Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικό μου ξεκολλησε.ξεκίνησε για Ελλάδα λέει. Από sing post.

 

Απο ποτε σου ηταν pre advised?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάλ' το σε φάκελλο (με σχετική προστασία βέβαια, bubblewrap και τα σχετικά) και στείλ' το σαν (συστημένη) επιστολή. Θα σου πάει γύρω στα €6-7.

Ακόμα και με το κουτί του να θες να το στείλεις, βάλ' το σε (μεγαλύτερο) φάκελλο και στείλ' το πάλι σαν επιστολή (θα το δεχθούν - έχω στείλει μεγάλο σχετικά tablet σε κουτί(!) σαν επιστολή - και πήγε €15!)

ΠΟΤΕ σα δέμα. Τα δέματα *αρχίζουν* από €30!

 

Αν είσαι σε εγγύηση, σκάναρε την απόδειξη των ΕΛΤΑ και διεκδίκησέ τα απ' το μαγαζί.

Μπορείς επίσης να τα ζητήσεις από το paypal (στα πλαίσια του paypal buyer protection).

 

Καλησπέρα φίλε.Επειδή προφανώς το έχεις ξανακάνει. Έχω πάρει δυο power banks τα οποία δεν λειτουργούν κα θέλω να τα επιστρέψω. Πήρα τηλ τα ΕΛΤΑ τους είπα για δέμα 0,7κιλά Β' προταιρεότητας και μου είπαν 10,5ευρώ. Μπορώ να τα στείλω σαν συστημένη και να κοστίσει λιγότερο;Και αν ναι πως μπορώ να διασφαλιστώ για να πάρω το refund(να το αποδείξω ότι το επιστρέφω)?Είτε ως επιστολή είτε ως δέμα έχει tracking number;Πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία για το refund πέρα του να βασιστώ στα λόγια του πωλητή που μου έχει πει και για τα έξοδα αποστολής ότι θα δώσει;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Everbuying στις 5-1 και shipped 6-1 με Belgian Post την παρέλαβα σήμερα! Μία μέρα αφού εμφάνισε το tracking ότι μπήκε Ελλάδα! :) Δεν έχω ξαναπαραλάβει τίποτα τόσο γρήγορα! Είναι το Belgian Post πράγματι γρήγορο ή έτυχε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε.Επειδή προφανώς το έχεις ξανακάνει. Έχω πάρει δυο power banks τα οποία δεν λειτουργούν κα θέλω να τα επιστρέψω. Πήρα τηλ τα ΕΛΤΑ τους είπα για δέμα 0,7κιλά Β' προταιρεότητας και μου είπαν 10,5ευρώ. Μπορώ να τα στείλω σαν συστημένη και να κοστίσει λιγότερο;Και αν ναι πως μπορώ να διασφαλιστώ για να πάρω το refund(να το αποδείξω ότι το επιστρέφω)?Είτε ως επιστολή είτε ως δέμα έχει tracking number;Πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία για το refund πέρα του να βασιστώ στα λόγια του πωλητή που μου έχει πει και για τα έξοδα αποστολής ότι θα δώσει;

Εάν όντως σου είπαν σαν δέμα με €10.5, μια χαρά μου ακούγεται! Ίσως να έχουν εκλογικεύσει τα τιμολόγιά τους από τότε που το είχα κάνει εγώ...

Προσωπικά θα το έστελνα έτσι!

 

Υποθέτω πως πρέπει να εμπιστευθείς τον πωλητή.

Θα το στείλεις συστημένο (αν τυχόν τα €10.5 δεν περιέχουν το κόστος για συστημένο και δεις το τελικό κόστος να ανεβαίνει... περίεργα, δοκιμάζεις και τη λύση με το... φάκελλο!) ώστε να μπορείς να το παρακολουθείς κι εσύ και να μπορείς να τεκμηριώσεις ότι ο πωλητής όντως το παρέλαβε.

Αν τελικά ο πωλητής κάπου σου κάνει νερά, και έχεις αγοράσει μέσω paypal, απευθύνεσαι σ' αυτούς και για το refund/αντικατάσταση των power banks (αν και εκεί σου δημιουργήσει πρόβλημα) - ανοίγοντας dispute,

αλλά και για τα μεταφορικά, υποτίθεται ότι μπορεί να σε καλύψει το ίδιο το paypal (αν και δεν έχει χρειαστεί να το κάνω, για να ξέρω τις λεπτομέρειες για το πώς ακριβώς το αιτείσαι).

 

Λογικά πάντως δε θα πρέπει να συναντήσεις πρόβλημα. Καλή επιτυχία - πες μας πώς πήγε το πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

Ένα που παρέλαβα, η μόνη πληροφορία ήταν ότι αναχώρησε από Κίνα. Περιμένω ακόμα ένα, μέχρι τώρα δείχνει μόνο ότι έχει αναχωρήσει.
Τελικά μου ήρθε την ίδια μέρα που ρώτησα με UPS. :X

Τί να πώ...

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με sing post στις 5/1. Απο τις 10 ήταν αεροδρόμιο Σιγκαπούρης και χθες ξεκόλλησε!

Έχετε κι άλλοι απο οτι είδα παραγγελίες τις ίδιες ημερομηνίες οπότε δείτε στο 17track.

Στο 4px δεν έχει αλλάξει το στατους.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με sing post στις 5/1. Απο τις 10 ήταν αεροδρόμιο Σιγκαπούρης και χθες ξεκόλλησε!

Έχετε κι άλλοι απο οτι είδα παραγγελίες τις ίδιες ημερομηνίες οπότε δείτε στο 17track.

Στο 4px δεν έχει αλλάξει το στατους.

Εμένα είναι από 12/1...υποθέτω ότι μέσα στην βδομάδα θα ξεκολλήσει

Link to comment
Share on other sites

Εάν όντως σου είπαν σαν δέμα με €10.5, μια χαρά μου ακούγεται! Ίσως να έχουν εκλογικεύσει τα τιμολόγιά τους από τότε που το είχα κάνει εγώ...

Προσωπικά θα το έστελνα έτσι!

 

Υποθέτω πως πρέπει να εμπιστευθείς τον πωλητή.

Θα το στείλεις συστημένο (αν τυχόν τα €10.5 δεν περιέχουν το κόστος για συστημένο και δεις το τελικό κόστος να ανεβαίνει... περίεργα, δοκιμάζεις και τη λύση με το... φάκελλο!) ώστε να μπορείς να το παρακολουθείς κι εσύ και να μπορείς να τεκμηριώσεις ότι ο πωλητής όντως το παρέλαβε.

Αν τελικά ο πωλητής κάπου σου κάνει νερά, και έχεις αγοράσει μέσω paypal, απευθύνεσαι σ' αυτούς και για το refund/αντικατάσταση των power banks (αν και εκεί σου δημιουργήσει πρόβλημα) - ανοίγοντας dispute,

αλλά και για τα μεταφορικά, υποτίθεται ότι μπορεί να σε καλύψει το ίδιο το paypal (αν και δεν έχει χρειαστεί να το κάνω, για να ξέρω τις λεπτομέρειες για το πώς ακριβώς το αιτείσαι).

 

Λογικά πάντως δε θα πρέπει να συναντήσεις πρόβλημα. Καλή επιτυχία - πες μας πώς πήγε το πράγμα!

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Πιο πολύ το ρώτησα γιατί είδα την επιλογή στο ebay του return this item,οπότε είπα μήπως το δηλώνεις στο ebay για περισσότερη κάλυψη.(είμαι άσχετος με τις αγορές από εξωτερικό,μιας και όλα συνέβησαν στην πρώτη μου αγορά και μπήκα κατευθείαν στα βαθιά :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με sing post στις 5/1. Απο τις 10 ήταν αεροδρόμιο Σιγκαπούρης και χθες ξεκόλλησε!

Έχετε κι άλλοι απο οτι είδα παραγγελίες τις ίδιες ημερομηνίες οπότε δείτε στο 17track.

Στο 4px δεν έχει αλλάξει το στατους.

 

2016-01-10 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-01-10 18:00 HONGKONG / Depart from Airport

2016-01-10 16:00 HONGKONG / Depart from facility

2016-01-10 14:00 HONGKONG / Arrive at facility

2016-01-08 04:29 Mingle,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-01-08 04:29 Mingle,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-01-06 14:28 Shipment information received

 

με φοβίζεις ...

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με sing post στις 5/1. Απο τις 10 ήταν αεροδρόμιο Σιγκαπούρης και χθες ξεκόλλησε!

Έχετε κι άλλοι απο οτι είδα παραγγελίες τις ίδιες ημερομηνίες οπότε δείτε στο 17track.

Στο 4px δεν έχει αλλάξει το στατους.

 

Εμενα ειναι απο πιο πριν και ακομα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

2016-01-10 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-01-10 18:00 HONGKONG / Depart from Airport

2016-01-10 16:00 HONGKONG / Depart from facility

2016-01-10 14:00 HONGKONG / Arrive at facility

2016-01-08 04:29 Mingle,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-01-08 04:29 Mingle,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-01-06 14:28 Shipment information received

 

με φοβίζεις ...

 

2016-01-10 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-01-10 18:00 HONGKONG / Depart from Airport

2016-01-10 16:00 HONGKONG / Depart from facility

2016-01-10 14:00 HONGKONG / Arrive at facility

2016-01-08 04:03 Mingle,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-01-08 04:03 Mingle,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-01-06 14:28 Shipment information received

 

Τα δικά μου στοιχεία στο 4px. Στο 17track και στα ΕΛΤΑ φαίνεται.

Η αγορά έγινε από Vickmall.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας απλά ίσως καθυστερήσει μια-δυο μέρες.

Λογικά άρχισαν να ξεκολλάνε!

 

Εμενα ειναι απο πιο πριν και ακομα τιποτα.

 

Με τις γιορτές καθυστέρησαν πολλά δέματα και τώρα πρέπει να επανέλθουν στα φυσιολογικά.

Μέσα στην βδομάδα θα φύγει και το δικό σου λογικά!

Link to comment
Share on other sites

(είμαι άσχετος με τις αγορές από εξωτερικό,μιας και όλα συνέβησαν στην πρώτη μου αγορά και μπήκα κατευθείαν στα βαθιά :lol: )

Φτου... Κακή συγκυρία.

Εμένα τουλάχιστον πήρε αρκετό καιρό (και αγορές) μέχρι να μου κάτσει η πρώτη στραβή, οπότε είχα μάθει τα... κατατόπια :)

Μην το αφήσεις όμως να σου κόψει τη φόρα - εκτός από τα προφανή οικονομικά οφέλη, η όλη περίπτωση έχει και το... γούστο της!

Ελπίζω να βρεις εύκολα λύση στο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Οι αγορες απο το ebay ειναι σα τις βολτες στα μαγαζια για τις γυναικες.

Ξεκινας να χαζευεις η να ψαξεις κατι που θες και καταληγεις να εχεις κανει 20 παραγγελιες απο οτι ασχετο-αχρηστο θες (συνηθως αξιας κατω των 5-10Ε)

Link to comment
Share on other sites

Φτου... Κακή συγκυρία.

Εμένα τουλάχιστον πήρε αρκετό καιρό (και αγορές) μέχρι να μου κάτσει η πρώτη στραβή, οπότε είχα μάθει τα... κατατόπια :)

Μην το αφήσεις όμως να σου κόψει τη φόρα - εκτός από τα προφανή οικονομικά οφέλη, η όλη περίπτωση έχει και το... γούστο της!

Ελπίζω να βρεις εύκολα λύση στο πρόβλημα!

 

Να είσαι καλά φίλε :) Και εγώ το ελπίζω ;) Όταν θα έχω αποτελέσματα,θα τα αναφέρω κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Οι αγορες απο το ebay ειναι σα τις βολτες στα μαγαζια για τις γυναικες.

Ξεκινας να χαζευεις η να ψαξεις κατι που θες και καταληγεις να εχεις κανει 20 παραγγελιες απο οτι ασχετο-αχρηστο θες (συνηθως αξιας κατω των 5-10Ε)

Αυτό πραγματικά νομίζω ότι αξίζει να γίνει link στην πρώτη σελίδα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το sg post ειναι μπουκωμενο ,μπας και με το nl post γινει κατι πιο γρηγορα αυτη την εποχη?

Εχει δοκιμασει κανεις?ξερουμε απο που περνανε για να ερθουν με nl?

Link to comment
Share on other sites

2016-01-10 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-01-10 18:00 HONGKONG / Depart from Airport

2016-01-10 16:00 HONGKONG / Depart from facility

2016-01-10 14:00 HONGKONG / Arrive at facility

2016-01-08 04:03 Mingle,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-01-08 04:03 Mingle,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-01-06 14:28 Shipment information received

 

Τα δικά μου στοιχεία στο 4px. Στο 17track και στα ΕΛΤΑ φαίνεται.

Η αγορά έγινε από Vickmall.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας απλά ίσως καθυστερήσει μια-δυο μέρες.

Λογικά άρχισαν να ξεκολλάνε!

 

 

 

Με τις γιορτές καθυστέρησαν πολλά δέματα και τώρα πρέπει να επανέλθουν στα φυσιολογικά.

Μέσα στην βδομάδα θα φύγει και το δικό σου λογικά!

 

Εμένα στα ΕΛΤΑ μου βγάζει ότι δεν υπάρχει καταχώρηση!Αγορά 7/1 και στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης από 12/1 με βάση το 4px.Στο 17track λέει 2016-01-12 05:23 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στα ΕΛΤΑ μου βγάζει ότι δεν υπάρχει καταχώρηση!Αγορά 7/1 και στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης από 12/1 με βάση το 4px.Στο 17track λέει 2016-01-12 05:23 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)
ακριβως τα ίδια και εγώ... Απο τις 12 λέει arrive at airport στο 4 px αλλά στο singpost τίποτα ! Απο οτι υφαίνεται εχουν μπουκωσει ... Υπομονή δεν νομιζω να δουμε αλλαγές μέσα στο σκ ..
Link to comment
Share on other sites

ακριβως τα ίδια και εγώ... Απο τις 12 λέει arrive at airport στο 4 px αλλά στο singpost τίποτα ! Απο οτι υφαίνεται εχουν μπουκωσει ... Υπομονή δεν νομιζω να δουμε αλλαγές μέσα στο σκ ..

 

Εμένα στο site της singpost λέει ότι και στο 17track.Αλλά μου κάνει εντύπωση που τόσες μέρες στα ΕΛΤΑ τίποτα ενώ σε άλλες παραγγελίες μου έβγαζε την ίδια μέρα αντικείμενα σε συσκευασία. Μέσα στο σκ σίγουρα δεν θα χουμε εξελίξεις. Υποθέτω με τέτοιο κόλλημα στο τέλος της ερχόμενης με αρχές της μεθεπόμενης να έχουμε νέα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό με το information recieved λέει και το 17 singpost αλλά καμια αλλαγή ... Ναι και εγω πιστευω απο ξημερώματα δευτέρας και μετά μπορεί να κινηθούν !
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο site της singpost λέει ότι και στο 17track.Αλλά μου κάνει εντύπωση που τόσες μέρες στα ΕΛΤΑ τίποτα ενώ σε άλλες παραγγελίες μου έβγαζε την ίδια μέρα αντικείμενα σε συσκευασία. Μέσα στο σκ σίγουρα δεν θα χουμε εξελίξεις. Υποθέτω με τέτοιο κόλλημα στο τέλος της ερχόμενης με αρχές της μεθεπόμενης να έχουμε νέα...

 

αντικείμενα σε συσκευασία θα γράψει όταν στην sg post γίνει dispatched to overseas

Link to comment
Share on other sites

αντικείμενα σε συσκευασία θα γράψει όταν στην sg post γίνει dispatched to overseas

Σε όσες παραγγελίες έχω κάνει το εμφανίζει στα ΕΛΤΑ την ίδια μέρα,στη χειρότερη την επόμενη φίλε μου.Γι αυτό μου κάνει εντύπωση τώρα.Εσένα πάντα έτσι γίνεται δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το sg post ειναι μπουκωμενο ,μπας και με το nl post γινει κατι πιο γρηγορα αυτη την εποχη?

Εχει δοκιμασει κανεις?ξερουμε απο που περνανε για να ερθουν με nl?

Αγορά από bangood εδώ και 4 ημέρες και αποστολή μέσω nl και δεν εμφανίζεται ακόμα καμία πληροφορία

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από bangood εδώ και 4 ημέρες και αποστολή μέσω nl και δεν εμφανίζεται ακόμα καμία πληροφορία

 

Κι εγώ το ίδιο. Παραγγελία πριν 4 μέρες από banggood με nl και προς το παρόν μόνο στο flytexpress το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...