Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

σας έχει τύχει ποτέ το παρακάτω, ξέρει κανείς τι εννοεί ο ποιητής με αυτό;

 

RECEIVED UNKNOWN BAG - MISSING DUN - Royal Mail

HEATHROW WORLDWIDE DC

Φιλικά

Μανώλης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα.

Παρηγγειλα ενα κινητο και μου το εστειλαν την επομενη ημερα,στελνοντας μου και μια φωτογραφια του δεματος για του λογου το αληθες.

Στο δεμα εγραφαν cell phone και αξια 22$.ειχαν τικαρει επισης μια ενδειξη που εγραφε "tax as appropr....."(δεν μπορεσα να διακρινω ολοκληρη την λεξη γιατι ηταν θολη).

περναει τελωνειο?

Ευχαριστω

καποιος που να γνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να γνωριζει?

Τίποτα δεν είναι σίγουρο ότι τρόπο και να χρησιμοποιούν οι αγοραστές και οι πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να γνωριζει?

 

οτι και να σου πει καποιος για αυτο το θεμα ειτε θα χαρεις τωρα και μετα θα << κλαις>> ,ειτε θα μεινεις με την αγωνια.

στο κατω κατω δεν πας φυλακη ουτε κλεβεις τιποτα,πληρωνεις τον προβλεπομενο φορο ( αν ) και τελος ολα.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 6 ημέρες αφού έφυγε απο Ολλανδία σήμερα το μεσημέρι έγραψε The item has arrived in the country of destination ελπίζω να φύγει απ οτο αεροδρόμιο σε καμια εβδομάδα και να μην κάτσει εκεί για κανά μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Η YanWen είναι ταχυδρομείο σαν το Honk Kong Post? Εδώ στην Ελλάδα πως έρχονται τα πακέτα; Με ΕΛΤΑ;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Η YanWen είναι ταχυδρομείο σαν το Honk Kong Post? Εδώ στην Ελλάδα πως έρχονται τα πακέτα; Με ΕΛΤΑ;

 

θα σου ερθει ως απλο και οχι ως συστημενο.... το tracking number μην το πολυκοιτας οτι να ναι λεει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Η YanWen είναι ταχυδρομείο σαν το Honk Kong Post? Εδώ στην Ελλάδα πως έρχονται τα πακέτα; Με ΕΛΤΑ;

Δες τα ποστ απο κατω :)

Ο κινεζος μου εβαλε ενα tracking number τελικα το οποιο δουλευει σε αυτο σαιτ http://track.yw56.com.cn/en-US/ και μου βγαζει:

 

Original Country-Yanwen[11240143762] To Unknown[]

 

2015-05-28 18:00 ShenZhen Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center

 

Τι ειναι αυτη η yanwen; Ο κινεζος ειπε οτι δεν θα εχει tracking;

 

Θα μπορεις να βλεπεις την πορεια του δεματος μεχρι να μπει στην Ελλαδα, μετα δεν θα μπορεις να παρακολουθεις την πορεια του δεματος εντος της Ελλαδας και απλα θα περιμενεις να παραλαβεις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!:)

 

Ότι να 'ναι είναι μου φαίνεται...είπα στον κινέζο ότι θέλω οπωσδήποτε tracking number μιας και πρόκειται για ακριβό αντικείμενο. Του πλήρωσα παραπάνω για να το στείλει με ταχυδρομείο και tracking και το έστειλε έτσι. Να δω αν δεν φθάσει ποτέ πως θα βγάλω άκρη...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Oπως θα εβγαζες ετσι κιαλλιως. Το Tracking number δεν προσφερει τπτ περα απο το να πατας ανανεωση νυχθιμερον στον browser σου

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Oπως θα εβγαζες ετσι κιαλλιως. Το Tracking number δεν προσφερει τπτ περα απο το να πατας ανανεωση νυχθιμερον στον browser σου

 

Ναι, δεν αντιλέγω. Απλά στις περιπτώσεις που είναι συστημένο ξέρεις ότι αν δεν έχει φθάσει, σίγουρα κάπου έχει κολλήσει και έρχεται, απο την στιγμή που βλέπεις την πορεία του. Άσχετα αν έχουν περάσει τόσες μέρες. Αλλά έτσι, ακόμα και να δείξει ότι μπήκε Ελλάδα δεν λέει κάτι.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!:)

 

Ότι να 'ναι είναι μου φαίνεται...είπα στον κινέζο ότι θέλω οπωσδήποτε tracking number μιας και πρόκειται για ακριβό αντικείμενο. Του πλήρωσα παραπάνω για να το στείλει με ταχυδρομείο και tracking και το έστειλε έτσι. Να δω αν δεν φθάσει ποτέ πως θα βγάλω άκρη...

 

υπομονη κανα μηνα το πολυ ( αλλα και το δίμηνο δεν ειναι απιαστο)

τωρα που ειναι και καλοκαιρι παιζει αν θα πιασουν το σκανερ η τον φραπε στο χερι :lol:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

εκανα παραγγελεια απο vickmall 10/6 και σημερα 22/6 μου ηρθε ηδοποιηση για παραλαβη , γρηγορη αποστολη θα ελεγα
Link to comment
Share on other sites

Oπως θα εβγαζες ετσι κιαλλιως. Το Tracking number δεν προσφερει τπτ περα απο το να πατας ανανεωση νυχθιμερον στον browser σου

Παρήγγειλε τότε ένα τηλέφωνο χωρίς αριθμό, και όταν χαθεί ή το πετάξει ο ταχυδρόμος στην σκάλα και το πάρει οποιοσδήποτε περαστικός, να μην μπορείς να αποδείξεις ότι δεν το παρέλαβες και να χάσεις τα χρήματά σου ... :lol:

(και μην γράφεις με συντμήσεις ... )

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το πας για στελεχαρα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Η YanWen είναι ταχυδρομείο σαν το Honk Kong Post? Εδώ στην Ελλάδα πως έρχονται τα πακέτα; Με ΕΛΤΑ;

Εμένα τα περισσότερα δεν δουλεύουν καν. Κάποια ελάχιστα δουλεύουν μέχρι το Βενιζέλος όπως γράφουν στην τελευταία τους ενημέρωση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το πας για στελεχαρα;

Όχι, απλώς ακολουθώ τους κανόνες και δεν μου αρέσει η διάλυση της Ελληνικής .... :p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!

 

εστειλα το κινητο πισω στην Κινα.

Εδω λεει οτι εχει παραληφθει απο τις 19 Ιουνιου.

Οι Κινεζοι μου λενε οτι μαλλον ειναι στο ποστ οφις και δεν το εχουν ακομα!

Τι κανω? Ευχαριστω

 

Shipping History:

Date/Time Status

2015-06-09 04:20:00.0 leaving 雅典

2015-06-10 00:32:00.0 雅典 已出口直封

2015-06-13 08:53:57.0 Beijing Transit Station 已进口开拆

2015-06-13 15:15:57.0 Beijing Transit Station 已进口互封(domestic transit )

2015-06-17 09:21:14.0 Shenzhen Transit Station 已进口开拆

2015-06-17 14:28:38.0 Shenzhen Transit Station 已进口互封(domestic transit )

2015-06-18 17:23:39.0 arrive 平湖dept. delivery office

2015-06-19 07:23:22.0 平湖dept. 正在投递

2015-06-19 11:00:00.0 平湖dept. delivered

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα περισσότερα δεν δουλεύουν καν. Κάποια ελάχιστα δουλεύουν μέχρι το Βενιζέλος όπως γράφουν στην τελευταία τους ενημέρωση.

 

Ευτυχώς το δικό μου δουλεύει και αναφέρει παραλήφθηκε και ότι ταξιδεύει προς Ολλανδία. Τι να πω πάντως...Τους ζήτησα συστημένο...δεν ήξεραν ότι φθάνει σαν απλό....;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα περιμενει κανεις αυτες τις μερες με postnl κανα δεμα???βλεπω κολλημενο το δεμα μου απο τις 19 του μηνα να λεει.. The item is on transport to the country of destination....ακομα ταξιδευει με το αεροπλανο για ελλαδα ημαρτον.........και αλλοι εχουν αναφερει το ιδιο προβλημα που εχουμε ιδιες ημερομηνιες αποστολης.....λετε να χαθηκε???η απλα εχει μεινει κολλημενο στην ολλανδια εκει στη αιθουσα αποστολων και παραπεσε γιατι και αλλοι αναφερουν το ιδιο προβλημα...ξερετε κατι?
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται τίποτα παράξενο, οι αποστολές για Ελλάδα διαρκούν από 2 μέρες έως μία εβδομάδα. Τότε θα εμφανιστεί το arrived at overseas ή at destination country. Συν όσες μέρες πάρει μετά μέχρι να το σκανάρουν εδώ και να εμφανιστεί το κλείσιμο από ΚΔ αεροδρομίου.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εμενα ειναι κολημενο απο τις 19 του μηνα αλλα στη σιγκαπουρη... http://prntscr.com/7kpbvo δεν ξερω τι ακριβως γινεται...
με singpost ειναι εσενα δηλαδη??και ειναι σιγκαπουρη ακομα....μμμμ...ξερεις ποιο ειναι το θεμα εδω υπαρχει διαφορα μεταξυ μας...συνηθως απο singpost κανει κατα 85 τοις εκατο να ερθει κανα μηνα 25 μερες πες,,ενω απο κινα ολλανδια κανει πες 4 μερες ,,απο εκει και περα ολλανδια ελλαδα κανει αλλες κανονικα βαρια βαρια 3 μερες,,αντε πες να κατσει και 1-2 μερες στο βενιζελος και να παραδοθει μετα....ειχε φαει σκαλωμα αλλη μια φορα απο ολλανδια ελλαδα αλλα ετυχε σε εμας να πεσει μεγαλοβδομαδα και εκατσε μια βδομαδα στο βενιζελος....ενω τοτε μολις πηγε απο κινα ολλανδια εκατσε 2 μερες και μετα ηρθε ελλαδα...και εκατσε μια βδομαδα βενιζελος....συνηθως οταν ερχοναι με ολλανδικο ταχυδρομειο το εχω παραλαβει σε 8 μερες αντε 10 πες αν πεσει σ/κ επειδη ειμαστε κρητη εμεις..

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν γίνεται τίποτα παράξενο, οι αποστολές για Ελλάδα διαρκούν από 2 μέρες έως μία εβδομάδα. Τότε θα εμφανιστεί το arrived at overseas ή at destination country. Συν όσες μέρες πάρει μετά μέχρι να το σκανάρουν εδώ και να εμφανιστεί το κλείσιμο από ΚΔ αεροδρομίου.
εσυ λες τωρα για το παιδι με singpost......εγω λεω για postnl απο τις 19 του μηνα να λεει.. The item is on transport to the country of destination....αρα πως λενε οτι μεταφερεται για ελλαδα ενω σημερα 24 του μηνα δεν εχει φτασει ελλαδα???ακομα και στασεις να κανει σε αλλα αεροδρομεια παλι επρεπε να ειχε φτασει,,,,,λες και το στειλανε με καραβι που και παλι επρεπε να ειχε φτασει.....εγω πιστευω η οτι η ενδειξη που λενε ειναι μουφα και οτι ακομα βρισκεται στην ολλανδια στην αιθουσα για να φορτωθει μαζι με αλλους σακους,,,εκτος εαν χαθηκε πουθενα σε κανα αεροδρομειο που σταματησε το αεροπλανο....γιατι πιστευω οτι αποκλειεται να ερχονται cargo πτησεις κατευθειαν ελλαδα η σε αλλη χωρα,,,,σιγουρα σταματανε και ξεφορτωνουν και αλλου,,,,για αυτο λεω μηπως χαθυκε η παραπεσε πουθενα.....τουλαχιστον υπαρχει τροπος να στειλει κανεις κανα email στο ολλανδικο ταχυδρομειο να τσεκαρουν τα track number?
Link to comment
Share on other sites

απο κινα ολλανδια κανει πες 4 μερες ,,απο εκει και περα ολλανδια ελλαδα κανει αλλες κανονικα βαρια βαρια 3 μερες,,αντε πες να κατσει και 1-2 μερες στο βενιζελος και να παραδοθει μετα....
Δεν ισχύουν αυτά, αν ήταν έτσι θα παραγγέλναμε όλοι με NL και σε μια βδομάδα θα παραλαμβάναμε. Πριν 2 βδομάδες 3-4 παραγγελίες με singpost έφτασαν στην ελλάδα σε 5-6 μέρες(!!) και παραγγελία με NL έκανε 20 μέρες. Όπως τύχει είναι αυτά. Διαβάστε στην πρώτη σελίδα, τα λέει όλα αναλυτικά:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

.εγω λεω για postnl απο τις 19 του μηνα να λεει.. The item is on transport to the country of destination....αρα πως λενε οτι μεταφερεται για ελλαδα ενω σημερα 24 του μηνα δεν εχει φτασει ελλαδα???ακομα και στασεις να κανει σε αλλα αεροδρομεια παλι επρεπε να ειχε φτασει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6190304#post6190304

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...