Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 παραγγελίες απο geekbuying απο 18/11 με NL post και απο 28/11 η κατάσταση τους αμετάβλητη (The item is on transport to the country of destination). Έστειλα email στο geekbuying και μου έστειλαν αυτό. "Hi, dear .

Thanks for your waiting and patient .

It is pity to hear the bad news that we know your package was sent out and there is not updated-tracking information .don't worry and we are here help you .

1. We have contacted the shipping company to investigate. It will take a little long time to get results.

Please wait patiently. Once we get any information, we will keep you informed.

2. And you can contact your local post office and offer a document with the stamp to prove that you don’t receive your package.

(please get it with the stamp of the post office )

Then please offer it for us , we will handle your problem accordingly. Please don’t worry.

We honestly apologize for the inconvenience. If you have any questions, please feel free to let us know.

Sincerely,

 

Δηλαδή για να καταλάβω καλά θέλουν να πάω στο ταχυδρομείο να πάρω βεβαίωση οτι δεν έχουν ερθει τα δέματα; ισχύει κάτι τέτοιο στα Ελληνικά ταχυδρομεία ή αν τους ζητησω κάτι τέτοιο θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Εγώ είχα πάθει μεγάλη φρίκη με το Geekbuying. 3 μήνες γεμάτους αλλά δυστυχώς είχα πληρώσει με Western Union ένεκα Capital controls και δεν μπορούσα να κάνω πουθενά dispute. Μου ζήτησαν και εμένα κάτι τέτοιο. Έστειλα mail στα ΕΛΤΑ μου απάντησαν στα Αγγλικά και κατόπιν το προώθησα στον Κινέζο. Αυτό του αρκούσε. Μετά από τις 3 μήνες αφού με είχε στο περίμενε, τελικά μου έβαλε λεφτά στο PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Γκρρρρρhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170107/6d91954296d4465929ded2658dfc56bc.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βρήκαμε τον μπελά μας όχι μόνο χρεώνουν ότι να ναι αλλά και κρατάνε το δέμα 2 3 βδομάδες.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

H DHL αν παραγγειλεις απο χωρα εκτος ΕΕ βαζει εξτρα χρεωσεις αφου κανει εκτελωνισμους μονη της (εχει τμημα αρμοδιο). Απο ευρωπη αν παρηγγειλες το αντικειμενο δεν βαζει κανενα καπελο.

Βάζει καπελο και από Ευρώπη..απο Ευρωπαϊκή αποθήκη 30€ μεταφορικα και ήθελα αλλά 30..βέβαια Και εγώ που πήρα μια οθόνη fpv απο Κίνα δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα.Αλλά η σκούπα επειδή είναι 5 κιλά το κουτί ήθελαν αλλά 30

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Βρήκαμε τον μπελά μας όχι μόνο χρεώνουν ότι να ναι αλλά και κρατάνε το δέμα 2 3 βδομάδες.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

κι εγω στην ιδια μοιρα με σενα απο τις 22-12 εχει κολλησει στο ιδιο στατους με SP αποστολη ...μηπως το κανουν επιτηδες να πληρωνουμε και αποθηκευτρα;;

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στην ιδια μοιρα με σενα απο τις 22-12 εχει κολλησει στο ιδιο στατους με SP αποστολη ...μηπως το κανουν επιτηδες να πληρωνουμε και αποθηκευτρα;;

Έκανα παράθεση το πόστ παιδιού παραπάνω. Εγώ περιμένω 5 δεματακια ας κανονίσουν να ζητάνε κερατιάτικα όλα κάτω από 20 ευρώ είναι που είναι παράνομο μέχρι στιγμής να το κάνουν.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

...μηπως το κανουν επιτηδες να πληρωνουμε και αποθηκευτρα;;

 

Καλό, "αποθήκευτρα" στα ... ΕΛΤΑ :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει καποιος τι παιζει εδω??? Θα με τρελανουν εντελως....

Ξανα κανει επαναληψη την διαδικασια τι γινεται????

 

2016-12-02 14:31:52.0 Electronic Data Received

2016-12-07 00:53:29.0 parcel center received

2016-12-07 01:55:17.0 parcel center customs scan

2016-12-07 01:57:09.0 leaving parcel center ,next station Shenzhen center

2016-12-07 04:03:35.0 Shenzhen Transit Station export security scan

2016-12-07 14:56:44.0 Shenzhen Transit Station export customs cleared

2016-12-11 01:16:00.0 arrive Guangzhou Airport

2016-12-11 01:36:03.0 leaving Guangzhou Airport going to next airport/seaport

2017-01-06 10:24:33.0 Shenzhen Transit Station export security scan

2017-01-06 10:25:39.0 Shenzhen Transit Station export customs cleared

2017-01-07 16:57:00.0 arrive Guangzhou Airport

2017-01-07 17:10:42.0 leaving Guangzhou Airport going to next airport/seaport

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

εχω τον κωδικο P000007148401 με ενα πακετο που σταλθηκε με 4ΡΧ Express....Απο οτι δειχνει το δεμα εχει φτασει ελλαδα....υπαρχει δυνατότητα να το παρακολουθησω και στα ελτα ή διακεινειται σαν απλο και πρεπει να περιμενω κανα μηνα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2 παραγγελίες απο geekbuying απο 18/11 με NL post και απο 28/11 η κατάσταση τους αμετάβλητη (The item is on transport to the country of destination). Έστειλα email στο geekbuying και μου έστειλαν αυτό. "Hi, dear .

Thanks for your waiting and patient .

It is pity to hear the bad news that we know your package was sent out and there is not updated-tracking information .don't worry and we are here help you .

1. We have contacted the shipping company to investigate. It will take a little long time to get results.

Please wait patiently. Once we get any information, we will keep you informed.

2. And you can contact your local post office and offer a document with the stamp to prove that you don’t receive your package.

(please get it with the stamp of the post office )

Then please offer it for us , we will handle your problem accordingly. Please don’t worry.

We honestly apologize for the inconvenience. If you have any questions, please feel free to let us know.

Sincerely,

 

Δηλαδή για να καταλάβω καλά θέλουν να πάω στο ταχυδρομείο να πάρω βεβαίωση οτι δεν έχουν ερθει τα δέματα; ισχύει κάτι τέτοιο στα Ελληνικά ταχυδρομεία ή αν τους ζητησω κάτι τέτοιο θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Νομιζω το Geekbuying εχει κατι σαν εγγυηση μεσω του πευπαλ που ουσιαστικα οταν χαθει ενα δεμα,δειχνει την σφραγιδα στο πειπαλ και χρεωνεται το πειπαλ το Refund αντι για το καταστημα....Σφραγιδα μπορουν να σου δωσουν αν το ζητησεις στα ελτα αρκει να πεσεις σε καλο υπαλληλο....Στη θεση σου θα πηγαινα στο ΚΔ απο το οποιο περναν τα δεματα μου διοτι συνηθως ειναι πιο εξυπηρετικοι και πιο καλα ενημερωμενοι,διοτι εκεινοι ειναι υπευθυνοι για την διακινηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, τρωμε "παραμυθι" σχεδον ολοι μας εδω μεσα. εκανα παραγγελια απο ευρωπαικη αποθηκη του ****gearbest (και η φαση ειναι οτι τους ειπα οτι το θελω μονο απο ευρωπαικη αποθηκη και πληρωσα εξτρα) και βλεπω μεσω one world tracking οτι το πακετο εφυγε απο Κινα και τωρα βρισκεται Αγγλια. Η φαση ειναι οτι μου εχουν δωσει t/n απο hungarian post.

Αντεεεεε γειααααα οι κινεζοι λεμεεεε :ninja: :lol: :blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, τρωμε "παραμυθι" σχεδον ολοι μας εδω μεσα. εκανα παραγγελια απο ευρωπαικη αποθηκη του ****gearbest (και η φαση ειναι οτι τους ειπα οτι το θελω μονο απο ευρωπαικη αποθηκη και πληρωσα εξτρα) και βλεπω μεσω one world tracking οτι το πακετο εφυγε απο Κινα και τωρα βρισκεται Αγγλια. Η φαση ειναι οτι μου εχουν δωσει t/n απο hungarian post.

Αντεεεεε γειααααα οι κινεζοι λεμεεεε :ninja: :lol: :blink::blink::blink:

 

ετσι ακριβως εκανε και σε εμενα το ιδιο μαγαζι με μια ip camera που παραγγειλα απο την υποτιθεμενη ευρωπαικη αποθηκη του.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσω μποξ από gearbest ακόμα αποφεύγουμε nl post σωστά; Οπότε θα διαλέξω την άλλη επιλογή με eu registered και θα ζητήσω να φύγει με singapure post.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γκρρρρρhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170107/6d91954296d4465929ded2658dfc56bc.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι είχες αγοράσει και έπεσες σε τελωνείο; Εγώ θέλω να πάρω 2 μποξ από gearbest γι αυτό και ρωτώ. Παίζει το τελωνείο για Βόλο και Λάρισα υποθέτω αρκετά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Τι είχες αγοράσει και έπεσες σε τελωνείο;

Ενα Elephone S7

 

Στάλθηκε από το LG-V490 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το χειροτερο δεν ειναι ποσα θα πληρωσεις τελωνειο αλλα ποτε θα το παρεις....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, τρωμε "παραμυθι" σχεδον ολοι μας εδω μεσα. εκανα παραγγελια απο ευρωπαικη αποθηκη του ****gearbest (και η φαση ειναι οτι τους ειπα οτι το θελω μονο απο ευρωπαικη αποθηκη και πληρωσα εξτρα) και βλεπω μεσω one world tracking οτι το πακετο εφυγε απο Κινα και τωρα βρισκεται Αγγλια. Η φαση ειναι οτι μου εχουν δωσει t/n απο hungarian post.

Αντεεεεε γειααααα οι κινεζοι λεμεεεε :ninja: :lol: :blink::blink::blink:

 

Αρχική την Κίνα έχει πάνω πάνω γιατί από Εκεί έγινε η πληρωμή. Δεν σημαίνει ότι έφυγε από Κίνα.

Κάτω στα στάτους του τρακινκ δεν αναφέρει πουθενά για κίνα, και δεν παίζει να παραγγέλνεις και σε 2 μέρες από την αποστολή να είναι Αγγλία.

 

2017-01-01 Manifest Generate Parcel Data received

2017-01-03 17:10 United Kingdom Received Birmingham Sorting Centre

 

Το πρώτο σημαίνει ότι τυπωθηκε το αυτοκόλλητο με το τρακινκ ναμπερ και μπήκε στο πακέτο από gearbest και το δεύτερο ότι το παρέλαβε η μεταφορική από την αποθήκη στην Αγγλία.

Edited by gmanis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το χειροτερο δεν ειναι ποσα θα πληρωσεις τελωνειο αλλα ποτε θα το παρεις....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

φιλε μου δεν ξερω εγω παντως δε θα ξαναπαραγγειλω απο εξωτερικο..αν ειναι να τραβαω τετοια ταλαιπωρια και αγχος αν θα μου το περασουν η οχι..καλυτερα κατι παραπανω αλλα να μαστε σιγουροι..ουτε καθυστερησεις ουτε κερατιατικα απο το πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ξερω εγω παντως δε θα ξαναπαραγγειλω απο εξωτερικο..αν ειναι να τραβαω τετοια ταλαιπωρια και αγχος αν θα μου το περασουν η οχι..καλυτερα κατι παραπανω αλλα να μαστε σιγουροι..ουτε καθυστερησεις ουτε κερατιατικα απο το πουθενα!

Και εγω τα ιδια.... Μικροπραγματα ναι αλλα κινητο ποτε ξανα....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε γλεντια.καλησπερα φιλοι.νομιζα οτι μονο εγω ειχα τετοιο προβλημα!! Τα ιδια εχω πακετο arrived απο 12/12 κ ενα αλλο 4/1 Ο κινεζος μου ζηταει proof απο ελτα οτι δεν το εχουν!τι κανω τωρα μαγκες μου;

Εφαγε κανενας τελωνειο;ειναι 2 κινητα το ενα 55€ το αλλο 60€ ρωταω γιατι ποτε μα ποτε δεν μου σταματησε τελωνειο κ μαλιστα σε αξια πολυ πιο πανω.επισης πηρα ελτα μου λενε δεν εχουμε τιποτα στο συστημα,τους εξηγω για το 17 track κ η απαντηση δεν μας νοιαζουν οι μηχανες αναζητησης του εξωτερικου παρα μονο η δικια μας.ακρη δεν βγαζω οποια βοηθεια δεκτη κ σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ποσο παει το μαλλι ρε παιδια!!!!ενα κινητο ειναι

 

http://prntscr.com/dsl7wb

 

 

λογικα το ΦΠΑ συν τα 12 Ε του ταχυδρομειου...

 

η παραγγελια κοστισε 185 ευρω ποσο να ειναι το φπα για τετοιο ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο παει το μαλλι ρε παιδια!!!!ενα κινητο ειναι

 

http://prntscr.com/dsl7wb

 

 

 

 

η παραγγελια κοστισε 185 ευρω ποσο να ειναι το φπα για τετοιο ποσο?

24 % της αξιας αν θυμαμαι καλα αλλα στην τιμη που θα κοστολογησει ο υπαλληλος απο το τελωνειο

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ε ρε γλεντια.καλησπερα φιλοι.νομιζα οτι μονο εγω ειχα τετοιο προβλημα!! Τα ιδια εχω πακετο arrived απο 12/12 κ ενα αλλο 4/1 Ο κινεζος μου ζηταει proof απο ελτα οτι δεν το εχουν!τι κανω τωρα μαγκες μου;

Εφαγε κανενας τελωνειο;ειναι 2 κινητα το ενα 55€ το αλλο 60€ ρωταω γιατι ποτε μα ποτε δεν μου σταματησε τελωνειο κ μαλιστα σε αξια πολυ πιο πανω.επισης πηρα ελτα μου λενε δεν εχουμε τιποτα στο συστημα,τους εξηγω για το 17 track κ η απαντηση δεν μας νοιαζουν οι μηχανες αναζητησης του εξωτερικου παρα μονο η δικια μας.ακρη δεν βγαζω οποια βοηθεια δεκτη κ σας ευχαριστω

 

για όλους υπάρχει η πρώτη (και η τελευταια) φορά του τελωνείου...

Link to comment
Share on other sites

τους εξηγω για το 17 track κ η απαντηση δεν μας νοιαζουν οι μηχανες αναζητησης του εξωτερικου παρα μονο η δικια μας.

Λογικο. Τι περιμενες να σου πουνε ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης να ψωνιζουμε απο κινα μονο οτι πραγματικα συμφερει ακομα και αν εκτελωνιστει.και ασ βαζει και ο κινεζος μεσα και την πληρωμη στο paypal.δεν με νοιαζει.αν εγω παρω πχ κατι σε 45 ευρω σε τρελη προσφορα που ετυχε καλυτερα να φορολογηθω δικαια.Δεν θα αφησω ομως το δικαιωμα μου να ψωνιζω απο οπουδηποτε να μου το καταπατησουν καποιοι για μενα .ειδικα οι τελωνειακοι που νομιζουν πως ειναι και καποιοι και σου μιλανε με υφακι εξουσιας και δυναμης.Ας δουλεψουν ομως και λιγο παραπανω γιατι το εχουν ξεφτυλισει με το τελωνειο.Μεχρι να τα εκτελωνισουν θα εχουν βγει νεα μοντελα κινητων :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, αγόρασα ένα zuk z2 pro με 330 ευρω από την Κίνα. Στην Ευρώπη το κοστολογούν 550 με 600 €. Αν πληρώσω τελωνείο τελικά πόσο περίπου είναι η λυπητερή ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...