Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω παρειγκειλα ενα πιστολακι των 6000 W απο 20/12 το βλεπω πασχα να ερχεται ναστεγνωσω το αρνι :) :lol:
6000W!

Σε βλεπω να ριχνεις οτι ασφαλεια υπαρχει στο σπιτι σου.

Εχε και πυροσβεστηρα προχειρο.

 

Sent from my ZUK Z2121 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, αυτό είναι χθεσινό, μιλάω για αυτό που έδειξε άφιξη στις 24/12 και έκτοτε έχει μείνει κολλημένο στο : Άφιξη στην χώρα προορισμού.

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ενθαρρυμένος από τη δική σου εμπειρία κάλεσα και εγώ στα ΕΛΤΑ για αντικείμενο που από 10/12/2017 έχει ένδειξη "Αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό-Ολλανδία" και μου απάντησαν ότι δεν έχει φθάσει ακόμα Ελλάδα και πως αν πρόκειται για αγορά από Ασιατική χώρα μπορεί να έχει κολλήσει στην Ολλανδία για έλεγχο. "Υπάρχει περίπτωση", ρώτησα, "να μην έχει φύγει από Ολλανδία" και μου είπαν πως ναι. Τώρα ποιος να έχει δίκιο; Η postnl στο twitter μου απάντησε ότι έφθασε Ελλάδα την ίδια μέρα!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα τα ιδια μου ειπαν οτι ειναι τελωνειο 2 παραγγελιες με priority ?? 44 μερες απο αγορα ελεος

 

προφανώς μας τρολαρουν η βρηκαν τροπο να σταματήσουν και τα priority

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει θέμα η συζήτηση εδώ και σε ειδιησεογραφικά πορταλς! Για όσους λοιπόν δεν τα έχουν μάθει ακόμα, μια εκτενής αναφορά/επεξήγηση εδώ: http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1583065/giati-ta-demata-kanoyn-voyna-sta-teloneia.html
Link to comment
Share on other sites

και εμενα τα ιδια μου ειπαν οτι ειναι τελωνειο 2 παραγγελιες με priority ?? 44 μερες απο αγορα ελεος

 

προφανώς μας τρολαρουν η βρηκαν τροπο να σταματήσουν και τα priority

Και εμένα το ίδιο μου είπαν το πρωί, το έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ, δεν ισχύει όμως, άλλο δέμα αξίας εχθές πέρασε αέρα όπως συνήθως ( priority ), τώρα τι γίνεται με τα δέματα που έδειξαν άφιξη στις 24/12 μάλλον πέσαμε σε κανέναν περίεργο τελώνη και τα έστειλε για έλεγχο...

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια εκτός θέματος ερώτηση από μένα (μιας και ΔΕΝ αφορά αγορά από Κίνα...)

 

 

Έχω πολύ καιρό να ψωνίσω από Amazon (το είχα... ξεφτιλίσει με τα κινεζομάγαζα... :p) και δε θυμάμαι πια πώς ακριβώς δουλεύει το πράγμα...

 

Έκανα μια παραγγελία (μεσαίου μεγέθους ηλεκτρική συσκευή) από το amazon.co.uk με "standard delivery" χθες το βράδυ και προ ολίγου μου έστειλαν mail ότι απεστάλη.

 

Θυμάται μήπως κανείς αν οι... "standard" αποστολές έρχονται με... απλό ΕΛΤΑ και χωρίς tracking; (δε μου έστειλαν κάποιο tracking number)

Νομίζω ότι έτσι όπως τα γράφω είναι, αλλά όπως είπα πάει καιρός, οπότε αν κανείς έχει την καλοσύνη να το επιβεβαιώσει...

Link to comment
Share on other sites

24/12/17 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ

 

Και από τότε τίποτα...

Τι κάνουνε εκεί?

Με βλέπω να παραλαμβανω του χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο μου είπαν το πρωί, το έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ, δεν ισχύει όμως, άλλο δέμα αξίας εχθές πέρασε αέρα όπως συνήθως ( priority ), τώρα τι γίνεται με τα δέματα που έδειξαν άφιξη στις 24/12 μάλλον πέσαμε σε κανέναν περίεργο τελώνη και τα έστειλε για έλεγχο...

 

 

Αφού σε εσένα είναι κρυονέρι. Έχει περάσει τον έλεγχο. Απλά κάθονται και τα κοιτάνε.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο μου είπαν το πρωί, το έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ, δεν ισχύει όμως, άλλο δέμα αξίας εχθές πέρασε αέρα όπως συνήθως ( priority ), τώρα τι γίνεται με τα δέματα που έδειξαν άφιξη στις 24/12 μάλλον πέσαμε σε κανέναν περίεργο τελώνη και τα έστειλε για έλεγχο...

 

 

Αφού σε εσένα είναι κρυονέρι. Έχει περάσει τον έλεγχο. Απλά κάθονται και τα κοιτάνε.

Δεν λέω για το δέμα (αξίας >22€) που διαχειρίστηκε στις 27/12 το οποίο έδειξε άφιξη την ίδια μέρα (27/12) και έφτασε την ίδια μέρα ΚΔ. Αττικής, μιλάω για το δέμα που έδειξε άφιξη στις 24/12 και έκτοτε έχει παραμείνει στο ίδιο σημείο, "Άφιξη στην χώρα προορισμού" χωρίς καμία αλλαγή, γι'αυτό το δέμα πήρα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι είναι τελωνείο... αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει...κάτι άλλο έχει παιχτεί... πέσαμε σε κανέναν ψαρακα τελώνη; Μήπως έκανε καμία λαλακια το banggood και το έστειλε απλό και όχι priority? Θα δείξει... Πάντως να έχεις παραγγείλει priority από 18/11 και να έχουμε σήμερα 28/12 και να είναι ακόμα Αεροδρόμιο... είναι μεγάλη υπόθεση...και σίγουρα δεν φταίνε μόνο οι γιορτές και ο μεγάλος όγκος δεμάτων, έχει βάλει και το ΕΛΤΑ το χεράκι του...

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω για το δέμα (αξίας >22€) που διαχειρίστηκε στις 27/12 το οποίο έδειξε άφιξη την ίδια μέρα (27/12) και έφτασε την ίδια μέρα ΚΔ. Αττικής, μιλάω για το δέμα που έδειξε άφιξη στις 24/12 και έκτοτε έχει παραμείνει στο ίδιο σημείο, "Άφιξη στην χώρα προορισμού" χωρίς καμία αλλαγή, γι'αυτό το δέμα πήρα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι είναι τελωνείο... αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει...κάτι άλλο έχει παιχτεί... πέσαμε σε κανέναν ψαρακα τελώνη; Μήπως έκανε καμία λαλακια το banggood και το έστειλε απλό και όχι priority? Θα δείξει... Πάντως να έχεις παραγγείλει priority από 18/11 και να έχουμε σήμερα 28/12 και να είναι ακόμα Αεροδρόμιο... είναι μεγάλη υπόθεση...και σίγουρα δεν φταίνε μόνο οι γιορτές και ο μεγάλος όγκος δεμάτων, έχει βάλει και το ΕΛΤΑ το χεράκι του...

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mια απο τα ιδια φιλε μου απο 24/12 εχει κολησει στην αφιξη και μεχρι σημερα αναζητειται...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έκανα μια ακριβή αγορά από Gearbest και ζήτησα Priority Line - EU Express. Το δέμα (αξίας 600 ευρώ) είναι από τότε σε κατάσταση "Southall - Your parcel is on its way" σύμφωνα με το site http://www.dpd.co.uk . Αύριο κλείνει 30 μέρες!

 

Πιστεύετε έχει αργήσει αρκετά; Παίζει να έχω τελωνείο ή επειδή έρχεται (αν έρχεται) με DPD (UK) είμαι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Mια απο τα ιδια φιλε μου απο 24/12 εχει κολησει στην αφιξη και μεχρι σημερα αναζητειται...

Καλός όρισες στο κλαμπ... είμαστε πολλοί βλέπω όσο περνάει η μέρα στο status 24/12 κολλημένοι....Α ρε γλέντια....

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έκανα μια ακριβή αγορά από Gearbest και ζήτησα Priority Line - EU Express. Το δέμα (αξίας 600 ευρώ) είναι από τότε σε κατάσταση "Southall - Your parcel is on its way" σύμφωνα με το site http://www.dpd.co.uk . Αύριο κλείνει 30 μέρες!

 

Πιστεύετε έχει αργήσει αρκετά; Παίζει να έχω τελωνείο ή επειδή έρχεται (αν έρχεται) με DPD (UK) είμαι εντάξει;

30 μέρες από αγορά?

Παίζει και να άργησε να το διώξει το gb.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλός όρισες στο κλαμπ... είμαστε πολλοί βλέπω όσο περνάει η μέρα στο status 24/12 κολλημένοι....Α ρε γλέντια....

Εντάξει έχει και αργίες μέσα:lol:

Link to comment
Share on other sites

30 μέρες από αγορά?

Παίζει και να άργησε να το διώξει το gb.

 

Ναι, 30 μέρες από την αγορά. Πρέπει να κάνω κάποιο παράπονο/να ενοχλήσω την Gearbest ή να περιμένω; Κανονικά στις πόσες μέρες έπρεπε να δω κίνηση στο site της DPD ;

Link to comment
Share on other sites

εγω παρειγκειλα ενα πιστολακι των 6000 W απο 20/12 το βλεπω πασχα να ερχεται ναστεγνωσω το αρνι :) :lol:

 

Ο θερμοσίφωνας να φανταστείς είναι περίπου 4000w.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

εγω παρειγκειλα ενα πιστολακι των 6000 W απο 20/12 το βλεπω πασχα να ερχεται ναστεγνωσω το αρνι :) :lol:

 

Βασικά με 6000W δε θα στεγνώσεις το αρνί αλλά θα το ψήσεις κανονικά... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 30 μέρες από την αγορά. Πρέπει να κάνω κάποιο παράπονο/να ενοχλήσω την Gearbest ή να περιμένω; Κανονικά στις πόσες μέρες έπρεπε να δω κίνηση στο site της DPD ;
Νορμάλ είναι η καθυστέρηση. Όλοι εδώ περιμένουμε από μέσα Νοεμβρίου. Εγώ σήμερα μετακινμήθηκε από Southall (μετά από 39 μέρες) και έχω και ένα που έκλεισε 42 μέρες. Με το που κινηθεί από southall μετά παραλαμβάνεις σύντομα.
Link to comment
Share on other sites

Νορμάλ είναι η καθυστέρηση. Όλοι εδώ περιμένουμε από μέσα Νοεμβρίου. Εγώ σήμερα μετακινμήθηκε από Southall (μετά από 39 μέρες) και έχω και ένα που έκλεισε 42 μέρες. Με το που κινηθεί από southall μετά παραλαμβάνεις σύντομα.

 

A, ωραία! Με τελωνείο παίζει να έχω θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω δεμα απο Gearbest με priority οπως εσεις απο 15/11 κολλημενο στο southall ηταν...22/12 ξεκολλησε (εννοειτε μετα απο απειρα email σε dpd που μου λεγανε οτι δεν υπαρχει το δεμα και πως πρεπει να επικοινωνησω με την gearbest διοτι αυτοι δεν εχουν παραλαβει κατι,τους εριξα ενα καλο *&^*&^* και ξανφικα μετα απο 2 ωρες βρεθηκε) Τωρα 29/12 ειναι Βουδαπεστη και την επομενη εβδομαδα παραλαμβανω αν ολα πανε καλα.Η Διαδικασια μετα που θα ξεκολλησει απο Southall :

5 Μερες περιπου να φτασει Best(Ολλανδια)

2 Μερες να φτασει Βουδαπεστη(Ουγγαρια)

1-2 Μερες Σοφια(Βουλγαρια)

1-2 Θεσσαλονικη(Ελλαδα :lol::lol: )

Και μετα αναλαμβανει η ACS το ποσο κανουν αυτοι να στο φερουν αναλογως το που βρισκεσαι.

 

Οποτε υπομονη μαγκες..ειναι η χειροτερη εμπειρια που περασα σε online αγορα (χρονια κανω αγορες) οταν μετα απο 39 μερες δεν υπηρχε καν ανανεωση στο tracking!

 

Καλες γιορτες σε ολους!!

Edited by JinTheGod
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έκανα μια ακριβή αγορά από Gearbest και ζήτησα Priority Line - EU Express. Το δέμα (αξίας 600 ευρώ) είναι από τότε σε κατάσταση "Southall - Your parcel is on its way" σύμφωνα με το site http://www.dpd.co.uk . Αύριο κλείνει 30 μέρες!

 

Πιστεύετε έχει αργήσει αρκετά; Παίζει να έχω τελωνείο ή επειδή έρχεται (αν έρχεται) με DPD (UK) είμαι εντάξει;

εμενα ειναι 42 plus dpd uk εχεις πολυ δρομο αδερφε

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω περιμενω δεμα απο Gearbest με priority οπως εσεις απο 15/11 κολλημενο στο southall ηταν...22/12 ξεκολλησε (εννοειτε μετα απο απειρα email σε dpd που μου λεγανε οτι δεν υπαρχει το δεμα και πως πρεπει να επικοινωνησω με την gearbest διοτι αυτοι δεν εχουν παραλαβει κατι,τους εριξα ενα καλο *&^*&^* και ξανφικα μετα απο 2 ωρες βρεθηκε) Τωρα 29/12 ειναι Βουδαπεστη και την επομενη εβδομαδα παραλαμβανω αν ολα πανε καλα.Η Διαδικασια μετα που θα ξεκολλησει απο Southall :

5 Μερες περιπου να φτασει Best(Ολλανδια)

2 Μερες να φτασει Βουδαπεστη(Ουγγαρια)

1-2 Μερες Σοφια(Βουλγαρια)

1-2 Θεσσαλονικη(Ελλαδα :lol::lol: )

Και μετα αναλαμβανει η ACS το ποσο κανουν αυτοι να στο φερουν αναλογως το που βρισκεσαι.

 

Οποτε υπομονη μαγκες..ειναι η χειροτερη εμπειρια που περασα σε online αγορα (χρονια κανω αγορες) οταν μετα απο 39 μερες δεν υπηρχε καν ανανεωση στο tracking!

Καλες γιορτες σε ολους!!

 

στειλε μου το email dpd να τους πω 2 φωνηεντα αδερφε

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση και από μένα εάν ξέρει να την απαντήσει κάποιος. Έστω πως γίνεται αγορά από την Κίνα με πιστωτική κάρτα και όχι paypal. Αν το δέμα περάσει τελωνείο και ζητήσουν paypal, τι θα τους πάω από τη στιγμή που δεν υπάρχει αποδεικτικό αγοράς μέσω paypal; Μήπως σε αυτή την περίπτωση θα είναι αναγκασμένοι να δεχτούν το τιμολόγιο του πωλητή ακόμα και αν η τιμή τους φαίνεται μικρή σε σχέση με τα αντικείμενα;
Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση και από μένα εάν ξέρει να την απαντήσει κάποιος. Έστω πως γίνεται αγορά από την Κίνα με πιστωτική κάρτα και όχι paypal. Αν το δέμα περάσει τελωνείο και ζητήσουν paypal, τι θα τους πάω από τη στιγμή που δεν υπάρχει αποδεικτικό αγοράς μέσω paypal; Μήπως σε αυτή την περίπτωση θα είναι αναγκασμένοι να δεχτούν το τιμολόγιο του πωλητή ακόμα και αν η τιμή τους φαίνεται μικρή σε σχέση με τα αντικείμενα;

 

καλυτερα με paypal μην κανεις το λαθος και πληρωσεις χωρις paypal δεν ειναι αξιοπιστο.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

A, ωραία! Με τελωνείο παίζει να έχω θέμα;
Όχι.

 

Εγω περιμενω δεμα απο Gearbest με priority οπως εσεις απο 15/11 κολλημενο στο southall ηταν...22/12 ξεκολλησε (εννοειτε μετα απο απειρα email σε dpd που μου λεγανε οτι δεν υπαρχει το δεμα και πως πρεπει να επικοινωνησω με την gearbest διοτι αυτοι δεν εχουν παραλαβει κατι,τους εριξα ενα καλο *&^*&^* και ξανφικα μετα απο 2 ωρες βρεθηκε) Τωρα 29/12 ειναι Βουδαπεστη και την επομενη εβδομαδα παραλαμβανω αν ολα πανε καλα.Η Διαδικασια μετα που θα ξεκολλησει απο Southall :

5 Μερες περιπου να φτασει Best(Ολλανδια)

2 Μερες να φτασει Βουδαπεστη(Ουγγαρια)

1-2 Μερες Σοφια(Βουλγαρια)

1-2 Θεσσαλονικη(Ελλαδα :lol::lol: )

Και μετα αναλαμβανει η ACS το ποσο κανουν αυτοι να στο φερουν αναλογως το που βρισκεσαι.

 

Οποτε υπομονη μαγκες..ειναι η χειροτερη εμπειρια που περασα σε online αγορα (χρονια κανω αγορες) οταν μετα απο 39 μερες δεν υπηρχε καν ανανεωση στο tracking!

 

Καλες γιορτες σε ολους!!

Η DPD όντως δεν ξέρει κάτι μέχρι το πακέτο να φτάσει southall επειδή το στέλνουν με τριγωνική. Προφανώς στέλνεται από Κίνα στην Αγγλία με κάποιο απλό ταχυδρομείο (και άλλο τράκινγκ νάμπερ) και από εκεί αναλαμβάνει η DPD να το φέρει Ελλάδα και τότε ενεργοποιείται και το τράκινγκ της DPD. Μέχρι να φτάσει Αγγλία το στάτους λέει southall αλλά το πακέτο ουσιαστικά ταξιδεύει από Κίνα προς southall.

 

Μιά ερώτηση και από μένα εάν ξέρει να την απαντήσει κάποιος. Έστω πως γίνεται αγορά από την Κίνα με πιστωτική κάρτα και όχι paypal. Αν το δέμα περάσει τελωνείο και ζητήσουν paypal, τι θα τους πάω από τη στιγμή που δεν υπάρχει αποδεικτικό αγοράς μέσω paypal; Μήπως σε αυτή την περίπτωση θα είναι αναγκασμένοι να δεχτούν το τιμολόγιο του πωλητή ακόμα και αν η τιμή τους φαίνεται μικρή σε σχέση με τα αντικείμενα;
Αν πλήρωσες με κάρτα μπορείς να στείλεις ένα σκρήνσοτ από τη σελίδα της παραγγελίας ή από την κίνηση της τράπεζας (εμφανίζεται μετά από 2-3 μέρες). Αναγκασμένοι δεν είναι να δεχτούν τίποτα, πολύ περισσότερο το ψεύτικο τιμολόγιο του πωλητή. Αν ήταν έτσι όλοι θα στέλναμε αυτό αφού δεν ξέρει κανείς αν έχουμε πληρώσει με paypal ή με άλλο τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...