Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με δεδομένο ότι αυτό είναι το 1ο σου post στο forum, είναι σίγουρο ότι δεν γνωρίζεις ότι απαγορεύονται οι συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής φόρων, δασμών κλπ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με δεδομένο ότι αυτό είναι το 1ο σου post στο forum, είναι σίγουρο ότι δεν γνωρίζεις ότι απαγορεύονται οι συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής φόρων, δασμών κλπ

 

Ναι δεν το γνώριζα αυτό, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, θεωρώ δεδομένο οτι μάλλον θα πληρώσω φόρους,δασμούς κλπ.

Το ερώτημα είναι, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος επιλογής shipping σε αυτή την περίπτωση.

Δηλαδή και να έρθει και γρήγορα και να μην πληρώσω πολλά μεταφορικά. Αν στις παραπάνω περιπτώσεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο,

τότε με συμφέρει να να επιλέξω το φθηνότερο shipping. Ρώτησα εδώ για να μάθω αν κάποιος είχε σχετική εμπειρία ή να μου προτείνει την καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι περιπτώσεις με DHL και 3-7 μέρες θα έρθουν γρήγορα αλλά θα πληρώσεις στο τελωνείο όχι μόνο τον ΦΠΑ αλλά και πολλά άλλα (αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα).
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ makap, αρα σε αυτή την περίπτωση επιλέγω το πιο φθηνό DHL. Την επιλογή Expedited Shipping με DHL (SG)

Υπολογίζω κάνα 50άρικο να μου βγεί εξτρά.

 

Έχει νόημα να βάλω shipping insuranse σε δέμα 5,5 κιλών?

Η επιλογή Priority Line Europe Express , είναι αυτή με το απλό ταχυδρομείο, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι αυτό είναι το 1ο σου post στο forum, είναι σίγουρο ότι δεν γνωρίζεις ότι απαγορεύονται οι συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής φόρων, δασμών κλπ

 

Νομίζω ότι στην πραγματικότητα η ερώτησή του δεν έλεγε πως να αποφύγει τελωνείο κλπ. αλλά εάν η επιλογή DHL(EU) έρχεται από Ευρώπη και άρα νόμιμα δεν περνάει τελωνείο στην Ελλάδα. Για αυτό και ίσως έχει την μεγαλύτερη επιβάρυνση. Εξ όσων γνωρίζω εισαγόμενα προιόντα από τρίτες χώρες φορολογούνται στην 1η χώρα της ΕΕ και μετά διακινούνται ελεύθερα σε άλλη χώρα της ΕΕ. Είναι έτσι ή κάνω λάθος?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ makap, αρα σε αυτή την περίπτωση επιλέγω το πιο φθηνό DHL. Την επιλογή Expedited Shipping με DHL (SG)

Υπολογίζω κάνα 50άρικο να μου βγεί εξτρά.

 

Έχει νόημα να βάλω shipping insuranse σε δέμα 5,5 κιλών?

Η επιλογή Priority Line Europe Express , είναι αυτή με το απλό ταχυδρομείο, σωστά;

Την επιλογή Εurope express να επιλέξεις ,θα σού έρθει χωρίς τελωνείο στην Ελλάδα με την acs γιατί θα έρχεται από Ευρωπαϊκή χώρα την Γαλλία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην πραγματικότητα η ερώτησή του δεν έλεγε πως να αποφύγει τελωνείο κλπ. αλλά εάν η επιλογή DHL(EU) έρχεται από Ευρώπη και άρα νόμιμα δεν περνάει τελωνείο στην Ελλάδα. Για αυτό και ίσως έχει την μεγαλύτερη επιβάρυνση. Εξ όσων γνωρίζω εισαγόμενα προιόντα από τρίτες χώρες φορολογούνται στην 1η χώρα της ΕΕ και μετά διακινούνται ελεύθερα σε άλλη χώρα της ΕΕ. Είναι έτσι ή κάνω λάθος?

 

Γενικά δεν έχω ξαναπαραγγείλει με DHL και επειδή είμαι της υπομονής, πάντα έβαζα το απλό ταχυδρομείο.

Μέχρι τώρα δεν είχα πέσει σε κάποιο τελωνειακό έλεγχο καθώς παράγγελνα μικροπράγματα ή απο Ευρωπαική αποθήκη.

 

Σωστά ath156 ! Αυτή η περίπτωση διαφέρει καθώς φαίνεται η επιλογή DHL με συμφέρει και δεν γνωρίζω την διαφορά μεταξύ των επιλογών DHL και τι σημαίνει το DHL (EU).

 

Η απόκλιση τιμής είναι αρκετά μεγάλη σε αυτή την περίπτωση, ώστε άξιζε για μένα να δώσω παραπάνω σημασία.

 

Απ'οτι διάβασα κάπου, στην επιλογή DHL (EU) πάλι πληρώνω φόρους κλπ, αλλά τα πληρώνω στην πρώτη χώρα της Ε.Ε. που θα βρεθεί το προϊόν. Αν ισχύει αυτό δεν αξίζει να δώσω το ποσό >46 ευρώ, αλλα να επιλέξω την πιο φθηνή DHL.

 

Στην επιλογή της πιο φθηνής DHL ( με την δικιά μου άποψη) λογικά θα έχω πετύχει τα πιο φθηνά μεταφορικά.

 

Υ.Γ. Το συγκεκριμένο προϊόν είναι σε Pre-Sale με πρώτη αποστολή μετά τις 4 Απριλίου.

Link to comment
Share on other sites

In Transit

China(YunExpress)

Greece

Latest Event -- 2017-03-10 18:15 GR, The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Destination Country

Origin Country - Tracking Consuming: 732 ms

2017-03-10 18:15 GR, The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

2017-03-10 16:28 AMSTERDAM AIRPORT, Custom clearance completed.

2017-03-10 13:41 AMSTERDAM AIRPORT, Custom clearance processing.

2017-03-09 23:41 AMSTERDAM - NETHERLANDS, Arrived at AMSTERDAM AIRPORT

2017-03-07 12:22 HONGKONG - HONG KONG, Departed Facility in HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT

2017-03-06 15:00 HONGKONG - HONG KONG, Arrived at Sort Facility HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT

2017-03-04 22:56 SHENZHEN, Departed Facility in SHENZHEN

2017-03-04 22:30 Arrived at Sort Facility

Ξερει κανεις τι δουλεια εχει η dhl σε ολο το transit? η παραγγελια ειναι standart shipping . Απο το κινεζομαγαζο ειπαν οτι ειναι καποια θυγατρικη της dhl. Εχει τυχει σε κανεναν? Δεν ειναι θεμα τελωνειου μιας και η αξια ειναι γελοια...απλα δεν μου εχει ξανατυχει..

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Την επιλογή Εurope express να επιλέξεις ,θα σού έρθει χωρίς τελωνείο στην Ελλάδα με την acs γιατί θα έρχεται από Ευρωπαϊκή χώρα την Γαλλία.

 

Έκλεισα τελικά με Europe Express και έβαλα και ενα shipping insurance.

 

Πιο πολύ, γιατί νομίζω η DHL θα χρεώσει κανα 70άρι τις έξτρα χρεώσεις του Τελωνείου + Φ.Π.Α. + Δασμούς = 120.

 

Συνολικά τώρα μου βγήκε στα 180 ευρώ (απο 143) και υπολογίζω κανα 40αρι αν "πιαστεί" ! 5.5 κιλά δέμα είναι...δεν ελπίζω και πολλά!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα τελικά με Europe Express και έβαλα και ενα shipping insurance.

 

Πιο πολύ, γιατί νομίζω η DHL θα χρεώσει κανα 70άρι τις έξτρα χρεώσεις του Τελωνείου + Φ.Π.Α. + Δασμούς = 120.

 

Συνολικά τώρα μου βγήκε στα 180 ευρώ (απο 143) και υπολογίζω κανα 40αρι αν "πιαστεί" ! 5.5 κιλά δέμα είναι...δεν ελπίζω και πολλά!

 

Ευχαριστώ!

 

Δεν θα περάσει τελωνείο γιατί θα φαίνεται ότι έρχεται από Ευρωπαϊκή χώρα , οπότε μην ανησυχείς . Απλώς να ξέρεις το tracking number θα φαίνεται όταν φτάσει Γαλλία .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα περάσει τελωνείο γιατί θα φαίνεται ότι έρχεται από Ευρωπαϊκή χώρα , οπότε μην ανησυχείς . Απλώς να ξέρεις το tracking number θα φαίνεται όταν φτάσει Γαλλία .

 

Μακάρι !! Σε κανα δίμηνο που θα έχω νεότερα, θα ενημερώσω! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα τελικά με Europe Express και έβαλα και ενα shipping insurance.

 

Πιο πολύ, γιατί νομίζω η DHL θα χρεώσει κανα 70άρι τις έξτρα χρεώσεις του Τελωνείου + Φ.Π.Α. + Δασμούς = 120.

 

Συνολικά τώρα μου βγήκε στα 180 ευρώ (απο 143) και υπολογίζω κανα 40αρι αν "πιαστεί" ! 5.5 κιλά δέμα είναι...δεν ελπίζω και πολλά!

 

Ευχαριστώ!

 

Ποιο ''απατη'' απο το shipping insurance δεν υπαρχει....Αφου πληρωνεις μεσω paypal μπορεις να παρεις τα χρηματα σου πισω σε περίπτωση που δεν φτασει ποτε το δεμα..

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ''απατη'' απο το shipping insurance δεν υπαρχει....Αφου πληρωνεις μεσω paypal μπορεις να παρεις τα χρηματα σου πισω σε περίπτωση που δεν φτασει ποτε το δεμα..

 

Συμφωνώ!! Ποτέ μέχρι τώρα δεν το έχω επιλέξει.Αλλά αν υπάρχει 1 περίπτωση να το χρειαστώ είναι αυτή νομίζω!

 

Επειδή είναι pre-sale με πρώτο shipping date μετά τις 7 Απριλίου + επέλεξα και 15-25 business days shipping + υπάρχει ενδεχόμενο να πληρώσω και τελωνείο + έβγαιναν ούτως ή άλλως πλέον 177 ευρώ + οπότε το 3ευράκι αυτό μπορεί αν σώσει την κατάσταση.

 

Λογικά θα έρθει αρχές Ιουνίου (υπομονή που έχω ε;) , οπότε ξεπερνάω και τις 180 μέρες εγγύησης της paypal.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!! Ποτέ μέχρι τώρα δεν το έχω επιλέξει.Αλλά αν υπάρχει 1 περίπτωση να το χρειαστώ είναι αυτή νομίζω!

 

Επειδή είναι pre-sale με πρώτο shipping date μετά τις 7 Απριλίου + επέλεξα και 15-25 business days shipping + υπάρχει ενδεχόμενο να πληρώσω και τελωνείο + έβγαιναν ούτως ή άλλως πλέον 177 ευρώ + οπότε το 3ευράκι αυτό μπορεί αν σώσει την κατάσταση.

 

Λογικά θα έρθει αρχές Ιουνίου (υπομονή που έχω ε;) , οπότε ξεπερνάω και τις 180 μέρες εγγύησης της paypal.

 

180 ημέρες είναι 6 μήνες οπότε είσαι εντός εγγύησης paypal.

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπήκα τελωνείο την Πέμπτη 9/3 με NL! Πότε λέτε να ξεκολλήσει; Σε κάνα μήνα+ να υπολογίζω;

Υπάρχει κανείς που να μπήκε πρόσφατα και αν έκανε καμία εβδομάδα;

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπήκα τελωνείο την Πέμπτη 9/3 με Nl! Πότε λέτε να ξεκολλήσει; Σε κάνα μήνα+ να υπολογίζω;

Υπάρχει κανείς που να μπήκε πρόσφατα και αν έκανε καμία εβδομάδα;

 

Μπορεί να μην ξεκολλήσει και ποτέ, να μείνει εκει, τι αξίας ειναι και με ποια εταιρεία έρχεται

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπήκα τελωνείο την Πέμπτη 9/3 με Nl! Πότε λέτε να ξεκολλήσει; Σε κάνα μήνα+ να υπολογίζω;

Υπάρχει κανείς που να μπήκε πρόσφατα και αν έκανε καμία εβδομάδα;

Φιλε μου, εχω μπει απο 13/02/17 και ακομη περιμενω...

Υπαρχουν αλλοι μεσα απο 02/02/17.

Υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην ξεκολλήσει και ποτέ, να μείνει εκει, τι αξίας ειναι και με ποια εταιρεία έρχεται

 

Είναι τηλέφωνο Xiaomi, αξίας 280$! Παίζει ρόλο;

Οππως είπα ερχόταν με NL POST.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου, εχω μπει απο 13/02/17 και ακομη περιμενω...

Υπαρχουν αλλοι μεσα απο 02/02/17.

Υπομονη...

 

Εσυ τι περιμένεις;

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Είναι τηλέφωνο Xiaomi, αξίας 280$! Παίζει ρόλο;

Οππως είπα έρχονταν με NL POST.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εσυ τι περιμένεις;

Ενα εξαρτημα καφετιερας, αξιας 12 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, εχω μπει απο 13/02/17 και ακομη περιμενω...

Υπαρχουν αλλοι μεσα απο 02/02/17.

Υπομονη...

 

 

για ποιο τελωνειο μιλας? για Αθηνα ή θεσσαλονικη? υπαρχει διαφορα νομιζω στον χρονο εκτελωνισης το καθενα.

Link to comment
Share on other sites

για ποιο τελωνειο μιλας? για Αθηνα ή θεσσαλονικη? υπαρχει διαφορα νομιζω στον χρονο εκτελωνισης το καθενα.

 

Αθηνα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα...!!!

οντως αθηνα εχειι δεματα μεσα απο αρχες φεβρουαριου.....μπαινουν πιο λιγα μεσα αλλα αργουν πολυ να τα εκτελωνισουν. θεσσαλονικη νομιζω το αντιθετο μπαινουν σχεδων ολα και εκτελωνιζουν λιγο πιο γρηγορα,,,,,,,,θα παρουν παρασημο αυτοι των καλων υπαλληλων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

Απο την εμπειρία σας πόσες ημέρες χρειάζεται για να έρθει δέμα απο Χονγκ Κονγκ στην Τσεχία και μετά πόσες ημέρες χρειάζεται για Τσεχία προς Αθήνα?

(Czech Post, απλή αποστολή)

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

Απο την εμπειρία σας πόσες ημέρες χρειάζεται για να έρθει δέμα απο Χονγκ Κονγκ στην Τσεχία και μετά πόσες ημέρες χρειάζεται για Τσεχία προς Αθήνα?

(Czech Post, απλή αποστολή)

Ευχαριστώ πολύ

Πολύ άστατος τρόπος αποστολής. Έχω 2 πακετάκια με ψιλολοϊδια (το 1ο μάλιστα, μια αρτάνη, το παράγγειλα 20/1) από gearbest. Ενώ ταχυδρομήθηκαν με 10 μέρες διαφορά, έφτασαν μαζί Τσεχία:

(Από sky56)

RR*********CZ Shipment Details

2017-02-17 13:12:00 Parcel departure in Shenzhen Sorting Centre

2017-02-18 10:44:00 Parcel departure arrive in HongKong Sorting Centre

2017-02-21 11:14:00 Parcel is leaving Hong Kong Airport

2017-03-06 00:00:00 Information sent to Czech

Infomation Update Time Area Status

2017-03-09 00:00:00 The consignment was posted.

 

RR*********CZ Shipment Details

2017-02-27 14:05:00 Parcel departure in Shenzhen Sorting Centre

2017-02-28 10:32:00 Parcel departure arrive in HongKong Sorting Centre

2017-03-02 06:47:00 Parcel is leaving Hong Kong Airport

2017-03-08 15:05:00 Information sent to Czech

Infomation Update Time Area Status

2017-03-09 00:00:00 The consignment was sent to the destination country.

2017-03-07 00:00:00 The consignment was posted.

 

(Από 17track)

RR*********CZ Καθ 'οδόν Τσεχική Δημοκρατία(Czech Post) Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2017-03-09 00:00 22000, Praha 120, The consignment was posted.

 

RR*********CZ Καθ 'οδόν Τσεχική Δημοκρατία(Czech Post) Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2017-03-09 00:00 22000, Praha 120, The consignment was posted.

 

Το πότε θα έρθουν εδώ, μένει να φανεί. Πάντως, οι εκτιμώμενοι χρόνοι που αναφέρονται στο gearbest είναι... ευσεβείς πόθοι. Συν ότι μπορεί να αλλάξουν την ταχυδρομική εταιρία (άλλη να γράφει στην παραγγελία και με άλλη να το στείλουν).

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, δεν έχει τύχει ποτέ σε κανέναν από εδώ να του έχει μπει τελωνείο και τελικά να του βγει χωρίς να πληρώσει τίποτα;

Διότι πολύ απλά το προχώρησαν λόγο του τεράστιου όγκου που δημιουργείται εκεί μέσα;

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...