Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανενας με singpost να εχει παραλαβει με αφιξη Ελλαδα απο 11/6 και μετα ;

Εγω εκλεισα 22 μερες στο "arrival at destination country "

 

16/6 εδω, συμπασχω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα παρέλαβα αυτό που ήταν κολλημένο από 10/6 με SG δεν πέρασε καθόλου από τελώνειο ούτε από έξω που λέμε όμως είχε πάνω μία σφραγίδα που έγραφε ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ ΕΛ . ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΝ ΔΕΜΑΤΩΝ και πλήρωσα 3€ στα ελτά, πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό να μην περάσει καθόλου από τελωνείο και να πληρώσω τα 3€.Ο ταχυδρόμος μου είπε ότι αλλάξε η διαδικάσια και πλέον όλα τουλάχιστον τα συστημένα πληρώνουν το 3€ και όσοι είναι άτυχοι τελωνείο, γι'αυτό τον τελευταίο μήνα κόλλησαν τα δέματα στο αεροδρόμιο, άλλαξε η διαδικασία επεξεργασίας τους

Mercedes/CLA/cdi200/140ps/AMG exclusive pack, Audi/A1/1,6/tdi/116ps/S tronic/S line pack

Apple/MacBook/Pro/15inch/TouchBar-ID/SpaceGray/i7/TurboBoost3.8GHz/16GbRam,

Apple/Iphone/X/64Gb, Samsung/Galaxy/Note8/128Gb, Apple/Ipad/Pro10,5/64Gb

Link to comment
Share on other sites

εμενα χθες ξεκολησε... και πηγε τελωνειο !!!!

 

ειδωμεν τι θα γινει ....

Κωδικός Αντικειμένου: RT00****00*AT

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/7/2017, 00:15:41 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

1/7/2017, 00:31:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

2017-06-27 13:07 Item ready for international transport; Postcode AT

FORAM4PX: Jun 25, 2017 20:53:10 PM PST Download Invoice

 

Tracking Number: RT................AT By Update: Jun 25, 2017 20:53:10 PM PST

 

View Tracking Message

 

Sorry, your shipping information has not updated yet!

σε ποιο σαιτ βαζω το tracking nr?

Link to comment
Share on other sites

Από Banggood πάντως με priority line από 13/06 παρέλαβα χωρίς τελωνείο, και όπως φαίνετε πάνω στο πακέτο δεν γράφει τίποτα κινέζικα Μόνο αυτην την ετικέτα,.μπράβο στο μαγαζί.8b0be60f273bfd8de705a6487ab723b7.jpg

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

FORAM4PX: Jun 25, 2017 20:53:10 PM PST Download Invoice

 

Tracking Number: RT................AT By Update: Jun 25, 2017 20:53:10 PM PST

 

View Tracking Message

 

Sorry, your shipping information has not updated yet!

σε ποιο σαιτ βαζω το tracking nr?

 

en.4px.com

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο 28/6 τελωνείο με singpost

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μένα απο 10/6 ηταν κολλημένο arrival at destination country

Link to comment
Share on other sites

αγορα απο gb στις 25/6 http://xoms.4px.com/

 

στο Track Query εβαλα το RT................AT εκανα και τηνμαθηματικη πραξη με το αποτελεσμα πατησα qeury αλλα δεν βγαζει τιποτα?

Edited by thanatza
more details
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα αυτό που ήταν κολλημένο από 10/6 με SG δεν πέρασε καθόλου από τελώνειο ούτε από έξω που λέμε όμως είχε πάνω μία σφραγίδα που έγραφε ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ ΕΛ . ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΝ ΔΕΜΑΤΩΝ και πλήρωσα 3€ στα ελτά, πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό να μην περάσει καθόλου από τελωνείο και να πληρώσω τα 3€.Ο ταχυδρόμος μου είπε ότι αλλάξε η διαδικάσια και πλέον όλα τουλάχιστον τα συστημένα πληρώνουν το 3€ και όσοι είναι άτυχοι τελωνείο, γι'αυτό τον τελευταίο μήνα κόλλησαν τα δέματα στο αεροδρόμιο, άλλαξε η διαδικασία επεξεργασίας τους

 

 

Δλδ στο tracking δεν σου εδειξε οτι μπηκε τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ουτέ καν από έξω πέρασε, τι παίζει και αν ισχύει αυτό που μου είπε ο ταχυδρόμος δεν ξέρω.

 

Κωδικός Αντικειμένου: RB********SG

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/7/2017, 14:32:01 ************* ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

3/7/2017, 09:18:03 ************* ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

3/7/2017, 09:05:15 ************* ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/7/2017, 02:33:52 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Δ.Σ.******)

2/7/2017, 23:46:13 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ***********)

2/7/2017, 21:46:13 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

30/6/2017, 02:11:56 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/6/2017, 18:42:19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

29/6/2017, 13:03:11 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.*******(Θεσσαλονίκη))

29/6/2017, 11:03:11 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

29/6/2017, 06:49:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

28/6/2017, 18:20:01 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/6/2017, 13:36:09 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

28/6/2017, 06:07:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/6/2017, 00:34:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Mercedes/CLA/cdi200/140ps/AMG exclusive pack, Audi/A1/1,6/tdi/116ps/S tronic/S line pack

Apple/MacBook/Pro/15inch/TouchBar-ID/SpaceGray/i7/TurboBoost3.8GHz/16GbRam,

Apple/Iphone/X/64Gb, Samsung/Galaxy/Note8/128Gb, Apple/Ipad/Pro10,5/64Gb

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου φαίνεται πως η unregistered SG post περνάει σχεδόν σίγουρα τελωνείο σε σχέση με τη europe registered. Εμένα σήμερα το πρωί έφτασε Ελλάδα αλλά δεν το έχουν τσιμπήσει ακόμα για τελωνείο. Είναι με Austrian Post. Με βάση αυτά που διαβάζω τελευταία, σιγουράκι το βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ παρήγγειλα μια σκούπα από gearbest στις 18 Ιουνίου με EU express. Απότι βλέπω έχει αποσταλεί με dpd.

Το τρακινγκ στο 17track μου βγάζει:

 

2017-07-03 22:23 Best, The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.

2017-07-01 07:32 Hub 3 - Bham, Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

2017-07-01 07:31 Hub 3 - Bham, We have your parcel and it's on its way to our depot

2017-06-30 20:41 Southall, We have your parcel and it's on its way to you

 

Τι γίνεται τώρα δηλαδή; Πως βρίσκω το 'ελληνικό' tracking?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι κάτι παραπάνω από εμφανές ότι το τελευταίο διάστημα οι χρόνοι παράδοσης με ευθύνη των ΕΛΤΑ (ίσως και τελωνείου/κανονισμών) έχουν αυξηθεί. Έχω παραγγείλει από Κίνα ή Ευρώπη τον τελευταίο χρόνο πάνω από 50 παραγγελίες με διάφορες αξίες και μεγέθη αλλά τέτοια καθυστέριση δεν έχει ξαναγίνει. Έχω παραλλάβει από Κίνα πριν από 1,5 μήνα μέσα σε 9 μέρες από την παραγγελεία, με SG. Επίσης και με untracking σε 20 μέρες Μ.Ο. Ενώ πριν από 15 μέρες σε παραγγελία από Γαλλία παρέλλαβα σε 3 εβδομάδες ενώ είχε προηγηθεί refund.

Μπάχαλο με λίγα λόγια.

Καλό θα ήταν οι φίλοι του Forum να καταθέσουν την εμπειρία τους για δέματα που δεν έχουν περάσει τελωνείο (όγκο, αξία, τρόπο αποστολής, προέλευση κλπ) ώστε να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια συμπέρασμα, αν αυτό είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα αυτό που ήταν κολλημένο από 10/6 με SG δεν πέρασε καθόλου από τελώνειο ούτε από έξω που λέμε όμως είχε πάνω μία σφραγίδα που έγραφε ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ ΕΛ . ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΝ ΔΕΜΑΤΩΝ και πλήρωσα 3€ στα ελτά, πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό να μην περάσει καθόλου από τελωνείο και να πληρώσω τα 3€.Ο ταχυδρόμος μου είπε ότι αλλάξε η διαδικάσια και πλέον όλα τουλάχιστον τα συστημένα πληρώνουν το 3€ και όσοι είναι άτυχοι τελωνείο, γι'αυτό τον τελευταίο μήνα κόλλησαν τα δέματα στο αεροδρόμιο, άλλαξε η διαδικασία επεξεργασίας τους

 

Είχε κάποιος άλλος παρόμοιο δέμα δλδ να μην περάσει καν από το τελωνείο αλλά να πληρώσει τα 3€??

Mercedes/CLA/cdi200/140ps/AMG exclusive pack, Audi/A1/1,6/tdi/116ps/S tronic/S line pack

Apple/MacBook/Pro/15inch/TouchBar-ID/SpaceGray/i7/TurboBoost3.8GHz/16GbRam,

Apple/Iphone/X/64Gb, Samsung/Galaxy/Note8/128Gb, Apple/Ipad/Pro10,5/64Gb

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο τα ελτα και μου ειπαν τα κλασικα "Οι κινεζοι λενε ψεμματα" και οτι "Οι Σιγκαπουραιοι δεν μπορουν να γνωριζουν ποτε το δεμα εφτασε Ελλαδα ή οχι".
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο τα ελτα και μου ειπαν τα κλασικα "Οι κινεζοι λενε ψεμματα" και οτι "Οι Σιγκαπουραιοι δεν μπορουν να γνωριζουν ποτε το δεμα εφτασε Ελλαδα ή οχι".

 

Φυσικά δεν ξέρουν. Δεν έχουν GPS και barcode scanners τα καραβάνια με τις γκαμήλες που χρησιμοποιούν.

Οι σχιστομάτηδες είναι κακοί αθρώποι και οχτρεύονται τα αποτελεσματικά και αξιόπιστα ΕΛΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο τα ελτα και μου ειπαν τα κλασικα "Οι κινεζοι λενε ψεμματα" και οτι "Οι Σιγκαπουραιοι δεν μπορουν να γνωριζουν ποτε το δεμα εφτασε Ελλαδα ή οχι".

 

Κλασικοι Ελληναρες , Το δεμα εχει μπει Τελωνειο η δεν εχει φτασει ακομα εδω ? Αν εχει μπει τελωνειο γραψε ημερομηνια

Edited by xeiristeis
Link to comment
Share on other sites

Κλασικοι Ελληναρες , Το δεμα εχει μπει Τελωνειο η δεν εχει φτασει ακομα εδω ? Αν εχει μπει τελωνειο γραψε ημερομηνια

 

16-6 Arrival

Link to comment
Share on other sites

Είχε κάποιος άλλος παρόμοιο δέμα δλδ να μην περάσει καν από το τελωνείο αλλά να πληρώσει τα 3€??

 

εγώ. Μου έφερε ο ταχυδρόμος ειδοποίηση να πάω να το παραλάβω απο το ταχυδρομείο, πάνω η ειδοποίηση έγραφε με στυλό τελωνείο και πήγα στο ταχυδρομείο, έδωσα 3 ευρώ και παρέλαβα. Ηταν ένα πληκτρολόγιο Rii mini i8 αξίας 13 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ελλας το μεγαλειο σου ....

Μια μερα απο Singapore και 22 ημερες στο αεροδρομιο και δεν εχει ανοιξει ακομα ο σακος ....

 

Jw1ZPZ9.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Λογικά λόγω καλοκαιριού το προσωπικό των ΕΛΤΑ θα λείπει με άδειες, αν έχουν απολυθεί και οι εποχικοί τότε μάλλον θα χρειαστεί να περιμένουμε πολύ. Το τελωνείο για όλα τα δέματα τους μάρανε, προφανώς για να κοπούν οι αγορές από Κίνα και να επωφεληθεί, ποιος άλλος, η Γερμανία. Σε μερικές υπηρεσίες υπάρχει πλεόνασμα προσωπικού και η τσουγγράνα πάει σύννεφο. Τους ξύστες όμως δεν τους αγγίζουν γιατί αυτοί τους διόριζαν. Απαξίωση των ΕΛΤΑ σημαίνει πως ανοίγει ο δρόμος προς ιδιωτικοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πακέτο είχε λίγο παράξενη πορεία:

 

7/6/2017, 13:58:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

21/6/2017, 08:43:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/6/2017, 12:34:41 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

3/7/2017, 18:36:50 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/7/2017, 18:40:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

4/7/2017, 01:43:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/7/2017, 02:35:02 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

4/7/2017, 07:53:28 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

 

Αν και αρχικά απο το ΚΑΤ Αεροδρομίου υπήρχε ένδειξη οτι θα πάει στην ΥΕΔ για τα περαιτέρω, τελικά ήρθε χωρίς να περάσει απο εκεί.

Η ειδοποίηση δεν γράφει κάτι για τελωνείο ή για χρέωση €3.

 

Το πακέτο περιέχει ένα router (άρα είναι αρκετά ογκώδες) και το αγόρασα €20 απο το GearBest.

Link to comment
Share on other sites

Ελλας το μεγαλειο σου ....

Μια μερα απο Singapore και 22 ημερες στο αεροδρομιο και δεν εχει ανοιξει ακομα ο σακος ....

 

Jw1ZPZ9.png

 

Φιλε προηγουμαι , ειμαι απο 11/6 . 23 μερες .

Δεν βγαινει και το αλλο το παιδι να μας πει για τον οδηγο της 1ης σελιδας και οτι ολα ειναι μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ παρήγγειλα μια σκούπα από gearbest στις 18 Ιουνίου με EU express. Απότι βλέπω έχει αποσταλεί με dpd.

Το τρακινγκ στο 17track μου βγάζει:

 

2017-07-03 22:23 Best, The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.

2017-07-01 07:32 Hub 3 - Bham, Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

2017-07-01 07:31 Hub 3 - Bham, We have your parcel and it's on its way to our depot

2017-06-30 20:41 Southall, We have your parcel and it's on its way to you

 

Τι γίνεται τώρα δηλαδή; Πως βρίσκω το 'ελληνικό' tracking?

Μόλις παρέλαβα από dpd (ήταν courier της ACS). Δεν μπήκα στον κόπο να ψάξω ελληνικό tracking , αλλά αναζήτησα την αποστολή στο site της μαμάς dpd (http://www.dpd.co.uk/index.jsp) που ήταν ενήμερο σε αληθινό χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με ΕΛΤΑ και κλασσικη απαντηση οτι ολα δουλευουν οπως πρεπει και οτι τα δεματα καθυστερουν στα αεροδρομια αποστολης,δεν εχουν φτασει ακομα ελλαδα και τα γνωστα.

 

Τους ρωτησα μηπως δεν εχουν ανοιχτει οι σακοι για να σκαναριστουν τα δεματα και μου ειπαν οτι σκαναρονται και οι σακοι οταν φτασουν πριν σκαναριστουν τα δεματα.

 

Δεν τους κανουμε κανα οργανωμενο τηλεφωνικο flood μηπως κουνηθει κανας κωλος? --> 2103353100 2103353777

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...