Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Ολλανδία είναι πολύ σφιχτή σε αυτά τα θέματα. Αποκλείεται να μην περάσει τελωνειο ώστε να πληρωθούν οι έξτρα χρεώσεις για την εισαγωγή του αντικειμένου.

Just for the record

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To vick όντως με +3€ σε απαλλάσσει από το άγχος του τελωνείου.

 

Τι εννοείς "3€". Ένα παλικάρι πλήρωσε 20€ ,για αυτό που λες πριν λίγο καιρό. Εκτός αν άλλαξε!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "3€". Ένα παλικάρι πλήρωσε 20€ ,για αυτό που λες πριν λίγο καιρό. Εκτός αν άλλαξε!

 

ναι, 3 είναι πλέον

Link to comment
Share on other sites

ναι, 3 είναι πλέον

 

Είδαν ο,τι έπεσαν οι πωλήσεις και σου λέει κάτσε. Αλλά και πάλι φαίνεται να αγκομαχεί το μαγαζάκι και είναι κρίμα..

 

 

Εν πάσει περιπτώσει, ελπίζω και οι άλλοι να ξυπνήσουν και να ακολουθήσουν. Το banggood πάντως, σε όσα προϊόντα του έχει priority direct mail εγγυάται ότι δεν περνάει τελωνείο. Τώρα...

Edited by nikolaos8
Link to comment
Share on other sites

80 ευρω εξτρα πανω απο την τιμη αγορας!? :X

Και όλα αυτά αν δεν σου βάλει τα έξτρα τέλη και δασμούς σε αξιας άνω των 150€...Και γιατί να πάρεις την βλακεία της xiaomi και όχι κάποιο cube 2λειτουργικών που θα είναι και τουμπανο;

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη χαρές σε όλους

να ρωτήσω κινητό 163 euro πόσο πληρώνω συνολικά από κίνα με τελωνείο απλή αποστολή;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εάν σταματήσει στο τελωνείο και ο τελωνειακός βρει αυτή την αξία (με τα μεταφορικά) θα χρεώσει ΦΠΑ (24%) στα 165€ συν 12€ τέλη ΕΛΤΑ, δηλαδή 39.60+12= 51,60€
Link to comment
Share on other sites

Η Ολλανδία είναι πολύ σφιχτή σε αυτά τα θέματα. Αποκλείεται να μην περάσει τελωνειο ώστε να πληρωθούν οι έξτρα χρεώσεις για την εισαγωγή του αντικειμένου.

Just for the record

αυτό ακριβώς απλά ρώτησα μπας και... μιας και υπάρχει και αυτό το σενάριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

(ψάχνω το max maya και παίζει απο τα γνωστά μόνο στο gear και στο geek)

Εγγυημένες αποστολές ποιά καταστήματα και πως προσφέρουν?

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη , χρόνια πολλά ,να ρωτήσω από Ευρωπαϊκή αποθήκη το GB με πιό ταχυδρομείο στέλνει, ενδιαφέρεται φίλος μου για αγορά κινητού .Να πώ και την εμπειρία μου για after service με Κίνα ανύπαρκτο, αντί να το αντικαταστήσουν με έδωσαν ένα ποσό για επιστροφή (το προϊόν δουλεύει , απλώς παρουσίασε ένα μικρό ελλατωμα), Ευτυχώς δεν ήταν ακριβό .
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα! Με τις μπαταρίες (για action-camera) τι παίζει και δεν στέλνει το gearbest? Από Ali μπορώ να παραγγείλω ή θα υπάρχει θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα! Με τις μπαταρίες (για action-camera) τι παίζει και δεν στέλνει το gearbest? Από Ali μπορώ να παραγγείλω ή θα υπάρχει θέμα?

 

Γενικά έχει βγει οδηγία ότι απαγορεύεται να στέλνουν σκέτες μπαταρίες. Μόνο πχ πρέπει η μπαταρια να συνοδεύεται με το κινητό τηλέφωνο.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα εδώ, θέλω μία βοήθεια (βασικά ο φίλος μου ζήτησε βοήθεια). Είχε παραγγείλει για τον θείο μου μέσω AliExpress ένα ραδιόφωνο αυτοκινήτου με προορισμό τα Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής. Όπως βλέπετε στην εικόνα γράφει Μ.Δ. Νέας Σμύρνης και στην κατάσταση "Αποστολή Παραδόθηκε". Παίζει να το είχαν παραδόσει σε λάθος παραλήπτη;

 

33432839540_947bc19d3e_o.png2017-04-02 19_02_05-ΕΛΤΑ _ Εντοπισμός Αντικειμένου by Zurabi Meladze, on Flickr

 

Υπάρχει πιθανότητα να έρθει στο κανονικό προορισμό; Μήπως έτυχε κάποιος να το πάθει αυτό; ή μήπως να ξεκινήσω τα παράπονα στον αποστολέα;

 

Καλημέρα, όπως παραθέτω, είχαν στείλει εκ νέου το πακέτου και είπε ο πωλητής πως έγινε μπέρδεμα στο ταχυδρομείο εκεί. Λοιπόν, όπως βλέπετε στην εικόνα από κάτω, κόλλησε στο "Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο" στο "Κ.Δ. Αττικής" από τις 11/4 μέχρι και τώρα...

33984310101_bf7cec5250_o.pngshipment

Έτυχε κανείς το ίδιο στο να έχει κολλήσει το πακέτο σε αυτό το σημείο ;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δεμα που βρισκεται στο Κ.Δ. Αττικης και δεν κουνηθηκε σημερα, μαλλον λογω αδειων και το βιαζομαι, εχει καμιά τύχη αν πάρω τηλεφωνο να ξεκολλησει; ή μπορει και να ερθει αυριο μονο του;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όπως παραθέτω, είχαν στείλει εκ νέου το πακέτου και είπε ο πωλητής πως έγινε μπέρδεμα στο ταχυδρομείο εκεί. Λοιπόν, όπως βλέπετε στην εικόνα από κάτω, κόλλησε στο "Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο" στο "Κ.Δ. Αττικής" από τις 11/4 μέχρι και τώρα...

33984310101_bf7cec5250_o.pngshipment

Έτυχε κανείς το ίδιο στο να έχει κολλήσει το πακέτο σε αυτό το σημείο ;

 

Το ίδιο και σε εμένα. απο της 11/4/17 κόλλησε. Μακάρι να ξεκολλήσει σύντομα .

Στάλθηκε από το μυαλό μου χρησιμοποιώντας την σκέψη μου :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε εμένα. απο της 11/4/17 κόλλησε. Μακάρι να ξεκολλήσει σύντομα .

Μακάρι...

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι...

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παιδιά εμένα είναι από 10/4/17 στο Κ. Διαλογής Αττικής και δεν κουνήθηκε ούτε και σήμερα... Οπότε υπομονή... Έχουν πάρει άδειες τα παιδιά...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα είναι από 10/4/17 στο Κ. Διαλογής Αττικής και δεν κουνήθηκε ούτε και σήμερα... Οπότε υπομονή... Έχουν πάρει άδειες τα παιδιά...

Εννοείται φίλε, σιγά μη σουβλίζουν πάνω από το πακέτο του καθενός... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απο 14/4 κολλημένο στο αεροδρόμιο και πριν λίγο ξεκόλλησε-->18/4/17 18:17 - ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ.Για τσεκαρετε και εσείς παιδιά....
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Ένα drone που θέλει ο μικρός, να το φέρω από gearbest, γύρω στα 80€; Λογικά δεν το γλυτώνω το τελωνείο, τέτοιο μεγάλο πακέτο, ε;
Link to comment
Share on other sites

Ειναι προφανες ότι τα πραγματα με το τελωνειο εχουν αλλαξει. Από περισυ τον Μάιο μέχρι τον Ιανουάριο είχα 60+ παραγγελίες με απλο ταχυδρομειο, αξίας από 0,50 ευρώ έως ολόκληρο tablet των 205 ευρώ και καμία δεν πέρασε τελωνείο. Μολις δύο χάθηκαν στο δρόμο (η μία στην Κωνσταντινούπολη τις μερες του πραξικοπήματος). Πλέον τείνει να γινει ο κανόνας η εισαγωγή στο τελωνείο, ειδικά για όσα δεματα έχουν προορισμό την κεντρικη και βορεια Ελλάδα (ΥΕΔ Θεσσαλονίκης). Έτσι υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις και επιβαρυνσεις. Από τέλη Φεβρουάριου και μετά έχω 18 παραγγελίες. Οι 16 είναι ακόμη στο δρόμο. Από τις δύο που παρέλαβα η μια δεν περασε τελωνείο (θηκη xiaomi) ενώ η άλλη, ένα μπιχλιμπίδι των 3,20 ευρώ, μπηκε τελωνείο, δεν χρεώθηκαν τέλη, αλλά πλήρωσα στα ΕΛΤΑ 3 ευρώ έξοδα διαχείρισης. Από αυτά που περιμένω, τα 4-5 untracked αγνοείται η τυχη τους για 35+ μέρες. Κάποια με NLPOST και Singapore Post έχουν φτάσει Ελλάδα και παραμένουν στάσιμα 10-15 ημέρες στο αεροδρόμιο. Και δυο που ξεφράκαραν (εκ των οποίων το ένα είναι ένα XIAOMI MI MAX PRIME) οδεύουν για τελωνείο (ΥΕΔ) Θεσσαλονικης :cry::cry::cry:. Άρα, θα το σκεφτώ πολύ να ξαναπαραγγείλω, εκτός αν πετύχω την σουπερ-ντουπερ-ουαου προσφορα...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ για το θέμα στο να μένει στο στατους :ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, μου απάντησαν ότι υπάρχει μεγάλο φόρτο εργασίας και οι καθυστερήσεις θα υπάρχουν!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι προφανες ότι τα πραγματα με το τελωνειο εχουν αλλαξει. Από περισυ τον Μάιο μέχρι τον Ιανουάριο είχα 60+ παραγγελίες με απλο ταχυδρομειο, αξίας από 0,50 ευρώ έως ολόκληρο tablet των 205 ευρώ και καμία δεν πέρασε τελωνείο. Μολις δύο χάθηκαν στο δρόμο (η μία στην Κωνσταντινούπολη τις μερες του πραξικοπήματος). Πλέον τείνει να γινει ο κανόνας η εισαγωγή στο τελωνείο, ειδικά για όσα δεματα έχουν προορισμό την κεντρικη και βορεια Ελλάδα (ΥΕΔ Θεσσαλονίκης). Έτσι υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις και επιβαρυνσεις. Από τέλη Φεβρουάριου και μετά έχω 18 παραγγελίες. Οι 16 είναι ακόμη στο δρόμο. Από τις δύο που παρέλαβα η μια δεν περασε τελωνείο (θηκη xiaomi) ενώ η άλλη, ένα μπιχλιμπίδι των 3,20 ευρώ, μπηκε τελωνείο, δεν χρεώθηκαν τέλη, αλλά πλήρωσα στα ΕΛΤΑ 3 ευρώ έξοδα διαχείρισης. Από αυτά που περιμένω, τα 4-5 untracked αγνοείται η τυχη τους για 35+ μέρες. Κάποια με NLPOST και Singapore Post έχουν φτάσει Ελλάδα και παραμένουν στάσιμα 10-15 ημέρες στο αεροδρόμιο. Και δυο που ξεφράκαραν (εκ των οποίων το ένα είναι ένα XIAOMI MI MAX PRIME) οδεύουν για τελωνείο (ΥΕΔ) Θεσσαλονικης :cry::cry::cry:. Άρα, θα το σκεφτώ πολύ να ξαναπαραγγείλω, εκτός αν πετύχω την σουπερ-ντουπερ-ουαου προσφορα...

Μην ψωνίζεις από όπου να'ναι, αλλά από καταστήματα που προσφέρουν τριγωνική αποστολή είτε εγγυημένη αποστολή χωρίς τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη , χρόνια πολλά ,να ρωτήσω από Ευρωπαϊκή αποθήκη το GB με πιό ταχυδρομείο στέλνει, ενδιαφέρεται φίλος μου για αγορά κινητού ...

 

Έχω παραγγείλει για φίλο action camera από την Ευρωπαϊκή αποθήκη του Gearbest και την έχουν στείλει με Ουγγρικό ταχυδρομείο. Η παραγγελία δόθηκε 6/4 και μια εβδομάδα μετά έγραψε ότι στάλθηκε στο εξωτερικό. Ακόμα περιμένω να φανεί Ελλάδα.

Η πλάκα είναι ότι την ίδια ακριβώς κάμερα την είχα παραγγείλει για τον ίδιο φίλο από Κινέζικη αποθήκη του Gearbest και παραδόθηκε σε 14 μέρες!! μέσω NL Post!

Ενώ από την Ευρωπαϊκή αποθήκη ήδη είμαστε στις 12 μέρες και ακόμη δεν μπήκε Ελλάδα!! Ας μην την βρίσκαμε σε καλύτερη τιμή και πάλι Κίνα θα διαλέγαμε!!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...