Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω και γω την ίδια απορία.Χθες 17/11 στο 17track είδα ότι το πακέτο έφτασε ελλάδα στις 12:18 και έλεγε arrival at destination post.Στη σελίδα των ελτά λέει items in packing από 10/11 και χώρα σιγκαπούρη.Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν ειδες το arrival to destination post μετα απο ποσες μερες εμφανιστηκε στα ελτα;

Σε μένα και αρκετούς άλλους εδώ, εμφανίστηκε σε μια εβδομάδα (9\11-16\11)

Το πακέτο ενός μέλους του forum εμφανίστηκε αυθημερόν. Θέμα τύχης μάλλον.

 

έχω και γω την ίδια απορία.Χθες 17/11 στο 17track είδα ότι το πακέτο έφτασε ελλάδα στις 12:18 και έλεγε arrival at destination post.Στη σελίδα των ελτά λέει items in packing από 10/11 και χώρα σιγκαπούρη.Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει?
Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα, για αυτό λέμε: ο πακέτο ήρθε αλλά δεν πέρασε ακόμα στο σύστημα των ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που εδώ και μέρες δεν έχω ακόμα καν το arrival να ανυσηχώ;;

http://prntscr.com/94833z

 

 

 

 

ΥΓ: Γιατί δεν εμφανίζει τις εικόνες του prntscr? μόνο imgur;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που εδώ και μέρες δεν έχω ακόμα καν το arrival να ανυσηχώ;;

http://prntscr.com/94833z

 

 

 

 

ΥΓ: Γιατί δεν εμφανίζει τις εικόνες του prntscr? μόνο imgur;;

 

4 Μερες περάσαν!!!Τι ανησυχείς;Απο 5 εως και 60 μέρες μπορει να κανει ενα δεμα απο κινα!Μην τρελενομαστε στης 5 μερες!Φιλικά παντα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που εδώ και μέρες δεν έχω ακόμα καν το arrival να ανυσηχώ;;

http://prntscr.com/94833z

 

 

 

 

ΥΓ: Γιατί δεν εμφανίζει τις εικόνες του prntscr? μόνο imgur;;

Destination Country - Cache Time:2015-11-18 15:53 - Go to official website

2015-11-11 13:57

 

SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

 

Origin Country - Cache Time:2015-11-18 15:53 - Go to official website

2015-11-14 13:57

 

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-11 13:57

 

Received from Customer

Λογικα στο ιδιο σακκο ειναι και το δικο μου.Αν πανε ολα καλα τηνε πομενη εβδομαδα θα εχουμε νεα.Υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

εδω και 6 μερες μου εχουν δωσει τρακ ναμπερ απο γκιαρ μπεστ και μου βγαζει αυτο το μήνυμα There is no entry for such number RP324457425SG

 

με δουλευουν ρε παιδια ?

Link to comment
Share on other sites

RI697934804CN Το tinydeal δίνει TN τετοιου τύπου.. Ψευτιά έτσι;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εδω και 6 μερες μου εχουν δωσει τρακ ναμπερ απο γκιαρ μπεστ και μου βγαζει αυτο το μήνυμα There is no entry for such number RP324457425SG

 

με δουλευουν ρε παιδια ?

 

Μια χαρά δουλεύει στο tracking του Singpost : https://www.singpost.com/index.php?option=com_sp_service&controller=tab_tracking&task=trackdetail&layout=show_detail&tmpl=component&ranumber=RP324457425SG&type=1

RP324457425SG

Status Date

16-11-2015

Latest Status

Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Έχεις ακόμα μέλλον, όπως κι εγώ για κάτι που περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Destination Country - Cache Time:2015-11-18 15:53 - Go to official website

2015-11-11 13:57

 

SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

 

Origin Country - Cache Time:2015-11-18 15:53 - Go to official website

2015-11-14 13:57

 

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-11 13:57

 

Received from Customer

Λογικα στο ιδιο σακκο ειναι και το δικο μου.Αν πανε ολα καλα τηνε πομενη εβδομαδα θα εχουμε νεα.Υπομονη.

 

2015-11-14 13:48

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-11 13:48

Received from Customer

 

Και το δικο μου στον ιδιο σάκο λογικά :p Αναμένουμε λοιπόν με περίσσεια υπομονη χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει στο tracking του Singpost : https://www.singpost.com/index.php?option=com_sp_service&controller=tab_tracking&task=trackdetail&layout=show_detail&tmpl=component&ranumber=RP324457425SG&type=1

RP324457425SG

Status Date

16-11-2015

Latest Status

Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Έχεις ακόμα μέλλον, όπως κι εγώ για κάτι που περιμένω...

στα ελτα μου εβγαζε οτι δεν εχει καταχωριση

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει κανένας σας ιδέα τι παίζει με POS Malaysia?

Έχω το παρακάτω Tracking:

SYL28450107MY

 

Εντάξει, είπαμε ότι είναι αργό το Μαλαισιανό αλλά το θέμα είναι ότι φαίνεται να έχει πατήσει Ελλάδα από της 25 Οκτώβρη και ακόμα καμία ένδειξη από ΕΛΤΑ! Συνολικά έχουν περάσει 41 μέρες από τη στιγμή που έλαβα το Tracking.

Μήπως δε συνεργάζονται τα ΕΛΤΑ μαζί τους; Γιατί δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη στις σελίδες τους όλο αυτό το διάστημα.

Ή μήπως δεν είναι συμβατό το Tracking Number τους και η παρακολούθηση σταματάει όταν φτάσει το δέμα Ελλάδα;

Ξέρει κανείς από που αλλού μπορώ να δω την πορεία του δέματος πέρα από τα POS Malaysia, 17track & AfterShip?

Και γενικά τι παίζει με αποστολές από Μαλαισία;

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει κανένας σας ιδέα τι παίζει με POS Malaysia?

Έχω το παρακάτω Tracking:

SYL28450107MY

 

Εντάξει, είπαμε ότι είναι αργό το Μαλαισιανό αλλά το θέμα είναι ότι φαίνεται να έχει πατήσει Ελλάδα από της 25 Οκτώβρη και ακόμα καμία ένδειξη από ΕΛΤΑ! Συνολικά έχουν περάσει 41 μέρες από τη στιγμή που έλαβα το Tracking.

Μήπως δε συνεργάζονται τα ΕΛΤΑ μαζί τους; Γιατί δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη στις σελίδες τους όλο αυτό το διάστημα.

Ή μήπως δεν είναι συμβατό το Tracking Number τους και η παρακολούθηση σταματάει όταν φτάσει το δέμα Ελλάδα;

Ξέρει κανείς από που αλλού μπορώ να δω την πορεία του δέματος πέρα από τα POS Malaysia, 17track & AfterShip?

Και γενικά τι παίζει με αποστολές από Μαλαισία;

 

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με δέμα που έφυγε 16/10 από Kuala Lumpur με κατεύθυνση την Ελλάδα αλλά χωρίς άλλη ενημέρωση μέχρι σήμερα.

Και τα 3 παραπάνω δίνουν την ίδια πληροφορία. άφαντο

Link to comment
Share on other sites

στα ελτα μου εβγαζε οτι δεν εχει καταχωριση

Όπως γράφει και το μήνυμα της SG Post, δεν έχουν παραλάβει ακόμα το πακέτο. Απλά ειδοποιήθηκαν οτι πρόκειται να σταλεί ένα πακέτο με αυτόν τον αριθμό.

Όταν πάρουν το πακέτο και δεις "Received from customer", θα δεις και το "Αντικείμενα σε συσκευασία-Σιγκαπούρη" στα ΕΛΤΑ.

 

περιμενει κανενα δεματακι απο κινα απλο χωρις tracking number αυτην την περιοδο?

περιμενω 2 παραγγελιες απο 15/10 και ακομη τιποτε...... ενω καποια αλλα που ειχα παρει εκαναν 3 βδομαδες....

Σήμερα ήρθε πακέτο που το περίμενα απο 12\10.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Η τελική απόφαση για το τι θέλεις να κάνεις με το κινητό που θα έρθει με αυτό τον τρόπο είναι δική σου.

Επιβαρυντικό στοιχείο είναι ότι έδωσες ήδη εξουσιοδότηση για εκτελωνισμό. Επομένως, πρέπει γρήγορα να αποφασίσεις για τα έξοδα για αποθήκευτρα αυξάνουν κάθε μέρα.

Μπορείς να παζαρέψεις την αμοιβή τους αν είσαι μακριά ή να το εκτελωνίσεις ο ίδιος αν είσαι κοντά και έχεις χρόνο. Είναι εύκολη διαδικασία.

 

Εάν δεν είχε φτάσει το δέμα, στη θέση σου θα έγραφα ένα post στο νήμα του Gearbest και αφού θα εξηγούσα το πρόβλημα θα ζητούσα λύση και μάλιστα άμεση.

 

τους εγραψα για το προβλημα .και τους ειπα κατι απλο.Αν και χρονικα βαρετο.Να σταλει πισω το πακετο και αυτοι να ξαναστειλουν το κινητο με νεο πακετο, Απλο ταχυδρομειο και ας ερθει σε 1 μηνα και βαλε.Και ποιος ο λογος??Χωρια οτι μου αρεσε το κινητο , ειδα οτι σε περιπτωση επιστροφης χρηματων τα βαζουν στο wallet του καταστηματος.Και ετσι στην ουσια θα εχεις λεφτα για να αγορασεις παλι απο αυτους.και το γραφουν στους ορους του site.Σου λεει εγω το εγραφα εσυ ας ανοιγες τα στραβα σου και ας το εβλεπες./Ασχετα που εκει που το γραφουν αντε να το βρεις.Την επαθα και ψαχτηκα.αλλιως δεν θα το εβελεπα ποτε.Αρα πιστευω και θεμα να ανοιξω στο Paypal δεν θα βγαλω ακρη .Αν δεχτουν θα ερθει καποτε το κινητο και λογικα με αυτα που διαβασα θα περασει τα συνορα ετσι χωρις τελωνεια και βλακειες

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα μια βοήθεια γιατί δεν ξέρω τι σημαίνει το (the item is pre-advised) να και όλη η ενημέρωση.

Location Local time Incident details

NETHERLANDS 2015-11-16 03:35:00 The item is pre-advised

CHINA 2015-11-14 04:38:02 The item has been departure the transport center of SF.

CHINA 2015-11-13 13:53:26 The item has been arrival the transport center of SF.

CHINA 2015-11-12 16:55:53 Electronic information has been received

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα μια βοήθεια γιατί δεν ξέρω τι σημαίνει το (the item is pre-advised) να και όλη η ενημέρωση.

Location Local time Incident details

NETHERLANDS 2015-11-16 03:35:00 The item is pre-advised

CHINA 2015-11-14 04:38:02 The item has been departure the transport center of SF.

CHINA 2015-11-13 13:53:26 The item has been arrival the transport center of SF.

CHINA 2015-11-12 16:55:53 Electronic information has been received

Ευχαριστώ

Το δέμα σου βρίσκεται προς αποστολή στην Ολλανδία. Από εκεί θα έρθει Ελλάδα.

 

Δες και το 3° γράφημα, εδώ.

Link to comment
Share on other sites

@giorgos147

 

Ενημερώθηκε το Ολλανδικό για την παραλαβή.

Σε 3-4 μέρες θα έχεις μήνυμα ότι έφυγε για Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

@giorgos147

 

Ενημερώθηκε το Ολλανδικό για την παραλαβή.

Σε 3-4 μέρες θα έχεις μήνυμα ότι έφυγε για Ολλανδία.

 

Ε, πάνω-κάτω το ίδιο δε λέμε; Απλά εγώ είπα "προς αποστολή". Δεν είπα ότι έφτασε. :p

 

Άλλωστε, παρέθεσα και το γράφημα για να καταλάβει καλύτερα.

 

Edit: Δε θα αναφερθώ στο πακέτο από PostNL, αλλά για ένα που μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Όπως είχα προαναφέρει, είχα ένα πακέτο το οποίο είχε απλά ένα τρακινκ του τύπου 123456789 ξερωγώ, από Yanwen.

Αφού λοιπόν το πακέτο έφτασε στη φάση "2015-11-06 00:00 BeiJing Handled by Airline, Flight No. LH721", πέταξε μήνυμα:

 

Outbox States - Yan Wen Logistics [123456789] turn China Post Air Mail [YCχχχχχχχχYW]

 

και αμέσως μετά:

 

2015-11-10 00:00 Greece Arrive at Greece Airport- (Yanwen's Track End)

 

Τσέκαρα, μόλις τώρα, ξανά το τρακινκ με το YCχχχχχχχχYW στο track-chinapost.com και έδωσε μήνυμα ότι είναι invalid το tracking λέγοντας να διαβάσω τους λόγους παρακάτω. (Σε παλιότερες προσπάθειες, έλεγε ότι απλά το τρακινκ δεν υπάρχει ή ότι δεν έχει ενημερωθεί ακόμη) Τσέκαρα λοιπόν τους λόγους και λέει ότι είτε ο shipper δεν έχει στείλει το αντικείμενο ακόμη είτε ότι είναι ψεύτικο το τρακινκ. Εδώ οι λόγοι. Το συγκεκριμένο τρακινκ, στα ΕΛΤΑ ακόμη δεν έχει φανεί, όμως, ήμουν "ήσυχος" αφού είχα διαβάσει ότι μόλις φτάσει Ελλάδα, έρχεται ως "απλό" και όχι ως συστημένο. Δηλαδή, χάνεται το τρακινκ αποσο κατάλαβα. Τώρα όμως που είδα αυτό, ανησύχησα κάπως. Υπάρχει περίπτωση όντως ή να είναι ψεύτικο ή να μη το έχει στείλει ακόμη; Τότε, η Yanwen τι ρόλο παίζει; (αφού αυτή έμμεσα μου έδωσε το νέο τρακινκ).

 

Οκ, πάνω φαίνεται ότι έφτασε Ελλάδα στις 10 του μήνα, αλλά καλού-κακού...

Δεν θέλω να κουράζω και είμαι σίγουρος ότι όλα είναι καλά, απλά ρωτάω μη τυχόν υπάρχει πρόβλημα και δε το έχω καταλάβει.

 

Ευχαριστώ! =)

Edited by giorgos147
Link to comment
Share on other sites

Ε, πάνω-κάτω το ίδιο δε λέμε; Απλά εγώ είπα "προς αποστολή". Δεν είπα ότι έφτασε. :p

 

Άλλωστε, παρέθεσα και το γράφημα για να καταλάβει καλύτερα.

 

 

Από λάθος απευθύνθηκε σ' εσένα το προηγούμενο σχόλιο, αντί στον kiriakos1963.

Και , βέβαια, δεν λέμε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

το status γραφει: Arrival at Destination Post (Country: GR).

σημαινει πως εφτασε Ελλαδα?

ευχαριστω

Ναι.Περιμενεις να το σκαναρουν εδω για να το λαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα, μόλις τώρα, ξανά το τρακινκ με το YCχχχχχχχχYW στο track-chinapost.com και έδωσε μήνυμα ότι είναι invalid το tracking

Έχεις ελέγξει και στο παρελθόν τέτοιου είδους αριθμούς αποστολής σε αυτό το site;

Βλέπω οτι δίνουν πληροφορίες για:

China Post register Mail, China Post Express Mail(EMS), Hong Kong Post Register Mail, Singapore Post Register Airmail and eBay ePacket(EMS+USPS)

 

Yanwen δεν βλέπω στη λίστα..

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν η Flytexpress υπάρχει μόνο στην Κίνα? Ή μπορεί να είναι και στην Ευρώπη?

Ρωτάω γιατί ένα δέμα μου, που πλήρωσα ακριβότερα γιατί (υποτίθεται) αγόρασα από European Warehouse, χωρίς tracking number, μου βγάζει: Departured at (-ημερομηνία-) from Flytexpress Sorting Center location.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...