Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, περιμένω το νέο μου κινητό (αξίας $130) με Post Nord. Εδώ και 1 εβδομάδα, απλά κάνει βόλτες στην Κίνα!!! Υπήρχαν κι άλλα στοιχεία, που όμως σβήστηκαν από το Flyt Express!

 

Έλεγε πως πήγε Χονγκ Κονγκ, μετά γύρισε Κίνα και μετά πήγε ξανά Χονγκ Κονγκ, όπου κάθεται εδώ και 3 μέρες!! Το Σουηδικό ταχυδρομείο, ακόμα δεν έχει παραλάβει και το tracking δε λειτουργεί πουθενά, παρά μόνο στο σάιτ του Flyt Express, που έχει το δέμα! Ξέρει κανείς τι γίνεται; :cry: :cry: To Banggood μου λέει συνεχώς να περιμένω, αλλά τα "μασάει"... :( Κανονικά τώρα θα έπρεπε να βρίσκεται Σουηδία και Δευτέρα-Τρίτη να έρθει Ελλάδα!

 

--2016-11-23 22:57:59

Location:Flyt Express's sorting centre, Hong Kong

Status:Item in transit

--2016-11-23 16:57:14

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item dispatched. PKG#:PKG02758039

--2016-11-20 19:56:12

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item in transit

--2016-11-20 18:56:12

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item received

--2016-11-15 08:59:01

Location:Customer

Status:Customer's order information generated

 

7 μερες εκατσε το δικο μου και εδω και 10 μερες που εφυγε απο ΧΚ δεν εχει φανει ακομα πουθενα αλλου!

 

Επισης ξερω ατομο που το δεμα του εφυγε απο ΧΚ (banggood) 7/11 και φανηκε Ελλαδα χθες!!!

 

Οποτε μην αγχωνεσαι μαλλον εχεις πολυ μελλον μπροστα σου αν πεσεις και στις γιορτες happy new year!!

 

Το banggood πλεον με το σουηδικο ταχυδρομειο που χρησιμοποιει δεν ειναι για να αγοραζεις εκτος και αν βρεις κατι με κανα 100αρικο διαφορα απο τους υπολοιπους!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεκολησε δεμα μικρης αξιας και ογκου με postnl . In transit ... απο 5/11 εφτασε στις 24/11 και σημερα περασε τελω ειο κλπ. Για να δουμε εχω αλλα δυο 6/11 και 7/11 και απο οτι διαβασα αρκετα καθυστερημενα της postnl ξεκολησαν αυτες τις ημερες.
Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια άλλη παραγγελία από το Banggood, με κάτι ψιλοπράγματα αξίας $15. Επειδή τα θέλω άμεσα, σκέφτομαι να πληρώσω για Priority Direct Mail.

 

1) Είναι σαν το απλό ταχυδρομείο, αλλά πιο γρήγορο;

2) Θα μου δώσουν tracking number;

3) Θα περάσει σίγουρα από τελωνείο για τόσο μικρό ποσό, όπως γίνεται με DHL ή είναι σε όποιον κάτσει;

 

Ευχαριστώ.

 

Είναι σαν το απλό ταχυδρομείο της PostNL με tracking number, αλλά γρηγορότερο.

Δύο παραγγελίες (80$ και 10$) που είχα κάνει, με αυτόν τον τρόπο, έκαναν 12 μέρες να φτάσουν στα χέρια μου, χωρίς να

πληρώσω τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

διαβαστε εδω http://www.newsbomb.gr/kosmos/news/story/749367/synagermos-stin-kina-en-anamoni-toy-tyfona-tokatze και καλες καθυστερησεις παλι οπως λεγανε και με τον προηγουμενο τυφωνα που για 3-5 μερες δεν δουλευε τιποτα σχεδον.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε να γίνεται με αυτό το δέμα δεν το εχω παραλάβει ακομα...(UA811392503YP)

2016-11-01 12:00 Greece, Arrive at Greece airport.

2016-10-29 12:00 Handled by airline,flight No..

2016-10-29 00:00 Internationg Mail Center, Prepare to dispatch.

2016-10-28 00:00 Internationg Mail Center, Received.

2016-10-27 22:00 Internationg Mail Center, Accepted.

2016-10-27 20:00 The post office of electronic information has been received.

2016-10-27 18:40 Shanghai, Despatched from yanwen sorting center.

2016-10-27 06:49 Shanghai, Process completed in yanwen sorting center.

2016-10-26 17:45 Yanwen Acceptance.

2016-10-26 09:54 The item information was created by the seller.

Link to comment
Share on other sites

Eχει παραλαβει κανεις με CHINA POST;;; ειμαι απο τις 29/10 και ακομα δεν!!!

Αριθμός: RS301256385CN

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2016-11-27 13:03 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-11-27 09:03 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-11-27 05:30 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-11-16 11:07 CHINA, SEND ITEM ABROAD

2016-11-15 14:43 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Χώρα Προέλευσης: Κίνα

 

Αθάνατα ΕΛΤΑ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θέλω να παραγγείλω από geekbuying πακέτο μικρής αξίας 22.30 euro αλλά επειδή το βιάζομαι λέω να το φέρω με DHL σε 4-5 μέρες ... τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις; ... χρεώνουν τα "Γερμανά" τίποτα για διεκπεραίωση; .. από τελωνεία θα έχει θέμα; ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

θέλω να παραγγείλω από geekbuying πακέτο μικρής αξίας 22.30 euro αλλά επειδή το βιάζομαι λέω να το φέρω με DHL σε 4-5 μέρες ... τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις; ... χρεώνουν τα "Γερμανά" τίποτα για διεκπεραίωση; .. από τελωνεία θα έχει θέμα; ευχαριστώ :)

 

Στην αξία πρέπει να προσθέσεις και τα μεταφορικά και σ' αυτό το ποσό θα υπολογίσει η DHL τα έξοδα εκτελωνισμού που όπως είναι γνωστό είναι αυξημένα.

Link to comment
Share on other sites

Dhl = τελωνείο φίλε

Και θα σου χρεωσουν και τον εκτελωνισμο ακριβα

Γενικά αγορές από κινα και βιαζομαι δν πάνε μαζί

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να δείτε κάτι πραγματικά τραγικό; Παραγγελία από aliexpress στις 15/10,εστάλη με china post και δεν έχει φτάσει καν ακόμα Ελλάδα! Ποτέ ξανά china post...http://http//www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

tracking number : RK531847523CN

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 18-10-2016 17:12 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-10-2016 17:47 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

Εχω κι εγω απο 23/10

RM733039992CN

 

κι αλλο ενα απο 7/11

RJ882320955CN

 

Aliexpress επισης

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω απο 23/10

RM733039992CN

 

κι αλλο ενα απο 7/11

RJ882320955CN

 

Aliexpress επισης

Υπομονήήήήή.......................

Edited by theomaria
Link to comment
Share on other sites

παιδια και κατι αλλο θα ητανε καλο να μην γραφετε εδω τα track numbers....εσεις νομιζετε οτι δεν μπαινουν εδω οι (γνωστοι) να βλεπουν τι γραφουμε??Επισης το τραγικο της ιστοριας εδω ειναι οτι γραφετε μερικοι ποσο εκανε κανονικα το προιον σε κανονικη τιμη και ποσο το εβαλε στο πακετο να γραφει ο κινεζος πιο κατω ...μην τα γραφετε αυτα και αυτοκαρφωνοσαστε....
Link to comment
Share on other sites

Πόσο δύσκολο είναι να διαβάσετε μερικά μηνύματα πίσω και να καταλάβετε ότι απαγορεύονται οι αναφορές σε αποφυγή τελωνείου; Μάλλον πολύ...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη παραγγελία από Κίνα, χαμηλής αξίας ήταν, αλλά έχει κολλήσει εδώ και 20 μέρες στο παρακάτω σημείο:

 

DateStatus of ShipmentCountry of Destination

07-11-2016 07:58The item is on transport to the country of destinationGREECE

06-11-2016 11:59The item is at the PostNL sorting center

31-10-2016 07:20The item is pre-advised

 

Η παραγγελία έγινε στις 28/10, ήδη πιάσαμε τον μήνα, από ότι θυμάμαι ακυρώνεις την παραγγελία στο paypal στις 45(; ) μέρες. Τι προτείνετε;

 

Το τρακινγκ των ΕΛΤΑ μου βγάζει αλλα'ντ'αλων :

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ06-11-201611:59ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Κάνε λίγη υπομονη. Και σε εμένα περίπου 20 ημέρες περίμενα (ήταν στην ίδια κατάσταση όπως αναφερεις) αλλά 25/11 έφτασε ελλαδα . (PostNL)

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω εχω παραγγειλει απο 28/10 και στις 29 εγινε shipped εκτοτε κοβει βολτες στην κινα και απ οτι ξερω ερχετε με CHINA POST

αλλα παρατηρησα και κατι ακομα που το θεωρω σαν ******....ο πωλητης συνεχως αλλαζει το ESTIMATED DELIVERY τον εκτιμωμενο χρονο

παραδοσης δλδ....τι σημαινει τωρα αυτο;; για να μην τον ζαλιζεις και του κανεις παραπονα οτι δεν ερχετε;; τι φαση δλδ;;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Kι εγω εχω παραγγειλει απο 28/10 και στις 29 εγινε shipped εκτοτε κοβει βολτες στην κινα και απ οτι ξερω ερχετε με CHINA POST

αλλα παρατηρησα και κατι ακομα που το θεωρω σαν ******....ο πωλητης συνεχως αλλαζει το ESTIMATED DELIVERY τον εκτιμωμενο χρονο

παραδοσης δλδ....τι σημαινει τωρα αυτο;; για να μην τον ζαλιζεις και του κανεις παραπονα οτι δεν ερχετε;; τι φαση δλδ;;

Αν από 29/10 είναι ακόμα Κίνα και δεν έχει δείξει αποστολή στο εξωτερικό, τότε υπάρχει κάποιο θέμα, εννοείται ότι πρέπει να μιλήσεις με Το πωλητή. Από eBay έκανες την αγορά ή από aliexpress?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14-11-2016 13:13 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 25-11-2016 06:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25-11-2016 12:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 25-11-2016 14:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 27-11-2016 22:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 28-11-2016 51: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-11-2016 03:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-11-2016 06:20 Μ.Δ.Λαμίας

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-11-2016 06:29 Μ.Δ.Λαμίας

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-11-2016 08:38 ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ (Κ.Κ.)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ (Κ.Κ.) 28-11-2016 08:46 ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ (Κ.Κ.)

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 28-11-2016 09:05 ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ (Κ.Κ.)

____

Καλημέρα. Παρέλαβα σήμερα χωρίς... παρατράγουδα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να κανω για το θεμα του τελωνειου.Καλυτερα ειναι να παραγγειλω με nederland post λογω οτι περναει απο ολλανδια απο ευρωπαικη χωρα δηλαδη η ειναι το ιδιο με signapore post?Θελω να πω αν ειναι να σταματησουν δεματα μονο signapore post σταματανε?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να κανω για το θεμα του τελωνειου.Καλυτερα ειναι να παραγγειλω με nederland post λογω οτι περναει απο ολλανδια απο ευρωπαικη χωρα δηλαδη η ειναι το ιδιο με signapore post?Θελω να πω αν ειναι να σταματησουν δεματα μονο signapore post σταματανε?

Όχι, δεν έχει σχέση αυτό. Φαίνεται ότι προέρχεται από την Κίνα. Και NL και SG έχουν σταματήσει τελωνείο. Πάντως νομίζω έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια και κατι αλλο θα ητανε καλο να μην γραφετε εδω τα track numbers....

Μέχρι πριν ένα μήνα μας έλεγαν "Γράψτε και κανένα tracking number για να μην μιλάμε στον αέρα" :p

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αν αυξηθηκε το προσωπικο και οι ελεγχοι, θεωρω απιθανο να κατσει καποιος να ψαξει ενα tracking number εδω ή σε οποιο αλλο φορουμ, αφηνοντας τη δοσμενη δουλεια που εχει να κανει. Γιατι; για λογους αντεκδικησης; μην τρελαθουμε..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασε μια yi κάμερα που περίμενα από geekbuying μέσω Singapore post χωρίς τελωνείο. Είναι ήδη στο κέντρο διαλογής Αττικής.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...