Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

42 minutes ago, vrwmiaR1z said:

Θέλω να ψωνίσω κάτι Από Ιαπωνία το οποίο έχει 570€ και το στέλνουν με FedEx, Ευρώπη το βρίσκω στα 725€.να το πάρω απο εξω ή θα με γδαρουν;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

570*1,24=706,80 συν τα έξοδα εκτελωνιοσμού από courier, σύνολο μάλλον πιο πολλά από 725€.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

50 minutes ago, vrwmiaR1z said:

Θέλω να ψωνίσω κάτι Από Ιαπωνία το οποίο έχει 570€ και το στέλνουν με FedEx, Ευρώπη το βρίσκω στα 725€.να το πάρω απο εξω ή θα με γδαρουν;
 

Nα το πάρεις απο Ευρώπη, αλλιως ναι θα σε γδάρουν 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Hliasat said:

"Κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε"😁

Δες το πρόσφατο βίντεο από τον Ευαγγελάτο και πάρε τις αποφάσεις σου🤔

About Temu Livenews

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει ας παραγγείλη απο pc σταθερό,και οχι  απο την εφαρμογή.έπειτα αυτες οι προσφορες οι τρελές δινονται μονο οταν παραγγειλης πρώτη φορά απο εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2023 at 11:40 ΠΜ, vrwmiaR1z said:

Θέλω να ψωνίσω κάτι Από Ιαπωνία το οποίο έχει 570€ και το στέλνουν με FedEx, Ευρώπη το βρίσκω στα 725€.να το πάρω απο εξω ή θα με γδαρουν;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα σε γδάρει η fedex...εγώ για 150 ευρώ πλήρωσα 42ευρω κερατιατικα...μου τα απαιτουσε και με εκβίαζε ότι θα με πάει στα δικαστήρια....Παρ όλο που στην αγορά μέσω ebay τα είχα πληρώσει..δασμούς...Τελικά τα πλήρωσαν μην με ζαλίζουν....τα απαίτησαν από το eBay ....και έχασα γύρω στα 10 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει χρησιμοποιησει και shein και temu και μπορει να πει τι διαφορες εντοπισε (περα απο τα ειδη-αντικειμενα), ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετώ την παρέα.
Από Bangood έχω πάρει αντικείμενο 250€. VAT including.
shipping method: Ship from CN via Special Economic Shipping
Το tracking είναι CG*********DE και στο 17track βγάζει τα παρακάτω.
ELTA - Ελλάδα This carrier hasn't updated any shipping info yet.
DHL Paket - Γερμανία The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically
Τι σημαίνουν όλα αυτά, δεν έχω ξαναδεί Special Economic Shipping;
Τι να περιμένω; Θα με γδάρουν όπως είπε και ο προηγούμενος;

Link to comment
Share on other sites

"Special economic shipping" δε θυμάμαι να έχω δει κι εγώ.
Ε λ π ί ζ ο υ μ ε  πάντως ότι το BG δε θα προτείνει μέθοδο που να περνάει από τελωνείο...

Πότε το έστειλαν...; Με βάση τα όσα ξέρουμε από άλλες μεθόδους αποστολής, η DHL και τα ΕΛΤΑ είναι προφανώς οι carriers που θα αναλάβουν το δέμα από τη στιγμή που θα φτάσει στην Ευρώπη. Ως τότε, απλώς η DHL έχει ενημερωθεί για την ύπαρξη αποστολής με αυτόν τον κωδικό (αλλά δεν την έχει... δει ακόμα) και τα ΕΛΤΑ μάλλον ακόμα... δεν έχουν ιδέα.  Δε θα απέκλεια επίσης στην Ελλάδα η παράδοση να μη γίνει από ΕΛΤΑ, αλλά κάποια άλλη - π.χ. την ίδια την DHL (Express, εδώ) ή την ACS.

Λογικά θα περάσει κάποιο διάστημα όσο άλλη/ες μεταφορική/ές χειρίζονται το δέμα στην Ασία.

Δοκίμασε να το βάλεις και στο parcelsapp.com (προσοχή - χωρίς www μπροστά - απ' όσο έχω καταλάβει, η... εκδοχή με το www πρέπει να είναι phishing κόπια του 'κανονικού', την κόβουν και τα διάφορα antivirus).
Συχνά σε ενημερώνει και για την πορεία του δέματος στην Ασία (και την εταρία που το χειρίζεται εκεί).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w2o4ts said:

"Special economic shipping" δε θυμάμαι να έχω δει κι εγώ.
Ε λ π ί ζ ο υ μ ε  πάντως ότι το BG δε θα προτείνει μέθοδο που να περνάει από τελωνείο...

Το θέμα είναι ο τελώνης. Η καθυστέρηση δεν με προβληματίζει. Ο συνδυασμός των δύο σκοτώνει!

Και σε αυτό μου βγάζει το ίδιο για την DHL: Τα δεδομένα οδηγιών για αυτήν την αποστολή έχουν παρασχεθεί από τον αποστολέα στην DHL ηλεκτρονικά

335411253_.thumb.png.112e1aae81124242ff935f1152a7dc3f.png

Edited by Steeve_
Link to comment
Share on other sites

Όντως κι εμένα για Κίνα (ακόμα) μου μοιάζει περισσότερο.

Το parcelsapp δε βγάζει τίποτα (εκτός του ήδη γνωστού "The instruction data for this shipment..." της DHL) γι' αυτό...;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Temu, και μόνο ότι μου τα έχει κάνει τσουρέκια από τη συνεχή διαφήμιση στο κινητό, δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξω λογαριασμό.

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, BASSstarlet said:

Σχετικά με το Temu, και μόνο ότι μου τα έχει κάνει τσουρέκια από τη συνεχή διαφήμιση στο κινητό, δεν υπάρχει περίπτεωση να φτιάξω λογαριασμό.

Πεστα Χρυσοστομε!

Link to comment
Share on other sites

Για μικροσκατουλάκια καλό είναι. Τα στέλνει όλα μαζί, γρήγορα, χωρίς τελώνες με Acs.

Αν αργήσει σου δίνει 5€ πίσω.

Σπαστικό σε ότι αφορά τις διαφημίσεις (ποιος δεν είναι). Ειδικά σε κάτι του τύπου 80% έκπτωση. Σιγά!

Βέβαια Νο 1 σπαστικό στα android είναι το Wolt. Αν μπορούσα να πατήσω ένα κουμπί και να εξαφανιστεί θα το έκανα.

Δεν υπάρχει περίπτωση όσο είμαι όρθιος και μπορώ να περπατάω να παραγγείλω καφέ η σάντουιτς με τέτοιο τρόπο.

Edited by Steeve_
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια χρονια πολλα καλη χρονια ευχομαι υγεια σε ολους.

περιμενω ενα δεμα απο αλι φαινεται κολλησε,ισως υπαρχουν και αλλα παιδια ετσι λογο φορτου εργασιας,η περιμενει να μπει στο τελωνειο,τι λετε?

05/01/2024 08:26 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού
04/01/2024 13:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
23/12/2023 15:48 ΟΛΛΑΝΔΙΑ Αποστολή αντικειμένου
22/12/2023 11:03 ΟΛΛΑΝΔΙΑ Παραλήφθηκε από πελάτη εξωτερικού
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ZMA said:

καλημερα παιδια χρονια πολλα καλη χρονια ευχομαι υγεια σε ολους.

περιμενω ενα δεμα απο αλι φαινεται κολλησε,ισως υπαρχουν και αλλα παιδια ετσι λογο φορτου εργασιας,η περιμενει να μπει στο τελωνειο,τι λετε?

05/01/2024 08:26 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού
04/01/2024 13:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
23/12/2023 15:48 ΟΛΛΑΝΔΙΑ Αποστολή αντικειμένου
22/12/2023 11:03 ΟΛΛΑΝΔΙΑ Παραλήφθηκε από πελάτη εξωτερικού

Καλά δεν το λες και κόλλημα αυτό😁 Ο ένας μήνας είναι ο κανόνας (στις απλές αποστολές από Αλι) και μέχρι 2 το "νορμάλ" (ειδικά όταν παραδίδονται από ΕΛΤΑ)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ath156 said:

Καλά δεν το λες και κόλλημα αυτό😁 Ο ένας μήνας είναι ο κανόνας (στις απλές αποστολές από Αλι) και μέχρι 2 το "νορμάλ" (ειδικά όταν παραδίδονται από ΕΛΤΑ)

σωστα εχω παρει πακετο μετα απο 2.5 μηνες τωρα που θυμηθηκα απλα τοτε ηταν αλλιως τα πραγματα,οποτε να περιμενω την επομενη κινηση τους.

Edited by ZMA
Link to comment
Share on other sites

Το tracking είχε κολλήσει στην προπροηγούμενη ανάρτησή μου και ξαφνικά η dhl express έστειλε μήνυμα για παράδοση.

Τέλος καλό όλα καλά μέσα σε 18 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλούσαμε για καθυστερήσεις από Aliexpress....έχω 2 δεματάκια από 13/11/2023 που κανονικά δεν έχουν τρακινγκ ναμπερ (έρχονται μέσω Ουγγαρίας λογικά) όμως υπάρχει πλήρης αποτύπωση κινήσεων μέχρι εκεί...μόλις τα παραλάβουν τα ΕΛΤΑ χάος...όπως έχω πει έτυχε αρκετές φορές να παραλάβω τέτοια και να μην υπάρξει καμιά ενημέρωση στο τράκινγκ των ΕΛΤΑ.

Πήγα και στο ταχυδρομείο μου σήμερα, αλλά αφού τα "χτύπησε" μου είπε το γνωστό ότι θα εμφανιστούν κάποια στιγμή και εδώ στο κατάστημα ("Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι"). 

Μάλλον πάμε για νέο ρεκόρ καθυστέρησης (των τελευταίων 3 ετών στην περίπτωσή μου)...και δεν φταίει ο πωλητής για αυτό (μάλλον).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ώς δια μαγείας ,με aliexpress υπάρχει πολύ καθυστέρηση.Φταίνε οι μεταφορικές δέν ξέρω τί να πώ.τελευταία υπάρχει και με shein μεγάλο ζήτημα,συνεργάζονται με speedex και εκει που τα δέματα φτάναν σε 15 ημέρες,τώρα πλέον μήνα και βάλε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...