Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο (ως πολύ) off-topic εδώ, οπότε να ρωτήσω, έχουμε κάποιο θέμα για παραγγελίες από eBay, για να ρωτήσω εκεί...;

 

 

Έχω καιρό να παραγγείλω κάτι από Αμερική και τώρα βλέπω ότι τα περισσότερα είδη καλύπτονται από κάτι που ονομάζουν Global Shipping Program, στην περιγραφή του οποίου αναφέρει (μεταξύ άλλων) ότι:

 

Με δεδομένο ότι οι τιμές μεταφορικών που είδα για κάποια προϊόντα ήταν από λογικές έως και πολύ ελκυστικές, θέλω να δω αν όντως η συγκεκριμένη μέθοδος αποστολής περιλαμβάνει και τα τέλη εκτελωνισμού (όπως εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω από την παραπάνω παραπομπή). Αυτό θα άνοιγε την πόρτα για αγορές (και) από την Αμερική, νόμιμα και με λογικό κόστος...

 

Έχω πάρει κι εγώ με αυτό το πρόγραμμα κάποιες φορές και είναι πολύ ωραίο γιατί προπληρώνεις τους φόρους και απλά περιμένεις το δέμα.

Παίρνεις συνεχώς ειδοποιήσεις από το Ebay για την πορεία του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα εγω την πάτησα παραγγελνωντας δύο θήκες και δύο screen protectors απο ενα μαγαζί internetiko (OPPOMART) εβαλα την παραγγελία 30/10 έφτασε αεροδρόμιο 22/11 και τωρα περιμενω να περάσει απο τελωνειακο έλεγχο οπως μου ειπαν απο ελτα και θα κάνει μπορεί και καμιά 40αρια μέρες ακομα. Ασε που θα πληρώσω και τελωνείο και φπα. ΠΡΟΣΟΧΉ

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να παω στο τελωνειο να παρω το δεμα μου για να γλυτώσω τουλάχιστον την καθυστέρηση???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγω την πάτησα παραγγελνωντας δύο θήκες και δύο screen protectors απο ενα μαγαζί internetiko (OPPOMART) εβαλα την παραγγελία 30/10 έφτασε αεροδρόμιο 22/11 και τωρα περιμενω να περάσει απο τελωνειακο έλεγχο οπως μου ειπαν απο ελτα και θα κάνει μπορεί και καμιά 40αρια μέρες ακομα. Ασε που θα πληρώσω και τελωνείο και φπα. ΠΡΟΣΟΧΉ

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να παω στο τελωνειο να παρω το δεμα μου για να γλυτώσω τουλάχιστον την καθυστέρηση???

 

Πώς είσαι σίγουρος ότι θα πληρώσεις τελωνείο και ΦΠΑ; η παραγγελία σου απ' ότι καταλαβαίνω είναι μικρής αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει κι εγώ με αυτό το πρόγραμμα κάποιες φορές και είναι πολύ ωραίο γιατί προπληρώνεις τους φόρους και απλά περιμένεις το δέμα.

Παίρνεις συνεχώς ειδοποιήσεις από το Ebay για την πορεία του.

Ευχαριστώ!

 

Έχει μεταφορικά με... όλα μέσα από Αμερική, που έρχονται τα ίδια ή λιγότερα με μεταφορικά που πλήρωσα για αναλόγου (ή και μικροτέρου) μεγέθους και βάρους είδη από Γερμανία και Ιταλία - και εκεί βέβαια δεν είχε τελωνείο στη μέση!

Επίσης, από λίγο που διάβασα δεξιά-αριστερά, πρέπει τελικά να είναι διαθέσιμο από αρκετά χρόνια, φαίνεται απλώς ότι -σχετικά- πρόσφατα έχει επεκταθεί τόσο η χρήση του, οπότε απλώς δεν το είχα πάρει χαμπάρι ως τώρα....

 

 

Edit:

Ωπ, κράτει...! Στα αναλυτικά κόστη μεταφορικών για είδος που κοιτάζω τώρα, γράφει:

Shipping and handling: <το ποσό που είχα δει αρχικά ως έξοδα αποστολής>

import charges: See import charges at checkout

 

Φαίνεται σα να υπάρχει περίπτωση να μου ξεφουρνίσει και πρόσθετο κόστος για τελωνείο αφού κάνω την αγορά... :(

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Έχει μεταφορικά με... όλα μέσα από Αμερική, που έρχονται τα ίδια ή λιγότερα με μεταφορικά που πλήρωσα για αναλόγου (ή και μικροτέρου) μεγέθους και βάρους είδη από Γερμανία και Ιταλία - και εκεί βέβαια δεν είχε τελωνείο στη μέση!

Επίσης, από λίγο που διάβασα δεξιά-αριστερά, πρέπει τελικά να είναι διαθέσιμο από αρκετά χρόνια, φαίνεται απλώς ότι -σχετικά- πρόσφατα έχει επεκταθεί τόσο η χρήση του, οπότε απλώς δεν το είχα πάρει χαμπάρι ως τώρα....

 

 

Edit:

Ωπ, κράτει...! Στα αναλυτικά κόστη μεταφορικών για είδος που κοιτάζω τώρα, γράφει:

Shipping and handling: <το ποσό που είχα δει αρχικά ως έξοδα αποστολής>

import charges: See import charges at checkout

 

Φαίνεται σα να υπάρχει περίπτωση να μου ξεφουρνίσει και πρόσθετο κόστος για τελωνείο αφού κάνω την αγορά... :(

 

Ναι πήγαινε εκεί που λέει get rates και σου βγάζει το φόρο. Ο οποίος μεγαλώνει ανάλογα την αρχική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Πώς είσαι σίγουρος ότι θα πληρώσεις τελωνείο και ΦΠΑ; η παραγγελία σου απ' ότι καταλαβαίνω είναι μικρής αξίας.

Μου ειπαν απο ελτα οτι πανω απο 23€ πληρωνω 15 ευρω τελωνείο και 24%φπα. Το θέμα μου δεν ειναι να δωσω ενα 20αρικο παραπανω αλλα οτι μπορεί και να περιμενω εως 45 μερες για να παραλαβω. Γι αυτό και ρωταω αν παω εγω στο αεροδρόμιο και πληρώσω μπορώ να παραλαβω λαι που πρεπει να απευθυνθώ, παίρνω τηλ το τελωνείο αλλά δεν το σηκωνουν απο εχθές.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και λάθος νημα αλλά δεν βρήκα καποιο άλλο, τι γίνεται με τα powerbanks; Από Gearbest δεν στέλνουν και παρήγγειλα ένα (10.000mah) από Alliexpres. Θα έρθει ποτέ ή θα κατασχεθεί;
Link to comment
Share on other sites

Ίσως και λάθος νημα αλλά δεν βρήκα καποιο άλλο, τι γίνεται με τα powerbanks; Από Gearbest δεν στέλνουν και παρήγγειλα ένα (10.000mah) από Alliexpres. Θα έρθει ποτέ ή θα κατασχεθεί;

Δεν θα κατασχεθει, θα ερθει καποια στιγμη. Αν το κοστολογησουν πανω απο 22 ευρω θα πληρωσεις 15ε + 24% επι του ποσου που θα κοστολογηθει.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν απο ελτα οτι πανω απο 23€ πληρωνω 15 ευρω τελωνείο και 24%φπα. Το θέμα μου δεν ειναι να δωσω ενα 20αρικο παραπανω αλλα οτι μπορεί και να περιμενω εως 45 μερες για να παραλαβω. Γι αυτό και ρωταω αν παω εγω στο αεροδρόμιο και πληρώσω μπορώ να παραλαβω λαι που πρεπει να απευθυνθώ, παίρνω τηλ το τελωνείο αλλά δεν το σηκωνουν απο εχθές.

 

Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καθόλου. Αυτό που σου είπαν από το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ είναι το τυπικό.

Προφανώς το δεματάκι σου οπτικά μοιάζει με συσκευασία κινητού γι' αυτό και θα ελεγχθεί το περιεχόμενό του.

Έχεις πολλές πιθανότητες να παραλάβεις το δέμα χωρίς καμμία επιβάρυνση. Αν όμως ασχοληθείς θα πληρώσεις το εικοσάρικο επιπλέον και δεν θα καταφέρεις τίποτα ως προς τον χρόνο παράδοσης. Πιθανό να παραλάβεις σε πολύ λιγότερες μέρες, μην δίνεις πολύ βάση στα λεγόμενα του κέντρου εξυπηρέτησης. Αναφέρουν την ανώτερη χρονική διάρκεια παράδοσης για να είναι καλυμμένοι και για να μην γκρινιάξουμε αν δεν παραδοθεί γρήγορα μετά την άφιξη στο αεροδρόμιο.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ξεκόλλησαν δύο αποστολές με CHINA POST

 

25/11/2017, 18:53:17 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

25/11/2017, 16:53:17 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

17/11/2017, 10:52:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

11/10/2017, 10:15:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

25/11/2017, 19:07:22 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

25/11/2017, 17:07:22 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/11/2017, 06:32:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/10/2017, 10:38:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Ναι πήγαινε εκεί που λέει get rates και σου βγάζει το φόρο. Ο οποίος μεγαλώνει ανάλογα την αρχική τιμή.

Όντως, είχες δίκιο. Οκ, το συνολικό ποσό έτσι ανεβαίνει αρκετά (τι περίμενα βέβαια... :p)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ξεκόλλησαν δύο αποστολές με CHINA POST

 

25/11/2017, 18:53:17 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

25/11/2017, 16:53:17 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

17/11/2017, 10:52:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

11/10/2017, 10:15:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

25/11/2017, 19:07:22 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

25/11/2017, 17:07:22 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/11/2017, 06:32:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/10/2017, 10:38:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Πάντως δεν τηρούν κάποια σειρά και είναι άδικο για όλους:

26/10/2017, 06:13:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

18/10/2017, 21:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν τηρούν κάποια σειρά και είναι άδικο για όλους:

26/10/2017, 06:13:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

18/10/2017, 21:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Πράγματι δεν τηρούν κάποια σειρά και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το κάνουν αυτό.

Άλλο ένα δέμα μου, πάλι με China Post είναι σε αναμονή εδώ και πολύ καιρό.

 

27/9/2017, 17:29:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/9/2017, 02:40:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλα παμε :

2017-11-25 00:00 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-11-24 20:26 ITEM IN CONTA

2017-11-24 18:26 ITEM ARR

2017-11-24 08:31 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-09-29 16:43 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 1195 ms

2017-11-24 10:31 The item has been processed in the country of destination

2017-10-05 10:31 The item has arrived in the country of destination

2017-09-30 07:48 The item is on transport to the country of destination

2017-09-29 16:44 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-29 16:44 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-18 09:55 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Άλλα δύο προχώρησαν πριν λίγο.

 

25/11/2017, 21:10:40 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

25/11/2017, 19:10:40 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

11/10/2017, 18:41:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

25/11/2017, 21:18:19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

25/11/2017, 19:18:19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

30/9/2017, 10:23:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Με συνοπτικές διαδικασίες !!! Ούτε καν εμφανίστηκαν αυτά τα δύο στο αεροδρόμιο.

Τελικά αν θέλουν... μπορούν

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ μια παραγγελιά κάτι μικροπράγματα από Gearbest και βλέπω αναμονή 2 μήνες+ πλέον... Θα κάνω από Γενάρη παραγγελιά για είδη κάμπινγκ να έρθουν μέχρι Ιούνιο που θα τα χρειαστώ :lol: :lol:

 

Από το καλοκαίρι έχω σταματήσει να κοιτάω τα voucher βάζω υπενθύμιση στο κινητό κι αν δεν έρθουν στο 2μηνο τότε ξεκινάω να ασχολούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θετικό σημάδι για όσους έχουν κάνει αιτήσεις αναθεώρησης δασμών ,το διάβασα σε άλλο φόρουμ Μην ακούτε όσους σας αποθαρρύνουν να μην κάνετε αίτηση αναθεώρησης δασμών και το παίζουν ξερολες ότι τα ξέρουν όλα http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-573? . Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ έχει καταλάβει κανείς γιατί τα δέματα που περνάνε φάση "ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)" μένουν όλα μέσα για 2 ώρες και μετά αλλάζει σε "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)" ;

Δεν θυμάμαι παλαιότερα τα ΕΛΤΑ να είχαν ψεύτικα Tracking timestamps.

 

Είναι η φάση τελωνείου αν δεν κάνω λάθος..

and another question, έχουμε περιπτώσεις που δεν τα άνοιξαν ποτέ από εκεί; και απλά πέρασαν έτσι;

 

έχω παραγγελία από gear συνολικής αξίας 60e, με μικροπραγματα ευτελους αξίας μέσα (μόνο κάτι ακουστικά της xiaomi που κάναν 18e ήταν το "μεγάλο". Θεωρητικά και πρακτικά πρέπει να φορολογηθούν ή όχι; γιατί πχ αν τα έστελναν 1-1 τα μικροπραγμστα έπρεπε να περάσουν ελεύθερα, ενώ όλα μαζί θα πρέπει να φάνε κουστούμι κάνα 30ευρο

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ έχει καταλάβει κανείς γιατί τα δέματα που περνάνε φάση "ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)" μένουν όλα μέσα για 2 ώρες και μετά αλλάζει σε "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)" ;

Δεν θυμάμαι παλαιότερα τα ΕΛΤΑ να είχαν ψεύτικα Tracking timestamps.

 

Είναι η φάση τελωνείου αν δεν κάνω λάθος..

and another question, έχουμε περιπτώσεις που δεν τα άνοιξαν ποτέ από εκεί; και απλά πέρασαν έτσι;

 

έχω παραγγελία από gear συνολικής αξίας 60e, με μικροπραγματα ευτελους αξίας μέσα (μόνο κάτι ακουστικά της xiaomi που κάναν 18e ήταν το "μεγάλο". Θεωρητικά και πρακτικά πρέπει να φορολογηθούν ή όχι; γιατί πχ αν τα έστελναν 1-1 τα μικροπραγμστα έπρεπε να περάσουν ελεύθερα, ενώ όλα μαζί θα πρέπει να φάνε κουστούμι κάνα 30ευρο

Δεν υπαρχουν ψευτικες καταχωρησεις οσον αφορα το συστημα τους. Ειναι το τελωνειο στην ουσια που αλλες φορες μενει μεσα για δεκα λεπτα και αλλες φορες για δεκα μερες.

Οσο για το δευτερο σκελος τις ερωτησης εκει δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

όλος ο καυγάς γίνετε για να κόψουν τη φόρα στα "κινέζικα" τι δεν καταλαβαίνουμε!!

από εδώ και πέρα με το που θα περνούν όλα από το τελωνείο το λιγότερο που θα πληρώνουμε θα είναι 3 ευρώ

Οι καθυστερήσεις δημιουργήθηκαν αολι τον Ιολυνιο που τα περνούν όλα από έλεγχο, τώρα πως θα γίνει ποιο γρήγορη η διεκπεραίωση είναι άλλο θέμα.

Έστειλα ρολόι αξίας 500 ευρώ στις ΗΠΑ τον Μάρτιο και έμεινε στο Τελωνείο τους δύο μήνες, απλά ο αγοραστής το ήξερε και δεν είπε τίποτα.

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf

Link to comment
Share on other sites

όλος ο καυγάς γίνετε για να κόψουν τη φόρα στα "κινέζικα" τι δεν καταλαβαίνουμε!!

από εδώ και πέρα με το που θα περνούν όλα από το τελωνείο το λιγότερο που θα πληρώνουμε θα είναι 3 ευρώ

Οι καθυστερήσεις δημιουργήθηκαν αολι τον Ιολυνιο που τα περνούν όλα από έλεγχο, τώρα πως θα γίνει ποιο γρήγορη η διεκπεραίωση είναι άλλο θέμα.

Έστειλα ρολόι αξίας 500 ευρώ στις ΗΠΑ τον Μάρτιο και έμεινε στο Τελωνείο τους δύο μήνες, απλά ο αγοραστής το ήξερε και δεν είπε τίποτα.

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf

 

και εδώ υπάρχει αντιπαράθεση. το πράσινο αυτοκόλλητο "τελωνειακός ελεύθερο" δεν έχει τα 3 ευρώ έξοδα. δεν το ζητάνε καν τα (περισσότερα) ΕΛΤΑ.

Να βγάλουμε άκρη προσπαθούμε, όχι να καυγαδίσουμε.

Η ερώτηση μου παραπάνω ισχύει για όποιον ξέρει αν πάει κατά δέμα ή προϊόν..

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

Δύο δικά μου δέματα με RMxxxxxxxxCN και RYxxxxxxxxxCN , ένα με tempered glass και ένα με NES Game Machine Mini TV , σήμερα εμφανίστηκαν στο κέντρο διαλογής χωρίς απρόβλεπτα μετά από 41 & 47 ημέρες αντίστοιχα !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...