Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως ρε παιδιά παραγγελία στις 6/6 και φάνηκε στα.ΕΛΤΑ 40 μέρες μετά και σήμερα βγήκε απο το τελωνείο. Δεν σκέφτηκα ποτέ να κάνω dispute πρίν τις 60 μέρες δεδομένου ότι με καλύπτει το paypal.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό τον καιρό θέλει μεγάλη υπομονή από Κίνα , θέλω τα φώτα σάς για δέμα από Μαλαισία 63 μέρες και δεν έχει έρθει ,μου επιστρεψαν τα λεφτά ,κα το μαγαζί το θεωρεί χαμένο . Έχει έρθει σε καννενα δέμα μετά από τόσες μέρες από Μαλαισία.
Link to comment
Share on other sites

Mου το τσιμπησαν και μενα τελωνειο σημερα,redmi note 4 απο geekbuying με SG απλο registered.

 

Ειχε μεινει 23 μερες despatched απο 24/6,χθες εσκασε arrival και σημερα τελωνειο.

 

Φουλ υποψιασμενη η φαση,απο δω και περα δυσκολευει για κινητα κλπ αλλα θα την βρουμε την ακρη!

 

 

 

 

 

Απο 12-6 εχω μεινει στο ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ με SG.

 

Να αρχισω να ανησυχω;

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω μια θηκη για το κινητο με china post και ειμαι σε αυτη την κατασταση απο 05-07-2017 :

 

2017-07-05 00:00:00

Leave ", Foshan City, China Post Corporation letter philatelic" next station "South China Sea", CN

2017-07-04

23:48:00

"Philatelic, Foshan City, China Post Group communications", CN

2017-07-04

15:22:00

"Philatelic, Foshan City, China Post group letter" you've got mail, CN

2017-07-02

10:13:00

Electronic information has been received, CN

 

Εχει χαθει το δεμα ?

Link to comment
Share on other sites

Mου το τσιμπησαν και μενα τελωνειο σημερα,redmi note 4 απο geekbuying με SG απλο registered.

 

Τελικά η SG Post είναι η Νο1 πελάτης του τελωνείου

Δύσκολα ξεφεύγουν από την τσιμπίδα

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Απο gearbest παρραγελια europe registered Autrian post ουτε φωνη ουτε ακροαση , αλλα 5 hardcases κινητων με tracking number σε 4 διαφορετικα δεματα μου ηρθαν ολα σπιτι σημερα διχως καμμια πληρωμη
Link to comment
Share on other sites

Να πω με την σειρα μου οτι σήμερα παρέλαβα δεμα

camera xiaomi χωρις να πληρωσω τιποτα με nl post και 46 μερες απο την μερα παραγγελίας απο gearbest!!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, σήμερα με πήραν τηλέφωνο από FedEx και μου είπαν ότι έχω ένα δέμα στο τελωνείο και για να το εκτελωνίσουν το στάνταρτ είναι 100€ συν ότι ζητήσει το τελωνείο.

Το δέμα είναι από Κίνα από Ali express και περιέχει 2 αντλίες για όσμωση αξίας 40€.

Υπάρχει τρόπος να το εκτελωνίσω φτηνά ή τους λέω να πάει πίσω; υπόψιν ότι δεν βρίσκομαι Αθήνα για να μπορώ να πάω ο ίδιος.

Σας ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συμφορουμητες.εμενα το πακετο μου φαινεται στο postnl να εχει φτασει απο 16/7/2017 απο τοτε τπτα καμμια ενημερωση, ποτε να περιμενω να φανει κατι?
Link to comment
Share on other sites

Όποτε ανοίξουν τον σάκο , πλέον τα ΕΛΤΑ είτε ΕΛΤΑ courier η ποίο χειρότερη μεταφορική εταιρεία , ποίο πολύ ταίριαζε σε χώρα της Αφρικής παρά σε χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης .
Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο τωρα εγω εκανα αγορα με καρτα δεν εχω paypal αν περασουν οι μερες που μου ειπαν να τους ζητησω τα λεφτα μου πισω γινετε η θα φαω καμμια φολα??
Link to comment
Share on other sites

Καλώδιο φόρτισης από gearbest με unregistered αποστολή ήρθε σήμερα από 16/6 χωρίς 3ευρω. Υπήρχε καθυστέρηση τόσο σε Κίνα καθώς έφυγε 29/6 και στην Ελλάδα με άφιξη 9/7.

Περιμένω και ένα mi5 που πέρασε τελωνείο, την Παρασκευή έφυγε από το ΚΑΤ και σήμερα το σύστημα γράφει ειδοποίηση χωρίς να έχει έρθει ειδοποιητήριο. Στις καλές εποχές των ΕΛΤΑ με το που έφευγε από το ΚΑΤ σε 1-2 μέρες εμφανιζόταν το δέμα ή το ειδοποιητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα σε ολο το μπάχαλο των ταχυδρομείων εχουμε και αυτό

 

http://www.protothema.gr/economy/article/698340/haratsi-se-tablet-kai-kinites-suskeues-toulahiston-65-ekat-tha-dosoun-etisios-oi-ellines-katanalotes-/

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει βγει εδω και κατι ημερες αυτο,

"Χαράτσι σε tablet και κινητά: Τουλάχιστον 65 εκατ. θα δώσουν ετησίως οι Έλληνες καταναλωτές"

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ηρθε το κινητο.:) Ετσι για ενημερωση και των υπολοιπων ηρθε στα χερια μου στις 14 Ιουλιου(1 Μηνα διαδικασια απο την μερα που μπηκε τελωνειο ως να ερθει στο τοπικο ταχυδρομειο).Ο Κινεζος ειχε βαλει αποστολη μεσω NL Post αλλά origin post φαινοταν η Κινα...Επισης στο δεμα δεν ειχε βαλει ουτε τιμη ουτε καποιο συνοδευτικο εγγραφο που να αναγραφει τιμη.Μονο ενα χαρτι που εγραφε...Κινεζικα.Το εκτιμησαν λοιπον στο Τελωνειο ως αξία αγορας 100€ και χρεωθηκα 24% ΦΠΑ συν 3€ εξοδα εκτελωνισμου, συνολικη αξια 27€ και τα πληρωσα στα ΕΛΤΑ...:!:

Παλι καλα:rolleyes:

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και το δικό μου κινητό από Ali. Δήλωμενο ως κινητό και με την πραγματική του αξια(130€).στο τελωνείο το κοστολογησαν 100€. Οπότε 24 φ.π.α +15 για τα ΕΛΤΑ =39€. Ταρίφα πάει νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 7/6 από Αli με SG,αξίας 40$,2 καλωδια,1 tempered κι ενα γκαντζετακι ανεμιστηρας για iphone

12/6 arrival at destintion post, 12/7 αφιξη αεροδρόμιο,2 μερες Κ.Δ. Π.Φαληρο παρελαβα σημερα πριν φερουν το ειδοποιητηριο γιατι καλη Δευτερα.42 μέρες

Το δεμα κλειστό,μια σφραγιδα τελωνειου μονο πάνω,πληρώθηκε το 3ευρω.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει βγει εδω και κατι ημερες αυτο,

"Χαράτσι σε tablet και κινητά: Τουλάχιστον 65 εκατ. θα δώσουν ετησίως οι Έλληνες καταναλωτές"

Όπου μπορούν φορολογούν.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά να λες. Ίδια παραγγελία απο το επίσημο μαγαζί της Blitzwolf στο Αli, έφυγε απο Κίνα στις 12/6 και το παρέλαβα χθες.

China Post registered.

 

Το λέω :P Εγώ περίμενα αρχές με μέσα Αυγούστου να καταλάβω.

Πάντως τα δικά μου είναι από το επίσημο της Ugreen (ανταγωνισμός :P ) με China Post Registered Email. Οχι ότι έχει κάποια σημασία..

Link to comment
Share on other sites

σήμερα ήρθαν αλλά πέντε πακέτα μικρά σύνολο δέκα τον τελευταίο μήνα, θήκες κινητού, screen protectors,ρολογια αδιάβροχα της πλάκας χειρός κανένα δεν πέρασε τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νέο από Austria post 19/6 είχαμε σήμερα παιδιά?εμένα τίποτα πάντως!!!!

 

Εμένα παραγγελία 25/6 και κολλημένο από 7/7 Αυστρία, σκαναριστηκε σήμερα το πρωί Αθήνα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...