Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ "κολλημένος" στην Κ.Δ.Θεσ/νίκης από 20/11. Singapore Post και αγορά από Minideal. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

Προφανώς και κάτι αλλάζει στις αγορές από τρίτες χώρες. Για να δουμε...

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια μιλησα κι εγω με τον πωλητη καθως το δεμα μου εχει φυγει απο 29/10 και εχει κολλησει στο CHINA SEND ITEM ABROAD

του ειπα γτ δεν εχει μπει ελλαδα και θελω να μαθω που ακριβως βρισκεται Και μου στελνει το εξης:

 

Dear customer!Sorry for waiting.We just check the item for you and as it has been a long time,could you pls connect your local custom to have a check with the tracking number?Thanks for cooperation.Have a nice day!

 

δεν μπορει να μην εχει ερθει ελλαδα...επεσε το αεροπλανο;; βουλιαξε κανενα καραβι;; δεν το εχουν σκαναρει τα εξυπνοπουλια οι δικοι μας;;

να κανω τωρα Refund η οχι;

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ανεβασε το μελος makap απο το νημα τελωνεια και εκτελωνισμοι εδω στο φορουμ,,,καινουργια ειδηση......στην υγεια μας και καλα κρασια http://www.newsit.gr/oikonomia/Allazoyn-ta-panta-sto-FPA-ton-agoron-meso-internet-To-sxedio-tis-Komision/681558

 

Συμπληρωματικά, και το χθεσινό δελτίο τύπου της ΕΕ για την αλλαγή στο θέμα του ΦΠΑ

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-4010_el.htm

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μας μένει να κάνουμε είναι να προλάβουμε να πάρουμε ό,τι μπορούμε πριν τεθούν σε ισχύ τα μέτρα (ακόμα βλέπω σε επίπεδο προτάσεων είναι, σύμφωνα με το άρθρο).

 

Μετά θα μείνουμε με τα "EU Warehouses" των μαγαζιών (όπου βέβαια υποψιάζομαι ότι η εισαγωγή στην Ευρώπη των αγαθών που πουλούν δε γίνεται και πολύ νομότυπα έτσι κι αλλιώς...).

Αν και οι διακρατικοί έλεγχοι και εντός ΕΕ για την απόδοση του ΦΠΑ στη χώρα προορισμού, που αναφέρουν τα δημοσιεύματα, μάλλον θα δημιουργήσουν πρόβλημα και εκεί (δεδομένου ακριβώς ότι μπορεί τα προϊόντα να μην έχουν εισαχθει στην ΕΕ κανονικά)...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μας μένει να κάνουμε είναι να προλάβουμε να πάρουμε ό,τι μπορούμε πριν τεθούν σε ισχύ τα μέτρα...

Μου είναι δύσκολο να πιστέψω, ότι θα επιτρέψουν οι κινέζοι να μειωθούν οι πωλήσεις και τα κέρδη τους...

Link to comment
Share on other sites

2 Αποστολες απο 18/11/16 Το 1 ειναι Κινητο, Περασαν κανονικα και Χωρις Τελωνειο !!!!!!

 

RF425.....1SG

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2016-12-02 07:12

2016-12-02 05:57 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2016-12-01 18:23 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-01 16:23 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-01 15:21 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-01 11:38 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-12-01 10:57 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-11-20 02:31 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

 

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-12-02 07:12

2016-11-25 07:58 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-11-20 02:57 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-11-18 02:57 Received from Customer

 

RF425.....0SG

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2016-12-02 07:12

2016-12-02 05:57 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2016-12-01 18:23 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-01 16:23 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-01 15:23 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-01 11:38 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-12-01 10:46 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-11-20 02:57 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

 

 

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-12-02 07:12

2016-11-25 07:58 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-11-20 02:31 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-11-18 02:31 Received from Customer

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Στις 20.Νοεμβρίου.Ένα τρίτο πέρασε όμως. Είμαι σίγουρος ότι αρπάξουν είναι.Και δεν θα πάει πολύ.Τεμπελχανάδες είναι,σιγά μην ιδρώσουν. Το ελπίζω δλδ.ΑΑΑΑ και κάτι άλλο,το fastcardtech σε δίνει μια επιλογή πριν κάνεις την αγορά με 7% εξτρα στην τιμή να έχεις και καλά ασφάλεια απο δασμούς σε τελωνείο. τώρα αν στα δίνουν πίσω άλλο καπέλο.Να και η συζήτηση ...

Dear Customer,

 

For this insurance : normally once you face tax issues, you need to contact us first, and follow our procedures to solve the tax problem, if it can not be solved, then you pay it first, and later offer us the tax receipt, we refund the payment to you.

 

But only for the phone tax , not include other citizen tax.

 

Best Regards

Edited by nikgre
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιλησα κι εγω με τον πωλητη καθως το δεμα μου εχει φυγει απο 29/10 και εχει κολλησει στο CHINA SEND ITEM ABROAD

του ειπα γτ δεν εχει μπει ελλαδα και θελω να μαθω που ακριβως βρισκεται Και μου στελνει το εξης:

 

Dear customer!Sorry for waiting.We just check the item for you and as it has been a long time,could you pls connect your local custom to have a check with the tracking number?Thanks for cooperation.Have a nice day!

 

δεν μπορει να μην εχει ερθει ελλαδα...επεσε το αεροπλανο;; βουλιαξε κανενα καραβι;; δεν το εχουν σκαναρει τα εξυπνοπουλια οι δικοι μας;;

να κανω τωρα Refund η οχι;

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με το δικό μου. China post, από 31/10 στη κατάσταση send item abroad. Είχα μιλήσει με ΕΛΤΑ στις 21/11 και μου είπαν ότι δεν ήρθε Ελλάδα. Λιγο περίεργο αφού έχουν φτάσει άλλα που η αποστολή τους έγινε αργότερα από το δικό μου αλλά παρόλα αυτά είναι ακόμα μέσα στις προθεσμίες που δίνουν οι Κινέζοι. Θα στείλω και εγώ μήνυμα στη bangood και ανάλογα την απάντηση τους

 

Sent from my X800+ using Tapatalk

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα περνάει τελωνείο.(δυο τηλεφωνα) και σε συζήτηση που ειχα με vickmall με είπαν πλέρωνε γιατί αν δεν πληρώσεις refund γιοκ.Το address είναι fake που έχει το πακέτο και θα φάμε πακέτο μάλλον.

Μας το μεταφράζεις στα Ελληνικά για να καταλάβουμε τι εννοείς ;;;:)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μου είναι δύσκολο να πιστέψω, ότι θα επιτρέψουν οι κινέζοι να μειωθούν οι πωλήσεις και τα κέρδη τους...

Εντελώς λάθος , σε όλη την Ευρώπη ισχύει, σιγά μην γλιτώναμε εμείς

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μας το μεταφράζεις στα Ελληνικά για να καταλάβουμε τι εννοείς ;;;:)

 

Προφανώς ο φίλος εννοεί ότι τη διεύθυνση αποστολέα άρα και επιστροφής που αναγράφεται στο πακέτο είναι ψεύτικη και κατά συνέπεια το πακέτο δεν μπορεί να γυρίσει στην Κινα. Κοινώς ο Κινέζος "κάνει τον Κινέζο" :cool:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμπληρωματικά, και το χθεσινό δελτίο τύπου της ΕΕ για την αλλαγή στο θέμα του ΦΠΑ

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-4010_el.htm

 

Παιδιά μη μπερδεύουμε τα πράγματα. Αυτή η οδηγία αφορά στις αγορές ΕΝΤΟΣ Ευρωπαϊκής Ένωσης, δηλαδή σε αυτό που λέμε "Ενδοκοινοτικές συναλλαγές" και αφορά στην επιλογή "Αγορά από Ευρωπαϊκή αποθήκη". Οι εισαγωγές από τρίτη χώρα, εκτός ΕΕ, είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη μπερδεύουμε τα πράγματα. Αυτή η οδηγία αφορά στις αγορές ΕΝΤΟΣ Ευρωπαϊκής Ένωσης, δηλαδή σε αυτό που λέμε "Ενδοκοινοτικές συναλλαγές" και αφορά στην επιλογή "Αγορά από Ευρωπαϊκή αποθήκη". Οι εισαγωγές από τρίτη χώρα, εκτός ΕΕ, είναι άλλο θέμα.

Διάβασε την παράγραφο

Μέτρα αντιμετώπισης της απάτης στον τομέα του ΦΠΑ η οποία προέρχεται από χώρες εκτός ΕΕ

στο παραπάνω δημοσίευμα...

Link to comment
Share on other sites

Dear customer,

In the parcel there just have a Singapore no use address,not vickmall private address.

and i asked logistic 4px,they told me the customs will destroy the parcel or keep at customs,

even they return back,maybe a empty parcel.

In the last few years,we never get return parcels which return by customs or post office directly..

So pls the best way pay tax and get the parcel.

Thanks.

------------------

Best Regards!

Selina

Site:http://www.vickmall.com

Αυτα με ειπε. Edited by nikgre
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και αυτό.Όταν μου έδωσαν το tracking number με το που έφυγε η παραγγελία ΄μεχρι ψεύτες που τους είπα και τελικά έκανα λαθος βέβαια δεν εφταιγα εγω τέλος παντων

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-02-2015 22:12 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 17-02-2015 09:32 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 18-02-2015 20:53 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 19-02-2015 03:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 19-02-2015 06:48 Μ.Δ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 19-02-2015 09:30 Μ.Δ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 19-02-2015 09:46 Μ.Δ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 19-02-2015 16:55 Μ.Δ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (2) 20-02-2015 09:57 ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (2)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 20-02-2015 12:14 ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (2)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 30-11-2016 17:08 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 01-12-2016 06:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 01-12-2016 11:47 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 01-12-2016 13:57 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 01-12-2016 15:57 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-12-2016 04:47 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 02-12-2016 06:59 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 02-12-2016 07:26 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 02-12-2016 08:24 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

Edited by theomaria
Link to comment
Share on other sites

αν με δώσει σωστή διεύθυνση και παω ταχυδρομείο και πω να την αλλάξουν και να μην δεχτώ το δέμα ίσως το σώσω..τι να πω ρε ****το.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε κανέναν έτυχε να ανοίξουν και φακέλους με αέρα που είναι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια με εσθονικο ταχυδρομειο εχει κανεις εμπειρια?

 

 

 

Το πακετο μου δειχνει οτι εφυγε απο εσθονια σημερα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Να ρωτησω,μετα το ΥΕΔ πειτε μου απο εμπειρια,ποια ειναι η φυσιολογικη πορεια μεχρι να παραλαβω κ ποσες μερες περιπου?Επισης τι ειναι το ΥΕΔ?Πληρωνω????
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε την παράγραφο

Μέτρα αντιμετώπισης της απάτης στον τομέα του ΦΠΑ η οποία προέρχεται από χώρες εκτός ΕΕ

στο παραπάνω δημοσίευμα...

 

Έχεις δίκαιο, διάβασα επιφανειακά το άρθρο και δεν έφτασα μέχρι αυτή την παράγραφο. Οπότε τώρα μένει να δούμε κατά πόσο είναι εφικτό από τις τελωνειακές υπηρεσίες να ανοίγουν ΟΛΑ τα πακέτα που έρχονται από τρίτες χώρες και να κάνουν εκτελωνισμό. Διότι με την κατάργηση της ατέλειας των 22 ευρώ, οποιοδήποτε εμπόρευμα, ακόμα και αυτά που έχουν ευτελή αξία μερικών λεπτών θα πρέπει να εκτελωνίζονται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς λάθος , σε όλη την Ευρώπη ισχύει, σιγά μην γλιτώναμε εμείς

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τί ακριβώς είναι εντελώς λάθος?

Τί ισχύει σε όλη την Ευρώπη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Να ρωτησω,μετα το ΥΕΔ πειτε μου απο εμπειρια,ποια ειναι η φυσιολογικη πορεια μεχρι να παραλαβω κ ποσες μερες περιπου?Επισης τι ειναι το ΥΕΔ?Πληρωνω????

 

Υπηρεσία Ελέγχου Δεμάτων αν δεν κάνω λάθος. Στην ουσία είναι τελωνείο. Εμένα μπήκε στην ΥΕΔ θεσ/νικης το xiaomi redmi note 4 στις 17/11 εχθες φάνηκε κίνηση σήμερα είναι προς παραλαβή από τον τοπικό ελτα. Θα πληρώσω 55 ευρώ περίπου.

Leagoo Lead 5 - Black

KingZone N5 - Pink

Xiaomi Redmi Note 2 Prime - White

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα δέμα με nlpost, 18 ημέρες μετά την αποστολή, αξίας 50€ περίπου (όχι κινητό), χωρίς τελωνείο. Δεύτερο δέμα που είχα παραγγείλει μια μέρα πριν πάλι με nl δεν έχει φανεί καν πως έφτασε Ελλάδα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με το δικό μου. China post, από 31/10 στη κατάσταση send item abroad. Είχα μιλήσει με ΕΛΤΑ στις 21/11 και μου είπαν ότι δεν ήρθε Ελλάδα. Λιγο περίεργο αφού έχουν φτάσει άλλα που η αποστολή τους έγινε αργότερα από το δικό μου αλλά παρόλα αυτά είναι ακόμα μέσα στις προθεσμίες που δίνουν οι Κινέζοι. Θα στείλω και εγώ μήνυμα στη bangood και ανάλογα την απάντηση τους

 

 

Mου εστειλαν αυτο το μυνημα οταν τους ρωτησα τι γινετεμε το δεμα μου:

 

Dear customer!Sorry but could you pls try to contact customs about the item?Hope this can help.Have a nice day!

 

Πωςπρεπει να κινηθω εγω τωρα μιας και σημερα εληξε το χρονικο οριο που μου εχει δωσει...

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσία Ελέγχου Δεμάτων αν δεν κάνω λάθος. Στην ουσία είναι τελωνείο. Εμένα μπήκε στην ΥΕΔ θεσ/νικης το xiaomi redmi note 4 στις 17/11 εχθες φάνηκε κίνηση σήμερα είναι προς παραλαβή από τον τοπικό ελτα. Θα πληρώσω 55 ευρώ περίπου.

 

Ναι αλλα εμενα ηταν απο 20/11 στο ΚΔ Θεσσαλονικης κ χθες μου εβγαλε ΥΕΔ...Παιζει καποιο ρολο αυτο?

Πρωτη παραγγελια και ατυχη....Δεν ψηνομαι να περιμενω αλλο τοσο και να πληρωσω κιολας...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν έχεις άλλη επιλογή. Το ρίσκο του τελωνείου υπήρχε και υπάρχει πάντα. Εμένα δεν με χάλασε πάντως γιατί αν έπαιρνα από εδώ κινητό του εμπορίου θα έδινα πολλά περισσότερα. Όποιος τα διαθέτει τα δίνει και το παίρνει στο μπαμ από Ελλάδα εμένα δεν με χαλάει να περιμένω λίγο και ακόμα και με τελωνείο να έχω κάτι φθηνό και καλό.

Leagoo Lead 5 - Black

KingZone N5 - Pink

Xiaomi Redmi Note 2 Prime - White

Link to comment
Share on other sites

Απο 9/11 έρχεται πακέτο με Seychelles Post. Έτσι όπως πάμε θα αποφασιστούν, θα ψηφιστούν και θα με πιάσουν τα νέα μέτρα για εισαγωγές εκτός ΕΕ :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...