Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου έκανε και μένα εντύπωση και τους ρώτησα δύο φορές στο 8001182000 και μου έδωσαν την ίδια απάντηση!

απλό ταχυδρομείο!!!το βρήκε και με το tracking που της έδωσα...

Μήπως εννοείς τα ΕΛΤΑ courrier; Πάλι και αυτά δεν θεωρούνται απλό ταχυδρομείο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι η dhl Γερμανίας ανήκει στα Γερμανικά ταχυδρομεία..

Τι να πω... Ίσως να κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δλδ περίπτωση να φτάσει (και να εμφανιστεί στα tracking sites) το σ/κ? Ή δεν γίνονται πτήσεις ή παραλαβές στο σ/κ?

 

Υπάρχει και αυτή η περίπτωση.

 

Αν δεις λίγο πιό πίσω σε ένα ποστ μου έφτασε 04:45 ξημερώματα Σαββάτου:blink::D

 

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 02-07-2014 14:43 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-07-2014 04:45 IPS

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα δεματάκι είναι στο κέντρο διανομής της περιοχής μας και δεν έχει πάει στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ μπορούμε να παραλάβουμε από κει;Ή θα κάνουν ναζάκια του στυλ,να περιμένεις να σου φέρει ειδοποίηση ο ταχυδρόμος και μπλα μπλα μπλα ?:)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι ζώα δεν νομίζω να σου πουν κάτι άλλα πάτε ένα τηλέφωνο πρώτα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα δεματάκι είναι στο κέντρο διανομής της περιοχής μας και δεν έχει πάει στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ μπορούμε να παραλάβουμε από κει;Ή θα κάνουν ναζάκια του στυλ,να περιμένεις να σου φέρει ειδοποίηση ο ταχυδρόμος και μπλα μπλα μπλα ?:)

 

 

Έχω γράψει πιο πριν σχετικά με αυτό. Στο πρώτο τηλ που έκανα στο κέντρο διανομής την πρώτη μέρα απλά για πληροφορίες, το σήκωσε μια πολύ αγενής κυράτσα. Την επόμενη μέρα επειδή το στάδιο είχε κολλήσει και για δεύτερη μέρα στο κέντρο διανομής, πήρα νευριασμένος (διότι σήμερα ξεκινούσε ΣΚ και θα έπαιρνε άλλες δύο free μέρες) το κέντρο εξυπηρέτησης ΕΛΤΑ να κάνω παράπονα. Απο κεί μου έδωσα πάλι δύο τηλέφωνα για το κέντρο διανομής και αυτή τη φορά πήρα στο άλλο και όχι σε αυτό που είχα πάρει την πρώτη φορά. Εκεί συνεννοήθηκα ως άνθρωπος και πήγα να παραλάβω από εκεί, ενώ η άλλη η κότα μου το είχε παρουσιάσει ως αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει πιο πριν σχετικά με αυτό. Στο πρώτο τηλ που έκανα στο κέντρο διανομής την πρώτη μέρα απλά για πληροφορίες, το σήκωσε μια πολύ αγενής κυράτσα. Την επόμενη μέρα επειδή το στάδιο είχε κολλήσει και για δεύτερη μέρα στο κέντρο διανομής, πήρα νευριασμένος (διότι σήμερα ξεκινούσε ΣΚ και θα έπαιρνε άλλες δύο free μέρες) το κέντρο εξυπηρέτησης ΕΛΤΑ να κάνω παράπονα. Απο κεί μου έδωσα πάλι δύο τηλέφωνα για το κέντρο διανομής και αυτή τη φορά πήρα στο άλλο και όχι σε αυτό που είχα πάρει την πρώτη φορά. Εκεί συνεννοήθηκα ως άνθρωπος και πήγα να παραλάβω από εκεί, ενώ η άλλη η κότα μου το είχε παρουσιάσει ως αδύνατο.

 

Δημόσιο είναι.Οι μισοί βαριούνται, οι υπόλοιποι δουλεύουν και σε βοηθούν.Εξαρτάται που θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το κινητό έχει κολλήσει στο αεροδρόμιο από Τετάρτη μεσημέρι και πλέον δεν θα το περιμένω ούτε Δευτέρα....
Link to comment
Share on other sites

Εγω παρήγγειλα απο vickmall την Παρασκευή 11/7, 2 κινητά με ems, σήμερα είναι εδώ. Έχω διαβάσει για τα τελωνεια, καθυστερησεις κλπ, θα δουμε. Απο ότι καταλαβα σήμερα Σάββατο δεν θα το έχω μάλλον Δευτέρα έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας τι ειναι αυτο?

...............................................................................................................................................

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 19-07-2014 11:33 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΚΥΡΩΣΗ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 19-07-2014 18:14 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 19-07-2014 18:14 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι το βλέπεις να είναι;

Το πέρασαν από το scanner του αεροδρομίου και αργότερα το ξαναπέρασαν. Ίσως από λάθος.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβανομαι πως αντι για βοηθεια πολλοι δινουν απλα εξυπνες απαντησεις και αυτο ειναι ενταξει με μενα, απλα προς ενημερωση αλλων που τους ενδιαφερει και ισως να τους τυχει, σημαινει με μεγαλη πιθανοτητα οτι έρχεται μπουγιουρντι τελωνειου. Αυτα μετά από ψαξιμο που εκανα μιας και δεν ηρθε καποια απαντηση απο παθοντα..
Link to comment
Share on other sites

ξέρη κάποιος πόσες μέρες κάνει αφού αναχωρησή από Σιγκαπούρη το δέμα με την sweden post πόσες μέρες μετά φτάνει Στοκχόλμη? γιατί έχω ένα δέμα που έφυγε εδώ και μια βδομάδα και δεν έχει φτάσει ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβανομαι πως αντι για βοηθεια πολλοι δινουν απλα εξυπνες απαντησεις και αυτο ειναι ενταξει με μενα, απλα προς ενημερωση αλλων που τους ενδιαφερει και ισως να τους τυχει, σημαινει με μεγαλη πιθανοτητα οτι έρχεται μπουγιουρντι τελωνειου. Αυτα μετά από ψαξιμο που εκανα μιας και δεν ηρθε καποια απαντηση απο παθοντα..

Αυτό ήταν καρφί για την απάντησή μου;

Δεν έδωσα έξυπνη απάντηση. Έδωσα απάντηση σύμφωνα με αυτό που βλέπω.

Και δεν βλέπω πουθενά να γράφει οτι μπήκε τελωνείο.

Αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις που δίνουμε για να σε βοηθήσουμε τότε να μην ρωτάς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και στην τελική δες πόσες απαντήσεις έχω δώσει στις τελευταίες 20 σελίδες του θέματος και αν έχω βοηθήσει κόσμο με αυτές και μετά μπορείς να με προσβάλλεις ελεύθερα.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανισε το παρακατω μηνυμα στο tracking:

«ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ/Item handed over to customs authority for final delivery».

 

Τι ακριβως συμβαινει τωρα, διοτι δεν μου εχει ξανασυμβει να εισαχθει στο τελωνειο?

Θα το ανοιξουν το δεμα?(tablet)

Θα πληρωσω τιποτα παραπανω?

 

Η αποστολη εγινε με EMS.

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανισε το παρακατω μηνυμα στο tracking:

«ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ/Item handed over to customs authority for final delivery».

 

Τι ακριβως συμβαινει τωρα, διοτι δεν μου εχει ξανασυμβει να εισαχθει στο τελωνειο?

Θα το ανοιξουν το δεμα?(tablet)

Θα πληρωσω τιποτα παραπανω?

 

Η αποστολη εγινε με EMS.

 

μη φοβασαι. με ems παντα το βγαζει αυτο, απλα πρεπει να εισαι και λιγο τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

Με ιστορικό και εμπειρία πολλών παραγγελιών από Κίνα εδώ και 4 παραγγελίες μου συμβαίνει το εξής. Τρίτη συνεχόμενη από ebay που δεν φτάνει ποτέ και μια από buyincoins που ποτέ δεν είχα πρόβλημα που έχει 40 μέρες και επίσης δεν έχει φανεί. Αργούν γενικότερα το τελευταίο καιρό; έχει και άλλος παρόμοιο θέμα;

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Με ιστορικό και εμπειρία πολλών παραγγελιών από Κίνα εδώ και 4 παραγγελίες μου συμβαίνει το εξής. Τρίτη συνεχόμενη από ebay που δεν φτάνει ποτέ και μια από buyincoins που ποτέ δεν είχα πρόβλημα που έχει 40 μέρες και επίσης δεν έχει φανεί. Αργούν γενικότερα το τελευταίο καιρό; έχει και άλλος παρόμοιο θέμα;

Από Κίνα και χωρίς tracking number μου ήρθε το πακέτο στις 40 ημέρες περίπου. Αφού είχα ανοίξει και dispute στο PayPal.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Με ιστορικό και εμπειρία πολλών παραγγελιών από Κίνα εδώ και 4 παραγγελίες μου συμβαίνει το εξής. Τρίτη συνεχόμενη από ebay που δεν φτάνει ποτέ και μια από buyincoins που ποτέ δεν είχα πρόβλημα που έχει 40 μέρες και επίσης δεν έχει φανεί. Αργούν γενικότερα το τελευταίο καιρό; έχει και άλλος παρόμοιο θέμα;

 

Όχι , εμένα ξεκίνησε 4/7 και 12/7 ήταν εδώ.

 

Υπάρχει και κάποιος άλλος στις τελευταίες σελίδες που του ήρθε στις 6 ημερολογιακές αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι να πω. Θα περιμένω λίγο ακόμα αλλά τέταρτο συνεχόμενο dispute ποτέ δεν έχω κάνει. Σε περίπου 60 παραγγελίες ζήτημα να έχω κάνει δύο φορές

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι βρε παιδια που δεν το βρηκα οσο κι αν εψαξα σε ολες τις σελιδες..

Μου βγαζει αυτο το μυνημα στο http://en.4px.com/index.php?option=com_tracking4px

 

2014-07-18 06:57:19 GRATH Despatched to ATC

Εννοει οτι εχει φτασει στο αεροδρομιο των Αθηνων?

(Τι σημαινει ATC ?)

Edited by makisagn
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-07-2014 21:01 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 04-07-2014 22:44 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-07-2014 22:29 IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 08-07-2014 23:25 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 09-07-2014 02:23 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 14-07-2014 08:01 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

Εδω και μια εβδομαδα καμια εξελιξη....πρωτη φορα δεμα μου καθυστερει τοσο πολυ στο τελωνειο .....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι βρε παιδια που δεν το βρηκα οσο κι αν εψαξα σε ολες τις σελιδες..

Μου βγαζει αυτο το μυνημα στο http://en.4px.com/index.php?option=com_tracking4px

 

2014-07-18 06:57:19 GRATH Despatched to ATC

Εννοει οτι εχει φτασει στο αεροδρομιο των Αθηνων?

(Τι σημαινει ATC ?)

[ATTACH]47608[/ATTACH]

ATC = Airmail Transit Center

Όχι το δέμα σου δεν έχει φτάσει. Ταξιδεύει προς Ελλάδα.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...