Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την επισήμανση σου, αλλά αυτό λέω και εγώ, την ίδια ώρα αποστολής και εγώ και το παιδί, δηλαδή στον ίδιο σάκο, και του παιδιού δείχνει arrival, ενώ εμένα είναι ακόμα στο send, μάλλον δεν με κατάλαβες ή δεν διατύπωσα σωστά, πως είναι δυνατόν του παιδιού να έχει "φτάσει" και εμένα να είναι ακόμα στην " αποστολή", ειλικρινά δεν τα καταλαβαίνω αυτά που γίνονται, για αυτό είπα " βράστα" ....

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλή σου μέρα φίλε μου και καλές γιορτές, ναι όντως δεν το κατάλαβα έτσι όπως το διατύπωσες, κατά πάσα πιθανότητα το δικό σου θα ήταν σε άλλο σάκο ο οποίος δεν ανοίχτηκε ακόμη, απλά οι Ολλανδοί τα απέστειλαν μαζί στην ίδια πτήση γιαυτό και σε αυτό το στάδιο είχαν και ίδια ώρα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Priority 39 μέρες 2 πακετα και τα πακετα ακόμα μεταφερονται από Ολλανδία με γαϊδούρι τα φέρνουν??? 32 μέρες από ολλανδια 7 μέρες από Κίνα και έχει ο θεος!

Έλεος ρεεεεεε

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

Ιδέα μου ή η DPD μετα τις καθυστερήσεις πάει σφαίρα? 21/12 ξεκόλλησε απο southall και πήγε Hinckley και χθες 22/12 ήταν βουδαπέστη.

H όλη καθυστέρηση είναι μέχρι να πάει από Κίνα στο Southall όπου προφανώς πάει με απλό ταχυδρομείο. Μετά το Southall έρχεται με κούριερ σφαίρα και σε μερικές μέρες παραλαμβάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό

2017-12-08 16:31 The item is on transport to the country of destination

σημαίνει ότι το δέμα σου από την επόμενη ημέρα, βρίσκεται εδώ στο αεροδρόμιο εν αναμονή ελέγχου μέσα σε κάποιο σάκο.

Αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ ήλθε ακόμη στην Ελλάδα, όταν έρχονται παραδίδονται με υπογραφή και οι Ολλανδοί γράφουν ότι ήλθε εδώ, ασχέτως του εάν μετά θα κάνει πολύ καιρό για να ελεγθεί ...

Ποτέ δεν παραδίδουν συστημμένα δέματα χωρίς απόδειξη. Το φαινόμενο των τελευταίων ημερών οφείλεται στα Ολλανδικά ταχυδρομεία.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ ήλθε ακόμη στην Ελλάδα, όταν έρχονται παραδίδονται με υπογραφή και οι Ολλανδοί γράφουν ότι ήλθε εδώ, ασχέτως του εάν μετά θα κάνει πολύ καιρό για να ελεγθεί ...

Ποτέ δεν παραδίδουν συστημμένα δέματα χωρίς απόδειξη. Το φαινόμενο των τελευταίων ημερών οφείλεται στα Ολλανδικά ταχυδρομεία.

Καλημέρα και καλές γιορτές να έχουμε όλοι, συμφωνώ μαζί σου, δεν έχει έρθει, και αν είχε έρθει θα το έδειχνε όπως υποστηρίξεις. Γιατί δείχνει ότι έχει φύγει από Ολλανδία τόσες μέρες; Εκεί δεν θέλει υπογραφή ότι το έχουν παραδώσει για αποστολή; Άρα έχει φύγει ή απλά περιμένει να φύγει με την επόμενη πτήση. Επίσης έχω άλλο δέμα από 1/12/17 send item aboard με τον ίδιο τρόπο αποστολής, δηλαδή 22 μέρες πετάει;;;

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουτε δοκιμάσει το "Priority Direct Mail" από Banggood?

Ναι, είναι πιθανότατα η καλύτερη (σήμερα) λύση για αποφυγή τελωνείου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ ήλθε ακόμη στην Ελλάδα, όταν έρχονται παραδίδονται με υπογραφή και οι Ολλανδοί γράφουν ότι ήλθε εδώ, ασχέτως του εάν μετά θα κάνει πολύ καιρό για να ελεγθεί ...

Ποτέ δεν παραδίδουν συστημμένα δέματα χωρίς απόδειξη. Το φαινόμενο των τελευταίων ημερών οφείλεται στα Ολλανδικά ταχυδρομεία.

 

Καλή σου μέρα φίλε μου και καλές γιορτές.

 

Ουσιαστικά αυτό σημαίνει ότι ξεκίνησε η διαδικασία μεταφοράς (παράδοση στην αεροπορική εταιρία) από την χώρα διαμετακόμισης (Ολλανδία) στην χώρα προορισμού και κατά συνέπεια το πολύ την επόμενη ημέρα με την πρώτη πτήση της αεροπορικής εταιρίας ο σάκος με το δέμα να βρίσκεται στην Ελλάδα.

 

Οι Ολλανδοί αναφέρουν άφιξη στην χώρα προορισμού, όταν ο σάκος ανοιχτεί και σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ και ενημερωθεί το σύστημα που διασυνδέονται τα Post όλων των χωρών, δηλαδή περιμένουν επιβεβαίωση του Post της χώρας προορισμού (δες τις αντίστοιχες ημερομηνίες και ώρες που ταιριάζουν γάντι).

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

και οι 3 με τα φτηνα, αλλη μια με ακριβα, και 2 παραγγελειες απο bluetomato παλι η dhl σπιτι μου τα εφερε.

Δεν μου εχει τυχει δηλαδη να πανε απο dhl σε ελτα.

 

Εμένα με DHL paket εδώ έρχεται με ΕΛΤΑ και για κάποιο λόγο η τελευταία ενημέρωση είναι ότι πάει προς Λάρισα, τώρα τι να κάνει στη Λάρισα ενώ είναι να παραδοθεί Πάτρα μόνο τα ΕΛΤΑ ξέρουν, ίσως να κάνει καμία χριστουγεννιάτικη βόλτα

 

22/12/2017, 23:41:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)

22/12/2017, 21:41:35 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/12/2017, 20:04:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/12/2017, 11:34:41 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

22/12/2017, 08:48:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

18/12/2017, 06:42:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

18/12/2017, 02:08:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

16/12/2017, 16:08:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω άδικο να μου πείτε πού λέω ότι έχουμε ταχυδρομικές υπηρεσίες Αφρικής , έφυγε από Κίνα με απλό ταχυδρομείο ,2 /11 και έφτασε ελλαδα 18/11 , ακόμα δεν το έχω πάρει ,ήταν δώρο Χριστουγέννων για τον ανηψιό μου , έπρεπε να παραγγείλω από το καλοκαίρι για να το πάρω τα Χριστούγεννα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πραγματα που εχουν 25 μερες εντος Κινας..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά για το πότε ενημερώνουν η Nl post πότε έρχονται να σας αναφέρω την δική μου εμπειρία με BG priority. Δύο δέματα από τα 4 ....με 4 και 5 send item abroad ...πήρα ΕΛΤΑ να δω τι γίνετε λέω tracking και μου λένε ότι είναι Ελλάδα από τις 17 και περιμένουν τον έλεγχο τελωνείου. Άρα η σκέψη σύμφωνα με τα λεγόμενα τους ότι όταν φτάνουν οι Ολλανδοί το ξέρουν δεν ισχύει. Αλλάζει το status όταν και εφόσον το σκαναρουν τα ΕΛΤΑ. Εξού και δείχνουν κολλημένα. Τώρα ένα άλλο θήκη με priority από 12/12 είναι ήδη Ρουφ. Τόσα χρόνια το τυχαίο σκαναρισμα είναι γεγονός. Όμως γεγονός πλέον είναι... ότι τα ΕΛΤΑ κουρεύονται απλά.... Δεν φταίνε οι Ολλανδοί

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

Edited by linuxilakis
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά για το πότε ενημερώνουν η Nl post πότε έρχονται να σας αναφέρω την δική μου εμπειρία με BG priority. Δύο δέματα από τα 4 ....με 4 και 5 send item abroad ...πήρα ΕΛΤΑ να δω τι γίνετε λέω tracking και μου λένε ότι είναι Ελλάδα από τις 17 και περιμένουν τον έλεγχο τελωνείου. Άρα η σκέψη σύμφωνα με τα λεγόμενα τους ότι όταν φτάνουν οι Ολλανδοί το ξέρουν δεν ισχύει. Αλλάζει το status όταν και εφόσον το σκαναρουν τα ΕΛΤΑ. Εξού και δείχνουν κολλημένα. Τώρα ένα άλλο θήκη με priority από 12/12 είναι ήδη Ρουφ. Τόσα χρόνια το τυχαίο σκαναρισμα είναι γεγονός. Όμως και γεγονός για μένα πάντα ότι τα ΕΛΤΑ κουρεύονται απλά.... Δεν φταίνε οι Ολλανδοί

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

 

Αυτο ακριβώς πιστεύω και εγώ. Περιμένουν το σκαναρισμα που θα είναι και η επόμενη κινηση που θα εμφανιστεί. Τοσα χρονια εξωτερικό ξερω οτι τις γιορτες τα ταχυδρομεία προλαμβάνουν έκτακτο προσωπικό. Δεν κατηγορώ τους υπαλλήλους αλλα σαν φορολογούμενος πολίτης περιμένω περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά για το πότε ενημερώνουν η Nl post πότε έρχονται να σας αναφέρω την δική μου εμπειρία με BG priority. Δύο δέματα από τα 4 ....με 4 και 5 send item abroad ...πήρα ΕΛΤΑ να δω τι γίνετε λέω tracking και μου λένε ότι είναι Ελλάδα από τις 17 και περιμένουν τον έλεγχο τελωνείου. Άρα η σκέψη σύμφωνα με τα λεγόμενα τους ότι όταν φτάνουν οι Ολλανδοί το ξέρουν δεν ισχύει. Αλλάζει το status όταν και εφόσον το σκαναρουν τα ΕΛΤΑ. Εξού και δείχνουν κολλημένα. Τώρα ένα άλλο θήκη με priority από 12/12 είναι ήδη Ρουφ. Τόσα χρόνια το τυχαίο σκαναρισμα είναι γεγονός. Όμως γεγονός πλέον είναι... ότι τα ΕΛΤΑ κουρεύονται απλά.... Δεν φταίνε οι Ολλανδοί

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

Τα priority του BANGGOOD επανασυσκευάζονται και φαίνεται ότι έχουν αποστολή από Ολλανδία, οπότε ΔΕΝ περνούν από τελωνείο ... άρα κάτι δεν πηγαίνει καλά με αυτά τα οποία λες ..

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τα priority του BANGGOOD επανασυσκευάζονται και φαίνεται ότι έχουν αποστολή από Ολλανδία, οπότε ΔΕΝ περνούν από τελωνείο ... άρα κάτι δεν πηγαίνει καλά με αυτά τα οποία λες ..
Η δική μου άποψη είναι ότι κανονικά πρέπει όλοι εσείς που γράφεται " αναλυτικά" πως λειτουργεί και πώς γίνονται οι αποστολές με priority, να στείλετε ένα mail στα ΕΛΤΑ να τους το πείτε ρε παιδί μου πως λειτουργεί ακριβώς για να τελειώσει και αυτή η ιστορία με τα priority.....Αμάν πια...

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mi band 2 από Gearbest.

Αποστολή 28/11, έφτασε 20/12.

Όλα κομπλέ χωρίς παρατράγουδα.

 

Περιμένω ένα Smartband από Gearbest από2/11 και ακόμα τίποτα. Με NLPONRA η αποστολή (δεν ξέρω καν τι ταχυδρομείο είναι).

Link to comment
Share on other sites

Τα priority του BANGGOOD επανασυσκευάζονται και φαίνεται ότι έχουν αποστολή από Ολλανδία, οπότε ΔΕΝ περνούν από τελωνείο ... άρα κάτι δεν πηγαίνει καλά με αυτά τα οποία λες ..
Δεν το λέω εγώ.... Απλά μετέφερα αυτά που μου είπαν. Τα άλλα είναι αυτά που βλέπω φίλε. Τι εννοούσε όταν έλεγε έλεγχος μονο αυτή ξέρει... Είναι γεγονός ότι όλα περνάνε το κατώφλι του. Σίγουρα γίνετε το λεγόμενο σκαναρισμα και για λόγους ασφαλείας εκτός των άλλων. Απλά όσα είναι eu προχωράνε χωρίς πολλά πολλά και άλλα με σήμανση cn κλπ δλδ τρίτες χώρες συνεχίζουν άλλη πορεία..Ξέρω τι εστί priority και BG . Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν αλλάζουν μανδύα ή απλά εκτελωνιζονται άλλα με πολυ μικρό κόστος. Για το πρώτο είναι δύσκολο να υπάρχει χώρα στην Ευρώπη τόσο τρύπια που να περνανε αέρας και ύστερα να βαπτίζονται. Το δεύτερο νομίζω είναι πιο λογικό. Αυτά

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω εγώ.... Απλά μετέφερα αυτά που μου είπαν. Τα άλλα είναι αυτά που βλέπω φίλε. Τι εννοούσε όταν έλεγε έλεγχος μονο αυτή ξέρει... Είναι γεγονός ότι όλα περνάνε το κατώφλι του. Σίγουρα γίνετε το λεγόμενο σκαναρισμα και για λόγους ασφαλείας εκτός των άλλων. Απλά όσα είναι eu προχωράνε χωρίς πολλά πολλά και άλλα με σήμανση cn κλπ δλδ τρίτες χώρες συνεχίζουν άλλη πορεία..Ξέρω τι εστί priority και BG . Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν αλλάζουν μανδύα ή απλά εκτελωνιζονται άλλα με πολυ μικρό κόστος. Για το πρώτο είναι δύσκολο να υπάρχει χώρα στην Ευρώπη τόσο τρύπια που να περνανε αέρας και ύστερα να βαπτίζονται. Το δεύτερο νομίζω είναι πιο λογικό. Αυτά

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

Όλα όσα παρέλαβα με priority από BG δεν είχαν καμμία ένδειξη όπως τα υπόλοιπα ότι προέρχονται από τρίτη χώρα. Μέχρι και η διεύθυνση σε περίπτωση που δεν παραδωθεί ήταν στην Ολλανδία ...

Όσο για τον "μανδύα", μάλλον από ότι κατάλαβα έως τώρα, τα "priority" παραδίδονται χωριστά στην NL και γίνεται πριν φύγουν από την Κίνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η δική μου άποψη είναι ότι κανονικά πρέπει όλοι εσείς που γράφεται " αναλυτικά" πως λειτουργεί και πώς γίνονται οι αποστολές με priority, να στείλετε ένα mail στα ΕΛΤΑ να τους το πείτε ρε παιδί μου πως λειτουργεί ακριβώς για να τελειώσει και αυτή η ιστορία με τα priority.....Αμάν πια...

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εάν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις και οι απόψεις των άλλων, απλώς μην τις διαβάζεις ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα παρέλαβα με priority από BG δεν είχαν καμμία ένδειξη όπως τα υπόλοιπα ότι προέρχονται από τρίτη χώρα. Μέχρι και η διεύθυνση σε περίπτωση που δεν παραδωθεί ήταν στην Ολλανδία ...

Όσο για τον "μανδύα", μάλλον από ότι κατάλαβα έως τώρα, τα "priority" παραδίδονται χωριστά στην NL και γίνεται πριν φύγουν από την Κίνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εάν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις και οι απόψεις των άλλων, απλώς μην τις διαβάζεις ....

 

Δεν είναι θέμα αν μου άρεσε η απάντησή σου ή οι απόψεις των υπολοίπων, μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα....Έγραψα ότι καλό θα ήταν κάποιες λεπτομέρειες όσο αναφορά το priority να μην τις διατυμπανίζουμε κάθε τρις και λίγο, υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα....αλλιώς στείλτε ένα mail στα ΕΛΤΑ να τους εξηγήσετε εσείς οι έξυπνοι ακριβώς τi γίνεται με τα priority, μπας και τελειώσει και αυτός ο μοναδικός τρόπος ασφαλούς αποστολής....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς και πιο πίσω... Το priority κοντεύει χρόνο... ότι ήταν να κλέψουν από εδώ το έχουν κάνει ήδη...Σελίδες επί σελίδων έχουν γραφεί με αψιμαχίες ..και άλλα... Πάμε παρακάτω...

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως με τις τόσες αργίες λόγω εορτών η όποια καθυστέρηση θα αυξηθεί περισσότερο;
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως με τις τόσες αργίες λόγω εορτών η όποια καθυστέρηση θα αυξηθεί περισσότερο;
Θα αυξηθεί εκθετικά. Αν λάβεις υπόψιν και την πρωτοχρονιά των κινέζων που έχουν αργία αρκετές ημέρες...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος με υγεία σε όλους και στις οικογένειές σας.

http://i225.photobucket.com/albums/dd168/evansp1/HOLLYDAYS/christmas-tree.gif

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με priority (NL post) από Banggood στις 22/11 επιτέλους εμφανίστηκε αεροδρόμιο:

 

24/12/2017, 09:35:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/12/2017, 23:00:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...