Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Θέλω να παραγγείλω το redmi note 7 από το ali. Στη σελίδα ο πωλητής αναφέρει: "Customs duty and vta paid for the eu by DHL". Ξέρει κανένας τι είναι αυτό?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Θέλω να παραγγείλω το redmi note 7 από το ali. Στη σελίδα ο πωλητής αναφέρει: "Customs duty and vta paid for the eu by DHL". Ξέρει κανένας τι είναι αυτό?

οτι θα πληρωσεις τελωνειο, κινητα δεν αγοραζουμε απο Ali

Link to comment
Share on other sites

οτι θα πληρωσεις τελωνειο, κινητα δεν αγοραζουμε απο Ali

 

οι τεχνικες με χαμηλοτερη τιμη επιαναν οταν βαριοντουσαν οι τελωνιακοι τον ελεγχω , πλεον κ `15 ευρο να βαλει θα ανοιχτει , οποτε μακρια απο το αλλι , η μονο αν το στειλει απο ευρωπαικη αποθηκη

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Θέλω να παραγγείλω το redmi note 7 από το ali. Στη σελίδα ο πωλητής αναφέρει: "Customs duty and vta paid for the eu by DHL". Ξέρει κανένας τι είναι αυτό?
Βάλε το λινκ του πωλητή να δούμε ακριβώς τι εννοεί. Μπορεί να έρχεται μέσω ευρωπαϊκής αποθήκης. Αν και συνήθως αναφέρεται ως tax free στις περιπτώσεις αυτές.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πωλητές στο Ali που στέλνουν μέσω τριγωνικής αποστολής, συνήθως μέσω DHL και Αγγλία που έχει μια επιβάρυνση περίπου 20€...

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

€ 159,47 | Global Version Xiaomi Redmi Note 7 4GB 64GB Smartphone Snapdragon 660 Octa Core 4000mAh 2340 x 1080 48MP Dual Camera Cellphone

https://s.click.aliexpress.com/e/cHP03gHU

 

Αυτό είναι το λινκ του πωλητή.

Το κατάστημα αναφέρεται ως "Mi Global Store"

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στους ορους για REFUND του BG οτι δεν υποχρεουνται να κανουν refund εφοσον η καθυστερηση οφειλεται σε καιρικα φαινομενα, σε τελωνεια και γενικα σε παραγοντες που το BG δεν μπορει να ελεγξει. Οποτε στο dispute να περιμενεται την καραμελα του "customs delay".
Χτες στο chat μου είπαν ότι το δέμα έχει κολλήσει στο τελωνείο, στη Nysa.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμένα τα λαμόγια μου πρόσφεραν refund η θέλουν κοντά 10€ για κάθε αντικείμενο που έχω βάλει στην παραγγελία για να συνεχίσει να έχει tariff insurance (ενώ είχαν απο την αρχή).

Αλλιώς λεει με απλό register ..

δεν θυμάμαι αν το ειχα πει αλλά ενα αντικείμενο απο την παραγγελία που είχε γίνει shipping και ειχαμε συμφωνήσει οτι θα εχει tariff insurance ξαφνικά μετά απο τόσες μέρες έπαψε να έχει γίνει shipping..

Αυτό πριν μέρες απο τους ψεύτες του banggood.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

€ 159,47 | Global Version Xiaomi Redmi Note 7 4GB 64GB Smartphone Snapdragon 660 Octa Core 4000mAh 2340 x 1080 48MP Dual Camera Cellphone

 

https://s.click.aliexpress.com/e/cHP03gHU

 

 

 

Αυτό είναι το λινκ του πωλητή.

 

Το κατάστημα αναφέρεται ως "Mi Global Store"

Σορυ, αλλα γιατι να το παρεις απο εκει και οχι απο σκρουτζ, που εχει την ιδια τιμη και θα το εχεις αυριο?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτο φοβαμαι οτι θα ισχυριστουνε και στο dispute. Εντωμεταξυ η πεο-Royal λεει οτι ειναι false ενδειξη η Nysa
Link to comment
Share on other sites

Σορυ, αλλα γιατι να το παρεις απο εκει και οχι απο σκρουτζ, που εχει την ιδια τιμη και θα το εχεις αυριο?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΑΚΡΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ κ ο φιλος , 160+25 185 :lol::lol: πλεον δεν συμφερει να αγοραζεις κινητα απο κινα, μονο αν το παρεις τον 1ο μηνα , απο σκουτζ παρτο στα 160+ κ εγγυηση κ σε 5 μερες σπιτι , η παραγγελια απο bangood 140 αλλα κανα 2 μηνο να ερθει :lol: μπες στο ινσομνια εχει με 150 ευρο ημερων παρε ενα κ τελος

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όντως έχετε δίκιο για το Σκρουτζ. Αν και κατόπιν παραγγελίας,ειναι σίγουρα πράματα +εγγύηση.
Παρε τηλεφωνο τα μεγαλα μαγαζια, αυτα που εχουν πανω απο πχ 500 αξιολογησεις.

Θα διαπιστωσεις οτι 99% ειναι αμεσα διαθεσιμο και το εχεις την επομενη μερα. Κυριολεκτικα ομως.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χτες στο chat μου είπαν ότι το δέμα έχει κολλήσει στο τελωνείο, στη Nysa.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

To tracking ενημερώθηκε σήμερα. Ξανά @Nysa.

 

History

Data Status

2019-07-31 12:01:06 In Transit (Nysa)

2019-07-20 21:07:08 In Transit (Nysa)

2019-07-01 18:08:09 In Transit (HUB UK - LONGDON)

Link to comment
Share on other sites

To tracking ενημερώθηκε σήμερα. Ξανά @Nysa.

 

History

Data Status

2019-07-31 12:01:06 In Transit (Nysa)

2019-07-20 21:07:08 In Transit (Nysa)

2019-07-01 18:08:09 In Transit (HUB UK - LONGDON)

 

Του αρεσει το κλιμα στην Nysa γιαυτο εχει κωλοκαθισει εκει το πακετο

 

εγω πηρα αυτο το μνμ απο Royal

 

Agnieszka Bandoła <cs@swiatprzesylek.pl>

Hello

I'm very sorry.

I will start an investigation for this package.

Link to comment
Share on other sites

Του αρεσει το κλιμα στην Nysa γιαυτο εχει κωλοκαθισει εκει το πακετο

 

 

 

εγω πηρα αυτο το μνμ απο Royal

 

 

 

Agnieszka Bandoła

 

Hello

 

I'm very sorry.

 

I will start an investigation for this package.

Εμένα σε ερώτηση που βρίσκονται δύο δέματα μου, σήμερα μου απάντησαν αυτό:

 

Dear,

Parcels are still in internal transport between Longdon and Nysa.

On Friday and Monday some part of parcels came to our warehouse and received a new status.

I hope that your parcel come to us in this week.

 

Τα δικά μου δεν έχουν αλλάξει status, έχουν παραμείνει στο " Nysa " από 20/7/19....

Τους έχω γράψει μέχρι στιγμής 5 αρνητικές κριτικές σε διάφορα σάιτ αξιολογήσεων και τους τις έχω στείλει φωτογραφίες στα mail τους... Έτσι, να τις βλέπουν καλύτερα!!!

Αααα, ξέχασα, και τους γράφω επίσης ότι δεν θα σταματήσω να γράψω αρνητικές αξιολογήσεις μέχρι να " σβήσει ο ήλιος "...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση πατατας με PayPal (πολυ πιθανο) μπορουμε να κανουμε κατι αλλο πχ dispute μεσω τραπεζας?
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση πατατας με PayPal (πολυ πιθανο) μπορουμε να κανουμε κατι αλλο πχ dispute μεσω τραπεζας?
Χμμμ, δεν το ξέρω, ενδεχομένως μπορεί να παίζει και αυτό το σενάριο...

Πάντως πριν λίγο έστειλα συμπληρωματικές πληροφορίες στο PayPal που μου ζήτησαν ύστερα από το escalate που είχα κάνει στο Refund claim. Οπότε λογικά σε λίγες μέρες θα βγει η απόφαση...θα ενημερώσω πάλι όταν έχω νεότερα!!!

 

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν μισή ώρα έστειλα τις πρόσθετες πληροφορίες στο PayPal ....και μόλις βγήκε η απόφαση!!!!dabcde5162ac15c04596a78c16401156.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα νέα! Πότε έκανες το dispute και πόσες μέρες μετά σου ζήτησαν επιπλέον πληροφορίες;

Επίσης σε περίπτωση που το δέμα έρθει τι κάνεις; Δεν παραλαμβάνεις για να γυρίσει πίσω; Ή κάνεις νέα πληρωμή στο BG;

 

Εγώ έκανα τη Δευτέρα escalate το case και τώρα έστειλα μόνος μου επιπλέον πληροφορίες με τα απαραίτητα screenshots.

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα νέα! Πότε έκανες το dispute και πόσες μέρες μετά σου ζήτησαν επιπλέον πληροφορίες;

Επίσης σε περίπτωση που το δέμα έρθει τι κάνεις; Δεν παραλαμβάνεις για να γυρίσει πίσω; Ή κάνεις νέα πληρωμή στο BG;

 

Εγώ έκανα τη Δευτέρα escalate το case και τώρα έστειλα μόνος μου επιπλέον πληροφορίες με τα απαραίτητα screenshots.

Ξεκίνησα το claim για Refund 15 Ιουλίου, την ίδια μέρα το έκανα escalate στο PayPal. Σήμερα μου ζήτησαν επιπρόσθετες πληροφορίες και ύστερα από μισή ώρα μου έκαναν το Refund. Αν έρθει το δέμα ποτέ.. ή το αφήνω να γυρίσει πίσω ή αν δεχτούν ( το banggood ) τους το πληρώνω με μια " γενναία" έκπτωση.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by longus
Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε, ξεκιναω και εγω το δικο μου dispute τις επομενες μερες, συλλεγω τα στοιχεια τωρα
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, δεν το ξέρω, ενδεχομένως μπορεί να παίζει και αυτό το σενάριο...

Πάντως πριν λίγο έστειλα συμπληρωματικές πληροφορίες στο PayPal που μου ζήτησαν ύστερα από το escalate που είχα κάνει στο Refund claim. Οπότε λογικά σε λίγες μέρες θα βγει η απόφαση...θα ενημερώσω πάλι όταν έχω νεότερα!!!

 

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν μισή ώρα έστειλα τις πρόσθετες πληροφορίες στο PayPal ....και μόλις βγήκε η απόφαση!!!!dabcde5162ac15c04596a78c16401156.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άσχετο αλλα η ολη επικοινωνία στο PayPal γίνεται πλεον στα Ελληνικά;!!

Γιατί εγω εχω μείνει σε φάση πριν χρόνια που η οποία επικοινωνία ειχα κανει ηταν στα Αγγλικά!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλα η ολη επικοινωνία στο PayPal γίνεται πλεον στα Ελληνικά;!!

Γιατί εγω εχω μείνει σε φάση πριν χρόνια που η οποία επικοινωνία ειχα κανει ηταν στα Αγγλικά!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, εγώ πάντως στα αγγλικά γράφω όλα τα μηνύματα μου στο PayPal.

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλα η ολη επικοινωνία στο PayPal γίνεται πλεον στα Ελληνικά;!!

Γιατί εγω εχω μείνει σε φάση πριν χρόνια που η οποία επικοινωνία ειχα κανει ηταν στα Αγγλικά!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα αυτοματοποιημένα μηνύματα στέλνονται στα Ελληνικά.Η επικοινωνία πρέπει να γίνεται στα Αγγλικά στα Dispute κ.α.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι φαινεται ειναι κ λιγο θεμα τυχης :lol: δειτε ποσο γρηγορα προχωρησε η δικη μου παραγγελια εκανα εμονο 4 μερες ενω βλεπω απο αλλα παιδια θελουν 7-10 μερες σ αυτο το σταδιο

 

2019-08-01 07:12 The item is on transport to the country of destination

2019-07-31 21:05 The item is at the PostNL sorting center

2019-07-31 21:05 The item is processed at the PostNL sorting center

2019-07-30 13:23 The item is in transit

2019-07-29 01:56 The item is pre-advised to PostnL

Edited by giorgos_xperia
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...