Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-11-2016 20:39 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-11-2016 08:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 29-11-2016 11:40 Κ.Δ.ΑΕ

 

Αποστολή ελλαδα 16/11 και τίποτα ακόμα, τι γίνεται ?????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-11-2016 20:39 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-11-2016 08:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 29-11-2016 11:40 Κ.Δ.ΑΕ

 

Αποστολή ελλαδα 16/11 και τίποτα ακόμα, τι γίνεται ?????

Αποστολή από που;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

08-11-2016 09:54 The item is on transport to the country of destination GREECE

07-11-2016 05:52 The item is at the PostNL sorting center

01-11-2016 10:06 The item is pre-advised

 

μερικοί ειναι και πολυ βιαστική εδω τη να πούμε και εμείς!!!άπλα περιμένω..δέμα απο Gearbest

Edited by jim_25
:!:
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη προκαταβολικά για το off topic , αλλά αυτό το "καλομαθαμε" που λέτε μερικοί δεν το καταλαβαίνω ,γιατί να μην έχει απαιτήσεις ο κόσμος

Πσραγγελνω από το εξωτερικό εδώ και μία 15ετια αλλά σε ότι αφορά την ταξινόμηση και την διανομή των δεμάτων έχουν αλλάξει απειροελαχιστα πράγματα ,τώρα που το σκέφτομαι το μόνο που έχει αλλάξει είναι ή ύπαρξη του tracking number

Μπαίνουμε σε λίγο στο 2017 ,ή μεταφορά δεμάτων γίνεται σε μερικές μέρες αλλά εδώ παραμενουμε στο χαλαρααα , καποια στιγμή θα ερθει

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δες το ενδιαφερον κ τις αγορες που γινονται απο την Κινα τα τελευταια χρονια. Όχι μόνο για κινητά, αλλά για τα.. πάντα! απο ρολοι των 3 ευρω μεχρι ηλεκτρικη σκουπα! Το ιδιο συμβαινει και στο εξωτερικό.. δες σχολια απο φιλους που εχει η καθε Κινεζικη εταιρεια κινητων στο fb. Οπως Ελλάδα δεν ειναι μόνο η Αθήνα, ετσι και δεν αγοραζουν μονο Ελληνες απο την Κινα.

ΑΥτο σημαινει οτι το παρεμποριο εχει αυξηθει. Δεν χανει εσοδα μόνο το ελληνικο κρατος απο φορους/δασμους, αλλά ολοκληρη η Ε.Ε. κάθε χρόνο και περισσοτερα.

Άρα δεν ειναι απλά "μερικες αγορες παραπανω που αυξανουν τα δρομολογια Κινα-Ελλάδα και αργουν να ερθουν"..

 

οφφτοπικ: Τεχνολογικα θες να δουμε τις αλλαγες;; Οτι καποτε ειχες walkman, μετα cd player, μετα MP3/ipod player. Και πλεον ειναι αχρηστα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε σήμερα το Gearbest tracking number της μορφής RBxxxxxxxxxAE - που δεν έχω ξανασυναντήσει.

Το 17track δεν έχει βέβαια ακόμα στοιχεία (είναι πολύ νωρίς), αλλά μου επέστρεψε αυτό που (εκτιμά ότι) είναι η μεταφορική, βάσει του κωδικού:

United Arab Emirates(Emirates Post) (!)

Έχει κανείς συναντήσει κάτι παρόμοιο...;

Τώρα που -επιτέλους- εμφανίστηκε και -κάποιο αρχικό- tracking information, επιβεβαιώνω ότι το Gearbest μου έστειλε δέμα με... United Arab Emirates Post!

Μετά από κάτι Σεϋχέλλες, Βανουάτου κλπ, τώρα και αυτό...!

Θα βελτιώσουμε τη γεωγραφία μας με τους Κινέζους!

 

(στην περίπτωσή μου βέβαια ίσως έπαιξε ρόλο και το ότι πρόκειται για μια μπαταρία, και άλλες ταχυδρομικές ίσως να μη δέχονται να τη μεταφέρουν...)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξαν οι πιστωτικές μου φαίνεται και ...μήθηκε ο Δίας!

 

Πες τα χρυσοστομε... Θέλουμε τα αυστηρα cc πίσω... ΤΏΡΑ!!! :p

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παραγγελία από gearbest περίμενα σήμερα να μου την φέρει ο ταχυδρόμος γιατί από το πρωί έλεγε προς παράδοση και κατά τις 10 το πρωί που κοίταξα στα ΕΛΤΑ λέει (παραδόθηκε-Χωρίς στοιχείο παράδοσης) Αλλά δεν ήρθε τίποτα. Να το άφησε έξω δεν παίζει γιατί πάντα μπαίνει στο μαγαζί και μου τα δίνει. Άρα τι μπορεί να έγινε? Υπάρχει περίπτωση να λέει παραδόθηκε αλλά να έρθει αύριο? Πάντα αυτό το παραδόθηκε μου το έβγαζε αφού τα έπαιρνα στα χέρια μου. Edited by makisk
Link to comment
Share on other sites

Από αυτήν εδώ την εταιρεία ποια παραδίδει για Ελλαδα? PVSCourier Fedex STD Economy

Υπαρχει fedex και στην ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παι;)δια...

Εχω μια απορια ... απο οτι εχω παρατηρησει υπαρχουν καποιες καθυστερησεις... μεσω china air mail....ισχυει και σε αλλους;;

παραγγειλα 3 δεματα...το ενα ειχε φυγει απο κινα 07/11 και ηρθε ελλαδα 19/11 αρκετα γρηγορα...

τα αλλα εφυγαν 11/11 και ακομα ερχονται... υπαρχει περιπτωση να καθυστερησουν αρκετα ;;;; ;) ανησυχω γιατι πλησιαζουνε και χριστουγεννα και προκειται για δωρο... :rolleyes: :rolleyes: θα τα εχω παραλαβει πριν τα χριστουγεννα τι πιστευετε απο εμπειρια;;:lol: η θα τρεχω να αγοραζω ;;;

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παι;)δια...

Εχω μια απορια ... απο οτι εχω παρατηρησει υπαρχουν καποιες καθυστερησεις... μεσω china air mail....ισχυει και σε αλλους;;

παραγγειλα 3 δεματα...το ενα ειχε φυγει απο κινα 07/11 και ηρθε ελλαδα 19/11 αρκετα γρηγορα...

τα αλλα εφυγαν 11/11 και ακομα ερχονται...

Δε λογίζονται ως καθυστερήσεις αυτές οι ημερομηνίες.

Είναι στα φυσιολογικά πλαίσια.

 

υπαρχει περιπτωση να καθυστερησουν αρκετα ;;;; ;) ανησυχω γιατι πλησιαζουνε και χριστουγεννα και προκειται για δωρο... :rolleyes: :rolleyes: θα τα εχω παραλαβει πριν τα χριστουγεννα τι πιστευετε απο εμπειρια;;:lol: η θα τρεχω να αγοραζω ;;;

Ουδείς δύναται να γνωρίζει, οι περισσότεροι από εμάς εικάζω ότι έχουν προσωπική εμπειρία τόσο από γρήγορες, όσο και από αργές παραδόσεις παραγγελιών.

Το 80% των αποστολών (κατά τη δική μου εμπειρία) έρχονται σε 20 έως 40 μέρες.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

τα δέματα μου έκλεισαν σήμερα το απόγευμα και από το κέντρο διαλογής στην Θεσσαλονίκη. πέρασε ο κίνδυνος τελωνειου ή υπάρχει περίπτωση να περάσουν εδώ στην πόλη μου όταν έρθουν λογικά αύριο.
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161129/163238e8b50c7f7792972b8584d99fd1.jpg εχω πρόβλημα;;

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε λογίζονται ως καθυστερήσεις αυτές οι ημερομηνίες.

Είναι στα φυσιολογικά πλαίσια.

 

 

Ουδείς δύναται να γνωρίζει, οι περισσότεροι από εμάς εικάζω ότι έχουν προσωπική εμπειρία τόσο από γρήγορες, όσο και από αργές παραδόσεις παραγγελιών.

Το 80% των αποστολών (κατά τη δική μου εμπειρία) έρχονται σε 20 έως 40 μέρες.

 

Ελπιζω να εχω παραλαβει πριν τα χριστουγεννα :/

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161129/163238e8b50c7f7792972b8584d99fd1.jpg εχω πρόβλημα;;

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θεωρώ πως όχι ακόμα αλλά εάν μέχρι 10-12 δεν έχεις νέα πρέπει να το κυνηγήσεις. Είναι ψιλομπάχαλο το σύστημα στίς Σευχέλλες. Καλό θα είναι να έρθεις σε επικοινωνια και με το κατάστημα. Ενα δικό μου δέμα με ίδιες ημερομηνίες ήρθε στις 15-11

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-10-2016 10:29 ΣΕΫΧΕΛΛΕΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 20-10-2016 11:14 ΣΕΫΧΕΛΛΕΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-10-2016 17:36 ΣΕΫΧΕΛΛΕΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-11-2016 09:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 13-11-2016 12:17 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 14-11-2016 06:13 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-11-2016 12:34 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-11-2016 17:12 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-11-2016 19:12 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 15-11-2016 05:24 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 15-11-2016 06:58 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 15-11-2016 07:31 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 15-11-2016 08:28 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μενα παιδια.... 2 Δεκεμβριου ληγει το οριο που μου εχει δωσει για estimated delivery ο κινεζος!!

Να του στειλω τωρα να του πω δυο φωνηεντα;; η παραγγελια εχει φυγει απο 29/10 και ειναι κολλημενη στο

 

ΤR.NUMBER RM407280155CN

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μενα παιδια.... 2 Δεκεμβριου ληγει το οριο που μου εχει δωσει για estimated delivery ο κινεζος!!

Να του στειλω τωρα να του πω δυο φωνηεντα;; η παραγγελια εχει φυγει απο 29/10 και ειναι κολλημενη στο

 

ΤR.NUMBER RM407280155CN

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Να περιμένεις ... άλλωστε ότι και να του πείς απλώς το σάλιο σου θα χαλάσεις, και το estimated σημαίνει "ίσως" και "αναμείνατε στο ταχυδρομείο σας"... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά ,

 

Στις 25/9 έκανα μια αγορά τσάντας (16.50€) απο το Aliexpress και ο πωλητής την έστειλε με την flyt. Έχω tracking number A000191609252BE9 . Επιτέλους στις 18/11 έφτασε Αθήνα και στις 20/11 στο κέντρο διαλογής της Θεσσαλονίκης. Κι εκεί που πίστευα ότι θα την παραλάβω (μένω Γιαννιτσά), έχουν περάσει σχεδον 10 μέρες και τίποτα.

Τι μπορεί να συμβαίνει?? Τηλ στα ΕΛΤΑ και δεν μπορούν να το εντοπίσουν . Καμία βοήθεια ??

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις ... άλλωστε ότι και να του πείς απλώς το σάλιο σου θα χαλάσεις, και το estimated σημαίνει "ίσως" και "αναμείνατε στο ταχυδρομείο σας"... :lol:

 

 

Kι αν περασουν απο την ημερομηνια αυτη απ οσο ξερω εχω περιθωριο αλλες 30 μερες;; κι αν ληξουν κι αυτες τι γινετε μετα;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά ,

 

Στις 25/9 έκανα μια αγορά τσάντας (16.50€) απο το Aliexpress και ο πωλητής την έστειλε με την flyt. Έχω tracking number A000191609252BE9 . Επιτέλους στις 18/11 έφτασε Αθήνα και στις 20/11 στο κέντρο διαλογής της Θεσσαλονίκης. Κι εκεί που πίστευα ότι θα την παραλάβω (μένω Γιαννιτσά), έχουν περάσει σχεδον 10 μέρες και τίποτα.

Τι μπορεί να συμβαίνει?? Τηλ στα ΕΛΤΑ και δεν μπορούν να το εντοπίσουν . Καμία βοήθεια ??

Γιατί δεν σου έδωσε κανονικό αριθμό ο Κινέζος;; Αυτός δεν είναι διεθνής και μόλις φθάσει στην Ελλάδα διακινείται ως απλή επιστολή και μπορεί να χαθεί ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kι αν περασουν απο την ημερομηνια αυτη απ οσο ξερω εχω περιθωριο αλλες 30 μερες;; κι αν ληξουν κι αυτες τι γινετε μετα;;

Εάν πλήρωσες με paypal έχεις περιθώριο 180 ημέρες από την ημερομηνία πληρωμής ... από το ΕΒΑΥ είναι;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...