Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο ακριβως γινεται.Οταν ανοιχτει ο σακος εμφανιζεται αφιξη στην χωρα προορισμου.Αν και τωρα τελευταια γινεται ενα μπερδεμα με τις ενημερωσεις, (αλλες φορες εμφανιζονται ολες,αλλες μερικες,αλλες καθολου).

Συγγνωμη που γραφω χωρις τονους αλλα κατι εχει παθει το πληκτρολογιο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοιτα στο site της GLS.

εχει καλυτερο tracking και τα εναλλακτικα tr nr

ειμαι περιπου στην ιδια κατασταση και με δειχνει Γερμανια στο site της GLS

 

Η Royal Mail παραδίδει δηλαδή με GLS; Μετά από πόσες μέρες φαίνεται στο tracking της GLS από την στιγμή που φύγει από Αγγλια;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ακριβώς αλλά εμένα μου έδειξε οτι 22 ήταν στο heathrow και 26 έφυγε για Ελλάδα με gls (στο site της royalmail αυτό, αλλά απο desktop όχι στο κιν)

και με το ίδιο tr. nr στο site της gls μου δείχνει οτι 27 έφτασε Γερμανία

απο το site της gls μπορείς να πάρεις και άλλα δύο tr nr., το ένα εκ των οποίων το λέει ACS.

 

στο 17track μου έδειχνε tracking μόνο απο nlpost μέχρι τις 26 και απο χθες(27)μου δείχνει και της royalmail

στο flytexpress το tracking σταματά στις 22.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ακριβώς αλλά εμένα μου έδειξε οτι 22 ήταν στο heathrow και 26 έφυγε για Ελλάδα με gls (στο site της royalmail αυτό, αλλά απο desktop όχι στο κιν)

και με το ίδιο tr. nr στο site της gls μου δείχνει οτι 27 έφτασε Γερμανία

απο το site της gls μπορείς να πάρεις και άλλα δύο tr nr., το ένα εκ των οποίων το λέει ACS.

 

στο 17track μου έδειχνε tracking μόνο απο nlpost μέχρι τις 26 και απο χθες(27)μου δείχνει και της royalmail

στο flytexpress το tracking σταματά στις 22.

 

Οπότε αναμένω να δείξει στο site της GLS. Στης Royal Mail ακόμα τίποτα. Στο flytexpress μου έβγαλε μόνο για παράδοση στην Royal Mail, στο 17track ελάχιστες πληροφορίες δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Περιμένω ενα τάμπλετ από BangGood και στο tracking http://flytexpress.com μου βγάζει στην τελευταία ενημέρωση "Delivered To Royal Mail" ενω από ότι διαβάζω πάει με Ολλανδικά ταχυδρομεία. Η Royal Mail έρχεται με GLS; Θα έρθει με ΕΛΤΑ;

 

GLS = ACS.

Link to comment
Share on other sites

Με πιστωτική κάρτα χωρίς να ανακατευτεί το PayPal δεν γίνεται;

Μέχρι στιγμής μόνο από banggood,Deal extreme και μερικοί έχουν πάρει από amazon uk.Από τα πρώτα δύο έχω ψωνίσει εγώ με κάρτα και όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δεματάκι μου έρχεται με Ολλανδικά ταχυδρομεία και σήμερα ήρθε Ελλάδα. Εμφανίστηκε στο site http://www.postnl.post αλλα στον ΕΛΤΑ τίποτα ακόμα. Ας ελπίσω να μην το κρατήσουν καμιά 15αριά μέρες στο τελωνείο όπως διαβάζω και έχω απελπιστεί Edited by sv2flu
ορθρογραφικά λάθη
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δεματάκι μου έρχεται με Ολλανδικά ταχυδρομεία και σήμερα ήρθε Ελλάδα. Εμφανίστηκε στο site http://www.postnl.post αλλα στον ΕΛΤΑ τίποτα ακόμα. Ας ελπίσω να μην το κρατήσουν καμιά 15αριά μέρες στο τελωνείο όπως διαβάζω και έχω απελπιστεί

 

Το δέμα δεν το κρατάνε στο τελωνείο άλλα δεν ανοίγουν τον σάκο ώστε να προχωρήσει προς την πόλη σου το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Update :!:

Μετα απο 200+ παραγγελιες απο Κινα και 2 μηνες και κατι ψιλα αναμονης (3 αν βαλουμε και την καθυστερηση αποστολης) το δεμα μου απο Geekbuying που ερχοταν ελλαδα απο τις 20/06 μαρκαριστηκε ως κλεμμενο στο αεροδρομιο...

 

Μου εσκασε ο ταχυδρομος με ενα ματσο χαρτια και μια υπευθυνη δηλωση που ελεγε οτι δεν παρελαβα ποτε το δεμα και δεν φερω καμια ευθυνη...

 

Στον 1 χρονο που δουλευει ο συγκεκριμενος στα ΕΛΤΑ Ηρακλειου Κρητης λεει οτι ειναι μολις η δευτερη φορα που γινεται κατι τετοιο..

 

Γκαντεμης απο τους λιγους δηλαδη ή καποιοι μεσα στο κλιμα αβεβαιοτητας που επικρατουσε ειπαν να κανουν γερη μπαζα.

 

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RF336970915SG

Link to comment
Share on other sites

@ Sotosgl

 

(αν και υποψιάζομαι ότι θα τα έχεις γράψει ήδη σε κάποιο προηγούμενο post και θα σε βάλω τώρα να τα επαναλαμβάνεις - sorry...)

 

Είχες κάνει κάποια κίνηση προς τα ΕΛΤΑ (έγγραφο ερώτημα ή κάτι τέτοιο) και οδήγησε μετά από το χρονικό διάστημα αυτό στο να χαρακτηριστεί κλεμμένο το δέμα...;

Στο tracking δε βλέπω κάτι άλλο εκτός από το κλασικό "Despatched to overseas (Country code: GR)",

οπότε δεν υπάρχει και κάποια ουσιαστική ένδειξη για το πού μπορεί να χάθηκε το δέμα ανάμεσα στο hub της SingPost και τα ΕΛΤΑ...

Σου γράφουν μήπως κάτι σχετικό στη... χαρτούρα που σου έδωσαν;

 

Θεωρητικά, φαντάζομαι, με την παραδοχή αυτή των ΕΛΤΑ θα μπορεί -ίσως- κανείς να διεκδικήσει κάποια αποζημίωση από τον courier (SingPost)...;

Αν ναι, μάλλον ο αποστολέας είναι που θα πρέπει να διεκδικήσει την αποζημίωση (...?)

 

 

Με την ευκαιρία, να σου ευχηθώ και καλά ξεμπερδέματα με αυτό - ελπίζω τουλάχιστον να μπορείς να κάνεις κάτι με τον πωλητή...

 

 

Παρεμπιπτόντως, να αναφέρω κι εγώ ότι παρέλαβα στα μέσα Αυγούστου δέμα που είχε σταλεί από τα... τέλη Μαΐου(!)

Ο πωλητής (από eBay) μου είχε ήδη κάνει refund το ποσό (να 'ναι καλά ο Κινέζος...!), και τώρα ψάχνω τρόπο να του το επιστρέψω (έχουμε και τα capital controls...).

Άγνωσται αι βουλαί των ταχυδρομείων...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δεματάκι μου έρχεται με Ολλανδικά ταχυδρομεία και σήμερα ήρθε Ελλάδα. Εμφανίστηκε στο site http://www.postnl.post αλλα στον ΕΛΤΑ τίποτα ακόμα. Ας ελπίσω να μην το κρατήσουν καμιά 15αριά μέρες στο τελωνείο όπως διαβάζω και έχω απελπιστεί

 

Επειδή έχω μπερδευτεί θέλω λίγο τα φώτα σας. Ενω στο tracking των Ολλανδικών ταχυδρομείων φαίνεται ότι το δέμα μου έχει έρθει Ελλάδα (30-08-2015 08:03 - The item has arrived in the country of destination) στον ΕΛΤΑ δεν φαίνεται ότι έχει έρθει παρά μόνο ότι αφίχθει στο αεροδρόμο της Ολλανδίας (ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 28-08-2015 22:41 ΟΛΛΑΝΔΙΑ). Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου με το γνωστο νούμερο των ΕΛΤΑ μου είπαν ότι δεν έχει έρθει Ελλάδα, ούτε υπάρχει περίπτωση να μην έχει ανοιχτεί ο σάκος διότι τα δέματα σκανάρονται άμεσα με το που έρθουν και ότι με το σύστημα τους (Διεθνές Σύστημα Αεροδρομίων - αυτο που βλέπουμε και εμείς) ακόμα είναι σε αποστολή. Σύμφωνα με τον οδηγό της 1ης σελίδας για τα Ολλανδικά ταχυδρομεία όταν γράφει "The item has arrived in the country of destination...Το πακέτο έφτασε στη χώρα προορισμού. Στο εξής θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ σε λίγες έως αρκετές μέρες." σημαίνει ότι έφτασε αλλά στο "Γραφικό διάγραμμα" όταν γράφει "The item has arrived in the country of destination" δείχνει ότι είναι ακόμα στην Ολλανδία και θέλει ακόμα κάποιες μέρες, αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία ας ενημερώσει. Ευχαριστώ.

Edited by sv2flu
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί θέλω λίγο τα φώτα σας. Ενω στο tracking των Ολλανδικών ταχυδρομείων φαίνεται ότι το δέμα μου έχει έρθει Ελλάδα (30-08-2015 08:03 - The item has arrived in the country of destination) στον ΕΛΤΑ δεν φαίνεται ότι έχει έρθει παρά μόνο ότι αφίχθει στο αεροδρόμο της Ολλανδίας (ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 28-08-2015 22:41 ΟΛΛΑΝΔΙΑ). Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου με το γνωστο νούμερο των ΕΛΤΑ μου είπαν ότι δεν έχει έρθει Ελλάδα, ούτε υπάρχει περίπτωση να μην έχει ανοιχτεί ο σάκος διότι τα δέματα σκανάρονται άμεσα με το που έρθουν και ότι με το σύστημα τους (Διεθνές Σύστημα Αεροδρομίων - αυτο που βλέπουμε και εμείς) ακόμα είναι σε αποστολή. Σύμφωνα με τον οδηγό της 1ης σελίδας για τα Ολλανδικά ταχυδρομεία όταν γράφει "The item has arrived in the country of destination...Το πακέτο έφτασε στη χώρα προορισμού. Στο εξής θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ σε λίγες έως αρκετές μέρες." σημαίνει ότι έφτασε αλλά στο "Γραφικό διάγραμμα" όταν γράφει "The item has arrived in the country of destination" δείχνει ότι είναι ακόμα στην Ολλανδία και θέλει ακόμα κάποιες μέρες, αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία ας ενημερώσει. Ευχαριστώ.

 

Το αυτό έχει σύμβεί και σε μένα αλλά μέσω SG , το 17 track net δείχνει από χτες να έχει φτάσει στην Ελλάδα, ενώ το site των ΕΛΤΑ όχι, 1η φορά συναντώ τέτοιο θέμα :cool:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει ξανά συμβεί

Ρεκόρ

RF347037576SG

Edited by koukloukou

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παραγγελία από Dealextreme 25/8,αποστολή 26/8 από Κινέζικη αποθήκη με swisspost,σήμερα κλείσιμο από ΚΔ Αττικής,οπότε αυριο παραλαμβάνω. Σύνολο 7 μέρες απο την παραγγελία και έλεγα με swisspost θα κάνει κάνα μήνα το λιγότερο.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εμενα στο το2c μου είπαν ότι το ταχυδρόμησαν και στο Tracking number λέει αυτό http://prntscr.com/8bqaq7τι γίνετε? σημαίνει ότι μου έδωσαν track αλλα δεν το ταχυδρομήσανε?? Edited by black16
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εμενα στο το2c μου είπαν ότι το ταχυδρόμησαν και στο Tracking number λέει αυτό http://prntscr.com/8bqaq7τι γίνετε? σημαίνει ότι μου έδωσαν track αλλα δεν το ταχυδρομήσανε??

Διάβασε τον οδηγό στο πρώτο ποστ

Link to comment
Share on other sites

απο Gearbest παραγγελεια smartwatch 30$ απο paypal και $11,5 απο εξαργυρωση ποντων (συνολο $41,5 με insurance η τιμη αυτη ) , το εστειλαν CH14358267275827 Swisspost Unregistered γραφοντας επανω στο φακελο SMART WATCH !!! σα να ελεγε σε οποιον θελησει να το παρει και ετσι και εγινε αφου 2 μηνες μετα δε το εχω παραλαβει ακομα !! Ετσι μετα απο πολλα εμαιλ , πολλα ticket , paypal dispute & claim , μου επεστρεψαν χτες τα $11,5 σαν ποντους στο λογαριαμο μου και αναμενω την επιστροφη των $30 στο paypal !!! Να σημειωσω εδω οτι μου ειπαν στο facebook που ειχα μιλησει οτι επειδη ηταν κατω απο 30 ευρω αν θυμαμαι καλα το εστειλαν ετσι και δεν ελαβαν υποψη οτι ειχα κανει και εξαργυρωση. Απλα πληροφοριακα τα γραφω αυτα γιατι δε μου εβγαλε καποια επιλογη να πληρωσω για tracking οπως εβγαλε να πληρωσω για insurance . Εχω κανει 6-7 παραγγελειες απο gearbest και πρωτη φορα μου ετυχε κατι τετοιο και εξακολουθω να το θεωρω απο τα καλα μαγαζια ανεξαρτητου αυτου που μου ετυχε .
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παραγγελία από Dealextreme 25/8,αποστολή 26/8 από Κινέζικη αποθήκη με swisspost,σήμερα κλείσιμο από ΚΔ Αττικής,οπότε αυριο παραλαμβάνω. Σύνολο 7 μέρες απο την παραγγελία και έλεγα με swisspost θα κάνει κάνα μήνα το λιγότερο.

 

Ζηλεύω...!!!

 

Επειδή έχω μπερδευτεί θέλω λίγο τα φώτα σας. Ενω στο tracking των Ολλανδικών ταχυδρομείων φαίνεται ότι το δέμα μου έχει έρθει Ελλάδα (30-08-2015 08:03 - The item has arrived in the country of destination) στον ΕΛΤΑ δεν φαίνεται ότι έχει έρθει παρά μόνο ότι αφίχθει στο αεροδρόμο της Ολλανδίας (ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 28-08-2015 22:41 ΟΛΛΑΝΔΙΑ). Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου με το γνωστο νούμερο των ΕΛΤΑ μου είπαν ότι δεν έχει έρθει Ελλάδα, ούτε υπάρχει περίπτωση να μην έχει ανοιχτεί ο σάκος διότι τα δέματα σκανάρονται άμεσα με το που έρθουν και ότι με το σύστημα τους (Διεθνές Σύστημα Αεροδρομίων - αυτο που βλέπουμε και εμείς) ακόμα είναι σε αποστολή. Σύμφωνα με τον οδηγό της 1ης σελίδας για τα Ολλανδικά ταχυδρομεία όταν γράφει "The item has arrived in the country of destination...Το πακέτο έφτασε στη χώρα προορισμού. Στο εξής θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ σε λίγες έως αρκετές μέρες." σημαίνει ότι έφτασε αλλά στο "Γραφικό διάγραμμα" όταν γράφει "The item has arrived in the country of destination" δείχνει ότι είναι ακόμα στην Ολλανδία και θέλει ακόμα κάποιες μέρες, αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία ας ενημερώσει. Ευχαριστώ.

 

Μετά απο εποικινωνία που είχα με email με τα Ολλανδικά ταχυδρομεία, η απάντηση που είχα είναι ότι το δέμα μου έχει φτάσει όπως γράφει το site τους και δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος για να σκαναριστεί το δέμα, το οποίο όπως μου είπαν θα γίνει τις επόμενες ημέρες. Είδομεν.

 

15:49

Απόλυτος συγχρονισμός.

Το δέμα σκαναρίστηκε "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 03-09-2015 14:38 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

". Δεν έχει φανεί ούτε στο 17track.net ούτε στο site των Ολλανδικών ταχυδρομείων.

Edited by sv2flu
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , θέλω λίγο τα φώτα σας πάνω σε ένα θέμα, εχτές μου ήρθε track number από vickmall για το prime που είχα παραγγείλει , μαζί και με φωτογραφίες τις συσκευασίας και του περιεχόμενου . Το θέμα μου είναι το εξής. Σε όλα τα άλλα μαγαζιά που είδα λέει ότι οι αποστολές θα αρχίσουν από 9/10 και μετά και φοβάμαι μην έγινε κανένα λάθος. Έχει παραγγείλει κανένας άλλος (πάντα για το prime μιλώντας).
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , θέλω λίγο τα φώτα σας πάνω σε ένα θέμα, εχτές μου ήρθε track number από vickmall για το prime που είχα παραγγείλει , μαζί και με φωτογραφίες τις συσκευασίας και του περιεχόμενου . Το θέμα μου είναι το εξής. Σε όλα τα άλλα μαγαζιά που είδα λέει ότι οι αποστολές θα αρχίσουν από 9/10 και μετά και φοβάμαι μην έγινε κανένα λάθος. Έχει παραγγείλει κανένας άλλος (πάντα για το prime μιλώντας).

 

Πήρα 5 εγώ. Έχει, γιατί μου έστειλε και εμένα φώτο.

Δεν είναι το μοναδικό μαγαζί που έχει prime.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...