Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αν πληρώσεις με χρεωστική απευθείας χωρίς PayPal και γινει ******** τι κανεις πως ζητάς λευτα πισω Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν ο κινεζος μου κάνει refund

και μετά από χρόνια μήνες παραλάβω το δέμα δεν νομίζω να υπάρχει θεμα

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink: και εγω απο 26-11 ειμαι......πωωω.. γιατ ρε τοσο αργα φανηκαν?

πως γινεται να φανουν τοσο αργα? και αλλα δεματα που αγοραστηκαν τελη νοεμβρη αρχες δεκεμβρη να εχουν ερθει και να ειναι προς παραδοση?

οτι ναναι.......

και εγω παντως με βικμαλλ μιλαω για refund..........εχω ανοιξει ηδη dispute στο paypal

 

 

ειμαστε πολλοι που περιμενουμε απο 21-11-2016..... ?

Απο RS.......NL GearBest

αντε να δουμε ποτε θα εμφανιστουνε

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν πληρώσεις με χρεωστική απευθείας χωρίς PayPal και γινει ******* τι κανεις πως ζητάς λευτα πισω

 

Μιλάς με τον πωλητή.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν πληρώσεις με χρεωστική απευθείας χωρίς PayPal και γινει ******* τι κανεις πως ζητάς λευτα πισω
H χρεωστική έχει σηματάκι Visa MasterCard ή Am. Express και μπορείς να επικοινωνήσεις με το αντίστοιχο τμήμα. Αυτό το σηματάκι εμπεριέχει και ένα είδους εγγύηση για τις συναλλαγές που κάνεις. Μπορεί να μην βγάλεις άκρη σε 2-3 μέρες όπως με το paypal αλλά σίγουρα βγάζεις άκρη με την τράπεζά σου αν το κυνηγήσεις.

https://www.visa.gr/plirose-me-visa/pliromes-online

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν πιστεύω πως κάνουν δειγματοληπτικό έλεγχο στα δέματα.

Ψάχνουν το όνομα αποστολέα. Kαι τα γνωστά κινεζομάγαζα είναι 4-5.

Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση, αφού άνοιξαν και έψαξαν δεματάκι με tempered glass από γνωστό κινεζομάγαζο.

Link to comment
Share on other sites

Κατα συνεπεια με βαση τα γεγονοτα θεωρουμε οτι ξεσκονιζονται ολα τα πακετα?

Θεωρειτε οτι ειναι μοδα που θα περασει ή οτι σαν Ελληνες πρεπει να σκεφτουμε αλλο τροπο να γινει η δουλεια μας?

Προσωπικα με δεδομενη την κατασταση της χωρας και οτι αυτο συνεπαγεται για τις δημοσιες υπηρεσιες πιστευω το δευτερο.

Εδω το συστημα με τα νουμερα στα ΕΛΤΑ της γειτονιας μου δε μπορουν/θελουν να κανουν να δουλευει σωστα...

Ο καιρος θα δειξει.

Μεχρι τελος Γεναρη θα ειναι ενδεικτικο το διαστημα με βαση τις εμπειριες μελων,να ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν πιστεύω πως κάνουν δειγματοληπτικό έλεγχο στα δέματα.

Ψάχνουν το όνομα αποστολέα. Kαι τα γνωστά κινεζομάγαζα είναι 4-5.

Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση, αφού άνοιξαν και έψαξαν δεματάκι με tempered glass από γνωστό κινεζομάγαζο.

 

Συμφορουμίτης παρήγγειλε το ίδιο μοντέλο κινητού, από το ίδιο κινεζομάγαζο (βικμαλλ), με τον ίδιο τρόπο μεταφοράς (SG), με τρεις (3) μέρες διαφορά από εμένα.

Αυτός παρέλαβε χθές (20/12) και εγώ είμαι στο τελωνείο (Held by customs) από τις 14/12...

Είναι καθαρά θέμα τύχης ή ατυχίας. :(

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "held by customs" μου το 'χε βγάλει κι εμένα σε δέμα το καλοκαίρι και τελικά παρέλαβα χωρίς καμία... όχληση.

Βλέπε καλύτερα τι γράφει η σελίδα των ιδίων των ΕΛΤΑ. Σε αυτό το θέμα συνήθως είναι σαφώς πιο κατατοπιστική, και ίσως γλυτώσεις και από... άσκοπα καρδιοχτύπια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "held by customs" μου το 'χε βγάλει κι εμένα σε δέμα το καλοκαίρι και τελικά παρέλαβα χωρίς καμία... όχληση.

Βλέπε καλύτερα τι γράφει η σελίδα των ιδίων των ΕΛΤΑ. Σε αυτό το θέμα συνήθως είναι σαφώς πιο κατατοπιστική, και ίσως γλυτώσεις και από... άσκοπα καρδιοχτύπια!

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 14-12-2016 10:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) :(:(

 

Δεν με βλέπω να την γλυτώνω ή να παραλαμβάνω πριν την Πρωτοχρονιά... :(:(

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

H χρεωστική έχει σηματάκι Visa MasterCard ή Am. Express και μπορείς να επικοινωνήσεις με το αντίστοιχο τμήμα. Αυτό το σηματάκι εμπεριέχει και ένα είδους εγγύηση για τις συναλλαγές που κάνεις. Μπορεί να μην βγάλεις άκρη σε 2-3 μέρες όπως με το paypal αλλά σίγουρα βγάζεις άκρη με την τράπεζά σου αν το κυνηγήσεις.

https://www.visa.gr/plirose-me-visa/pliromes-online

 

Καμία σχέση με αυτό που λέει ο φίλος μας. Ο σύνδεσμος που παραθέτεις αφορά για ασφάλεια (π.χ. από κλοπή κωδικών) στις συναλλαγές κι όχι αν δεν τα βρίσκεις με τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Κατα συνεπεια με βαση τα γεγονοτα θεωρουμε οτι ξεσκονιζονται ολα τα πακετα?

Θεωρειτε οτι ειναι μοδα που θα περασει ή οτι σαν Ελληνες πρεπει να σκεφτουμε αλλο τροπο να γινει η δουλεια μας?

Προσωπικα με δεδομενη την κατασταση της χωρας και οτι αυτο συνεπαγεται για τις δημοσιες υπηρεσιες πιστευω το δευτερο.

Εδω το συστημα με τα νουμερα στα ΕΛΤΑ της γειτονιας μου δε μπορουν/θελουν να κανουν να δουλευει σωστα...

Ο καιρος θα δειξει.

Μεχρι τελος Γεναρη θα ειναι ενδεικτικο το διαστημα με βαση τις εμπειριες μελων,να ξερουμε.

 

Ακριβώς τις ίδιες απορίες έχω και εγώ φίλε μου... Πιστεύω και εγώ ότι είναι μόδα, λόγω ίσως εορτών κλπ να τσιμπήσουν τίποτα και θα περάσει... Ο καιρός όντως θα δείξει και αν ξεσκονίζονται όλα και αν είναι είναι μόδα ή μόνιμη κατάσταση... Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα μια χαρά κάναμε τη δουλειά μας και επειδή είμαι από αυτούς που παρήγγειλαν αυτές τις μέρες, ομολογώ ότι δε μου είχε περάσει καν από το μυαλό τέτοιο ενδεχόμενο...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτης παρήγγειλε το ίδιο μοντέλο κινητού, από το ίδιο κινεζομάγαζο (βικμαλλ), με τον ίδιο τρόπο μεταφοράς (SG), με τρεις (3) μέρες διαφορά από εμένα.

Αυτός παρέλαβε χθές (20/12) και εγώ είμαι στο τελωνείο (Held by customs) από τις 14/12...

Είναι καθαρά θέμα τύχης ή ατυχίας. :(

 

Κι εμένα πακέτο Vickmall άνοιξαν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τις ίδιες απορίες έχω και εγώ φίλε μου... Πιστεύω και εγώ ότι είναι μόδα, λόγω ίσως εορτών κλπ να τσιμπήσουν τίποτα και θα περάσει... Ο καιρός όντως θα δείξει και αν ξεσκονίζονται όλα και αν είναι είναι μόδα ή μόνιμη κατάσταση... Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα μια χαρά κάναμε τη δουλειά μας και επειδή είμαι από αυτούς που παρήγγειλαν αυτές τις μέρες, ομολογώ ότι δε μου είχε περάσει καν από το μυαλό τέτοιο ενδεχόμενο...

 

Στο μυαλό μου είσαι ρε φίλε.

Θέλω για τη γυναίκα να πάρω, το είχε σε προσφορά αλλά με +20 το έκλεισα από eu να εχω το κεφάλι μου ήσυχο από customs αλλά και χρόνο παράδοσης.

Σε αυτούς που θέλουν να πάρουν αυτό τον καιρό θα πρότεινα ιωβειο υπομονή 20-30 μέρες και ανάλογα τα γεγονότα και τις εμπειρίες να προβουν σε αυτό που θεωρούν ότι πρέπει να κάνουν.

Επίσης αυτό που πρόσεξα στα σχόλια του vick κάτω από τις συσκευές είναι οτι τον τελευταίο μήνα σαν απάντηση αναφέρουν σε όλους "can not guarantee 100% custom free κτλ κτλ" και "hope you be lucky" κάι τέτοια, ενώ πριν ένα μήνα δεν το έγραφαν πουθενά αν προσέξεις....

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για το θέμα τελωνείου έχω ξαναγράψει ότι φουσκώνει το θέμα γιατί συνήθως γράφουν αυτοί που την πατάνε. Σίγουρα είναι αυξημένα τα κρούσματα αλλά δεν νομίζω ότι είναι σε σημείο που διαβάζω ότι τα ψάχνουν όλα.

Εγώ πχ προσωπικά έχω παραλάβει 21 παραγγελίες με άφιξη Ελλάδα από 20/11 έως και σήμερα, από gearbest, banggood και eBay χωρίς ούτε μια να περάσει από τελωνείο. Και απλά και συστημένα δέματα. Τα πάντα εκτός από κινητά. Από φακελάκι με χορδές κιθάρας, από rc φορτηγό με συσκευασία γύρω στα 55εκατοστα και μέχρι προτζεκτορα. Είπαμε εκτός από κινητό και ταμπλέτα δεν είχα σε παραγγελίες.

Ταχυδρομεία nlpost, Seychelles, China και το ποιο σταθερό και καλύτερο για εμένα το τσεχικο.

Edited by gmanis
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά από τις 15/11 έχω παραλάβει περίπου 15 δέματα με μικροπραγματα (θήκες τζαμακια κτλ) χωρίς τελωνείο.

Και από κινητά 5 την φάγανε 4 την γλύτωσαν..

Τα τελευταία 3 που γλύτωσαν ήταν 17/12 και 18/12 Αθήνα με τρακινγκ ελτα.

Άντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

2016-12-11 02:00 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 614 ms

2016-12-12 09:58 The item is on transport to the country of destination

2016-12-11 17:23 The item is on transport to the country of destination

2016-12-11 02:00 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-29 04:35 The item is pre-advised

 

ξερει κανεις ποτε θα παραλαβω? την πατησα απο το geebuying. παραγγελεια απο τις 4 νοεμβριου και στις 29 το εστειλαν μαλλον..

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

4 κινητά πήρε φιλος Θεσσαλονίκη τα 3 πέρασαν τελωνείο..εδώ πανω σπάνια περνάει κινητό χωρίς τελωνείο.Αύριο πιθανόν περιμένω Και εγώ ενα..θα φανεί

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

4 κινητά πήρε φιλος Θεσσαλονίκη τα 3 πέρασαν τελωνείο..εδώ πανω σπάνια περνάει κινητό χωρίς τελωνείο.Αύριο πιθανόν περιμένω Και εγώ ενα..θα φανεί

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και ποσο παει το τουβλο?

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.Εχω και εγώ παραγγείλει από geekbuying από 21-10 και ακόμα τίποτα.Το NLpost μου δείχνει κολλημένο από 3-11.Το tracking number ειναιRS622855643NL.Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος είναι ή πρώτη παραγγελία που κάνω και ανησυχω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.Εχω και εγώ παραγγείλει από geekbuying από 21-10 και ακόμα τίποτα.Το NLpost μου δείχνει κολλημένο από 3-11.Το tracking number ειναιRS622855643NL.Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος είναι ή πρώτη παραγγελία που κάνω και ανησυχω.

 

δεν μπορω να καταλαβω αν φταιει το geekbuying η το NL POST. μιλαω και με τους δυο συχνα μπας και βρω ακρη αλλα ο ενας τα ριχνει στον αλλον.. εγω εχω κανει claim στην paypal και περιμενω να δω πως θα εξελιχθεί.. και επειδη δεν τα βλεπω να φτανουν σκεφτομαι να παραγκειλω απο bangood που ειναι αξιοπιστο και οτι γινει..

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

παραγγελια απο βικμαλλ 16-11 , αποστολη 18-11

 

2016-11-26 10:30 The item is on transport to the country of destination

2016-11-25 17:47 The item is processed at the PostNL sorting center

2016-11-25 17:47 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-25 15:41 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2016-11-23 10:44 The item has arrived in the transit airport

2016-11-23 01:12 The item is ready for shipment

2016-11-22 23:40 The item has left the originating country

2016-11-22 14:29 The item is received by the shipper in the originating country

2016-11-21 02:27 The Item is at the shippers warehouse

2016-11-21 02:09 The item is pre-advised

 

εχω επικοινωνισει μεσω fb & twitter με NLpost.... να δω τι θα μου πουν ....... λαλακιες θα μου πουν.. αλλα τεσπα

 

Φίλος είμαστε στον ιδιο σακο.....on transport αποτις 26/11 στις 10:30 παρακολουθαμε μαζί!!!

Εντωμεταξύ ενα δέμα ον τρασπορτ από τις 25/11 το έχω ήδη παραλάβει...

 

That's taking a while Timo! It's best to contact the sender, we're just the gateway for this shipment.

 

απαντηση των NLpost..... οταν τους ρωτησα τι γινεται με το δεμα μου....

Link to comment
Share on other sites

 

Αρα με βάση αυτό, όταν το δέμα έρχεται με εταιρίες εντός Ε.Ε. δεν υπάρχει κανένα θέμα.... η κάνω λάθος.

Παίρνοντας αυτό σαν δεδομένο, πιστεύω ότι η λύση στο πρόβλημα είναι πολύ πολύ κοντά για όλους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα ανοιξα υπόθεση στην Paypal και βλέπουμε!! Παίζει να είναι Ελλαδα;Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει

Το βλέπω και στα ελτα και στα ξένα track

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...