Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ρθε χαρτί απο dhl να παραλαβω. Drone απο τομτοπ.

Στο χαρτι δε γραφει κατι γισ χρεωση, ουτε με πηραν τηλεφωνο.

Παίζει να πληρωσω κατι?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα συμφορουμητες.εμενα το πακετο μου φαινεται στο postnl να εχει φτασει απο 16/7/2017 απο τοτε τπτα καμμια ενημερωση, ποτε να περιμενω να φανει κατι?

 

Κατι αλλο τωρα εγω εκανα αγορα με καρτα δεν εχω paypal αν περασουν οι μερες που μου ειπαν να τους ζητησω τα λεφτα μου πισω γινετε η θα φαω καμμια φολα??

Καταρχήν είναι νωρίς να ανησυχείς ακόμα. Για το δεύτερο που ρωτάς, από που το αγόρασες? Αν το πήρες από eBay δεν έχεις θέμα, είσαι προστατευόμενος από το eBay και περιμένεις να περάσει το estimation delivery date. Αν το πήρες από μαγαζί, εξαρτάται από το μαγαζί, υπάρχουν μαγαζιά που θα σου επιστρέψουν τα χρήματα χωρίς κόπο και άλλα που θα σου βγάλουν την πίστη. Όπως και να έχει, αν αγόρασες από μαγαζί θα πρέπει να περάσουν περίπου 50-60 ημέρες από την παραγγελία για να συζητήσουν επιστροφή χρημάτων.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παραγγελία 25/6 και κολλημένο από 7/7 Αυστρία, σκαναριστηκε σήμερα το πρωί Αθήνα...

Έλεος, είμαστε τόσοι εγκλωβισμένοι από 19/6 και σκάναραν οι αχαρακτήριστοι των ΕΛΤΑ δέμα με μεταγενέστερη ημερομηνία !

Edited by thdouk
Link to comment
Share on other sites

Έλεος, είμαστε τόσοι εγκλωβισμένοι από 19/6 και σκάναραν οι αχαρακτήριστοι των ΕΛΤΑ δέμα με μεταγενέστερη ημερομηνία !

 

οτι βρεθει μπροστα τους,τα προσφατα ειναι πιο κοντα,τα παλια ειναι μακρια..!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παραγγελία 25/6 και κολλημένο από 7/7 Αυστρία, σκαναριστηκε σήμερα το πρωί Αθήνα...

 

καλησπερα απλα τ ειδες ελλαδα η εκανε και εισαγωγη στο τελωνειο ?

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νέο από Austria post 19/6 είχαμε σήμερα παιδιά?εμένα τίποτα πάντως!!!!

 

Φίλε μου, ο σάκος μας είναι τόσο πίσω και μακριά που πρώτα θα φύγουν οοοοόλα τα μεταγενέστερα και καινούργια και εμείς στο τέλος. Πέσαμε πάνω στις μέρες που δεν έλεγχαν τίποτα και γέμισε ο τόπος σάκους. (Έτσι το 'χω φτιάξει στο μυαλό μου με όλα αυτά που διαβάζω).

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις απο τι ωρα εως τι σκαναρουν δεματα κτλ. Εννοω οτι μπορει να μου ερθει ειδοποιηση οτι σκαναριστηκε το δεμα μου στις 2 το βραδυ π.χ? Ειμαι με "2017-07-12 09:56 The item has arrived in the country of destination"
Link to comment
Share on other sites

Φιλε νομοζω 8-6 το απογευμα σκαναρουν, δεν ειμαι σιγουρος βεβαια,αφηνω να απαντησει καποιος αλλος που ξερει καλητερα!
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-06-2017 04:08 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 28-06-2017 05:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 04-07-2017 08:45 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 14-07-2017 11:41 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 14-07-2017 11:50 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 15-07-2017 01:41 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 16-07-2017 05:35 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 16-07-2017 07:35 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-07-2017 05:11 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 18-07-2017 10:11

 

 

 

Φιλε Agatho εξοπλίσου με υπομονή θα σου πρότεινα. Εκει που περίπου περίμενες 1 μήνα για παραλαβή αντικειμένων απο Κινα τώρα παίζεις σχεδόν 2 μήνες βαρβάτους. Στην περιπτωση σου δεν θα με ενοιαζε ποια ώρα θα σκαναριστεί, αλλά ποιά μέρα θα ανοιχθεί ο σακος μετά την αφιξή του στο αεροδρόμιο, μετά αν θα περάσει τελωνείο και πότε θα θυμηθούν να το εκτελωνίσουν και στο τέλος να ευχεσαι να μην έχουν πάρει άδεια όλοι οι υπάλληλοι του υποκαταστήματος σου και στον φέρουν όταν με το καλό γυρίσουν. Κοίτα λίγο πάνω την περιπτωση μου και σου προτείνω υπομονή όσο ενος γαιδάρου. :)

 

Υ.γ. Η παραγγελία μου έγινε στις 28/05 .

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

καλα σιγουρα θελει υπομονη απλα αυτο το πραγμα δεν εχει ξαναγινει..Ελλαδισταν εισαι ομως! σαν απορια το ειχα τι ωρες σκαναρονται,ελπιζω αν οχι εως την παρασκευη απο βδομαδα να εχω καποια αλλαγη ως προς το σκαναρισμα. εσενα εκανε 50 μερες δλδ. εγω την εκανα 13/6 αν θυμαμαι καλα οποτε σε 2 βδομαδες ελπιζω να το εχω! εικασιες κανω ετσι? :)
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις απο τι ωρα εως τι σκαναρουν δεματα κτλ. Εννοω οτι μπορει να μου ερθει ειδοποιηση οτι σκαναριστηκε το δεμα μου στις 2 το βραδυ π.χ? Ειμαι με "2017-07-12 09:56 The item has arrived in the country of destination"

 

μου χει σκασει απο 9 το πρωι μεχρι 12 το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ρωτούν για Austrian, εγώ ακόμα περιμένω παραγγελίες, την πρώτη που βρισκεται απο τις 19/6 σε κατάσταση Item ready for international transport; Postcode AT την έκανα dispute. H δέυτερη που είναι σε ίδια κατάσταση απο 10/7 περιμένω...
Link to comment
Share on other sites

καλα σιγουρα θελει υπομονη απλα αυτο το πραγμα δεν εχει ξαναγινει..Ελλαδισταν εισαι ομως! σαν απορια το ειχα τι ωρες σκαναρονται,ελπιζω αν οχι εως την παρασκευη απο βδομαδα να εχω καποια αλλαγη ως προς το σκαναρισμα. εσενα εκανε 50 μερες δλδ. εγω την εκανα 13/6 αν θυμαμαι καλα οποτε σε 2 βδομαδες ελπιζω να το εχω! εικασιες κανω ετσι? :)

 

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία λένε!

Απλά όσοι απο εμάς συνεχίσουμε να παραγγέλνουμε θα πρέπει να έχουμε υπόψιν οτι σε κάποιες ή αρκετες περιπτώσεις μπορεί να φτάνουν οι παραγγελίες στο διμηνο.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες

Μου ήρθε ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ για τελωνείο για 2 κάμερες ip της xiaom I.

Η αποστολή έγινε με NL POST registered για να έχω tracking.

Το κόστος που είχα πληρώσει ήταν 47USD μαζί με τα μεταφορικά και για τις δυο.

Υπάρχει και η απόδειξη του κινεζομαγαζου και του PayPal.

Μου ζητάνε να πληρώσω 29,90 ευρώ.

Είναι τελείως εκτός πραγματικότητας τα άτομα λέμε.

Το γνωστό τηλέφωνο που έχουν που το έχω προσπαθήσει πάνω από 100 φορές η δεν το σηκώνουν η μιλάει.

Υπάρχει άλλο για να τους στολίσω καθώς πρεπεΙ;

 

Το κιτρινομαγαζο μετά από έκκληση μου να πάρει πίσω το δέμα αφού του πληρώσω βέβαια τα μεταφορικά της επιςτροφης και ξανάβαλω την παραγγελία, κάνει τον κινέζο και με παραπέμπει στο Λίνκ τους με την policy όπου έχουν για τα custom charges.

Δεν πειράζει που θα χάσουν έναν πελάτη τους.

Η αποστολή είχε γίνει 5 Ιουνίου.

Μπορώ με κάποιον τροπο να κάνω ένσταση και πως;

Έχω ελπίδες;

Τι άλλο μπορώ να κάνω πέραν του να πληρώσω την ηλίθια χρέωση?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντονάκι.

Link to comment
Share on other sites

29,90 πληρώνεις γιατί υποθέτω ότι θεωρούν ότι έχουν αξία 100 ευρώ (ταρίφα το έχουν τα 100 ευρώ) και σε χρεώνουν 24 ΦΠΑ + 5,9 τέλη δηλαδή 29,9

Αλλά αν το κοιτάξεις ψύχραιμα αν σε χρεώναν με την πραγματική τιμή των 47 ευρώ θα ήταν 12 φπα + 5,9 τέλη δηλαδή θα ήταν 17,9

Τώρα για 12 ευρώ να μην παραλάβεις;

Πάντως αν είναι έτσι τελικά συμφέρει να παίρνεις πράγματα αρκετά πάνω από 100 ευρώ να έχεις όφελος ακόμα και αν σε πιάσουν τελωνείο.

 

Υ.Γ. Το δικό μου δέμα που έχει φτάσει 2/7 με PostNL ακόμη να το σκανάρουν. Πάμε για Σεπτέμβριο

Link to comment
Share on other sites

οτι βρεθει μπροστα τους,τα προσφατα ειναι πιο κοντα,τα παλια ειναι μακρια..!

 

στον κόσμο των υπολογιστών λέγεται LIFO ( Last In First Out ).

Βέβαια υπάρχει και το: FIFO ( First In First Out ) αλλά απ ότι φαίνεται αυτό ΔΕΝ το ακολουθεί ο ΕΛΤΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απλα τ ειδες ελλαδα η εκανε και εισαγωγη στο τελωνειο ?

 

Καλημέρα, απλά το είδα! Αυτό μου βγάζει στο site του ελτα : 19/7/2017, 05:45:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Δεν έχει προχωρήσει καθόλου από εχθές! Θα ευχόμουν να μην το δω στο τελωνείο αν και επειδή είμαι βόρεια Ελλάδα το βλέπω πιο πιθανό να το δω... Από ότι ξέρω στην Θεσσαλονίκη είναι πιο αυστηροί με τα δέματα. Τουλάχιστον ελπίζω αν μπει να μου το κοστολογισουν κανένα 100σταρικο για να μας βγει κανένα 40αρι η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα unregistered δεματάκι από Gearbest με θήκες, tempered glass και κάτι άλλα ψιλοπράγματα, αξίας 16€. Η παραγγελία στάλθηκε 13/6 από Κίνα, έφτασε Ελλάδα στις 27/6 και σήμερα 20/7 την παρέλαβα Θεσσαλονίκη! Δεν πέρασε ούτε τελωνείο, ούτε χρεώσανε 3€.

 

Την ίδια στιγμή η παραγγελία ενός Xiaomi Redmi Note 4X ακόμα αγνοείται κάπου στην Αυστρία για international transport από 19/6...

Edited by GiorikasGR
DigiLab.gr ~ my-Fitness.gr ~ GreekNight.gr ~ Apaixtoi.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απλά το είδα! Αυτό μου βγάζει στο site του ελτα : 19/7/2017, 05:45:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Δεν έχει προχωρήσει καθόλου από εχθές! Θα ευχόμουν να μην το δω στο τελωνείο αν και επειδή είμαι βόρεια Ελλάδα το βλέπω πιο πιθανό να το δω... Από ότι ξέρω στην Θεσσαλονίκη είναι πιο αυστηροί με τα δέματα. Τουλάχιστον ελπίζω αν μπει να μου το κοστολογισουν κανένα 100σταρικο για να μας βγει κανένα 40αρι η δουλειά.

Πριν ένα μήνα, δικό μου πακέτο έμεινε σε αυτή την κατάσταση για 10 μέρες. Μετά ξεκόλλησε, σε 24 ώρες έφτασε στη Θεσσαλονίκη και πήρα την ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

τι ειχες παραγγειλει και απο που? με τελωνειο κτλ την γλυτωσες?

Αν ρωτάς εμένα, ήταν ένα router των $20 απο το Gearbest.

PostNL registered, χωρίς να περάσει τελωνείο (αν και στο tracking φαίνεται οτι ξεκίνησε για ΥΕΔ Θεσ\νικης)

Link to comment
Share on other sites

Εσενα ρωτησα φιλε μου ναι. Εγω απο geekbuying ενα mi6 ενα powerbank και handsfree με postnl και απο τις 12/7 κολλημενο οτι εχει φτασει ελλαδα. με registered και δε ξερω για το τελωνειο τι θα γινει και ποτε θα ξεκολλησει. Μακαρι να μου ερθει με το 3ευρω..
Link to comment
Share on other sites

Απο το ''ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)'' μεχρι να παραλαβω εχουμε καμια ιδεα ποσες μερες εχω ακομα?Περασε τελωνειο ηδη.

 

20/7/2017, 13:49:07 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

20/7/2017, 00:12:30 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

18/7/2017, 00:15:09 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

17/7/2017, 06:59:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

24/6/2017, 09:10:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...