Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδατε τι «βαθύτατες συγκινήσεις» μας προσφέρουν ΕΛΤΑ/Τελωνείο; Που γκρινιάζετε μερικοί-μερικοί; :lol::p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να προσθεσω πως και εγω ειμαι βαθυτατα συγκινημενος και δεν το περιμενα!!! Βεβαια αυριο θα το παραλαβω γιατι ο ταχυδρομος μας τον π@ιζει αλλα δεν πειραζει χαλαλι η αναμονη! Αφου γλυτωσα το τελωνειο με τετοιο δεμα δεν πρεπει να πω τιποτα!

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-07-2017 16:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-07-2017 05:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 01-08-2017 14:02 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 01-08-2017 16:02 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 01-08-2017 18:24 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 01-08-2017 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-08-2017 01:58 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 02-08-2017 03:06 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 02-08-2017 07:22 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 02-08-2017 07:50 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 02-08-2017 09:07 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

εγω απο 25 ιουλιου ειμαι κολημενος απο με ολλανδικο στο γνωστο στατους The item has arrived in the country of destination,,,, μου εχει τυχει σε ολα τα χρονια μια φορα να μου λεει το ιδιο στατους και ξαφνικα να το εχω στην πορτα μου ενω εδειχνε ακομα και μετα που παρελαβα το ιδιο στατους....ειχε κολλησει το συστημα φαινεται και εδιχνε παντου το ιδιο στατους.....αλλα τωρα οπως φαινεται θα υπαρξει μεγαλη καθυστερηση λογω των γνωστων προβληματων και επισης και φοβος για τελωνειο λογω οτι σφιξανε τα πραγματα παρολο που ειναι τριγωνικη αποστολη απο bangood.
Link to comment
Share on other sites

28/7 τρία temperred glass συνολο 19$ μπήκαν τελωνείο πριν λίγο όμως βγήκαν "ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ"
Link to comment
Share on other sites

31/7/2017, 14:27:56 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

30/7/2017, 09:24:47 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

30/7/2017, 00:09:13 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

25/7/2017, 00:17:48 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

25/7/2017, 11:38:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

 

AYTO σημαινει πως εφαγα κουστουμι εκτελωνισμου?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και τελωνιακος για να μιλησω με βεβαιοτητα και να με ευχαριστεις αλλα εαν κρινω απο ενα πακέτο μου προ 3 μηνου που μπηκε ΥΕΔ θεσσαλονικης κσι βγηκε σε 2 μερες και η αξια του ηταν 6 ευρω τοτε και εσενα θα χρεωσουν τα 3 ευρω που χρεωσαν και εμενα
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και τελωνιακος για να μιλησω με βεβαιοτητα και να με ευχαριστεις αλλα εαν κρινω απο ενα πακέτο μου προ 3 μηνου που μπηκε ΥΕΔ θεσσαλονικης κσι βγηκε σε 2 μερες και η αξια του ηταν 6 ευρω τοτε και εσενα θα χρεωσουν τα 3 ευρω που χρεωσαν και εμενα

 

ευχαριστω

εμενα ειναι αξιας 65Ε, ενα φτηνιαρικο κινητο

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

3 ευρουλάκια θα σε χρεώσουν. Φθηνά την γλίτωσες

 

για να δουμε

και το περιμενω απο τον Ιουνιο...

κινητο παραλιας....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το tracking ξεκινάει από RS και τελειώνει σε GB.

Έχει λάβει κανείς ξανά τέτοιο πακέτο;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

εγω από 1η Ιουλιου περιμενω λεει ότι είναι Αθηνα από 4 Ιουλιου και τιποτα ακομη..τζιφος...

Link to comment
Share on other sites

31/7/2017, 14:27:56 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

30/7/2017, 09:24:47 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

30/7/2017, 00:09:13 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

25/7/2017, 00:17:48 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

25/7/2017, 11:38:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

 

AYTO σημαινει πως εφαγα κουστουμι εκτελωνισμου?

 

Φιλε μου συγνωμη αλλα το μυνημα μου δεν ηταν για εσενα αλλα για το παιδι απο πανω

 

Μακαρι και εσυ να μην πληρωσεις τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Eγώ νομίζω ότι έχει χαθεί εντελώς η μπάλα εκεί στα Ελτα.Ερχεται χθες ο ταχυδρόμος με τον οποίο γνωριζόμαστε και προσωπικά και μου αφήνει ειδοποίηση για συστημένο.Φίλε συγνώμη δεν στο έφερα γιατί γράφει πάνω τελωνείο και πρέπει να πας να το πάρεις απο εκεί.Μου είπε μάλλον για τρία ευρώ αλλά δεν ήξερε με σιγουριά.Σήμερα στο γκισέ μου παραδίδουν κανονικά το πακετάκι χωρις πολλά πολλά.Ρωτάω αν πληρώνω κάτι ,μου λένε όχι, χαιρετάω και φεύγω.Μιλάμε για ακουστικά Mi piston από gearbest πραγματικής αξίας 20 δολλαρίων συστημένο με nl post.Πάνω έιχε την κλασσική μπλέ σφραγίδα του δημοσίου.Νομίζω πραγματικά ότι δεν γνωρίζει κανένας τι ισχύει και ότι δεν έχουν δοθέι σαφείς και συγκεκριμένες οδηγίες στους υπαλλήλους.Οτι αρπάξουμε στα πρόχειρα.Πριν μερικές μέρες μου έφερε στα χέρια ο ταχυδρόμος δύο συστημένα παρόμοιας αξίας χωρίς σφραγίδες ,χρεώσεις κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες εβδομάδες (μέσα στο καλοκαίρι) έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στην διαδικασία μετακίνησης δεμάτων από το εξωτερικό προς την χώρα μας, αφού όλα τα δέματα εξωτερικού θα περνάνε από τελωνείο για εκτελωνισμό, σύμφωνα με τα νέα μέτρα των ΕΛΤΑ, για να εφαρμοστούν τα νέα ειδικά τέλη, που μπορείτε να βρείτε σε PDF εδώ. Σύμφωνα με τα όσα αναγράφονται εκεί λοιπόν, για δέματα αξίας έως 150€, οι παραλήπτες τους θα πληρώνουν 15€ δασμούς εκτελωνισμού. Για δέματα αξίας από 150€ έως και 500€, η χρέωση του τελωνείου φτάνει τα 20€. Τέλος, από 500€ έως 1000€, ο εκτελωνισμός πάει στα 50€.

 

Προσοχή, σημειώστε οτι ακόμα και δέμα αξίας 1€ (όπως μία θήκη για κινητό από το eBay που παραγγείλαμε π.χ.) έλαβε τέλος εκτελωνισμού 3€. Δεν έχουμε καμία αντίθεση με το να μπαίνουν δασμοί από το κράτος, όμως αυτοί πρέπει να είναι λογικοί, ανάλογοι της τιμής του προιόντος και όχι «κεφαλικοί φόροι». Για τις συσκευές υψηλού κόστους πάντως, οι χρεώσεις είναι αρκετά καλές όπως θα δείτε. Καλό είναι να σημειώσετε τέλος οτι η διαδικασία έχει ξεκινήσει τις τελευταίες εβδομάδες έτσι είναι πιθανό δέματα που περιμένετε να… έρθουν με σημαντική επιβάρυνση. Αν δείτε στο tracking που κάνετε για παράδειγμα κάτι όπως:

 

ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

μάλλον θα σας περιμένει τέλος εκτελωνισμού ανάλογο με τον πίνακα στο PDF που σας προαναφέραμε. Όπως πάντα πρόκειται για ένα νέο μέτρο που τώρα ξεκίνησε να τηρείται, έτσι θα πρέπει να δούμε σε βάθος χρόνου (κάποιων μηνών), το πόσο έντονα ή όχι θα εφαρμοστεί

 

http://docdro.id/OLTBiqn και εδώ είναι αναλυτικά τα τέλη αντε με τις υγείες μας παιδία.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες εβδομάδες (μέσα στο καλοκαίρι) έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στην διαδικασία μετακίνησης δεμάτων από το εξωτερικό προς την χώρα μας, αφού όλα τα δέματα εξωτερικού θα περνάνε από τελωνείο για εκτελωνισμό, σύμφωνα με τα νέα μέτρα των ΕΛΤΑ, για να εφαρμοστούν τα νέα ειδικά τέλη, που μπορείτε να βρείτε σε PDF εδώ. Σύμφωνα με τα όσα αναγράφονται εκεί λοιπόν, για δέματα αξίας έως 150€, οι παραλήπτες τους θα πληρώνουν 15€ δασμούς εκτελωνισμού. Για δέματα αξίας από 150€ έως και 500€, η χρέωση του τελωνείου φτάνει τα 20€. Τέλος, από 500€ έως 1000€, ο εκτελωνισμός πάει στα 50€.

 

Προσοχή, σημειώστε οτι ακόμα και δέμα αξίας 1€ (όπως μία θήκη για κινητό από το eBay που παραγγείλαμε π.χ.) έλαβε τέλος εκτελωνισμού 3€. Δεν έχουμε καμία αντίθεση με το να μπαίνουν δασμοί από το κράτος, όμως αυτοί πρέπει να είναι λογικοί, ανάλογοι της τιμής του προιόντος και όχι «κεφαλικοί φόροι». Για τις συσκευές υψηλού κόστους πάντως, οι χρεώσεις είναι αρκετά καλές όπως θα δείτε. Καλό είναι να σημειώσετε τέλος οτι η διαδικασία έχει ξεκινήσει τις τελευταίες εβδομάδες έτσι είναι πιθανό δέματα που περιμένετε να… έρθουν με σημαντική επιβάρυνση. Αν δείτε στο tracking που κάνετε για παράδειγμα κάτι όπως:

 

ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

μάλλον θα σας περιμένει τέλος εκτελωνισμού ανάλογο με τον πίνακα στο PDF που σας προαναφέραμε. Όπως πάντα πρόκειται για ένα νέο μέτρο που τώρα ξεκίνησε να τηρείται, έτσι θα πρέπει να δούμε σε βάθος χρόνου (κάποιων μηνών), το πόσο έντονα ή όχι θα εφαρμοστεί

 

http://docdro.id/OLTBiqn και εδώ είναι αναλυτικά τα τέλη αντε με τις υγείες μας παιδία.

 

Αυτο που κανουν τα ελτα δεν συμβαδιζει με τις οδηγιες τις ΕΕ.

Ηδη πολλα αντικειμενα που δεν μπορουν να δασμολογηθουν ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΠΙΣΩ στην χωρα προελευσης (επισης παρατυπο γιατι δεν μπηκαν στο κοπο να ψαξουν τον αποστολεα )

Οσοι περιμενετε απο Σιγκαπουρη απο Βορεια Ελλαδα ελενξτε λιγο την κατασταση και δειτε τι γινετε. Φευγουν πισω απο εκει που ηρθαν με συνοπτικες.

2/8/2017, 22:00:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ (--> ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ)

2/8/2017, 17:00:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

29/7/2017, 04:15:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/7/2017, 00:42:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες εβδομάδες (μέσα στο καλοκαίρι) έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στην διαδικασία μετακίνησης δεμάτων από το εξωτερικό προς την χώρα μας, αφού όλα τα δέματα εξωτερικού θα περνάνε από τελωνείο για εκτελωνισμό, σύμφωνα με τα νέα μέτρα των ΕΛΤΑ, για να εφαρμοστούν τα νέα ειδικά τέλη, που μπορείτε να βρείτε σε PDF εδώ. Σύμφωνα με τα όσα αναγράφονται εκεί λοιπόν, για δέματα αξίας έως 150€, οι παραλήπτες τους θα πληρώνουν 15€ δασμούς εκτελωνισμού. Για δέματα αξίας από 150€ έως και 500€, η χρέωση του τελωνείου φτάνει τα 20€. Τέλος, από 500€ έως 1000€, ο εκτελωνισμός πάει στα 50€.

 

Προσοχή, σημειώστε οτι ακόμα και δέμα αξίας 1€ (όπως μία θήκη για κινητό από το eBay που παραγγείλαμε π.χ.) έλαβε τέλος εκτελωνισμού 3€. Δεν έχουμε καμία αντίθεση με το να μπαίνουν δασμοί από το κράτος, όμως αυτοί πρέπει να είναι λογικοί, ανάλογοι της τιμής του προιόντος και όχι «κεφαλικοί φόροι». Για τις συσκευές υψηλού κόστους πάντως, οι χρεώσεις είναι αρκετά καλές όπως θα δείτε. Καλό είναι να σημειώσετε τέλος οτι η διαδικασία έχει ξεκινήσει τις τελευταίες εβδομάδες έτσι είναι πιθανό δέματα που περιμένετε να… έρθουν με σημαντική επιβάρυνση. Αν δείτε στο tracking που κάνετε για παράδειγμα κάτι όπως:

 

ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

μάλλον θα σας περιμένει τέλος εκτελωνισμού ανάλογο με τον πίνακα στο PDF που σας προαναφέραμε. Όπως πάντα πρόκειται για ένα νέο μέτρο που τώρα ξεκίνησε να τηρείται, έτσι θα πρέπει να δούμε σε βάθος χρόνου (κάποιων μηνών), το πόσο έντονα ή όχι θα εφαρμοστεί

 

http://docdro.id/OLTBiqn και εδώ είναι αναλυτικά τα τέλη αντε με τις υγείες μας παιδία.

 

Αν προστεθεί και ο ΦΠΑ 24% (όχι των τελών που εμπεριέχεται στα αναφερόμενα ποσά) τότε η συνολική επιβάρυνση κινείται περί του 40% της στατιστικής τιμής. Έτσι δεν είναι? Κλάψτα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που κανουν τα ελτα δεν συμβαδιζει με τις οδηγιες τις ΕΕ.

Ηδη πολλα αντικειμενα που δεν μπορουν να δασμολογηθουν ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΠΙΣΩ στην χωρα προελευσης (επισης παρατυπο γιατι δεν μπηκαν στο κοπο να ψαξουν τον αποστολεα )

Οσοι περιμενετε απο Σιγκαπουρη απο Βορεια Ελλαδα ελενξτε λιγο την κατασταση και δειτε τι γινετε. Φευγουν πισω απο εκει που ηρθαν με συνοπτικες.

2/8/2017, 22:00:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ (--> ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ)

2/8/2017, 17:00:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

29/7/2017, 04:15:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/7/2017, 00:42:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Δε νομιζω να ισχυει αυτο που λες.Για καποιον αλλο λογο στο στειλανε πισω.

Επισης αυτο που γινεται δε γινεται για οτι ερχεται απο την ΕΕ οποτε δεν το πιανουν οδηγιες της ΕΕ.

 

Μη γραφουμε οτι φανταζομαστε,εχουμε πει πολλες φορες εδω μεσα τι γινεται τελευταια και τι εχει αλλαξει,δεν υπαρχει κανενα πεπλο μυστηριου στην υποθεση πλεον.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ισχυει αυτο που λες.Για καποιον αλλο λογο στο στειλανε πισω.

Επισης αυτο που γινεται δε γινεται για οτι ερχεται απο την ΕΕ οποτε δεν το πιανουν οδηγιες της ΕΕ.

 

Μη γραφουμε οτι φανταζομαστε,εχουμε πει πολλες φορες εδω μεσα τι γινεται τελευταια και τι εχει αλλαξει,δεν υπαρχει κανενα πεπλο μυστηριου στην υποθεση πλεον.

 

Εννοοω οτι υπαρχουν σαφες οδηγιες για επιστολες και δεματα εκτος ΕΕ

Δεν φανταζομαι πραγματα, καθως δουλευω σε διαλογη του εξωτερικου. Καποια πραγματα ειναι στανταρ και πρεπει να τηρηθουν. Τα Ελτα παρατυπησαν οπως εγραψα σε μερικες αναρτησεις πισω.

Να δεχτω, οτι το στειλαν για αλλο λογο, αλλα τα 3 ευρω και αλλες τετοιες αλχημειες δεν ανηκουν σε οδηγια της ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Να δεχτω, οτι το στειλαν για αλλο λογο, αλλα τα 3 ευρω και αλλες τετοιες αλχημειες δεν ανηκουν σε οδηγια της ΕΕ

 

Η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο χυμα αυτο με τα 3ευρα,ισως δεν εχει κατανοηθει αρκετα εκει μεσα σε τελωνεια/ελτα.

 

Αυτες τις μερες μου εχουν ερθει γυρω στα 20 μικροδεματακια (φακελοι) ολα απο Κινα και δεν πληρωσα 3ευρο σε κανενα.

Τα μισα ηταν registered με tracking number και τα μισα unregistered.

 

Oλα αξιας κατω απο 20 ευρω.Ισως γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα με Order date : Jun 12, 2017 04:04:56 AM, χωρίς να χρεωθώ 3ευρω.

Τελευταίο γεγονός -- 2017-08-03 10:56 THES/KIS 42 (CHARILAOU) - ELT, ITEM DELIVERED

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 711 ms

2017-08-03 10:56 THES/KIS 42 (CHARILAOU) - ELT, ITEM DELIVERED

2017-08-03 09:07 THES/KIS 42 (CHARILAOU) - ELT, ITEM ARR THES/KIS 42 (CHARILAOU) - ELT

2017-08-02 10:42 M.D. ANATOLIKIS THESSALONIKIS, ITEM IN CONTA M.D. ANATOLIKIS THESSALONIKIS

2017-08-02 09:54 M.D. ANATOLIKIS THESSALONIKIS, NOTICE

2017-08-02 08:12 M.D. ANATOLIKIS THESSALONIKIS, ITEM TO BE DELIVERED

2017-08-02 06:33 M.D. ANATOLIKIS THESSALONIKIS, ITEM ARR M.D. ANATOLIKIS THESSALONIKIS

2017-08-02 02:48 K D. THESSALONIKIS, ITEM IN CONTA K D. THESSALONIKIS

2017-08-02 01:58 K D. THESSALONIKIS, ITEM UNLOADED

2017-08-01 22:00 K D. THESSALONIKIS, ITEM ARR K D. THESSALONIKIS

2017-08-01 18:24 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-08-01 15:36 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-08-01 13:36 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-07-28 09:39 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 1489 ms

2017-08-02 12:54 unsuccessful delivery – customer notified; Postcode GR

2017-07-28 12:39 Item received by postal operator in country of destination; Postcode GR

2017-06-19 15:46 Item ready for international transport; Postcode AT

Καλή υπομονή σε όσους ακόμη περιμένουν με austrian, εγώ πάντως στο εξής δεν θα επιλέγω registered, εκτός και αν είναι η μοναδική ή η μόνη συνετή επιλογή.

Edited by thdouk
Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους δύο πακέτα από αρχές Ιουνίου το ένα tablet από Ali το άλλο xiaomi mi max 2 απο banggood ήρθαν χτες χωρίς να περάσουν τελωνείο
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-07-2017 04:20 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 30-07-2017 06:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 02-08-2017 13:02 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 02-08-2017 15:02 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-08-2017 18:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 02-08-2017 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-08-2017 02:11 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 03-08-2017 02:48 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

 

 

 

Παρέλαβα και εγώ σήμερα, στην επαρχία, χωρίς καμιά χρέωση ένα κινητό. Από τότε που άρχισαν τα προβλήματα και οι έλεγχοι έφερα 4 κινητά και το ένα μόνο με τριγωνική. Τα υπόλοιπα 3 (2 από banggood και το τελευταίο από geekbuying ) ήρθαν κανονικά χωρίς καμιά επιβάρυνση. καμιά 20αριά δέματα μου ήρθαν αυτή τη περίοδο και μόνο ένα μοντάκι (αξία περίπου 40$) και ακουστικά xiaοmi piston πήγαν στο ΥΕΔ , βγήκαν γρήγορα χωρίς καμιά χρέωση. Φυσικά για τα κινητά ήξερα πάντα ότι υπάρχει η περίπτωση τελωνείου και το 50άρικο το είχα έτοιμο. Καταλήγω στο ότι ναι μεν αυξήθηκαν οι πιθανότητες τελωνείου αλλά σε καμιά περίπτωση (προς το παρόν τουλάχιστον) δε σημαίνει ότι θα ελέγχονται τα πάντα. Μάλλον είναι αδύνατο αυτό με την υπάρχουσα υποδομή. Εκνευριστική βέβαια είναι η καθυστέρηση που στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ δεν είχα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν παιρνουν τα παντα . Και εγω παρέλαβα δεμα πραγματικης αξιας 60 ευρω χωρις τελωνειο αλλά δυο αλλα δεματα μικροτερης αξιας ανεβοκατεβαινουν μεταξυ τελωνιου αθηνας - θεσσαλονικης . Δλδ 2/3 μπηκαν τελωνειο το τελευταιο μηνα. Ενω εδω και ενα χρονο είχα 0/60 (!) τελωνειο. Ε το 2/3 με το 0/60 ...εχει μια διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες εβδομάδες (μέσα στο καλοκαίρι) έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στην διαδικασία μετακίνησης δεμάτων από το εξωτερικό προς την χώρα μας, αφού όλα τα δέματα εξωτερικού θα περνάνε από τελωνείο για εκτελωνισμό, σύμφωνα με τα νέα μέτρα των ΕΛΤΑ, για να εφαρμοστούν τα νέα ειδικά τέλη, που μπορείτε να βρείτε σε PDF εδώ. Σύμφωνα με τα όσα αναγράφονται εκεί λοιπόν, για δέματα αξίας έως 150€, οι παραλήπτες τους θα πληρώνουν 15€ δασμούς εκτελωνισμού. Για δέματα αξίας από 150€ έως και 500€, η χρέωση του τελωνείου φτάνει τα 20€. Τέλος, από 500€ έως 1000€, ο εκτελωνισμός πάει στα 50€.

 

Προσοχή, σημειώστε οτι ακόμα και δέμα αξίας 1€ (όπως μία θήκη για κινητό από το eBay που παραγγείλαμε π.χ.) έλαβε τέλος εκτελωνισμού 3€. Δεν έχουμε καμία αντίθεση με το να μπαίνουν δασμοί από το κράτος, όμως αυτοί πρέπει να είναι λογικοί, ανάλογοι της τιμής του προιόντος και όχι «κεφαλικοί φόροι». Για τις συσκευές υψηλού κόστους πάντως, οι χρεώσεις είναι αρκετά καλές όπως θα δείτε. Καλό είναι να σημειώσετε τέλος οτι η διαδικασία έχει ξεκινήσει τις τελευταίες εβδομάδες έτσι είναι πιθανό δέματα που περιμένετε να… έρθουν με σημαντική επιβάρυνση. Αν δείτε στο tracking που κάνετε για παράδειγμα κάτι όπως:

 

ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

μάλλον θα σας περιμένει τέλος εκτελωνισμού ανάλογο με τον πίνακα στο PDF που σας προαναφέραμε. Όπως πάντα πρόκειται για ένα νέο μέτρο που τώρα ξεκίνησε να τηρείται, έτσι θα πρέπει να δούμε σε βάθος χρόνου (κάποιων μηνών), το πόσο έντονα ή όχι θα εφαρμοστεί

 

http://docdro.id/OLTBiqn και εδώ είναι αναλυτικά τα τέλη αντε με τις υγείες μας παιδία.

 

Μου είναι πια τελείως ξεκάθαρο τι πάει να γίνει, γιατί διάβασα κι εγώ σε αρκετά sites σήμερα το θέμα με τις πρόσφατες αλλαγές:

Πάνε για το 3Ευρω σε ΟΛΑ ανεξαιρέτως πλέον που έρχονται εκτός ΕΕ (αυτά που θεωρούνταν παλιά μικρής αξίας και δεν περνάγανε καθόλου). Επιλεκτικά θα ανοίγονται/κοστολογούνται κάποια μεγαλύτερα και εκεί θα πέφτει το 15άρι ή το 20άρι ανάλογα αξίας. Στα τελευταία (που ανοίγονται/κοστολογούνται τυχαία) θα προστίθεται και ο ΦΠΑ 24% επί της αξίας που αυθαίρετα και απ' το κεφάλι τους θα έχουν υπολογίσει. Αυτό θα είναι το σύστημα και, προφανώς, από το τίποτα που έπαιζε, θα τους ικανοποιεί το 3 € επί όσα είναι. Κάποια που περνάνε έτσι τώρα είναι μάλλον επειδή το σύστημα είναι διαλυμένο, δεν έχουν περάσει οι αλλαγές στην πράξη και δεν ξέρουν και οι υπάλληλοι ακόμα τι τους γίνεται. Όταν ομαλοποιηθεί η κατάσταση, πιστεύω θα παίζουν έτσι.

Πρέπει να τονιστεί ότι θέμα τελείως ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ από το 3/15/20 € κλπ. είναι ο ΦΠΑ που θα πέφτει σε αυτά που επιλεκτικά θα ανοίγονται/κοστολογούνται. Το λέω αυτό, γιατί υπάρχει παρανόηση και φαίνεται από τις δημοσιεύσεις ότι δήθεν το 15 ή το 20 θα αφορά το σύνολο του εκτελωνισμού (και άρα αρχικά φαίνεται λίγο).

 

ΥΓ: Άρα πλέον η "ευχή" θα είναι να φάμε μόνο το 3άρι και να μη κοστολογηθούν (όχι να μην περάσουν καθόλου όπως συνέβαινε). Γι΄ αυτό πολλοί εδώ κιόλας αναφέρουν, ότι σε τηλέφωνα τους λένε ότι πλέον "θα περνάνε όλα", όχι για να ανοίγονται όλα, αλλά για να ρίχνουν (κατ' αρχήν) το 3άρι και βλέπουμε.

Edited by nikoskazanakis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...