Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, λοιπόν το θέμα είναι ότι περιμένω ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο απο GB που λογικά θα κατασχεθεί στο τελωνείο αλλά επειδή ελπίδα κλασικά πεθαίνει πάντα τελευταία το δεματάκι είναι αξίας 11 ευρώ σύνολο, επομένως φθηνό και τα σχετικά και άρα εγώ θέλω να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια σχετική πρόσφατη εμπειρία με ηλεκτρονικό τσιγάρο σε τέτοια τιμή αν πέρασε ή κατασχέθηκε. Γενικά παντως αυτο που τα κατασχουν ειναι λιιγο ακραιο γιατι δεν ειναι παρανομο στη χωρα, θα μπορουσαν να το γυρισουν να γλιτωσουμε και το refund.

Επίσης αν υπάρχει εμπειρία σε σχέση με τις αγορές από ευρωπαικη αποθηκη θα ηταν καλο να ειχαμε μια προσφατη εμπειρια αγορας ηλεκτρονικου τσιγαρου(αν πέρασε τελωνειο, αν κατασχεται κλπ). Το θεμα ειναι οτι ο νομος κανει λογο για ολες τις διασυυνοριακες συναλλαγες, αλλα απο ΕΕ η gearbest greece μου λεει οτι δεν περναει καν τελωνειο. Σε ερώτησή´μου "μπορειτε να μου απαντησετε ξεκαθαρα αν ειστε 100% σίγουροι ότι δεν περναει τελωνειο;" δεν μου απαντάνε ξεκάθαρα. Και για να προλάβω κάποιους δεν περιμένω να ξέρει η εταιρία τα του τελωνειου γι αυτο και ζητησα συμβουλη.

Σορρυ αν είμαι κάπου off topic πρώτο σχόλιο εδώ

ΥΓ. η bpost ακομα και με registered χάνει ιχνη εδω στην Ελλαδα. Εγω σε παραγγελια που εκανα ειδοποιηθηκα γιατι με πηραν απο το πανεπιστημιακο ταχυδρομειο. Δεν μου ζητησαν υπογραφη κλπ μου δειχνουν απλα μια στοιβα και μου λενε βρες το. Δεν τη συνιστω αν και δεν υπηρξαν σημαδια τελωνειου(το δεμα θηκη ταμπλετ με keyboard)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει με τι λογική ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο που πουλιέται έδώ το ίδιο ακριβώς, αν το φέρω από Κίνα θα κατασχεθεί? Είχα φέρει πριν 1 χρόνο 2 φορές συσκευές και 3 φορές υγρά.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα υγρά ηλεκτρονικού τσιγάρου επιβάλεται ειδικός φόρος κατανάλωσης, όπως στο αλκοόλ και τον καπνό. Πιθανόν αυτή είναι η αιτία που απαγορεύεται η εισαγωγή.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετα η συζητηση αυτη. Νομιζω οτι δεν θες να καταλαβεις τι λεω. Θα παρακαλουσα καποιον admin να σβησει τα σχολια μας μιας και δεν εχω σκοπο να προσβαλω κανενα εδω, οταν λεω τελευταιος-ακυρος, μιλαω για τους κλαριν... και καθε τυπου τετοιο που απο τεχνολογια δν σκαμπαζει ουτε να αλλαξει τον κωδικο απο το wifi του αλλα εχει και κινητο απο κινα. Αλλα οπως ειπα, εκτιμω ολους στο myphone και δεν θελω να συνεχιστει παραπερα.

 

Ps Τι σημαινει τα γκαρτασια? (Ειλικρινα ρωταω, pm)

 

Απο την θεσσαλονικη δεν εισαι; τουλαχιστον αυτο γραφεις. Και δεν ξερεις τι σημαινει Καρντασι; ή αλλιως Γκαρντασι;

Ειναι ο αδελφος, λεξη που μας ηρθε εξ ανατολας μαζι με τους προσφυγες τις Μ. Ασιας.

Τι μας κόβει ποιός, τι οδηγίες (!) πήρε ο ΕΛΤΑ και από ποιά μαγαζιά;

Οργιαζουν οι φημες μερικα καταστηματα που εχουν πιασει τα κεφαλια του ΕΛΤΑ για να αρχιζουν τους ελεγχους με σκοπο να περιορισουν τις αγορες απο την Κινα. Βεβαια με το αναλογο αντιτιμο...( ΧΙΑΟΜΙ, laptops ) και ωραια ακριβα δωρακια

Link to comment
Share on other sites

Οργιαζουν οι φημες μερικα καταστηματα που εχουν πιασει τα κεφαλια του ΕΛΤΑ για να αρχιζουν τους ελεγχους με σκοπο να περιορισουν τις αγορες απο την Κινα. Βεβαια με το αναλογο αντιτιμο...( ΧΙΑΟΜΙ, laptops ) και ωραια ακριβα δωρακια

 

ΔΕν πεφτω και απο τα σύννεφα με τις φήμες που κυκλοφορούν!

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Απο την θεσσαλονικη δεν εισαι; τουλαχιστον αυτο γραφεις. Και δεν ξερεις τι σημαινει Καρντασι; ή αλλιως Γκαρντασι;

Ειναι ο αδελφος, λεξη που μας ηρθε εξ ανατολας μαζι με τους προσφυγες τις Μ. Ασιας.

 

Σε ευχαριστώ Barlost

 

 

Καλημέρα παιδιά, λοιπόν το θέμα είναι ότι περιμένω ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο απο GB που λογικά θα κατασχεθεί στο τελωνείο αλλά επειδή ελπίδα κλασικά πεθαίνει πάντα τελευταία το δεματάκι είναι αξίας 11 ευρώ σύνολο, επομένως φθηνό και τα σχετικά και άρα εγώ θέλω να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια σχετική πρόσφατη εμπειρία με ηλεκτρονικό τσιγάρο σε τέτοια τιμή αν πέρασε ή κατασχέθηκε.

 

,,, και εγώ τα ίδια ... έχω παραγγείλει ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο που στην Ελλάδα έχει "Προσφορά" 79€ ενώ 25€ απ'εξω (έιναι αυτά που λέγαμε πιο πάνω) ...

Όσο για να υγρά έχω φέρει 3-4 φορές σε φιάλες των 100ml και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τελωνεία κλπ ...

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Οργιαζουν οι φημες μερικα καταστηματα που εχουν πιασει τα κεφαλια του ΕΛΤΑ για να αρχιζουν τους ελεγχους με σκοπο να περιορισουν τις αγορες απο την Κινα. Βεβαια με το αναλογο αντιτιμο...( ΧΙΑΟΜΙ, laptops ) και ωραια ακριβα δωρακια

 

ΔΕν πεφτω και απο τα σύννεφα με τις φήμες που κυκλοφορούν!

Κι εμένα μ' αρέσουν οι φήμες και τα κουτσομπολιά, αλλά να μην τα δεχόμαστε χωρις σκέψη. Δεδομένου ότι:

- Οι έλεγχοι γίνονται βάσει νόμου.

- Υπήρξε πρόσφατα και σχετική απόφαση της ΕΕ, για τον έλεγχο των ταχυδρομικά διακινούμενων πακέτων, από τρίτες χώρες.

- Η εντατικοποίησή τους τελευταία, οφείλεται στην απαίτηση κυβέρνησης και ΕΕ, να εφαρμόζεται ο νόμος.

- Σκοπός είναι προφανώς τα έσοδα από τις εισαγωγές και ο περιορισμός των παράνομων και αφορολόγητων εισαγωγών.

- Οι έλεγχοι γίνονται από τελωνειακούς.

- Το να δωροδοκηθούν τα "κεφάλια" των ΕΛΤΑ, δε διασφαλίζει τους ελέγχους από τους τελωνειακούς.

- Ακόμα κι αν έπαιρναν λάπτοπ και XIAOMI όλοι οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ και των τελωνείων, ούτε αυτό θα διασφάλιζε τους ελέγχους.

εγώ θα έπεφτα από τα σύννεφα αν ίσχυε η παραπάνω φήμη...

 

Θα πίστευα πιο εύκολα ας πούμε μια φήμη, ότι τα εν λόγω μαγαζιά κάνουν δωράκια σε τελωνειακούς, για να τους περνάνε γρήγορα και υποεκτιμώντας τις δικές τους εισαγωγές.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

μιας και δεν εχω σκοπο να προσβαλω κανενα εδω, οταν λεω τελευταιος-ακυρος, μιλαω για τους κλαριν... και καθε τυπου τετοιο που απο τεχνολογια δν σκαμπαζει ουτε να αλλαξει τον κωδικο απο το wifi του αλλα εχει και κινητο απο κινα. Αλλα οπως ειπα, εκτιμω ολους στο myphone και δεν θελω να συνεχιστει παραπερα.

 

Με συγχωρείς ρε φίλε, αλλά πραγματικά δεν μπορούσα να μείνω σιωπηλός. Το γεγονός ότι αναφέρεσαι σε αυτά τα άτομα (κλαριν) που δεν σκαμπάζουν από τεχνολογία, με τέτοιους χαρακτηρισμούς, είναι προσβολή εξ' αρχής. Δηλαδή για σένα μόνο αυτοί που ξέρουν να αλλάζουν κωδικό στο ρούτερ, να αλλάζουν DNS Server, να αλλάζουν κανάλι στο wi-fi και ξέρουν τι σημαίνει η τιμή του SNR/Line attenuation, αξίζουν να έχουν κινητό από Κίνα, και γενικά μόνο εκείνοι να κάνουν αγορές από Κίνα? Έλα λίγο στα συγκαλά σου σε παρακαλώ πολύ. Είμαι σίγουρος, ότι τουλάχιστον σε κάποιον τομέα, εσύ θα έχεις πολύ λιγότερες γνώσεις άπο κάποιον άλλον tech-guru, οπότε ούτε εσένα θα έπρεπε να σου επιτρέπεται να κάνεις αυτές τις αγορές... Συγνώμη και εγώ για τo off-topic, αλλά πραγματικά απογοητεύτηκα από την παραπάνω συμπεριφορά.

 

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει με τι λογική ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο που πουλιέται έδώ το ίδιο ακριβώς, αν το φέρω από Κίνα θα κατασχεθεί? Είχα φέρει πριν 1 χρόνο 2 φορές συσκευές και 3 φορές υγρά.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

για τον ίδιο λόγο που δεν μπορείς να παραγγείλεις κούτες με τσιγάρα από έξω, γιατί θεωρείται λαθρεμπόριο, και το ηλεκτρονικό τσιγάρο υπόκειται στην ίδια κατηγορία με τον καπνό, όσον αφορά τον νόμο για αυτό και η κατάσχεση. Δυστυχώς είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση, και περιμένω το πακετάκι μου 50 μέρες τώρα. Μιλάμε όμως πάντα για παραγγελία, αν πας εσύ ο ίδιος το αγοράσεις από Κίνα, και το φέρεις πίσω, δεν στο κατάσχουν (από όσο ξέρω τουλάχιστον). Προσωπική εμπειριά, πήγα Κύπρο, αγόρασα mod, και μπουκαλάκια νικοτίνης, και στο αεροδρόμιο που μου σκάνναραν τη βαλίτσα, μόνο κάτι γυάλινα βαζάκια με μαρμελάδα με κράτησαν :p

Edited by ObiGoSu
Link to comment
Share on other sites

Ήθελαν την μαρμελάδα για το πρωινό τους. Και εγώ 45 μέρες έχω μοντάκι στο αεροδρόμιο. Απ όταν έφθασε Ελλάδα δεν έχω κανένα μήνυμα στο traking.
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το πλιάτσικο στα ΕΛΤΑ οι τύποι σουφρωνουν τα πάντα πλέον.Οσα και καλά πάνε για καταστροφή καταλήγουν σε υπαλλήλους που κάνουν τη μοιρασιά μεταξύ τους σε όσα είναι αζητητα!
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος με τους ακυρους, ασχετους,καθε τελευταιους :) λες και ειναι προνομιο να εχεις κινεζικο κινητο χαχαχα δωσε πονο φιλε
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα φίλοι μου είναι ότι την πατάμε εμείς τα φτωχαδάκια γιατί αν είχαμε την οικονομική δυνατότητα θα αγοράζαμε από Ελλάδα το iPhone 1000 ευρουλάκια. Ψάχνουμε για κάτι φτηνό να κάνουμε την δουλειά μας και τελικά είμαστε στο στόχαστρο.
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς ρε φίλε, αλλά πραγματικά δεν μπορούσα να μείνω σιωπηλός. Το γεγονός ότι αναφέρεσαι σε αυτά τα άτομα (κλαριν) που δεν σκαμπάζουν από τεχνολογία, με τέτοιους χαρακτηρισμούς, είναι προσβολή εξ' αρχής. Δηλαδή για σένα μόνο αυτοί που ξέρουν να αλλάζουν κωδικό στο ρούτερ, να αλλάζουν DNS Server, να αλλάζουν κανάλι στο wi-fi και ξέρουν τι σημαίνει η τιμή του SNR/Line attenuation, αξίζουν να έχουν κινητό από Κίνα, και γενικά μόνο εκείνοι να κάνουν αγορές από Κίνα? Έλα λίγο στα συγκαλά σου σε παρακαλώ πολύ. Είμαι σίγουρος, ότι τουλάχιστον σε κάποιον τομέα, εσύ θα έχεις πολύ λιγότερες γνώσεις άπο κάποιον άλλον tech-guru, οπότε ούτε εσένα θα έπρεπε να σου επιτρέπεται να κάνεις αυτές τις αγορές... Συγνώμη και εγώ για τo off-topic, αλλά πραγματικά απογοητεύτηκα από την παραπάνω συμπεριφορά.

 

 

Με απλά λόγια και χρησιμοποιώντας το πιο απλό παράδειγμα, αν εγώ γνωρίζω λόγω της δουλειάς μου, να αποσυναρμολογήσω και να κάνω κάθε είδους επέμβαση στα κινητά που πιάνω στα χέρια μου, θεωρούμαι «κλαριν» , «κάθε τελευταίος», «άκυρος» , «άσχετος» και δεν πρέπει να παραγγείλω κινητό από Κίνα, γιατί δεν θα μπορεί μετά να παραγγείλει αυτός ο οποίος είναι άριστος γνώστης της τεχνολογίας των ρουτερ.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ήθελαν την μαρμελάδα για το πρωινό τους. Και εγώ 45 μέρες έχω μοντάκι στο αεροδρόμιο. Απ όταν έφθασε Ελλάδα δεν έχω κανένα μήνυμα στο traking.

 

Έκλαψα πραγματικά :P Στα ίδια είμαστε :p

 

Με απλά λόγια και χρησιμοποιώντας το πιο απλό παράδειγμα, αν εγώ γνωρίζω λόγω της δουλειάς μου, να αποσυναρμολογήσω και να κάνω κάθε είδους επέμβαση στα κινητά που πιάνω στα χέρια μου, θεωρούμαι «κλαριν» , «κάθε τελευταίος», «άκυρος» , «άσχετος» και δεν πρέπει να παραγγείλω κινητό από Κίνα, γιατί δεν θα μπορεί μετά να παραγγείλει αυτός ο οποίος είναι άριστος γνώστης της τεχνολογίας των ρουτερ.

:blink:

 

Με συγχωρείς, αλλά αυτό που λες από που το συμπέρανες? Αυτό που λες, κατ' αρχάς δεν βγάζει νόημα και είναι αντιφατικό από μόνο του...

Link to comment
Share on other sites

Έκλαψα πραγματικά :P Στα ίδια είμαστε :p

 

 

 

Με συγχωρείς, αλλά αυτό που λες από που το συμπέρανες? Αυτό που λες, κατ' αρχάς δεν βγάζει νόημα και είναι αντιφατικό από μόνο του...

 

Προφανώς δεν κατάλαβες ότι συμφωνώ μαζί σου !

Μίλησες για κάποιον άλλον τομέα και χρησιμοποίησα ένα παράδειγμα.

Edited by Theo1410
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν κατάλαβες ότι συμφωνώ μαζί σου !

Μίλησες για κάποιον άλλον τομέα και χρησιμοποίησα ένα παράδειγμα.

 

Υποψιάστηκα το τρολλ, αλλά παρασύρθηκα... Συγνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα φίλοι μου είναι ότι την πατάμε εμείς τα φτωχαδάκια γιατί αν είχαμε την οικονομική δυνατότητα θα αγοράζαμε από Ελλάδα το iPhone 1000 ευρουλάκια. Ψάχνουμε για κάτι φτηνό να κάνουμε την δουλειά μας και τελικά είμαστε στο στόχαστρο.

Ετσι ειναι και οταν αρχισαν να εισαγονται επισημα κινεζικα κινητα και να πωλουνται απο μικρα και μεγαλα καταστηματα ω του θαυματος αρχισαν οι ελεγχοι δτ τελωνειο .....τυχαιο ? Δεν νομιζω :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πως ειμαστε, να μαζευτουμε 5-6 να δημιουργησουμε δικτυο διανομης σαν τον ΕΛΤΑ, ιδιωτικου χαρακτηρα με ελκυστικες τιμες. Και δωρεαν το τελωνειο για τους "μη εχοντες"
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, το Unregistered με 11ψήφιο κωδικό το παρακολουθείς μέχρι να βγάλει ένδειξη ΄΄Exported from the departure country΄΄ ?

 

Μήπως μπορεί κάποιος να λύσει την απορία μου ??????

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να λύσει την απορία μου ??????
Αν είναι China post τότε ναι, μέχρι να γράψει "departed", "accepted by airline", και άλλα τέτοια συναφή είναι οι ενημερώσεις. Τουλάχιστον αυτή είναι η μέχρι στιγμής εμπειρία μου, δεν γνωρίζεις αν έφτασε στην χώρα.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να λύσει την απορία μου ??????

 

Όχι γράφει και

Transit Center,left hand navigation--26-Sep-2017 10:23 PM

GREECE, Arrived --08-Oct-2017 10:23 PM

 

ή και το κλασικό transfered of customs

 

υγ : οι ημερομηνίες είναι δικές μου ε :D

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Απο την θεσσαλονικη δεν εισαι; τουλαχιστον αυτο γραφεις. Και δεν ξερεις τι σημαινει Καρντασι; ή αλλιως Γκαρντασι;

 

Σορρυ που ειμαι απο το κεντρο και μιλαω ελληνικα και δεν ξερω ανατολιτικες λεξεις.

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

πηρα απο gearbest ενα tablet chuwi 10pro .με eu express μου ηρθε περιπου σε 20 μερες μεσω αγγλιας δεν περασε ευτυχως τελωνειο.

το θεμα ειναι οτι δεν δειχνει η οθονη. το συνδεσα με hdmi σε tv και δειχνει εκει εικονα και το touch δουλευει. μετα απο δυσκολη συννενοηση (μου εκαναν τους κινεζους) μου ειπαν να το επιστρεψω και θα δουν αν ειναι doa κλπ να μου επιστρεψουν λεφτα η να το φτιαξουν.

αξιζει να γινει η επιστροφη η θα χασω το χρονο μου μεχρι να συννενοηθω με το gearbest? η αγορα εγινε με χρεωστικη οχι μεσω paypal,δυσκολο να παρω τα λεφτα μου πισω??

ελεγα μηπως το παω σε καποιον τεχνικο εδω ελλαδα να δει αν δεν εχουν συνδεσει την οθονη και να γλιτωσω την ταλαιπωρια επιστροφης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι China post τότε ναι, μέχρι να γράψει "departed", "accepted by airline", και άλλα τέτοια συναφή είναι οι ενημερώσεις. Τουλάχιστον αυτή είναι η μέχρι στιγμής εμπειρία μου, δεν γνωρίζεις αν έφτασε στην χώρα.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

 

Όχι γράφει και

Transit Center,left hand navigation--26-Sep-2017 10:23 PM

GREECE, Arrived --08-Oct-2017 10:23 PM

 

ή και το κλασικό transfered of customs

ευχαριστώ guys :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,μια ερωτηση. Για αγορα απ το aliexpress κοστους 6,5 ευρω (2 θηκες) θα περασουν τελωνειο? γενικα υπαρχει καποιο οριο κοστους στις αγορες που περνανε η δεν περνανε?

αν εχει απαντηθει ζητω συγνωμη..υπαρχουν 2154 σελιδες κ καπου χαθηκα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...