Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά μας μπλόκαραν και τις αγορές τώρα με το capital control; Έχει προσπάθησει να αγοράσει κανείς μέσω PayPal;

Ναι. Οποιαδήποτε αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό μπλοκάρεται. Περισσότερα εδώ: http://tvxs.gr/news/ellada/oles-oi-apantiseis-gia-ta-capitals-controls

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μας μπλόκαραν και τις αγορές τώρα με το capital control; Έχει προσπάθησει να αγοράσει κανείς μέσω PayPal;

 

Αγόρασα σήμερα το πρωί ένα κινητό μέσω Paypal και η πιστωτική μου χρεώθηκε κανονικά.

Βέβαια, γνωρίζω ότι αυτή είναι η δέσμευση των χρημάτων από τον πωλητή και η ανάληψή τους θα γίνει όταν το στείλει αλλά μέχρι στιγμής η συναλλαγή φαίνεται να έγινε κανονικά.

 

Πιστεύω ότι τα μέτρα και οι περιορισμοί για τον έλεγχο κεφαλαίων, που περιλαμβάνονται στην Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, δεν έχουν εφαρμοστεί στην πράξη και δεν ξέρω αν μπορούν να εφαρμοστούν, τουλάχιστον, αυτή τη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα και εγω να κανω μια αγορα απο e-bay αλλα δεν γινετε οποτε θα περιμενουμε μεχρι να ληξη ολο αυτο!!!!

 

Τα είπες όλα :lol:

Πιστεύεις, ειλικρινά, ότι θα ανοίξουν οι τράπεζες την ΤΡ 7/7;

Εγώ όχι, όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα, αλλά δεν θα συζητήσω off topic.

Link to comment
Share on other sites

οτι αγορασαμε αγορασαμε !

απο εδω και περα ολοι για μπιλιες καθε απογευμα!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο και εγω δεν προσδιορισα το ποτε γιατι δεν βλεπω να ανοιγουν συντομα.τελος παντων θα περιμενουμε μεχρι τοτε δεν θα αγορασουμε τιποτα χαχαα
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το πρωί ένα κινητό μέσω Paypal και η πιστωτική μου χρεώθηκε κανονικά.

Βέβαια, γνωρίζω ότι αυτή είναι η δέσμευση των χρημάτων από τον πωλητή και η ανάληψή τους θα γίνει όταν το στείλει αλλά μέχρι στιγμής η συναλλαγή φαίνεται να έγινε κανονικά.

 

Πιστεύω ότι τα μέτρα και οι περιορισμοί για τον έλεγχο κεφαλαίων, που περιλαμβάνονται στην Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, δεν έχουν εφαρμοστεί στην πράξη και δεν ξέρω αν μπορούν να εφαρμοστούν, τουλάχιστον, αυτή τη βδομάδα.

 

Αυτο ισχύει μονο για της χρεωστικές καρτες και οχι της πιστωτικές!

Link to comment
Share on other sites

Και ο μπροστινός μου στο σούπερ μάρκετ με ΧΡΕΩΣΤΙΚΉ πλήρωσε 226 ευρώ.κανένας περιορισμός δηλαδή.Μας δουλεύουν κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Και ο μπροστινός μου στο σούπερ μάρκετ με ΧΡΕΩΣΤΙΚΉ πλήρωσε 226 ευρώ.κανένας περιορισμός δηλαδή.Μας δουλεύουν κανονικά

 

Καθόλου... Τα λεφτά που φορτώνεις σε μια χρεωστική στην ουσία είναι σα να τα βγάζεις από την τράπεζα.. Για αυτό υπάρχει και χρέωση επιπλέον για να βάλουμε λεφτά σε αυτή..

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχύει μονο για της χρεωστικές καρτες και οχι της πιστωτικές!

Για όλες ισχύει, απλώς ο φίλος ήταν τυχερός και έκανε την αγορά πριν μπλοκάρουν τις ηλεκτρονικές πληρωμές.

Και ο μπροστινός μου στο σούπερ μάρκετ με ΧΡΕΩΣΤΙΚΉ πλήρωσε 226 ευρώ.κανένας περιορισμός δηλαδή.Μας δουλεύουν κανονικά

Εντός Ελλάδας για συναλλαγές με χρεωστική/πιστωτικη δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στα πόσα.

Καθόλου... Τα λεφτά που φορτώνεις σε μια χρεωστική στην ουσία είναι σα να τα βγάζεις από την τράπεζα.. Για αυτό υπάρχει και χρέωση επιπλέον για να βάλουμε λεφτά σε αυτή..

Μπερδεύεις την χρεωστική με την προ-πληρωμένη κάρτα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Δύο δεματάκια που περιμένω έχουν κολλήσει από την Παρασκευή στο Ελ βενιζέλος. Όχι δεν με πιάνει πανικός, δε θα μου τα πάρει το κράτος. :lol:

Επίσης είμαι τυχερός, 5 λεπτά πριν ανακοινώσει ο Τσίπρας το δημοψήφισμα έκανα τις 2 τελευταίες μου παραγγελίες ( για άλλους).

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Δύο δεματάκια που περιμένω έχουν κολλήσει από την Παρασκευή στο Ελ βενιζέλος. Όχι δεν με πιάνει πανικός, δε θα μου τα πάρει το κράτος. :lol:

Επίσης είμαι τυχερός, 5 λεπτά πριν ανακοινώσει ο Τσίπρας το δημοψήφισμα έκανα τις 2 τελευταίες μου παραγγελίες ( για άλλους).

 

μαζί είμαστε στο αεροδρόμιο! ελπίζω αυτή η καθυστέρηση να μην έχει να κάνει με την κατάσταση που επικρατεί..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω παραγγείλει ένα κινητό από το To2c.com εδώ και 5 μέρες γράφει το status Processing. Επικοινώνησα χτες μαζί τους και με είπαν ότι θα το τσεκάρουν και θα προσπαθήσουν να το στείλουν αυτή την εβδομάδα. Ανησυχώ λίγο μήπως έγινε τίποτα, γιατί σχεδόν 1 μήνα πιο πριν είχα παραγγείλει άλλο κινητό και μέσα σε 2 μέρες με στείλαν το tracking number.

 

Έχει κανένας παρόμοιο θέμα?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω παραγγείλει ένα κινητό από το To2c.com εδώ και 5 μέρες γράφει το status Processing. Επικοινώνησα χτες μαζί τους και με είπαν ότι θα το τσεκάρουν και θα προσπαθήσουν να το στείλουν αυτή την εβδομάδα. Ανησυχώ λίγο μήπως έγινε τίποτα, γιατί σχεδόν 1 μήνα πιο πριν είχα παραγγείλει άλλο κινητό και μέσα σε 2 μέρες με στείλαν το tracking number.

 

Έχει κανένας παρόμοιο θέμα?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

το πιθανότερο είναι ότι δεν θα το είχαν σε στοκ. Άλλο λόγο δεν μπορώ να σκεφτώ.

για ποιο λόγο ανησυχείς, και σαν τι να έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Γράφει In-stock, και ψιλο ανησυχώ λόγω τραπεζών κλπ θεμάτων αλλά πρέπει να έχει πληρωθεί η παραγγελία γιατί έχω πάρει και reciept από το paypal. Οπότε μάλλον τσάμπα αγχώνομαι χωρίς λόγο :P
Link to comment
Share on other sites

Στο 17τρακ και στο ελτά γράφει Received at office of exchange. Σήμερα ο ταχυδρόμος με ξύπνησε για να με παραδώσει το πακετάκι μου...:D
I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Στην παραγγελία που έκανα από Vickmall (Jiayu s3 advanced) έχω την εξής πληροφόρηση από 17track.net (παραγγελία στις 15/6 νύχτα , ταχυτατο shipping την επόμενη μέρα)

 

Destination Country - Cache Time:2015-06-30 15:15 - Go to official website

2015-06-17 09:02

SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin Country - Cache Time:2015-06-30 15:15 - Go to official website

2015-06-19 09:02

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-06-17 09:02

Received from Customer

 

11 μέρες κολλημένο στην Σιγκαπούρη και δηλωμένο για πτήση για Αθήνα. Στην αρχή νόμιζα ότι είχε φτάσει τόσες μέρες στην Αθήνα, αλλα δεν είχαν ανοίξει οι υπάλληλοι του αεροδρομίου τον σάκο με τα δέματα. Σε επικοινωνία που είχα με το κατάστημα μου είπε ότι είναι Σιγκαπούρη ακόμα και να κάνω υπομονή, συνήθως κάνει 15-30 μέρες. Δεν έχω εμπειρία από αγορές μέσω Κίνας , ήταν η πρώτη. Είναι συνηθισμένο αυτό, πρέπει να ανησυχώ; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

... Δεν έχω εμπειρία από αγορές μέσω Κίνας , ήταν η πρώτη. Είναι συνηθισμένο αυτό, πρέπει να ανησυχώ; Ευχαριστώ.

Θα έπρεπε πρώτα να διαβάσεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4945645#post4945645

Link to comment
Share on other sites

SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

 

κι εμένα φίλε μου το ίδιο πράγμα μου βγάζει. κι εγώ έκανα παραγγελία (my first too) 12/6 ξημερώματα. Όλοι οι άλλοι έχουν παραλαμβάνουν γρήγορα βλέπω κι εμείς ακόμα.. Μάλλον πέσαμε στην περίπτωση. Υπομονή..

 

Υγ. : Άσε που ανυπομονώ να έρθει γιατί αυτό που έχω τώρα, κρατιέμαι όλη μέρα να μη το πετάξω σε κάνα τοίχο.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε πρώτα να διαβάσεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4945645#post4945645

 

Έχω διαβάσει αναλυτικά τον οδηγό (ο οποίος είναι πολύ αξιόλογος, ευχαριστούμε τον δημιουργό του) αλλά είχα την εντύπωση ότι έχει βελτιωθεί σημαντικά ο χρόνος αποστολής. Διάβαζα για 10-15 μέρες μάξιμουμ από Κίνα-σπίτι. Γι αυτό είχα υψηλές προσδοκίες :(

Link to comment
Share on other sites

...Διάβαζα για 10-15 μέρες μάξιμουμ από Κίνα-σπίτι. Γι αυτό είχα υψηλές προσδοκίες :(

Μην κοιτάς μεμονωμένες περιπτώσεις.

Ο οδηγός, γενικά, ισχύει ακόμη.

(Θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να ποστάρουν μηνύματα όσοι αναμένουν παραγγελίες πριν κλείσουν 40 μέρες, διότι ακριβώς αυτοί δημιουργούν εσφαλμένες εντυπώσεις και προσδοκίες)

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς να αγοράσει πληρώνοντας μέσω western union; Θα το ρισκάρατε απο κάποιο κινέζικο μαγαζί που κατά τα άλλα έχει αποδειχτεί αξιόπιστο πχ vickmall?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...