Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, περιμένω δέμα από gearbest με dpd, το δέμα είναι στη Βουλγαρία σήμερα, από ότι διάβασα εδώ θα μου έρθει με ACS, με ποιόν αριθμό τρακινγκ θα το αναζητήσω στο σύστημα της ACS; Τον ίδιο που είχα και για DPD;

 

Φίλε πότε ήταν ή αποστολή? Έχω ένα δέμα από 19/10 το περιμένουν στο Southall ακόμα δεν έφτασε Αγγλία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, ο αριθμός αλλάζει. Πάρε την acs δώσε τον αριθμό dpd και θα σου δώσουν τον δικό τους. Αν και δεν έχει νόημα να παρακολουθήσεις αφού την επόμενη μέρα θα παραλάβεις.

ΈΧΕΙ νόημα γιατί η ACS όσες φορές έτυχε να μου φέρει δέμα, πάντα άφηνε ειδοποίηση σε οικοδομή με ίδια διεύθυνση σε παραπλήσια περιοχή, που έχει ίδιο ταχ.κώδικα με τη δική μου.(μη ρωτάτε πως και γιατί, τα ελτά πάντα μου το φέρνουν σωστά και από το ταχυδρομείο ξέρουν για τις δύο ίδιες διευθύνσεις, η ACS τόσο καιρό δεν λέει να μάθει.)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε πότε ήταν ή αποστολή? Έχω ένα δέμα από 19/10 το περιμένουν στο Southall ακόμα δεν έφτασε Αγγλία

 

Αγγλία ήταν από 16/10, άρχισε να κινείται 31/10, 2/11 βουδαπέστη, 3/11 σόφια και περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος η ένδειξη ΄΄Customs clearance΄΄ τι μπορεί να σημαίνει ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρέλαβα δυο δέματα που υποτίθεται μου είχαν αφήσει ειδοποίηση την προηγούμενη βδομάδα που δεν είχα κουνηθεί απο το σπίτι..Ενα απο τις 12-09-17 απο Αλι με ένδειξη τελωνειακως ελεύθερο χωρις να πληρώσω το τριευρω που ακούγεται και ενα απο τις 12-10-17 απο banggood priority χωρις ίχνος τελωνείου μιας και το δέμα φαινεται οτι ξεκίνησε απο Ολλανδία.

 

 

Same Sh1t...Different Day

Edited by karajim80
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγη στο τελωνειο.

οπότε κλαίμε....αντιστάσεις ατμοποιητή .......

Αλλη ένδειξη άραγε θα βγει ή τέλος από εδώ και πέρα ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου απο 15/9 αεροδρομιο, χωρις σημεια ζωης, σημερα κουνηθηκε και ειναι κεντρο διαλογης.

 

Καλο κουραγιο στους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος τι γίνεται με το τελωνείο αν παραγγείλεις από το light in the box. Έχει επιλογή που λέει ότι πληρώνεις κάποια χρήματα παραπάνω για δασμούς και φόρους και ότι αν περάσει τελειωνειο το προϊόν σου τότε σε δίνουν το τελωνείο πίσω τα λεφτά. Ξέρει κανείς το γίνεται?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει λόγω τελωνείου , εφόσον γράφει Άφιξη στην Ελλάδα , έχει έρθει το δέμα , απλώς κανείς υπομονή που μπορεί να φτάσει και τους δύο μήνες, από την ημερομηνία άφιξης στην Ελλάδα.

 

Έτσι ακριβώς, όπως φαίνεται και από τα παρακάτω στο site των ΕΛΤΑ

 

6/11/2017, 08:42:49 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

6/11/2017, 08:28:13 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

6/11/2017, 06:33:25 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

6/11/2017, 04:13:35 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

5/11/2017, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

4/11/2017, 06:53:20 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/11/2017, 20:17:46 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

3/11/2017, 15:07:42 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

3/11/2017, 13:07:42 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/11/2017, 00:54:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/11/2017, 18:25:39 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/11/2017, 14:13:32 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

1/11/2017, 12:13:32 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/11/2017, 11:40:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/9/2017, 07:23:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Το όποιο σημαίνει ότι το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα ήδη από τις 4/9 (μέσα σε λίγες μέρες από την παραγγελία δηλαδή), αλλά στα ΕΛΤΑ εμφανίστηκε ουσιαστικά μετά από 2 μήνες, αφού τόσο καιρό θα περίμενε σε καμία αποθήκη. Αύριο πάω να το πάρω, ελπίζω να είναι σε καλή κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο με priority direct mail είναι η τριγωνική συναλλαγή και έρχεται χωρίς τελωνείο ,ενώ με register air mail πολλές πιθανότητες για τελωνείο Αν ο φίλος εννοεί στην επιλογή του προϊόντος την μέθοδο αποστολής ,αν έχει επιλέξει την μέθοδο priority direct mail και στο mail οου του έστειλαν του γράφει η στον λογαριασμό του στις παραγγελίες priority air mail τότε ναι είναι το ίδιο . Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Στο email γράφει priority air mail.Αλλά δεν θυμάμαι όταν έκανα την παραγγελία αν έγραφε priority air mail ή priority direct mail. Γι' αυτό σκάλωσα τώρα.
Link to comment
Share on other sites

7/9/2017, 14:50:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ακόμα εδώ!

 

In other news: Απορία, όταν είχα μιλήσει με fasttech για να μην μου στείλουν αντικατάσταση στο mod που είχε χαλάσει και το έστελα πίσω, αλλά να μου κάνουν full refund μου απάντησαν αυτό http://prntscr.com/h7375y. και σήμερα σε άλλη περίπτωση που περιμένω το πακέτο με την από πάνω ημερομηνία, μου απαντάνε αυτό http://prntscr.com/h737ra. Μπορώ να ανοίξω dispute στο paypal αυτή τη στιγμή ενώ το replacement βρίσκεται ακόμα στο δρόμο, και να τους πω ότι με δουλεύουν ψιλό γαζί, ενώ τους έχω εξηγήσει την κατάσταση, και κάνανε ότι δεν καταλαβαίνουν, ή θα μου πει η paypal, δεν μας νοιάζει τι κάνουν τα τελωνεία σας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by ObiGoSu
Link to comment
Share on other sites

οπότε κλαίμε....αντιστάσεις ατμοποιητή .......

Αλλη ένδειξη άραγε θα βγει ή τέλος από εδώ και πέρα ?

 

Μάλιστα... Από πότε είχε φτάσει το δέμα σου Ελλάδα ? Το δικό μου (επίσης με αντιστάσεις) κλείνει σήμερα 2 μήνες, από 7/9ου... :rolleyes:

(πρόλαβα βέβαια και με dispute στο Ali πήρα τα λεφτά μου πίσω)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Από πότε είχε φτάσει το δέμα σου Ελλάδα ? Το δικό μου (επίσης με αντιστάσεις) κλείνει σήμερα 2 μήνες, από 7/9ου... :rolleyes:

(πρόλαβα βέβαια και με dispute στο Ali πήρα τα λεφτά μου πίσω)

 

από 31-10, αγορά από gearbest , βέβαια αυτή την πληροφορία την βγάζει μόνο το https://packageradar.com , οπουδήποτε αλλού δεν εμφανίζει κάτι τέτοιο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Στο email γράφει priority air mail.Αλλά δεν θυμάμαι όταν έκανα την παραγγελία αν έγραφε priority air mail ή priority direct mail. Γι' αυτό σκάλωσα τώρα.

 

Αν πας στην παραγγελία σου, κλικ "Order Details" βλέπεις τον τρόπο που επέλεξες για αποστολή.

όταν γίνεται η παραγγελία οι επιλογές είναι : (τα ποσά είναι ενδεικτικά για ένα μέτριο δέμα)

Screenshot-2017-11-7_Shopping_Cart_-_www_banggood_com.png

Από το B/G έχω 4 παραγγελίες στο δρόμο και όλες γράφουν "Priority Air Mail"

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Στο email γράφει priority air mail.Αλλά δεν θυμάμαι όταν έκανα την παραγγελία αν έγραφε priority air mail ή priority direct mail. Γι' αυτό σκάλωσα τώρα.

Priority Direct Μail επιλέγεις και μετα σου δειχνει στις παραγγελίες Priority Air Mail.Είναι το ιδιο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός Αντικειμένου: RS********4NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/11/2017, 08:22:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/8/2017, 08:30:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: RS********6NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/10/2017, 18:40:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: RS********8NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

31/10/2017, 06:10:23 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/10/2017, 11:37:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Παρελαβα σημερα το δεμα μου που ηταν Ελλαδα απο 14/9 με postNl και Ελτα. Δυστυχως ελειπαν τα παντα μεσα απο το κουτι. Xiaomi Mi mix και θηκη. Φυσικα στο ΕΛΤΑ Συκεων μου λενε οτι δεν μπορω νακανω τιποτα γιατι το παρελαβα και δεν ανοιξα το δεμα μπροστα τους.......
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Παρελαβα σημερα το δεμα μου που ηταν Ελλαδα απο 14/9 με postNl και Ελτα. Δυστυχως ελειπαν τα παντα μεσα απο το κουτι. Xiaomi Mi mix και θηκη. Φυσικα στο ΕΛΤΑ Συκεων μου λενε οτι δεν μπορω νακανω τιποτα γιατι το παρελαβα και δεν ανοιξα το δεμα μπροστα τους.......

απο που ειχες αγορασει ?

 

βιντεο τραβηξες ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...