), στέλνεις άμεσα μαιλ και ζητάς να σου το ξαναστείλουν ή να σου επιστρέψουν τα χρήματα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, vasileios13 said:

Παίδες τα φώτα σας,έχουμε παραγγείλει από Bangood ένα Poco F3 και έχει κολλήσει το track από την αρχή! Στέλνουμε email ή περιμένουμε και άλλο; Capture.PNG.861b18f0daf8db419c190640ad72cb4a.PNG

Είναι πολλές μέρες κολλημένο.  Στείλε μήνυμα στο banggood

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Nnoutas said:

Είναι πολλές μέρες κολλημένο.  Στείλε μήνυμα στο banggood

10 minutes ago, terkos2 said:

Αφού ήταν κολλημένο από την αρχή, (βέβαια στο parcelsapp και με τον κωδικό "A0000921082902AD" που βγάζει εκεί έχει κίνηση μέχρι 07 Σεπ 2021 01:12) έπρεπε ήδη να τους είχες ενοχλήσει.

Επειδή έχει περάσει λοιπόν πάρα πολύς καιρός (1,5 μήνας), στέλνεις άμεσα μαιλ και ζητάς να σου το ξαναστείλουν ή να σου επιστρέψουν τα χρήματα.

Έγινε παιδιά ,δεν είναι δικό μου το κινητό είναι φίλου θα του πω να στείλει και θα ενημερώσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Είχε χαθεί και σε εμένα κινητό περισυ από Bangood ήταν πολύ καιρό κολλημένο στην αρχή, πήρα refund, δεν ήρθε ποτέ.

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, leotzian said:

Είχε χαθεί και σε εμένα κινητό περισυ από Bangood ήταν πολύ καιρό κολλημένο στην αρχή, πήρα refund, δεν ήρθε ποτέ.

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αύριο θα τους στείλει ο φίλος ,να πάρει τα λεφτά πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω, οτιδήποτε έρχεται από εξωτερικό πλέον περνά τελωνείο, βάση την τιμή του προϊόντος θα επιβληθεί 24% ΦΠΑ + 20€ για τα τέλη τελωνείου.μέχρι εδώ όλα καλά, δε μπορώ να καταλάβω τι εννοούν να τον όρο συν δασμοί.γνωρίζει κανείς; θα αφήσω τα ΕΛΤΑ να κάνουν την όλη διαδικασία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vrwmiaris said:

Καλημέρα να ρωτήσω, οτιδήποτε έρχεται από εξωτερικό πλέον περνά τελωνείο, βάση την τιμή του προϊόντος θα επιβληθεί 24% ΦΠΑ + 20€ για τα τέλη τελωνείου.μέχρι εδώ όλα καλά, δε μπορώ να καταλάβω τι εννοούν να τον όρο συν δασμοί.γνωρίζει κανείς; θα αφήσω τα ΕΛΤΑ να κάνουν την όλη διαδικασία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν έχει πληρωθεί ο Φπα κατά την αγορά  δεν πληρώνεις τίποτα εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vrwmiaris said:

Καλημέρα να ρωτήσω, οτιδήποτε έρχεται από εξωτερικό πλέον περνά τελωνείο, βάση την τιμή του προϊόντος θα επιβληθεί 24% ΦΠΑ + 20€ για τα τέλη τελωνείου.μέχρι εδώ όλα καλά, δε μπορώ να καταλάβω τι εννοούν να τον όρο συν δασμοί.γνωρίζει κανείς; θα αφήσω τα ΕΛΤΑ να κάνουν την όλη διαδικασία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν ο πωλητής και το αντικείμενο και η δηλωμένη αξί του είναι μέχρι 150€ και έχεις προπληρώσει ΦΠΑ, τότε το δέμα δεν περνάει από τελωνείο.

Αν ο πωλητής δεν είναι γραμμένος στο σύστημα IOSS που εφαρμόζεται από 1/7 ή αγοράζεις από Ali / ebay και ο πωλητής δεν έχει γράψει στο δέμα τον αριθμό της προείσπραξης ΦΠΑ, τότε το τελωνείο θα σε χρεώσει ΦΠΑ και τα ΕΛΤΑ το τέλος τους, ανάλογα με τη δηλωμένη αξία.

Εάν η αξία είναι πάνω από 150€ πληρώσεις και δασμό στο κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο δασμος, τι ποσό είναι; απλά για να γνωρίζω το συνολικό ποσό που πρέπει να πληρώσω

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου, και γενικά είναι γύρω στο 2,5%.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 250€ η αξία του προϊόντος+2,5%;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι συν τα υπόλοιπα, μια χαρά εάν ισχύουν έτσι

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα επι πλεον τελη χρεωσης απο τα ΕΛΤΑ παρ ολο που εχει προπληρωθει ο ΦΠΑ εγινε "μαστιγα". Τρια απανωτα μικροδεματα απο Κινα, 2 απο Α/Ε και ενα απο Ebay, μου ηρθαν με χρεωμενα επι πλεον τελη λογω μη αναγραφης IOSS. Στειλε παλι φωτογραφιες, κανε παλι dispute, καταντησε αηδια "πχια"..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα αγορά από aliexpress αξίας 62€ με αποστολή από Τουρκία λόγω Τούρκου πωλητή χωρίς παρατράγουδα και έξτρα χρέωση. Ή αγορά έγινε πριν ένα μήνα 

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2021 at 7:27 ΜΜ, w2o4ts said:

Τους ρώτησες μήπως *τι* ήταν τα €2.5;  Για ΦΠΑ δε μου φαίνονται, με βάση την αξία του πακέτου σου, πού είχες γράψει στο αρχικό post.  Έτσι... 'στρογγυλά' που είναι κιόλας, μου μοιάζουν πολύ για τέλος διαχείρισης / εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.
Αλλά να σου χρεώσουν το τέλος και όχι ΦΠΑ...;  Κάτι δεν πάει καλά με την περίπτωση...
Γράφει μήπως η απόδειξη τι υποτίθεται ότι είναι το ποσό...;

(στο ίδιο πνεύμα, τι στο καλό υποτίθεται ότι είναι και κάτι €0.23, €0.25 κλπ που διαβάζουμε εδώ ότι χρεώνουν τον κόσμο...;  Και αν υποθέσουμε ότι π.χ. το €0.23 είναι το -στρογγυλεμένο- ΦΠΑ για κάτι που έκανε ίσως $0.99, πού είναι το τέλος των ΕΛΤΑ σε αυτήν την περίπτωση...;

Άσκηση για... δυνατούς λύτες η υπόθεση)

Ετσι ακριβως, τελος ΕΛΤΑ εκτελωνισμου αλλα ΦΠΑ οχι. Ολο δικο σου!!

IMG_20211006_092245.jpg

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται (και από τα αναγραφόμενα στο sticker) να θεωρούν την αξία του αντικειμένου €0.00 ...;

Καλά πάμε...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, w2o4ts said:

Φαίνεται (και από τα αναγραφόμενα στο sticker) να θεωρούν την αξία του αντικειμένου €0.00 ...;

Καλά πάμε...

Αυτό είχε επισημανθεί από τότε που παρουσιάστηκαν τα πρώτα προβλήματα με την διπλοπληρωμή ΦΠΑ στο Ali.

Το τελωνείο υπολογίζει τον ΦΠΑ στη δηλωμένη αξία.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε μενα παλι μηνυμα απο ελτα για να παω να παραλαβω με τελη και φορους 2.76€

η αγορα ειχε γινει 2021.06.11 πριν τις εξελιξεις ενα καλωδιο usb τελικης αξιας  

 

 

Product Amount    Shipping Cost    Total Amount
EUR € 1,07           EUR € 0,53         EUR € 1,60

 

εαν δεν παω να το παραλαβω θα εχω καποια κυρωση ρωτω γιατι δεν γνωριζω

 
   
 
 
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, xloupas said:

Ηρθε και σε μενα παλι μηνυμα απο ελτα για να παω να παραλαβω με τελη και φορους 2.76€

η αγορα ειχε γινει 2021.06.11 πριν τις εξελιξεις ενα καλωδιο usb τελικης αξιας  

 

 

Product Amount    Shipping Cost    Total Amount
EUR € 1,07           EUR € 0,53         EUR € 1,60

 

εαν δεν παω να το παραλαβω θα εχω καποια κυρωση ρωτω γιατι δεν γνωριζω

 
   
 
 

Άν δεν παραλάβεις χάνεις το προιον και τα λεφτά που έδωσες γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, xloupas said:

Ωραία ευχαριστώ για την απάντηση, δεν θα το παραλάβω.

Φίλε xloupas εάν το είχες παραγγείλει 11/6/2021, δηλαδή προ των νέων δεδομένων, προφανώς και δεν είχες πληρώσει VAT. Άρα ούτε από την πλατφόρμα μπορείς να ζητήσεις refund. Έτσι όπως τα λες είναι 0,26 ΦΠΑ και 2,50 ο "κόπος" εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ?

Δεν ξέρω μόνο εάν μπορούσες να κάνεις dispute/refund request στην πλατφόρμα για πολύ καθυστερημένη παράδοση? (11/6/2021 στις 12/10/2021  4 μήνες).Λίγο χλωμό βέβαια αλλά..............

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε από τη στιγμή που δεν έχω κάποια κύρωση με το που δεν θα το παραλάβω θα το αφήσω εκεί πέρα στο ταχυδρομείο έτσι κι αλλιώς στο μεσο διάστημα που μεσολάβησε αγόρασε τελικά από εδώ πέρα το καλώδιο που χρειαζόμουνα.

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2021 at 7:10 ΜΜ, vasileios13 said:

Παίδες τα φώτα σας,έχουμε παραγγείλει από Banggood ένα Poco F3 και έχει κολλήσει το track από την αρχή! Στέλνουμε email ή περιμένουμε και άλλο; Capture.PNG.861b18f0daf8db419c190640ad72cb4a.PNG

Σε συνέχεια του παραπάνω,έστελε το παλικάρι στο Banggood και του είπαν να περιμένει μέχρι 1 Νοέμβρη. Φυσικά του είπα να κάνει dispute στο PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...