Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

UPDATE : Μόλις πριν λίγο μου χτύπησε το κουδούνι ο ταχυδρόμος και με πληροφόρησε ότι αφήνει ένα δεματάκι !! Για μια ακόμα φορά μπράβο του (δεν το κάνουν όλοι οι ταχυδρόμοι για τα μη συστημένα δέματα). Είναι ένα από δύο που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου.

Το κυριότερο όμως είναι ότι επιβεβαιώνομαι για μια ακόμα φορά:

- Το δέμα έχει ήδη παραδοθεί, όμως στο σαιτ των ΕΛΤΑ η μοναδική πληροφορία είναι

17/12/2023 05:13 ΟΥΓΓΑΡΙΑ Αποστολή αντικειμένου

 

ενώ στο parcelapp υπάρχει πληροφόρηση έως και 29/12/2023 (Arrived at local delivery center) προφανώς μάλλον όταν ήρθε στην Ελλάδα. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλά δέματα από EBAY δεν μου έχουν έρθει, από Νοέμβριο αλλά και Οκτώβριο.

Έγινε refund.

Έχω και ένα από Απρίλιο (!) που ακόμα είναι «Shipped», και το δείχνει στη μέση της διαδρομής.

Κάτι έχει παιχτεί με τους Χούτι χαχαχα!

 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δύο μικρά πακέτα από AliExpress, 55 ημέρες και 56 ημέρες αντίστοιχα, καθυστέρηση μέχρι τώρα. Το ένα με:Cainao super economy global και το άλλο με: AliExpress saver shipping. Λογικά είναι Ελλάδα. Το ένα έχει κολλήσει στο: received by local delivery company ενώ το άλλο: arrived at local delivery center. Έχει άλλος τόσο μεγάλη καθυστέρηση? Λογικά τα ΕΛΤΑ έχουν μεγάλες καθυστερήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zacharis said:

Περιμένω δύο μικρά πακέτα από AliExpress, 55 ημέρες και 56 ημέρες αντίστοιχα, καθυστέρηση μέχρι τώρα. Το ένα με:Cainao super economy global και το άλλο με: AliExpress saver shipping. Λογικά είναι Ελλάδα. Το ένα έχει κολλήσει στο: received by local delivery company ενώ το άλλο: arrived at local delivery center. Έχει άλλος τόσο μεγάλη καθυστέρηση? Λογικά τα ΕΛΤΑ έχουν μεγάλες καθυστερήσεις. 

Φυσικά και υπάρχει και άλλος😉 Δες προηγούμενο ποστ μου Post mine.......ήδη το ένα ήρθε. Το άλλο στην φάση που λες ακόμα.

Ακόμα και αυτό που παρέλαβα από τα ΕΛΤΑ, στο σαιτ τους και σήμερα γράφει μόνο την ημερομηνία παραλαβής στην Ουγγαρία😂

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ath156 said:

Φυσικά και υπάρχει και άλλος😉 Δες προηγούμενο ποστ μου Post mine.......ήδη το ένα ήρθε. Το άλλο στην φάση που λες ακόμα.

Ακόμα και αυτό που παρέλαβα από τα ΕΛΤΑ, στο σαιτ τους και σήμερα γράφει μόνο την ημερομηνία παραλαβής στην Ουγγαρία😂

Όποτε έχουμε μέλλον...το θέμα είναι πώς, ενώ στα ΕΛΤΑ δεν λέει τίποτα, το tracking του AliExpress λειτουργεί καλά νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, zacharis said:

Όποτε έχουμε μέλλον...το θέμα είναι πώς, ενώ στα ΕΛΤΑ δεν λέει τίποτα, το tracking του AliExpress λειτουργεί καλά νομίζω 

Και το parcelapp.....δες λίγο πιο πάνω διαφορά μεταξύ ΕΛΤΑ και parcelapp   LINK

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2024 at 1:20 ΜΜ, zacharis said:

Όποτε έχουμε μέλλον...το θέμα είναι πώς, ενώ στα ΕΛΤΑ δεν λέει τίποτα, το tracking του AliExpress λειτουργεί καλά νομίζω 

Και σε συνέχεια αυτών που λέγαμε, δέμα που στάλθηκε 15 Νοεμβρίου 2023 από Aliexpress:

- Ήρθε μέιλ από Αλι ότι Arrived at local delivery center

- Η ίδια πληροφορία υπάρχει και στο parcelapp

- Στο σαιτ των ΕΛΤΑ έχει ακόμα την 

07/01/2024 16:18 ΟΥΓΓΑΡΙΑ Αποστολή αντικειμένου 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ath156 said:

Και σε συνέχεια αυτών που λέγαμε, δέμα που στάλθηκε 15 Νοεμβρίου 2023 από Aliexpress:

- Ήρθε μέιλ από Αλι ότι Arrived at local delivery center

- Η ίδια πληροφορία υπάρχει και στο parcelapp

- Στο σαιτ των ΕΛΤΑ έχει ακόμα την 

07/01/2024 16:18 ΟΥΓΓΑΡΙΑ Αποστολή αντικειμένου 

Αυτο το local delivery που διαβαζεις ειναι η ουγγαρια όχι η Ελλάδα γιατι το τρακ ειναι Ουγγαρίας και θεωρούν όλοι οτι έφτασε στον προορισμό του. Μετα απο αυτο μπορει να σου παρει και 2 μηνες για να παραλάβεις 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, nikos_kallithea said:

Αυτο το local delivery που διαβαζεις ειναι η ουγγαρια όχι η Ελλάδα γιατι το τρακ ειναι Ουγγαρίας και θεωρούν όλοι οτι έφτασε στον προορισμό του. Μετα απο αυτο μπορει να σου παρει και 2 μηνες για να παραλάβεις 

Σε εμένα το λες αυτό?😁

Αυτό ακριβώς έχω πει σε άπειρα παλαιότερα ποστ μου😉 Ότι ακόμα και να έχεις παραλάβει, τα ΕΛΤΑ ως τελευταία παραλαβή/κίνηση έχουν την ΟΥΓΓΑΡΙΑ !!!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, τι γίνεται με ακριβούτσικα πακέτα από Alibaba?

Άρχισα ένα Order Request, με έναν πωλητή για κάτι που έχει 32 δολάρια.

Τι να περιμένω;

Έχει τρόπους ο Αλή μπαμπάς να παρακάμπτει τους νταβατζήδες του τελωνείου;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, BASSstarlet said:

Μάγκες, τι γίνεται με ακριβούτσικα πακέτα από Alibaba?

Άρχισα ένα Order Request, με έναν πωλητή για κάτι που έχει 32 δολάρια.

Τι να περιμένω;

Έχει τρόπους ο Αλή μπαμπάς να παρακάμπτει τους νταβατζήδες του τελωνείου;

Ο Αλή μπαμπάς υποστηρίζει IOSS, για να πληρώνεις εξαρχής ΦΠΑ και να περνάει τελωνείο χωρίς δασμούς για <150€, αλλά πρέπει και ο πωλητής να κάνει σωστά τη δουλειά για να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ath156 said:

Και σε συνέχεια αυτών που λέγαμε, δέμα που στάλθηκε 15 Νοεμβρίου 2023 από Aliexpress:

- Ήρθε μέιλ από Αλι ότι Arrived at local delivery center

- Η ίδια πληροφορία υπάρχει και στο parcelapp

- Στο σαιτ των ΕΛΤΑ έχει ακόμα την 

07/01/2024 16:18 ΟΥΓΓΑΡΙΑ Αποστολή αντικειμένου 

Πριν λίγο χτύπησε ο ταχυδρόμος να με ενημερώσει ότι αφήνει το δεματάκι που έλεγα (καλά έχουμε και τον πρώτο Ταχυδρόμο !!! - πάντοτε με ενημερώνει ότι αφήνει κάτι - άσχετα που η πόρτα ήταν ανοιχτή😁). Βέβαια για τα ΕΛΤΑ στο σάιτ τους το δεματάκι είναι ακόμα στην ΟΥΓΓΑΡΙΑ !!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα πολύν καιρό (ευτυχώς..!) να παραλάβω κάτι με ΕΛΤΑ...  Μέχρι τώρα, που ένα δεματάκι που έχω (αξίας γύρω στα €8 και άλλα €7 περίπου για μεταφορικά) αναμένει εκτελωνισμό...

Αν κανείς έχει σχετικά πρόσφατη εμπειρία, τι αναμονές έχουμε αυτόν τον καιρό για δέματα στην κατάσταση αυτή...;

Quote
Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)                Αντικείμενο προς εκτελωνισμό

 

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή νόμισα ότι ήταν μία από τις συνηθισμένες απάτες (δείτε το screenshot)

Μετά διάβασα για αυτό ΕΛΤΑ Βοχ

Το χρησιμοποίησε κανείς?

UPDATE : Το επιβεβαίωσα ότι είναι γνήσιο μήνυμα τηλεφωνόντας στα κεντρικά. Βέβαια μου είπε ότι ακομα είναι σε διακίνηση. Σε κάποιον όμως που δεν θα είναι στον χώρο του ή δεν θα τον βρει ο Ταχυδρόμος είναι εξαιρετική ευκολία. Οπότε στην προκειμένη περίπτωση ας πούμε ένα Μπράβο και στα ΕΛΤΑ για αυτή την υπηρεσία (όχι μόνο τα δικαιολογημένα μας παράπονα σε άλλες περιπτώσεις)😉

1707988670363.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά είδα χθες σε κοντινό μου ΕΛΤΑ ένα "ερμάριο" ίδιο με του Box Now.
Λογική εξέλιξη, μια και η στενωπός προκύπτει συνήθως από το περιοριστικό ωράριο και τον μικρό αριθμό υπαλλήλων για εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

ωραίο κόλπο πληρώνεις για να έρθει το δέμα σπίτι σου και πας και το παίρνεις. μείωση στα μεταφορικά δεν είδα όμως.

μια χαρά. τελικά όλοι για ένα μακάκα ψάχνουν 

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, varajohn said:

ωραίο κόλπο πληρώνεις για να έρθει το δέμα σπίτι σου και πας και το παίρνεις. μείωση στα μεταφορικά δεν είδα όμως.

μια χαρά. τελικά όλοι για ένα μακάκα ψάχνουν 

Δεν έχεις άδικο, αλλά είναι ακόμα χειρότερο όταν σε υποχρεώνουν να πας να στηθείς σε ουρά στο κατάστημα στο περιορισμένο ωράριό του...

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, varajohn said:

ωραίο κόλπο πληρώνεις για να έρθει το δέμα σπίτι σου και πας και το παίρνεις. μείωση στα μεταφορικά δεν είδα όμως.

μια χαρά. τελικά όλοι για ένα μακάκα ψάχνουν 

Έχεις πολύ άδικο στην κριτική σου αυτή, εφόσον ΔΕΝ πρόκειται για υποχρεωτική διαδικασία (τουλάχιστον τώρα).

- Διάβασε προσεκτικά την σύνταξη του μηνύματος......Αρχικά "ΜΠΟΡΕΙΤΕ" .....και μετά ερώτηση "ΘΕΛΕΤΕ?"😉

- Το ίδιο μου εξήγησε και η ευγενέστατη κοπέλα στο τηλεφωνικό κέντρο ΕΛΤΑ.

- Εάν εσύ προτιμάς αγνόησέ το και περίμενε τον ταχυδρόμο. Εάν όμως δεν σε βρει και είτε το "παρατήσει" μαζί με άλλα γράμματα (εάν δεν είναι συστημένο) στην είσοδο της πολυκατοικίας σου ή δεν σε βρει και σου αφήσει ειδοποιητήριο (για τα συστημένα) δεν νομίζεις ότι θα πρόκειται για πιο γρήγορο τρόπο παραλαβής?😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ath156 said:

Έχεις πολύ άδικο στην κριτική σου αυτή, εφόσον ΔΕΝ πρόκειται για υποχρεωτική διαδικασία (τουλάχιστον τώρα).

- Διάβασε προσεκτικά την σύνταξη του μηνύματος......Αρχικά "ΜΠΟΡΕΙΤΕ" .....και μετά ερώτηση "ΘΕΛΕΤΕ?"😉

- Το ίδιο μου εξήγησε και η ευγενέστατη κοπέλα στο τηλεφωνικό κέντρο ΕΛΤΑ.

- Εάν εσύ προτιμάς αγνόησέ το και περίμενε τον ταχυδρόμο. Εάν όμως δεν σε βρει και είτε το "παρατήσει" μαζί με άλλα γράμματα (εάν δεν είναι συστημένο) στην είσοδο της πολυκατοικίας σου ή δεν σε βρει και σου αφήσει ειδοποιητήριο (για τα συστημένα) δεν νομίζεις ότι θα πρόκειται για πιο γρήγορο τρόπο παραλαβής?😉

δεν διαφωνώ ότι είναι καλύτερα από το να περιμένεις ή να χαθεί ή οτιδήποτε  φτιάξε όμως και την τιμή δεν είναι το ίδιο παράδοση στο σπίτι με το πήγαινε πάρτο από εκεί που με βολεύει εμένα

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, varajohn said:

δεν διαφωνώ ότι είναι καλύτερα από το να περιμένεις ή να χαθεί ή οτιδήποτε  φτιάξε όμως και την τιμή δεν είναι το ίδιο παράδοση στο σπίτι με το πήγαινε πάρτο από εκεί που με βολεύει εμένα

Δηλαδή για το συγκεκριμένο που μου ήρθε μήνυμα τώρα και για το οποίο χρεώθηκα μεταφορικά 0,69 ευρώ, τιόσο να το κατεβάσει δηλαδή😁....άσε που στάλθηκε 27/1/2024 και 15/2/2024 είναι προς παράδοση.

Άσε που αυτή η υπηρεσία δεν αφορά καθόλου τον αποστολέα, αλλά απλά τον κούριερ/εταιρία/ΕΛΤΑ που θα σου παραδώσει.

Άσε που είναι προαιρετική και δυνητική υπηρεσία.

Να μας δίνουν μία επιπλέον επιλογή (με καλύτερους χρόνους εξυπηρέτησης - και ίσως σε διευρυμένο ωράριο - μήπως και σε 24ωρη βάση? - ξέχασα να το ρωτήσω αυτό) και να γκρινιάζουμε μάλλον δεν στέκει.😉

 

3.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ath156 said:

Δηλαδή για το συγκεκριμένο που μου ήρθε μήνυμα τώρα και για το οποίο χρεώθηκα μεταφορικά 0,69 ευρώ, τιόσο να το κατεβάσει δηλαδή😁....άσε που στάλθηκε 27/1/2024 και 15/2/2024 είναι προς παράδοση.

Άσε που αυτή η υπηρεσία δεν αφορά καθόλου τον αποστολέα, αλλά απλά τον κούριερ/εταιρία/ΕΛΤΑ που θα σου παραδώσει.

Άσε που είναι προαιρετική και δυνητική υπηρεσία.

Να μας δίνουν μία επιπλέον επιλογή (με καλύτερους χρόνους εξυπηρέτησης - και ίσως σε διευρυμένο ωράριο - μήπως και σε 24ωρη βάση? - ξέχασα να το ρωτήσω αυτό) και να γκρινιάζουμε μάλλον δεν στέκει.😉

 

εάν δεν γκρινιάξουμε και λίγο δεν έχει νόημα αυτή η ζωή φίλε μου😉

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή κίνηση και μπράβο τους.  Στα ΕΛΤΑ στη γειτονιά μου, οτιδήποτε ήταν να φέρουν συστημένο (ακόμα και απλό γράμμα), απλώς άφηναν πλέον ειδοποιητήριο και σε ανάγκαζαν να πας να το πάρεις - και οι ουρές στο συγκεκριμένο υποκατάστημα είναι *τεράστιες*.
Μόνο για... αργόσχολους και συνταξιούχους η διαδικασία πλέον!

Οπότε η προσθήκη του box δίνει μια καλή διέξοδο...

Και για περιπτώσεις όπου θα χρειάζεται να καταβάλλουμε κάποια τέλη κλπ (όπως η τωρινή δική μου, δείτε λίγα post παραπάνω...), όπου το 'κουτί' δε θα μπορεί -προφανώς- να εξυπηρετήσει, βλέπω τώρα στη σχετική σελίδα των ΕΛΤΑ και το εξής:

Quote

Οι χρήστες που παραγγέλνουν αντικείμενα από το εξωτερικό και τα οποία φέρουν οικονομικά βάρη, τέλη και δασμούς, θα έχουν τη δυνατότητα να τα εξοφλούν ηλεκτρονικά, μέσω νέας, ασφαλούς εφαρμογής από τα ΕΛΤΑ.

Στη συνέχεια θα μπορούν να παραλάβουν το αντικείμενό τους από ένα «PostBox» ή από ένα Κατάστημα ΕΛΤΑ ή απευθείας στον χώρο τους από τον PostMate.

Και πάνω που είχα αρχίσει να τα... βάφω μαύρα με την προοπτική να πάω και να στηθώ στο -απελπιστικό- τοπικό μου ΕΛΤΑ...!

Υ.Γ:  Τι είναι πάλι ο... "PostMate"...;  Δεν πιστεύω να βρήκαμε καινούρια ονομασία για τον ταχυδρομικό διανομέα...;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι παιζει με elta post box.

- Εχει καποια εξτρα χρεωση;

- Αποφασιζουν μονα τους τα ελτα να βαλουν δεματα εκει;

- Περιμενουν απο εσενα να στειλεις καποιο μηνημα οτι αποδεχεσαι;

- Ειναι εκτος καταστηματος ελτα οι θυριδες;

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, karib said:

Δεν καταλαβα τι παιζει με elta post box.

- Εχει καποια εξτρα χρεωση;

- Αποφασιζουν μονα τους τα ελτα να βαλουν δεματα εκει;

- Περιμενουν απο εσενα να στειλεις καποιο μηνημα οτι αποδεχεσαι;

- Ειναι εκτος καταστηματος ελτα οι θυριδες;

Με σιγουριά μπορώ να απαντήσω το τελευταίο: Αυτό που έχω δει εγώ είναι έξω από το κατάστημα, εντελώς όμοιο με τα ντουλάπια του Box Now (απλά σε γκρι).

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, minast said:

Με σιγουριά μπορώ να απαντήσω το τελευταίο: Αυτό που έχω δει εγώ είναι έξω από το κατάστημα, εντελώς όμοιο με τα ντουλάπια του Box Now (απλά σε γκρι).

Αν είναι γκρι σημαίνει ότι δεν λειτουργούν ακομα. Οι λειτουργικές έχουν μπλε αυτοκολλητα. Τώρα τελευταία άρχισαν να εγκαθιστούν και σε σταθμούς Μετρό 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...