Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανωμη εισαι αφου, σαρδελες, καλαμαρακια, και το καλοκαιρι στον ποταμο. Εκει που περπατας χιλιομετρα και η θαλασσα ειναι μεχρι το γονατο.

Σαν πολλά ξέρεις για την γειτονιά μας .... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για Tv box αξίας 27 ευρω τώρα πρέπει να πληρώσω αλλά 22 ευρώ φόρους για να το παραλάβω από ΕΛΤΑ. Πλέον μόνο από eBay και επιλογή Europe
Link to comment
Share on other sites

Για Tv box αξίας 27 ευρω τώρα πρέπει να πληρώσω αλλά 22 ευρώ φόρους για να το παραλάβω από ΕΛΤΑ. Πλέον μόνο από eBay και επιλογή Europe

Έτσι μάλλον θα σου βγαίνει πιό ακριβό από 49 ευρώ, κάνε μια δοκιμή ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

8/10/2017, 21:38:00 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Να ανησυχήσω?

Είτε ανησυχήσεις είτε όχι, δε μπορείς να κάνεις τίποτα από το να περιμένεις.

Άρα μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Από 16/11 πήρα tracking number από το gearbest (ένα smart ρολόι xiaomi, η αγορά έγινε 11.11) και ακόμα δεν φαίνεται πουθενά.Belgium Registered.Αντε γειαααα
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Από 16/11 πήρα tracking number από το gearbest (ένα smart ρολόι xiaomi, η αγορά έγινε 11.11) και ακόμα δεν φαίνεται πουθενά.Belgium Registered.Αντε γειαααα

 

Εμένα από 5/11 με Belgium Registered προχωράει κανονικά και είναι ήδη Αθήνα. Θέλω να πιστεύω ότι θα το έχω εντός ολίγων ημερών

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους ακριβό κινητό με priority από banggood ήρθε σε 11 μέρες χωρίς πρόβλημα.

Να αναφέρω πως λόγω χρήσης εκπτωτικού κουπονιού ενώ είχα επιλέξει priority η παραγγελία έγινε με μέθοδο αποστολής την απλή λόγω κάποιου κολλήματος πιθανόν. Μετά την φρίκη της στιγμής και μιας ώρας συνομιλίας στο live chat του banggood κάναμε ακύρωση της παραγγελίας.

Στην αρχή μου είπε για επιστροφή χρημάτων αλλά επειδή θα αργούσε η διαδικασία στην τράπεζα μέχρι να ξαναδώ τα λεφτά πρότεινα να πλήρωσω το επιπλέον ποσό στον λογαριασμό του καταστήματος στην PayPal, δέχτηκαν άλλαξαν την μέθοδο σε priority και όλα καλά.

Το αναφέρω για να μην τρομοκρατηθει κανείς από λάθος στην παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Από 16/11 πήρα tracking number από το gearbest (ένα smart ρολόι xiaomi, η αγορά έγινε 11.11) και ακόμα δεν φαίνεται πουθενά.Belgium Registered.Αντε γειαααα

 

Ρε παιδιά κάνετε τον κόπο και διαβάστε λίγο τις προηγούμενες σελίδες...16-11 και αντί γειά;; έχετε αγοράσει άλλη φορά από Κίνα; από τις 10-10 είναι το πακέτο μου στο αεροδρόμιο και δεν διαχειρίστηκε καν. Χαλαρώστε λίγο που λιγοψυχατε με αγορά προ 10 ημερών.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από 5/11 με Belgium Registered προχωράει κανονικά και είναι ήδη Αθήνα. Θέλω να πιστεύω ότι θα το έχω εντός ολίγων ημερών

 

Εμένα 10/11 με Belgium Registered ήρθε σήμερα χωρίς τελωνεία κλπ..

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 10/11 με Belgium Registered ήρθε σήμερα χωρίς τελωνεία κλπ..

Τι είδος ήταν ;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Smartwatch

Γλύτωσε λόγω μεγέθους και βάρους, τυχερός φάνηκες ... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάνετε τον κόπο και διαβάστε λίγο τις προηγούμενες σελίδες...16-11 και αντί γειά;; έχετε αγοράσει άλλη φορά από Κίνα; από τις 10-10 είναι το πακέτο μου στο αεροδρόμιο και δεν διαχειρίστηκε καν. Χαλαρώστε λίγο που λιγοψυχατε με αγορά προ 10 ημερών.

 

φιλε ξερω πολυ καλα τι γραφω και τι λεω.Οποτε ασε τις υποδείξεις και τις συστασεις.Και δεν θα σε πω ποσες αγορες εχω κανει απο κινα και ποσα λεφτα εχω δωσει στους κινεζους.10 μερες και να μην φαινεται πουθενα το δεμα ειναι περιεργο.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

φιλε ξερω πολυ καλα τι γραφω και τι λεω.Οποτε ασε τις υποδείξεις και τις συστασεις.Και δεν θα σε πω ποσες αγορες εχω κανει απο κινα και ποσα λεφτα εχω δωσει στους κινεζους.10 μερες και να μην φαινεται πουθενα το δεμα ειναι περιεργο.

 

Φίλε δεν είναι περίεργο εσύ κάνεις λάθος κάι δεν έχεις ενημερωθεί πολύ. Τα δέματα κάνουν με αυτά τα δεδομένα 60 μέρες + για να γίνει πλήρης διαχείριση. Δεν είναι καθόλου περίεργο. Αλλά μπορεί να είσαι και τυχερός να έρθει ποιο νωρίς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά κάνετε τον κόπο και διαβάστε λίγο τις προηγούμενες σελίδες...16-11 και αντί γειά;; έχετε αγοράσει άλλη φορά από Κίνα; από τις 10-10 είναι το πακέτο μου στο αεροδρόμιο και δεν διαχειρίστηκε καν. Χαλαρώστε λίγο που λιγοψυχατε με αγορά προ 10 ημερών.

 

Ούτε χάθηκε ούτε τίποτα θα έρθει εμένα κινητό έκανε 65+ να έρθει στα χέρια μου. Από gearbest.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι και τα δικα σας να εχουν αλλαγες

 

25/11/2017, 00:27:38 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/11/2017, 20:13:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

24/11/2017, 18:13:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

24/11/2017, 14:56:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

17/10/2017, 15:37:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ δεν υπάρχει πια; όλα τα δέματα σταματάνε στο τελωνείο του αεροδρομίου στο Ελ. Βενιζέλος;
Link to comment
Share on other sites

φιλε ξερω πολυ καλα τι γραφω και τι λεω.Οποτε ασε τις υποδείξεις και τις συστασεις.Και δεν θα σε πω ποσες αγορες εχω κανει απο κινα και ποσα λεφτα εχω δωσει στους κινεζους.10 μερες και να μην φαινεται πουθενα το δεμα ειναι περιεργο.

 

Εχεις μεινει πισω παλικαρι...

Μια ερώτηση: ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ δεν υπάρχει πια; όλα τα δέματα σταματάνε στο τελωνείο του αεροδρομίου στο Ελ. Βενιζέλος;

μας αφησε χρονους

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος τα δέματα με αρχικό NR και μετά μόνο αριθμοί με ποιο ταχυδρομείο έρχονται και που μπορώ να τα αναζητησω;

 

Πόσα ψηφία υπάρχουν μετά το NR που έχει μπροστά;

Link to comment
Share on other sites

25/11/2017 10:20 ANALICI

At parcel delivery centre.

24/11/2017 15:38 THESSALONIKI

In transit.

24/11/2017 15:33 THESSALONIKI

In transit.

22/11/2017 11:26 Sofia (BG)

In transit.

20/11/2017 15:38 Budapest (HU)

In transit.

16/11/2017 21:26 Hinckley, Le ...

In transit.

16/11/2017 19:39 Oldbury (GB)

In transit.

16/11/2017 19:34 Middlesex (GB)

In transit.

19/10/2017 10:12 DPD data centre

Order information has been transmitted to DPD.

Ήρθε και η δική μου παραγγελία από gearbest με eu express μετά από ένα μήνα +. Όλα καλά το μόνο αρνητικό η συσκευασία που ήταν το κουτί του κινητού μέσα σε ένα απλό ναύλον φάκελο χωρίς καμία προστασία

Link to comment
Share on other sites

φιλε ξερω πολυ καλα τι γραφω και τι λεω.Οποτε ασε τις υποδείξεις και τις συστασεις.Και δεν θα σε πω ποσες αγορες εχω κανει απο κινα και ποσα λεφτα εχω δωσει στους κινεζους.10 μερες και να μην φαινεται πουθενα το δεμα ειναι περιεργο.

 

Αν έχεις την εμπειρία που ισχυρίζεσαι πως έχεις , δεν θα έπρεπε να σου προξενεί εντύπωση που δεν φάνηκε τίποτα. Αν πάλι εννοείς ότι δεν εστάλη ακόμη, ούτε αυτό θα πρέπει ως έμπειρο να σου προξενεί εντύπωση. Αν πάλι εννοείς κάτι άλλο, να είσαι πιο συγκεκριμένος σε αυτό που γράφεις. Ούτε ζήτησα να μου πεις ποσά λεφτά έδωσες στους Κινέζους. Με αυτό που έγραψες , ΕΤΣΙ όπως το έγραψες δείχνεις σαν να παρηγγειλες πρώτη φορά.

Οπότε χαλάρωσε λίγο. Ψοφάτε για παρεξήγηση.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Προπαρήγγειλα χθες ένα προϊόν από Banggood και σήμερα μου έστειλαν email ότι η παραγγελία έχει φύγει. Πώς γίνεται αυτό? Υποτίθεται ότι δεν έχουν ακόμη το προϊόν στις αποθήκες τους. Ή είμαι λάθος? Σόρρυ αν είμαι λίγο off topic.
Link to comment
Share on other sites

Λίγο (ως πολύ) off-topic εδώ, οπότε να ρωτήσω, έχουμε κάποιο θέμα για παραγγελίες από eBay, για να ρωτήσω εκεί...;

 

 

Έχω καιρό να παραγγείλω κάτι από Αμερική και τώρα βλέπω ότι τα περισσότερα είδη καλύπτονται από κάτι που ονομάζουν Global Shipping Program, στην περιγραφή του οποίου αναφέρει (μεταξύ άλλων) ότι:

  • You pay any applicable import charges upfront. There are no additional charges at delivery.

Με δεδομένο ότι οι τιμές μεταφορικών που είδα για κάποια προϊόντα ήταν από λογικές έως και πολύ ελκυστικές, θέλω να δω αν όντως η συγκεκριμένη μέθοδος αποστολής περιλαμβάνει και τα τέλη εκτελωνισμού (όπως εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω από την παραπάνω παραπομπή). Αυτό θα άνοιγε την πόρτα για αγορές (και) από την Αμερική, νόμιμα και με λογικό κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...