Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως έχει αργήσει αλλα με την China ποτέ δεν ξέρεις...

 

 

BTW, χαίρομαι που χρησιμοποιείς το νέο 17track :)

Οπότε περιμένουμε και βλέπουμε.

Όσο για το νέο 17track γι αυτό βγαίνουν για να τα χρησιμοποιούμε :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο ξερω και γω..οτι μετα το dispatched to overseas η επομενη ενημερωση ηταν arrived at overseas και αυτοματως φαινοτανε και στα ελτα..εγραφε αφιξη στη χωρα προορισμου...θα δειξει σε λιγες μερες τι σημαινει το arrival to destination post..εγω ψιλοσκεφτηκα μην παιξει κανα τελωνειο αλλα και παλι δεν στεκει...γιατι θυμαμαι οτι και να γινει πρωτα γραφει αφιξη στη χωρα προορισμου στα ελτα και μετα παιζει τελωνειο η φευγει απο αεροδρομιο και ερχεται στα τοπικα ταχυδρομεια.

 

Μιας και σε βλεπω ενημερωμενο...ειμαι και εγω αγχωδης...τι γινεται με την πειρπτωση μου; :P RR282980188HU

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από χτες είμαι κι εγώ σε κατάσταση: 2015-11-22 19:19 Arrival at Destination Post (Country: GR) με πακέτο Sing Post και στα ΕΛΤΑ γράφει μόνο: ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 13:42 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Επειδή βλέπω ότι πολλοί ρωτάτε που έχετε το ίδιο status εγώ το ερμηνεύω ότι πράγματι ο σάκος έφτασε Ελ.Βενιζέλος και αυτό καταγράφτηκε στο σύστημα της Sing Post αλλά δεν έχει ανοιχτεί ακόμα οπότε δεν σκαναρίστηκε το πακέτο για να φανεί και στο site των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από χτες είμαι κι εγώ σε κατάσταση: 2015-11-22 19:19 Arrival at Destination Post (Country: GR) με πακέτο Sing Post και στα ΕΛΤΑ γράφει μόνο: ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 13:42 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Επειδή βλέπω ότι πολλοί ρωτάτε που έχετε το ίδιο status εγώ το ερμηνεύω ότι πράγματι ο σάκος έφτασε Ελ.Βενιζέλος και αυτό καταγράφτηκε στο σύστημα της Sing Post αλλά δεν έχει ανοιχτεί ακόμα οπότε δεν σκαναρίστηκε το πακέτο για να φανεί και στο site των ΕΛΤΑ.

 

έχουμε ίδες ημερομηνίες και μέχρι και ίδιες ώρες, αν έρθει νωρίτερα σε εσένα θα κλάψω :p

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σε βλεπω ενημερωμενο...ειμαι και εγω αγχωδης...τι γινεται με την πειρπτωση μου; :P RR282980188HU

 

η αληθεια ειναι οτι εχει αργησει λιγο....λογικα μες την βδομαδα θα φανει οτι μπηκε ελλαδα...αλλα το οτι ειναι απο ευρωπη δεν σημαινει και κατι..εχω φαει και γω κατι 20ημερα να περιμενω κατι απο ευρωπαικη ενωση.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εχει αργησει λιγο....λογικα μες την βδομαδα θα φανει οτι μπηκε ελλαδα...αλλα το οτι ειναι απο ευρωπη δεν σημαινει και κατι..εχω φαει και γω κατι 20ημερα να περιμενω κατι απο ευρωπαικη ενωση.

 

Mαλιστα...σε ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας από το παρακάτω να καταλάβω ότι το δέμα έχει σταλθεί για Ελλάδα?

2015-11-20 05:52

NETHERLANDS, ITEMS IN PACKING

2015-11-20 05:52

NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

Origin Country - Tracking Consuming: 3016 ms - Go to official website

2015-11-21 00:21

The item is on transport to the country of destination

2015-11-20 05:52

The item is at the PostNL sorting center

2015-11-18 13:39

The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2015-11-17 09:40

The item has arrived in the transit airport

2015-11-17 02:33

The item is ready for shipment

2015-11-17 01:42

The item has left the originating country

2015-11-16 03:52

The Item is at the shippers warehouse

2015-11-16 03:35

The item is pre-advised

2015-11-14 20:19

The item is received by the shipper in the originating country

ευχαριστώ.

 

Με βάση τα παραπάνω, το δέμα βρίσκεται στην Ολλανδία.

Όταν δεις "Send item abroad (Export)" θα ξέρεις ότι ταξιδεύει για Ελλάδα.

Αυτό, τουλάχιστον, γίνεται στα δέματα που έχω παραλάβει πρόσφατα μέσω του Ολλανδικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας από το παρακάτω να καταλάβω ότι το δέμα έχει σταλθεί για Ελλάδα?

2015-11-20 05:52

NETHERLANDS, ITEMS IN PACKING

2015-11-20 05:52

NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

Origin Country - Tracking Consuming: 3016 ms - Go to official website

2015-11-21 00:21

The item is on transport to the country of destination

2015-11-20 05:52

The item is at the PostNL sorting center

2015-11-18 13:39

The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2015-11-17 09:40

The item has arrived in the transit airport

2015-11-17 02:33

The item is ready for shipment

2015-11-17 01:42

The item has left the originating country

2015-11-16 03:52

The Item is at the shippers warehouse

2015-11-16 03:35

The item is pre-advised

2015-11-14 20:19

The item is received by the shipper in the originating country

ευχαριστώ.

 

Με βάση τα παραπάνω, το δέμα βρίσκεται στην Ολλανδία.

Όταν δεις "Send item abroad (Export)" θα ξέρεις ότι ταξιδεύει για Ελλάδα.

Αυτό, τουλάχιστον, γίνεται στα δέματα που έχω παραλάβει πρόσφατα μέσω του Ολλανδικού.

 

Εμένα με PostNL μου βγάζει κάπως διαφορετικές ενημερώσεις...

 

23-11-2015 08:43	The item has arrived in the country of destination
20-11-2015 11:32	The item is on transport to the country of destination
20-11-2015 08:22	The item is on transport to the country of destination
19-11-2015 13:57	The item is at the PostNL sorting center
18-11-2015 00:04	The item is in transit
16-11-2015 09:22	The item is pre-advised

Δηλαδή μου λέει ότι το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα

 

Τα δε ΕΛΤΑ έχουν ακόμη κολλήσει αλλού

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ	19-11-2015	13:57	ΟΛΛΑΝΔΙΑ

...στην αποδοχή του δέματος στην Ολλανδία.

 

Οπότε μαλλον αυτό που γίνεται -στη δική μου περίπτωση- είναι πως η PostNL έχει ξεφορτώσει και παραδώσει το δέμα (μαζί με άλλα) στην Ελλάδα, αλλά οι αντίστοιχες υπηρεσίες στο αεροδρόμιο δεν έχουν ακόμη καταγράψει τα δέματα.

 

Στη δική σου περίπτωση φαίνεται πως έχει σταλεί/έχει φύγει από Ολλανδία αλλά για κάποιο λόγο δεν έχει καταγραφεί ακόμη η παράδοσή του από την ίδια εταιρεία στην Ελλάδα Ή έχει καταγραφεί προς αποστολή, αλλά δεν έχει πράγματι ακόμη φύγει από Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει γύρω στις 7-8 μέρες να έρθει στην Αθήνα και μετά είναι θέμα τύχης πότε θα ανοίξει ο σάκος στα ΕΛΤΑ για να σκαναριστούν τα δέματα και να προωθηθούν στους προορισμούς για παράδοση.

 

ακομη τίποτα εγώ παιδια..και νομιζω οτι εχω πολυ καιρο !!!

 

18-11-2015 00:48 The item is on transport to the country of destination GREECE

16-11-2015 22:22 The item is at the PostNL sorting center

04-11-2015 07:59 The item is pre-advised

 

εκτος απο υπομονη μπορω να κανω κατι αλλο ???

Link to comment
Share on other sites

Number (Registered): RC412835595NL

Status: Transit

Destination: Greece

Origin: Netherlands

2015-11-19 11:27 The item has arrived in the country of destination

2015-11-17 08:37 The item is on transport to the country of destination

2015-11-14 17:52 The item is at the PostNL sorting center

2015-11-13 10:58 The item is pre-advised

 

Εμενα παιδια δεν βγαζει καθολου ενημερωση απο τα ΕΛΤΑ οπως βγαζει και σε εσας.Δλδ να αρχισω να ανησυχω ??? εχω παρει κι αλλα δεματα με το ολλανδικο αλλα μου εγραφε οταν εφτανε Ολλανδια οτι παρελειφθει απο τα ΕΛΤΑ.Τι γινεται τωρα ??ειχε καποιος αλλο παρομοια εμπειρια ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο περίεργο με PostNL.

 

Δέκα μέρες πάνω-κάτω, από PostNL μου έλεγαν "το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα". Το ίδιο μου είπε και ο πωλητής από το eBay. Είχα επικοινωνήσει μαζί τους επειδή από τις 9/11 το δέμα είχε κολλήσει στο "The item is at the PostNL sorting center" και στα ΕΛΤΑ έδειχνε ότι έφτασε στο αεροδρόμιο της Ολλανδίας. Σήμερα, άλλαξε και πλέον είναι: The item has arrived in the country of destination, άρα σήμερα έφτασε Ολλανδία; Και όλα αυτά τα "το δέμα ήδη έχει φύγει από εμάς από τις 9/11" που μου έλεγαν οι Ολλανδοί, τι ήταν; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το "The item has arrived in the country of destination" σημαίνει ότι το δέμα έφτασε στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Το "The item has arrived in the country of destination" σημαίνει ότι το δέμα έφτασε στην Ελλάδα.

 

Αλλα μας λεει ο οδηγος που εινα στην πρωτη σελιδα ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την China Post: το μήνυμα "Start shipment <όνομα πόλης>" είναι το τελευταία που βγαίνει πριν την αναχώρηση απο την Κίνα;
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την China Post: το μήνυμα "Start shipment <όνομα πόλης>" είναι το τελευταία που βγαίνει πριν την αναχώρηση απο την Κίνα;

Προσωπικά σαν τελευταία ειδοποίηση έχω σε όλα το '' Left postal office Guangzhou HángZhàn ''

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μας λεει ο οδηγος που εινα στην πρωτη σελιδα ομως.

 

Ίσως δεν πρόσεξες καλά, γιατί δεν λέει άλλα.

 

Στην τελευταία πρόταση της ενότητας για το Ολλανδικό ταχυδρομείο λέει:

The item has arrived in the country of destination... Το πακέτο έφτασε στη χώρα προορισμού. Στο εξής θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ σε λίγες έως αρκετές μέρες.

 

Άλλωστε, εσύ έγραψες: "Destination: Greece", "Origin: Netherlands"

Link to comment
Share on other sites

Όμως, στο σχεδιάγραμμα, δείχνει ότι φτάνει στην Ολλανδία και όταν φτάσει Ελλάδα, τότε δείχνει "The item has been processed in the country of destination".
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν πρόσεξες καλά, γιατί δεν λέει άλλα.

 

Στην τελευταία πρόταση της ενότητας για το Ολλανδικό ταχυδρομείο λέει:

The item has arrived in the country of destination... Το πακέτο έφτασε στη χώρα προορισμού. Στο εξής θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ σε λίγες έως αρκετές μέρες.

 

Άλλωστε, εσύ έγραψες: "Destination: Greece", "Origin: Netherlands"

 

Πηγαινε σε παρακαλω στο γραφημα του NL Post και κοιτα που το γραφει το "The item has arrived in the country of destination..." δεν εννουσα εγω τι εχει γραψει απο κατω ο φιλος gerstavros που εφτιαξε το οδηγο.Εγ επειδη εγω δει και γραφημα στο site του NL post απο Κινα προς ΰρωπη την διαδρομη εκει εκει το "The item has arrived in the country of destination..." οτι εφτασε στην χωρα προορισμου σημαινει στην περιπτωση την δικια μας Ελλαδα. και οχι Ολλανδια οπως ειναι στο γραφημα εδω.

 

edit : Οριστε και το γραφημα απο το Ολλανδικο ταχυδρομειο του υποκαταστηματος στην Κινα

http://www.postnlparcels.cn/en/How-Does-It-Work

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σαν τελευταία ειδοποίηση έχω σε όλα το '' Left postal office Guangzhou HángZhàn ''

 

Περιμένω 3 πακέτα απο Banggood. Τα δύο είναι στο "Sent to airlines - Guangzhou Airport" ενώ το τρίτο μετά το "Sent to airlines - Shanghai Pudong" πέρασε σε "Start shipment - Shanghai"

Link to comment
Share on other sites

Παλικαριαα μετα απο 6 μερες ξεκωλισε το δέμα μου...το είδαν στην αθηνα στο αεροδρομιο και εχει φυγει ηδη απο αττικη για εδω....ελπιζω συντομα να βρουν και το δικο σας :D:D
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Παλικαριαα μετα απο 6 μερες ξεκωλισε το δέμα μου...το είδαν στην αθηνα στο αεροδρομιο και εχει φυγει ηδη απο αττικη για εδω....ελπιζω συντομα να βρουν και το δικο σας :D:D

με sg?

απο ποτε ησουν κολλημενος?

φανηκε στα elta?

Link to comment
Share on other sites

Παλικαριαα μετα απο 6 μερες ξεκωλισε το δέμα μου...το είδαν στην αθηνα στο αεροδρομιο και εχει φυγει ηδη απο αττικη για εδω....ελπιζω συντομα να βρουν και το δικο σας :D:D

Καλώς το δέχτηκες φίλε:)!!!Τι σου έβγαλε μετά το arrived at destination post?Μπορείς να βάλεις ένα screenshot?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από χτες είμαι κι εγώ σε κατάσταση: 2015-11-22 19:19 Arrival at Destination Post (Country: GR) με πακέτο Sing Post και στα ΕΛΤΑ γράφει μόνο: ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 13:42 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Επειδή βλέπω ότι πολλοί ρωτάτε που έχετε το ίδιο status εγώ το ερμηνεύω ότι πράγματι ο σάκος έφτασε Ελ.Βενιζέλος και αυτό καταγράφτηκε στο σύστημα της Sing Post αλλά δεν έχει ανοιχτεί ακόμα οπότε δεν σκαναρίστηκε το πακέτο για να φανεί και στο site των ΕΛΤΑ.

 

Λοιπον εχω ακριβως και γω ιδιες ημερομηνιες με σενα και ακριβως ιδιες ενδειξεις. Ενω στο singpost λεει οτι το εστειλαν και εφτασε στην ελλαδα 17/11 στο ελτα λεει αντικειμενα σε συσκευασια 11/11. Αρα με τις δικες μας παραγγελιες ετυχε ακριβως η ιδια καθυστερηση αλλα δε ξερω που μπορει να οφειλεται. 10 μερες πριν εκανα μια αλλη παραγγελια και εφτασε σε 12 μερες απο τη μερα αποστολης. αυτη καθυστερησε αισθητα. εχει κανεις ιδεα που μπορει να κολλησε και ποτε να το περιμενουμε περιπου το πακετο?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 16-11-2015 09:14 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-11-2015 09:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-11-2015 12:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-11-2015 14:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Με SG Post το δέμα πάει πρώτα Αθήνα και μετά έρχεται Θεσσαλονίκη, ή έρχεται κατευθείαν στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...