Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο τελωνειακος υπαλληλος μπορει να μην ειναι χαζος, ειναι ομως καραβλακας που δεν εισηγείται την αμεση και δραστικη μειωση των δασμων και εκτελωνιστικων εξοδων στην χωρα, με αποτελεσμα οι πωλητες να εχουν βρει τις αλλες πορτοκαλιες, που κανουν φθηνοτερα πορτοκαλια.

Ετσι ειναι η ανταγωνιστικοτητα στην παγκοσμιοποιημενη αγορα. Οταν σε παιρνει ο υπνος, υπαρχεο παντα καποιος αλλος που ξενυχταει και σου αρπαζει την μπουκια απ το στομα.

Το μοντελο της υπερφορολογησης με τον ευκολο τροπο εχει πεθανει προ πολλου. Το Ελληνικο κρατος, οπως παντα, κοιμαται με τα τσαρουχια.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

 

Και να προσθέσω εμείς τόσο "ντουγανια" δεν μπορούμε να κάνουμε αυτό που κάνουν οι Άγγλοι, Βέλγοι, Ολλανδοί, Πολωνοί;

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται ..

Wed, 05.12.2018 07:47 Feucht, Germany

The consignment is transported to the destination country and handed over to the delivery organization.

Wed, 05.12.2018 00:44 Feucht, Germany

The international shipment is being processed in the export parcel center.

Mo, 03.12.2018 11:04 Feucht, Germany

The consignment is transported to the destination country and handed over to the delivery organization.

Mo, 03.12.2018 04:11 Feucht, Germany

The international shipment is being processed in the export parcel center.

Wed, 28.11.2018 12:03 Feucht, Germany

The international shipment is being processed in the export parcel center.

Tue, 27.11.2018 12:59 Radefeld, Germany

The shipment to a foreign coutry has been processed at the start-point parcel center.

Sun, 11.11.2018 18:53 -

The order data for this shipment were sent electronically to DHL by the sender.

 

μπρος πίσω πάει αυτό το φορτηγό?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

 

Παραγγελία tv box (mi box αν έχει σημασία..) από Gearbest στις 21/11 με επιλογή Belgium για αποφυγή τελωνείου (αξία ~ 46€). Δεν έχω δει κάποια κίνηση ροής στο προφίλ μου στο Gearbest ούτε μου έστειλαν tracking number, ως συνήθιζε.

 

Ανοίγω ticket και μου λέει ότι ίσως καθιστερήσει η αποστολή λίγες μέρες ακόμη, δίνοντας μου 3 επιλογές (αντικατάσταση παραγγελίας, ακύρωση & πίστωση χρημάτων, αναμονή). Επέλεξα αναμονή για να δω τι συμβαίνει.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει το προϊον διαθέσιμο και να κοροιδεύουν και να τραβήξει κανα μήνα ακόμη, 15 μέρες μετά? Η κατάσταση στο GB είναι unshipped.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

 

Παραγγελία tv box (mi box αν έχει σημασία..) από Gearbest στις 21/11 με επιλογή Belgium για αποφυγή τελωνείου (αξία ~ 46€). Δεν έχω δει κάποια κίνηση ροής στο προφίλ μου στο Gearbest ούτε μου έστειλαν tracking number, ως συνήθιζε.

 

Ανοίγω ticket και μου λέει ότι ίσως καθιστερήσει η αποστολή λίγες μέρες ακόμη, δίνοντας μου 3 επιλογές (αντικατάσταση παραγγελίας, ακύρωση & πίστωση χρημάτων, αναμονή). Επέλεξα αναμονή για να δω τι συμβαίνει.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει το προϊον διαθέσιμο και να κοροιδεύουν και να τραβήξει κανα μήνα ακόμη, 15 μέρες μετά? Η κατάσταση στο GB είναι unshipped.

Το προϊόν δεν το έχουν στείλει ακόμη γιατί μάλλον δεν το έχουν. Δες στη σελίδα του προϊόντος πότε το προϊόν είναι διαθέσιμο.... Δεν τα έχουν όλα stand by... Αν βλέπω καλά θα το έχουν 31/12!!!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό; Που πήγαν τα ειδικά "ψαχτήρια" που έχουν τα ΕΛΤΑ και μπορούν να δουν όλη την πορεία του δέματός ενώ εμείς όχι;

Ειρωνικά το λέω φυσικά.

Η αλήθεια είναι ότι με το pdm το δέμα, φυσικά και ξεκινάει από Κίνα, φτάνει στην Ολλανδία (αυτή η μεταφορά είναι εσωτερική του καταστήματος γι αυτό και στο tracking number εσύ βλέπεις pre-advised, περιμένει δηλαδή η αποθήκη στην Ολλανδία το προϊόν για να το αποστείλει), εκεί εκτελωνίζεται (γι αυτό και τα έξτρα μεταφορικά) με τους όρους που έχει συμφωνηθεί και κατόπιν αφού αλλάξει χαρτιά και αποστολέα έρχεται σε εσένα καθόλα νόμιμα. Η αποστολή πλέον γίνεται εντός ΕΕ. Με αυτόν τον τρόπο δεν υπάρχει καμία πέριπτωση, να μπει στο τελωνείο εδώ το δέμα, ακόμη και αν ο τελωνιακος γνωρίζει (που τα γνωρίζει, δεν είναι χαζός) όλα τα παραπάνω.

 

Εδώ παραγγελία από banggood κινητό με priority air mail κανονικά στην 1/11 και ακόμη τίποτα.

Παίρνω τηλέφωνο τα ελτα και μου λένε περιμένει αεροδρόμιο να περάσει τελωνείο απο τις 18 του μηνός. Το σκατά λέτε να οηλγε στραβά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ παραγγελία από banggood κινητό με priority air mail κανονικά στην 1/11 και ακόμη τίποτα.

Παίρνω τηλέφωνο τα ελτα και μου λένε περιμένει αεροδρόμιο να περάσει τελωνείο απο τις 18 του μηνός. Το σκατά λέτε να οηλγε στραβά;

Ημερομηνία & Ώρα	Περιοχή	Κατάσταση
7/11/2018, 11:21:00	ΟΛΛΑΝΔΙΑ	ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
7/11/2018, 11:21:00	ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Το προϊόν δεν το έχουν στείλει ακόμη γιατί μάλλον δεν το έχουν. Δες στη σελίδα του προϊόντος πότε το προϊόν είναι διαθέσιμο.... Δεν τα έχουν όλα stand by... Αν βλέπω καλά θα το έχουν 31/12!!!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Με σκότωσες τώρα!! Δεν θα προλάβει ο Αι-Βασίλης, το περίμενα πριν τις γιορτές...

Από ότι θυμάμαι το είχε ως "Flash sale" στο γνωστό site-μεσάζοντα GizChina Greece.

 

Edit: Μόλις τώρα μπήκα στο site και λέει "Ship between Dec 11 - Dec 14" (το αλλάξανε σε μεταγενέστερη ημερομηνία οι πονηροί..)

Edited by estiakos
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ έχουν παραδώσει πνεύμα ,δεν λειτουργεί τίποτα ,από το 2019 να περιμένετε τα δέματα ,εδώ δέματα από Ευρώπη άνοιγαν τους σάκους σε 2 -3 μέρες , έχουμε φτάσει ήδη τις 5 μέρες και ακόμα να ανοιχτεί ο σάκος ,ας το κλείσουν το μαγαζί και να πουλάνε ρεύμα μόνο.
Link to comment
Share on other sites

μπρος πίσω πάει αυτό το φορτηγό?

Μου έχει βγάλει αρκετές φορές παρόμοια στο στάδιο αυτό. Απλώς... αγνόησέ τα και θα έρθει. Το μόνο κακό είναι ότι θέλει κάτι σαν 5 μέρες - 1 βδομάδα για να έρθει οδικώς από τη Γερμανία...

Εδώ παραγγελία από banggood κινητό με priority air mail κανονικά στην 1/11 και ακόμη τίποτα.

Παίρνω τηλέφωνο τα ελτα και μου λένε περιμένει αεροδρόμιο να περάσει τελωνείο απο τις 18 του μηνός. Το σκατά λέτε να οηλγε στραβά;

Ημερομηνία & Ώρα	Περιοχή	Κατάσταση
7/11/2018, 11:21:00	ΟΛΛΑΝΔΙΑ	ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
7/11/2018, 11:21:00	ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Αν θέλεις, ενημέρωσέ μας όταν παραλάβεις, γιατί αυτό μπορεί να σημαίνει έναν αριθμό από διαφορετικά πράγματα...:

 

 

  1. Βάζουν τώρα και τα δέματα από Ευρώπη στο τελωνείο - τζάμπα, γιατί τελικά θα τα περάσουν αχρέωτα, αν όντως τα βλέπουν να προέρχονται από Ευρώπη - τζάμπα κόπος γι' αυτους και άσκοπη αναμονή για μας!
  2. Ισχύει το (ολίγον δυσοίωνο) που έχει γράψει ο Barlost λίγο πιο πίσω, ότι σε δική τους, πιο λεπτομερή εικόνα του tracking, βλέπουν και την αρχική προέλευση του δέματος - που σημαίνει ότι τη βάψαμε όσοι ελπίζουμε στα "priority" σχήματα(!)
    Θα φανεί αν τελικά σε χρεώσουν (το απεύχομαι!)
  3. Τους ρώτησες γιατί αργεί το πακέτο σου και θεώρησαν ότι σίγουρα θα οφείλεται στο τελωνείο - χωρίς να το κοιτάξουν. Ούτε αυτό το σενάριο είναι πολύ καλό, γιατί πρέπει να βρεθεί πού είναι το πακέτο όλον αυτόν τον καιρό (αν όχι στο τελωνείο)...

 

Οπότε πες τι έγινε όταν έρθει, να... ηρεμήσουμε κι οι υπόλοιποι. Ελπίζω ότι απλώς έχει πήξει κάπου λόγω αυξημένης κίνησης και τίποτα άλλο.

Με σκότωσες τώρα!! Δεν θα προλάβει ο Αι-Βασίλης, το περίμενα πριν τις γιορτές...

Από ότι θυμάμαι το είχε ως "Flash sale" στο γνωστό site-μεσάζοντα GizChina Greece.

 

Edit: Μόλις τώρα μπήκα στο site και λέει "Ship between Dec 11 - Dec 14" (το αλλάξανε σε μεταγενέστερη ημερομηνία οι πονηροί..)

Δε βρίσκεις άκρη με αυτά, δυστυχώς.

Έχω παραγγείλει είδος που ήταν σε αναμονή για παραλαβή στοκ μετά από 15 μέρες. Στις 5 μέρες με ενημέρωσαν ότι το έστειλαν - χωρίς να αλλάξει η εκτίμηση για παραλαβή στοκ στο site, που έδειχνε ακόμα άλλες 10 μέρες αναμονή.

 

Στο αντίθετο άκρο, το χειρότερο μου το έκαναν τώρα το φθινόπωρο (πού αλλού; στο gearbest):

 

- Παραγγελία 5/9 και ενώ έδειχνε ότι είναι σε στοκ(!)

- Ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από αποστολή και αλλαγή του status σε παραλαβή στοκ μετά από περίπου 15 μέρες

- Αποστολή πάντα πουθενά, ενώ το είδος εμφανίζεται και πάλι ως διαθέσιμο(!)

(δεν ήταν κάτι που χρειαζόμουν άμεσα, οπότε το άφησα, να περάσει ο καιρός και να πάω τελικά κατευθείαν σε dispute).

- Και ξαφνικά, αποστολή του είδους 21/10, πάνω από ενάμιση μήνα μετά την παραγγελία!

- Παραδόθηκε 16/11...

 

Δεν τα γράφω για να σε τρομάξω, αλλά απλά για να δείξω ότι η κατάσταση με αυτούς είναι... τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οπλιζόμαστε με υπομονη λοιπόν και περιμένουμε..Ευτυχως δεν πρόκειται για κινητό, αλλιώς θα ετοιμαζόμουν και εγώ για dispute.
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εδώ παραγγελία από banggood κινητό με priority air mail κανονικά στην 1/11 και ακόμη τίποτα.

Παίρνω τηλέφωνο τα ελτα και μου λένε περιμένει αεροδρόμιο να περάσει τελωνείο απο τις 18 του μηνός. Το σκατά λέτε να οηλγε στραβά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ημερομηνία & Ώρα	Περιοχή	Κατάσταση
7/11/2018, 11:21:00	ΟΛΛΑΝΔΙΑ	ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
7/11/2018, 11:21:00	ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

Ενημέρωσε σε παρακαλώ για την πορεία. Λογικά ο υπάλληλος στα ΕΛΤΑ, χωρίς να γνωρίζει υπέθεσε ότι επειδή αργεί περιμένει τελωνείο. Είναι αλήθεια ότι μέσα στο Νοέμβριο υπάρχουν πολλές καθυστερήσεις λόγω Black Friday.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως από την Παρασκευή έρχονται τα δέματα από 11.11 του αλιεξπρες

 

Έχω παραλάβει ήδη 6 από όσα παρήγγειλα

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να βαλουν τα δεματα απο Ευρωπη στο τελωνειο, στο γραφειο του αερολιμεναρχη, να τα μυριζει σκυλος, να τα κοιταει αρκουδα κι οτι αλλο θελουν.

Αυτο που δεν αλλαζει ειναι οτι αν θυμαμαι καλα, ο εκτελωνισμος γινεται στο πρωτο σημειο που παταει Ευρωπαικο εδαφος. Απαξ και εκτελωνιστηκε, ας του κανουν και μαγνητικη τομογραφια, δεν οφειλει αλλους δασμους.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξηγείται αυτή η καθυστέρηση στα δέματα από Ευρώπη , πλέον εξετάζουν και αυτά που πραγματικά έρχονται από χώρες της ΕΕ
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει βγάλει αρκετές φορές παρόμοια στο στάδιο αυτό. Απλώς... αγνόησέ τα και θα έρθει. Το μόνο κακό είναι ότι θέλει κάτι σαν 5 μέρες - 1 βδομάδα για να έρθει οδικώς από τη Γερμανία...

 

Το αστείο ξέρεις ποιο είναι?πήρα στη dhl και μου απάντησαν ότι έφυγε σήμερα από Γερμανία (05-12). τους λέω ρε παιδιά το ίδιο έγραφε και 3 του μηνός. ένα λεπτάκι να κοιτάξουμε.. όντως το ίδιο έγραφε αλλά σήμερα έφυγε το δέμα. Το γνωρίζετε?είστε σίγουρη ή σε 2 μέρες θα ξαναδώ το ίδιο στάδιο? απάντηση: α όχι δεν το ξέρουμε αυτό.!πάλι καλά που υπάρχουν τα tracking number δηλαδή! χαχα

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο ξέρεις ποιο είναι?πήρα στη dhl και μου απάντησαν ότι έφυγε σήμερα από Γερμανία (05-12). τους λέω ρε παιδιά το ίδιο έγραφε και 3 του μηνός. ένα λεπτάκι να κοιτάξουμε.. όντως το ίδιο έγραφε αλλά σήμερα έφυγε το δέμα. Το γνωρίζετε?είστε σίγουρη ή σε 2 μέρες θα ξαναδώ το ίδιο στάδιο? απάντηση: α όχι δεν το ξέρουμε αυτό.!πάλι καλά που υπάρχουν τα tracking number δηλαδή! χαχα

Χμμ.. . Θα αρχίσουμε σε λίγο να βάζουμε στοιχήματα για το αν έφυγε / πότε έφυγε / θα φύγει το δέμα...!

Ωραία η DHL...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξηγείται αυτή η καθυστέρηση στα δέματα από Ευρώπη , πλέον εξετάζουν και αυτά που πραγματικά έρχονται από χώρες της ΕΕ

 

Δε το νομίζω. Εφόσον δεν μπορούν να επιβάλουν χρεώσεις σε δέματα που έρχονται από μέλη της ΕΕ γιατί να "χωνονται" μόνοι τους. Το πιθανότερο είναι οι καθυστερήσεις να οφείλονται στον αυξημένο αριθμό δεμάτων. Δεν είναι η πρώτη φορά άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

για στατιστικούς λόγους, παραγγελία από bangood με eu priority nl post στις 12/11,παρελήφθη σήμερα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Edit: Μόλις τώρα μπήκα στο site και λέει "Ship between Dec 11 - Dec 14" (το αλλάξανε σε μεταγενέστερη ημερομηνία οι πονηροί..)

Οντως στο site γραφει "Ship between Dec 11 - Dec 14".

Οταν εκανες την παραγγελια θυμασαι τι εγραφε?

Λογικά ο υπάλληλος στα ΕΛΤΑ, χωρίς να γνωρίζει υπέθεσε ότι επειδή αργεί περιμένει τελωνείο.

Και εγω αυτο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν φταίνε πάντα τα καταστήματα... Μπορεί αρχικά να είχαν πληροφορία για διαθεσιμότητα πιο νωρίς και να άργησε να τα στείλει η xiaomi... Γενικά τα μεγαλα καταστήματα έχουν αξιοπιστία... Πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Teo010,

 

Ναι, την προηγούμενη φορά, πριν καμία βδομάδα έγραψε Dec 5..όταν το παρήγγειλα στις 21/11 δεν είχε καν αναφορά, παρά μόνο "αποστολή σε 2-3 εργάσιμες"..

 

Συμπέρασμα: Κάθε βδομάδα μάλλον το επικαιροποιούν και το πανε από βδομάδα σε βδομάδα, πιθανότατα δεν το έχουν άμεσα διαθέσιμο.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

To Gearbest ειναι ισως το πιο κουτοπονηρο καταστημα που υπαρχει. Για ενα διαστημα περιπου 1 χρονο πριν ηταν τιμιο, χωρις πολλα παρατραγουδα. Νωριτερα θα θυμουνται οι παλιοι τι παθαν τα τηλεφωνα τους που δεν τα πηραν ποτε, Ευτυχως καθαρισε το Paypal.

Εδω και μερικους μηνες με την τεχνικη τυπου "κραχτη" προσπαθουν να προσελκυσουν ολοενα και περισσοτερους πελατες.

Πάντως δεν φταίνε πάντα τα καταστήματα... Μπορεί αρχικά να είχαν πληροφορία για διαθεσιμότητα πιο νωρίς και να άργησε να τα στείλει η xiaomi... Γενικά τα μεγαλα καταστήματα έχουν αξιοπιστία... Πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις

Τα κινητα απο την Χιαομι, ακομη και απο την Cubot που την θεωρω την χειροτερη εταιρια, ειναι παντα στην ωρα τους στις παραλαβες. Το καταστημα κανει την διανομη, οπως νομιζει εκεινο καλυτερα.

Τα ΕΛΤΑ έχουν παραδώσει πνεύμα ,δεν λειτουργεί τίποτα ,από το 2019 να περιμένετε τα δέματα ,εδώ δέματα από Ευρώπη άνοιγαν τους σάκους σε 2 -3 μέρες , έχουμε φτάσει ήδη τις 5 μέρες και ακόμα να ανοιχτεί ο σάκος ,ας το κλείσουν το μαγαζί και να πουλάνε ρεύμα μόνο.

μεσο ορο 15μερες απο ανατολικες χωρες.

Δεν εξηγείται αυτή η καθυστέρηση στα δέματα από Ευρώπη , πλέον εξετάζουν και αυτά που πραγματικά έρχονται από χώρες της ΕΕ

Οτι ερχεται απο ευρωπη ειναι σε αλλο τερματικο, και περνανε αερα. Βεγλιο-Γαλλια-Σουηδια-Φινλαδια-Γερμανια προς Ελλαδα το πολυ σε 3 εργασιμες το εχεις.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

To Gearbest ειναι ισως το πιο κουτοπονηρο καταστημα που υπαρχει. Για ενα διαστημα περιπου 1 χρονο πριν ηταν τιμιο, χωρις πολλα παρατραγουδα. Νωριτερα θα θυμουνται οι παλιοι τι παθαν τα τηλεφωνα τους που δεν τα πηραν ποτε, Ευτυχως καθαρισε το Paypal.

Εδω και μερικους μηνες με την τεχνικη τυπου "κραχτη" προσπαθουν να προσελκυσουν ολοενα και περισσοτερους πελατες.

 

Έχεις ένα μεγάλο δίκιο γιατί σε flash sale 24/11 ενώ έλεγαν ότι είναι διαθέσιμο και το στέλνουν μετά από 2 μέρες μετά από δικές μου οχλήσεις στις 30/11 μου έδωσαν tracking λέγοντας μου ότι τελικά δεν το είχαν διαθέσιμο και τώρα το είχαν και μου έδωσαν yracking αλλά ακόμα και σήμερα δεν βλέπω αλλαγή στο ststus στο track17 μου γράφει ότι δεν υπάρχει αυτός ο αριθμός, εγώ τους έστειλα μήνυμα λέγοντας τους ότι θα περιμένω μέχρι τις 13/12 να κοιτάξουν τι γίνεται με την αποστολή αλλιώς τους έγραψα ότι θα αναγκαστώ να βάλω το paypal να βγάλει άκρη.

Έχω κρατήσει και τα μηνύματα τους με τα " παρακάλια" να κάνω υπομονή κλπ.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό; Που πήγαν τα ειδικά "ψαχτήρια" που έχουν τα ΕΛΤΑ και μπορούν να δουν όλη την πορεία του δέματός ενώ εμείς όχι;

Ειρωνικά το λέω φυσικά.

Η αλήθεια είναι ότι με το pdm το δέμα, φυσικά και ξεκινάει από Κίνα, φτάνει στην Ολλανδία (αυτή η μεταφορά είναι εσωτερική του καταστήματος γι αυτό και στο tracking number εσύ βλέπεις pre-advised, περιμένει δηλαδή η αποθήκη στην Ολλανδία το προϊόν για να το αποστείλει), εκεί εκτελωνίζεται (γι αυτό και τα έξτρα μεταφορικά) με τους όρους που έχει συμφωνηθεί και κατόπιν αφού αλλάξει χαρτιά και αποστολέα έρχεται σε εσένα καθόλα νόμιμα. Η αποστολή πλέον γίνεται εντός ΕΕ. Με αυτόν τον τρόπο δεν υπάρχει καμία πέριπτωση, να μπει στο τελωνείο εδώ το δέμα, ακόμη και αν ο τελωνιακος γνωρίζει (που τα γνωρίζει, δεν είναι χαζός) όλα τα παραπάνω.

Κάποιος παραπάνω όμως πλήρωσε τελωνειο με pdm nl, δεν έπρεπε?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος παραπάνω όμως πλήρωσε τελωνειο με pdm nl, δεν έπρεπε?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Το συγκεκριμένο ήταν από το gearbest και την εποχή που έγινε, το pdm του gearbest δεν είχε καμία σχέση με αυτό του banggood. Οπότε υπήρξαν χρεώσεις. Απ όσο ξέρω, πλέον, και το gearbest χρησιμοποιεί την ίδια μέθοδο με αυτή που χρησιμοποιεί και το banggood.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα από την black friday ,ως το τέλος των γιορτών των Χριστουγέννων ,δεν πρέπει να παραγγέλνουμε ,η μόνιμη καραμέλα όγκος δεμάτων,από Ευρώπη παραγγειλα το δέμα έφτασε τρίτη Ελλάδα και ακόμα δεν έχει πάει στο κέντρο διαλογής Αττικής , παραλαβή από εβδομάδα , καλύτερα να είχα πάει να πάρω εκεί
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...