Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν διαφωνω απλα μην λεμε και οτι ειναι οι ικανοποιητικοι γιατι ικανοποιητικος ειναι οταν καποιος ΔΕΝ λεει λανθασμενα οτι το δεμα ειναι Ελλαδα ενω δεν ειναι . Ξαναλεω με την προυποθση οτι τα ΕΛΤΑ λενε αληθεια ολα αυτα. Αν το τρακ ειναι σωστο βεβαιως δεν υπάρχει λογος ανησυχιας απλα αν η μια μεταφορικη λεει το ενα και η άλλη το άλλο μια απο της δυο ειναι λάθος και παραπληροφορει και αυτο δεν ειναι θεμα κοστους αλλα σωστης οργάνωσης. Το επιχειρημα οτι πληρωνεις παιρνεις δεν με πειθει γιατι πχ και το σουβλακι ειναι φτηνο φαγητο αλλα αυτο δεν δικαιολογει να σε στειλει ο αλλος με δηλητηριαση....και για να κλεισω δεν εχω προβλημα με το αργα αλλα με την ελλειψη σωστου τρακ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν μπορω να το γραψω εδω,αλλα αν ξερει καποιος ας μου απαντησει !

Εχω στειλει ενα δεμα (επιστροφη) στην Κινα και μου βγαζει αυτο ...

 

2015-01-23 15:09

深圳市深南中投递站, 中国 - CN, 未妥投, Unsuccessful delivery

 

Σημαινει οτι δεν παραδοθηκε . Και τωρα τι γινεται ? Υπαρχει περιπτωση να γυρισει πισω ?

Εχω ενημερωσει και το καταστημα και περιμενω απαντηση,αλλα μ εφαγε η αγωνια.Τι συμβαινει εδω ? :(

Link to comment
Share on other sites

Το επιχειρημα οτι πληρωνεις παιρνεις δεν με πειθει γιατι πχ και το σουβλακι ειναι φτηνο φαγητο αλλα αυτο δεν δικαιολογει να σε στειλει ο αλλος με δηλητηριαση....

 

Φτηνό?:blink:

 

Μία πίτα και ένα κομμάτι κρέας των 80 γραμμαρίων... 2 ευρώ?

 

Και θεωρείται αυτό φτηνό?:cry::shock::lost::dizzy:

 

Τέσπα ακόμα και με τη δική σας λογική το σουβλάκι του ενός ευρώ έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να σας οδηγήσει στα ''ιδιαίτερα'' απ' ότι το σουβλάκι των 2 ευρώ:cool:

Link to comment
Share on other sites

 

Μία πίτα και ένα κομμάτι κρέας των 80 γραμμαρίων... 2 ευρώ?

 

+ΦΠΑ, +ΡΕΥΜΑ, +ΠΑΤΤΑΤΕΣ, +ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ, +ΕΝΙΚΟΙΟ, + + +

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάρει τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ. Προφανώς κακώς δεν το έκανα τελικά. Βρίσκομαι στο εξωτερικό για δουλειά για 2η συνεχόμενη εβδομάδα, επιστρέφω σήμερα το βράδυ, ενώ μέσα στην εβδομάδα άλλαξε το status ότι επεξεργάστηκε από τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο. Δυστυχώς τα χρονικά μου περιθώρια είναι αυστηρά, αφού φτάνω στο τέλος του 20ήμερου που μου δίνει το paypal για escalation. Το πακέτο θα φτάσει κάποια στιγμή, δεν υπάρχει αμφιβολία, αν όμως δεν προχωρήσω σε claim και υπάρχει το οποιοδήποτε πρόβλημα με τη συσκευή δε θα είμαι καλυμένος. Έτσι μου φαίνεται αυτή τη στιγμή, είναι και πρώτη μου αγορά από κινέζικο μαγαζί, γι'αυτό και ζητώ τη γνώμη σας για να το κάνω τελικά το claim ή όχι...

 

Παιδιά συγνώμη που ρωτάω ξανά αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση. Έχω πολύ μικρό περιθώριο για claim, μεχρι αύριο δηλαδή, γι'αυτό και επιμένω να ρωτάω. σήμερα άλλαξε το status στα ΕΛΤΑ και εμφάνισε το παρακάτω:

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 06-01-2015 21:50 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-01-2015 07:43 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 24-01-2015 17:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Για την πιθανότητα να έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή και τρέχω και δε φτάνω μετά με επιστροφές κτλ, να προχωρήσω σε claim ή όχι; Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις claim κανονικά αύριο και το paypal δίνει 10 μέρες στον πωλητή για να απαντήσει,

όταν παραλαβεις και είναι όλα σωστα κλεινεις την υπόθεση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορω να το γραψω εδω,αλλα αν ξερει καποιος ας μου απαντησει !

Εχω στειλει ενα δεμα (επιστροφη) στην Κινα και μου βγαζει αυτο ...

 

2015-01-23 15:09

深圳市深南中投递站, 中国 - CN, 未妥投, Unsuccessful delivery

 

Σημαινει οτι δεν παραδοθηκε . Και τωρα τι γινεται ? Υπαρχει περιπτωση να γυρισει πισω ?

Εχω ενημερωσει και το καταστημα και περιμενω απαντηση,αλλα μ εφαγε η αγωνια.Τι συμβαινει εδω ? :(

Αν θες στειλε ενα μυνημα στα ΕΛΤΑ και ρωτα για την τυχη του πακετου.

Απλα αυτοι εχουν μια απαντηση ¨κονσερβα"¨που την κανουν κόπι - πέϊστ σε ολους και λενε:

Το πακετο δεν ειναι δυνατον να εντοπιστει λογο τρακιν ναμπερ λογω βρεγμενου σακου.

Συμφωνα με την παγκοσμια ταχυδρομικη συμβαση και τον χαρτη υποχρεωσεων των ΕΛΤΑ, ο αποστολεας (Κινεζος) πρεπει να κανει αιτηση στην χωρα του...μπλα μπλα μπλα....

και το πακετο γυριζει πισω

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Κανεις claim κανονικά αύριο και το paypal δίνει 10 μέρες στον πωλητή για να απαντήσει,

όταν παραλαβεις και είναι όλα σωστα κλεινεις την υπόθεση!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη βοήθεια, θα προχωρήσω αύριο στο claim..

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη βοήθεια, θα προχωρήσω αύριο στο claim..

 

Μάλλον εννοείς να κάνεις dispute(=εντός 45 ημερών από την ημερομηνία πληρωμής). Το claim γίνεται μετά (= εντός 20 ημερών από την ημερομηνία του dispute).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορω να το γραψω εδω,αλλα αν ξερει καποιος ας μου απαντησει !

Εχω στειλει ενα δεμα (επιστροφη) στην Κινα και μου βγαζει αυτο ...

 

2015-01-23 15:09

深圳市深南中投递站, 中国 - CN, 未妥投, Unsuccessful delivery

 

Σημαινει οτι δεν παραδοθηκε . Και τωρα τι γινεται ? Υπαρχει περιπτωση να γυρισει πισω ?

Εχω ενημερωσει και το καταστημα και περιμενω απαντηση,αλλα μ εφαγε η αγωνια.Τι συμβαινει εδω ? :(

Συνήθως δεν τους ειδοποιούν και γράφουν αυτό.

Επικοινώνησε ξανά με το κατάστημα και πες τους να πάνε να το παραλάβουν.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

το despute γνωρίζω τι είναι, έχει χρειαστεί να κάνω στο παρελθόν. το claim που αναφέρετε είναι το ίδιο πράγμα με το despute ή όχι;;;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να κάνεις claim όταν "αναβαθμίζεις" το diapute σε "απαίτηση" επιστροφής χρημάτων, και εάν δεν απαντήσει ο πωλητής εντός της διορίας που του δίνουν σου επιστρέφουν τα χρήματά σου.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

και χρόνια πολλά στου Γρηγορηδες

 

Μια ερωτησουλα

Παρηγγειλα κατι την 02/01/15

Aγορα μεσω To2C -Αποστολή μέσω SingPost

το track των ΕΛΤΑ λεει απλά εδω και 17 ημερες ""ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ-06/01/2015-Σιγκαπουρη"

 

 

καποιa συμbουλή?Ειναι σε καλό δρόμο?

 

 

εδώ και 17 ημερες ειναι κολλημένο στο παρακάτω μηνυμα

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς να κάνεις dispute(=εντός 45 ημερών από την ημερομηνία πληρωμής). Το claim γίνεται μετά (= εντός 20 ημερών από την ημερομηνία του dispute).

 

Καλημέρα. όχι, εννοώ κανονικά να κάνω claim και όχι dispute, διότι η πληρωμή έχει γίνει από 25/11/2014, που έληγε η προπαραγγελία για το cubot s200. Από τις 6/1/2015 έχω κάνει κανονικά dispute. Και το πακετάκι ακόμα δεν έχει φτάσει εδώ πέρα, 2 μήνες αναμονή, ενώ οι περισσότεροι έχουν παραλάβει πλέον κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

αν στις 45 μέρες κάνεις dispute (διαμάχη/πρόβλημα μεταξύ των μερών) το paypal σου δίνει 20 μέρες να βρείς λύση με τον πωλητή ο ίδιος.

αν δεν βρεθεί λύση μέσα σε αυτές τις 20 μέρες, έχεις δικαίωμα πρίν λήξει η συγκεκριμένη προθεσμία να κάνεις claim, δηλαδή να αξιώσεις λύση απο τον πωλητή ή το paypal

αν κάνεις claim, το paypal δίνει 10 μέρες στον πωλητή να απαντήσει στην αξίωση σου (πχ επιστροφή χρημάτων) αλλιώς αναλαμβάνει να πάρει απόφαση το ίδιο

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

αν στις 45 μέρες κάνεις dispute (διαμάχη/πρόβλημα μεταξύ των μερών) το paypal σου δίνει 20 μέρες να βρείς λύση με τον πωλητή ο ίδιος.

αν δεν βρεθεί λύση μέσα σε αυτές τις 20 μέρες, έχεις δικαίωμα πρίν λήξει η συγκεκριμένη προθεσμία να κάνεις claim, δηλαδή να αξιώσεις λύση απο τον πωλητή ή το paypal

αν κάνεις claim, το paypal δίνει 10 μέρες στον πωλητή να απαντήσει στην αξίωση σου (πχ επιστροφή χρημάτων) αλλιώς αναλαμβάνει να πάρει απόφαση το ίδιο

 

Οπότε, κάνω σήμερα το claim και μέχρι να βγει ένα αποτέλεσμα από αυτή τη διαδικασία στις 10 μέρες και παραπάνω, εύχομαι να παραλάβω και να ενημερώσω και το gearbest και το paypal ότι όλα καλά και να λήξει εκεί το θέμα. Μακάρι να πάνε όλα καλά πριν βγει απόφαση από το paypal, δε θέλω να μπλέκω με αποστολή εκ των υστέρων στο gearbest, ειδικά τώρα που έχουν αλλάξει σε βάρος μας οι ισοτιμίες... Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα μια παραγγελία από eBay άλλα επειδή είμαι λίγο άσχετος θέλω τα φώτα σας. Η μέθοδος αποστολής ήταν με Standard International Flat Rate Postage. Μπορώ να βρω κάπου το tracking number για να δω πού βρίσκεται το δέμα μου ή όταν διαλέγεις αυτόν τον τρόπο αποστολής δεν υπάρχει καν tracking number; ρωτάω γιατί η παραγγελία μου έπρεπε να είχε φτάσει ήδη
Link to comment
Share on other sites

ρωτάω γιατί η παραγγελία μου έπρεπε να είχε φτάσει ήδη

 

Πως το συμπεραίνεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να αγοράσω κινητό από Κίνα και επειδή δεν μένω Αθήνα ώστε να μπορώ να πάω μόνος μου στο τελεωνείο, πόσο πιθανό είναι να σου κρατήσουν το κινητό στο τελωνείο; Σας έχει τύχει ποτέ; Διαβάζω ότι αν δεν πάς ο ίδιος στο τελωνείο πρεπει να πληρώσεις εκτελωνιστή που θέλει κανα 70 Ευρώ, οπότε για ένα κινητό που κάνει 180 Ευρώ με εκτελωνιστή δασμούς κτλ θα σου βγεί ο κούκους αηδόνι.

 

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να αγοράσεις από γνωστό και επώνυμο κινεζομάγαζο και να ζητήσεις να το στείλει είτε με το Ολλανδικό ταχυδρομείο (NL Post) είτε με της Σιγκαπούρης (Sing Post) και, φυσικά, όχι με courier (DHL κλπ).

 

Στην περίπτωση αυτή, το πιθανότερο είναι ότι θα παραλάβεις το δέμα σου στο χώρο που έχεις δηλώσει στο PayPal και δεν θα ασχοληθείς με εκτελωνιστές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν τους ειδοποιούν και γράφουν αυτό.

Επικοινώνησε ξανά με το κατάστημα και πες τους να πάνε να το παραλάβουν.

 

Μου ηρθε απαντηση τελικα απο το καταστημα (vickmall) και μου ειπαν να μην ανησυχω,θα πανε αυτοι απο Δευτερα να το παραλαβουν. Μου φυγε ενα βαρος ! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

και χρόνια πολλά στου Γρηγορηδες

 

Μια ερωτησουλα

Παρηγγειλα κατι την 02/01/15

Aγορα μεσω To2C -Αποστολή μέσω SingPost

το track των ΕΛΤΑ λεει απλά εδω και 17 ημερες ""ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ-06/01/2015-Σιγκαπουρη"

 

 

καποιa συμbουλή?Ειναι σε καλό δρόμο?

 

 

εδώ και 17 ημερες ειναι κολλημένο στο παρακάτω μηνυμα

 

Διαβασε και τα προηγουμενα ρε φιλε, τοσοι το εχουνε ξανααναφερει αυτο. Και εμενα κανα μηνα ετσι ειναι εχει κολλησει εκει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενας φιλος του εφυγε απο σιγκαπουρη 13/1 και του εφτασε την πεμπτη 22/1! Εμας που εχουμε παραγγειλει απο δεκεμβριο μας ξεχασαν φαινεται..

Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια παραγγελια με αυτο το tracking : YC380879204YW

Ενω στο site της Yanwen μου λεει οτι εχει φτασει Ελλαδα σε μενα δεν ηρθε ποτε. Απο τα Ελτα μου λενε να ρωτησω τον αποστολεα. Ο πωλητης δεν ξερει τιποτα/

Τι μπορει να συμβαινει?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια παραγγελια με αυτο το tracking : YC380879204YW

Ενω στο site της Yanwen μου λεει οτι εχει φτασει Ελλαδα σε μενα δεν ηρθε ποτε. Απο τα Ελτα μου λενε να ρωτησω τον αποστολεα. Ο πωλητης δεν ξερει τιποτα/

Τι μπορει να συμβαινει?

 

Από όταν φτάνει στην Ελλάδα ένα απλό δέμα κάνει έως και ένα μήνα να φτάσει στα χέρια σου, υπομονή τα ΕΛΤΑ δεν μπορούν να κάνουν τίποτα...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απ την αλλη εχω αλλημια παραγγελια με tracking RE108089673EN για την οποια ο πωλητης μου πε οτι εφυγε παλι με Yanwen (νομιζα οτι τα tracking που αρχιζουν με R ειναι με chinapost) το οποιο παρρηγειλα στις 18 το ταχυδρομησε στις 20 και στις 25 ειναι Ελλαδα!!!! Ειναι δυνατόν ?????
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...