Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια στα παιδια

εχει ερθει σε καποιον δεμα απο ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ για ελλαδα σε 5 μερες

αυτο ειναι πρωτο RB911546304HK

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελευταία ενημέρωση από ΕΛ.ΤΑ. για το περιβόητο δέμα μου:

Στις 22/12 ήταν σε Ολλανδικό αεροδρόμιο για να πετάξει Ελλάδα, αλλά δεν έχει αφιχθεί εδώ.

Οπότε, τα ενδεχόμενα είναι δύο...

1. Ουδέποτε φορτώθηκε ο σάκος στο αεροπλάνο για Ελλάδα.

2. Εάν ισχύει η ένδειξη της NL Post περί transport στις 23/12, δίχως όμως ένδειξη arrived (ακόμα δεν έχουμε μάθει πως ενημερώνεται το σύστημά της για το arrived), μάλλον στο ξεφόρτωμα έγινε μ@#€%&α από τους υπαλλήλους της εταιρίας που έχει το handling στα Σπάτα.

Οι μόνοι πάντως που δεν φταίνε είμαστε εμείς, το efox και τα ΕΛ.ΤΑ.

Υ.Γ.: @evansarmor Μην αρχίσεις τις παρατηρήσεις. Πρώτη φορά ενόχλησα τηλεφωνικά τα ΕΛ.ΤΑ. για να δω τί θα κάνω με το dispute στο paypal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

γεια σου nikkal ειχαμε καποιο νεο για τα δεματα.

πια ειναι η επομενη κινηση

Link to comment
Share on other sites

@ZMA

Θα περιμένω το πρωί την τελική ενημέρωση από το efox και μετά θα ανοίξω dispute. Προσωπικά, θα τους προτείνω να περιμένω και εάν μέχρι την 19η ημέρα δεν έχει έρθει, να μου επιστρέψουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εχουν πει εδω και μερες αν δεν λαβω στις 60 μερες να μου επιστρεψουν η να ξαναστειλουν

νομιζω αν ερθει ετσι η κατασταση καλυτερα να επιστρεψουν και να παραγγειλω εκ νεου,να κανω ανανεωση στις μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ας μου εξηγήσει κάποιος τι παίζει. Πάντως στο ΕΛΤΑ δεν φαίνεται.RE107423058EN στην σελίδα http://track.yw56.com.cn/en-US/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω τους παντες.

 

Επιτρεψτε μου 2 ερωτησεις, στις οποιες ουσιαστικη απαντηση δεν εχω παρει μεχρι τωρα.

Εχωντας κανει 24 παραγγελιες μεσω του Aliexpress, προβλημα ειχα μονο σε 3 προϊοντα χαμηλης αξιας, στα οποια δεν ειχα TN, με αποτελεσμα να μην ξερω ποτε θα μου ερθουν. Ολες οι αλλες παραγγελιες, συνηθως μεσα σε ενα μηνα, μεγιστο 1½ μηνα, ειχα τα πραγματα σπιτι.

 

Ολες οι παραγγελιες ειχαν το κοινο, οτι τα πραγματα απο Κινα φευγανε καπου μεταξυ των 2 εβδομαδων.

Με μια παραγγελια ομως, της οποια το TN θα παραθεσω στο τελος, εχω θεμα καθως βρισκεται στο σταδιο, με βαση το 17tack : Departure from outward office of exchange και με βαση το track-chinapost: Export Customs Scan, απο τις 4/12/2014.

Το δεμα κατατεθηκε στην Hangzhou και μεταφερθηκε, οπου ακομα βρισκεται με βαση τα tracking sites, στην Shanghai.

Μεσα, εχω παραγγειλει κατι καλλυντικα για τη μανα μου (τιποτα σε υγρη μορφη), που με γλωσσοφαγε μεχρι να της βρω αυτα που ηθελε.

 

Μιλωντας με τον προμηθευτη, απλα μου εκανε παραταση στο Purchase Protection και μου ειπε πως ειναι φυσιολογικο αυτο και να περιμενω. Μιλωντας με το forum της chinapost, ενας τυπος (moderator) εγραψε πως καλο θα ηταν να κανω dispute για να μου επιστραφει το ποσο.

Ο ενας πεταει το μπαλακι στον αλλο, αντι να ερθουν σε επικοινωνια με το τελωνειο τους να συνεννοηθουν για το ποιος εχει κανει την τρομπια.

 

Μετα απο ενα τοσο μεγαλο προλογο, οι ερωτησεις μου ειναι: Εχει δημιουργηθει σε κανεναν αλλο παρομοιο θεμα, με το τελωνειο της Σανγκαης, ή καποιο αλλο? Υπαρχει περιπτωση το δεμα να εχει επιστραφει στον αποστολεα και απλα ο αλλος να τραβαει για καποιον λογο το σχοινι?

 

TN: RJ306114083CN

Link to comment
Share on other sites

ελεγα λοιπον για να γραψω στα ελληνικα να γινω αντιληπτη οτι το δεμα μου εχει φυγει για τι χωρα προορισμου(Ελλαδα) στις 3-1-15 και στο ελτα γραφει αντικειμενα σε συσκευασια 3-1-15..μεχρι σημερα καμια αλλαγη.. το τρακινγ ναμπερ ειναι το εξης RC515439809HK.Eυχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Ας μου εξηγήσει κάποιος τι παίζει. Πάντως στο ΕΛΤΑ δεν φαίνεται.RE107423058EN στην σελίδα http://track.yw56.com.cn/en-US/

 

Έχει φτάσει Ελλάδα από 8-1και είναι στο σάκο ακόμη. Δεν τον άνοιξαν ακόμη, όταν ανοιχτεί θα εμφανιστεί στα ελτα

Link to comment
Share on other sites

Έχει φτάσει Ελλάδα από 8-1και είναι στο σάκο ακόμη. Δεν τον άνοιξαν ακόμη, όταν ανοιχτεί θα εμφανιστεί στα ελτα

 

Πολλες γωνιες με παρατημενους σακους παρατηρω τι γινετε...Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

ελεγα λοιπον για να γραψω στα ελληνικα να γινω αντιληπτη οτι το δεμα μου εχει φυγει για τι χωρα προορισμου(Ελλαδα) στις 3-1-15 και στο ελτα γραφει αντικειμενα σε συσκευασια 3-1-15..μεχρι σημερα καμια αλλαγη.. το τρακινγ ναμπερ ειναι το εξης RC515439809HK.Eυχαριστω!

Νωρίς είναι για να γίνει αλλαγή... Πιθανόν να έχει φτάσει ο σακος στην Ελλάδα αλλά να μην έχει ανοιχτεί ακόμα. Εγώ είμαι έτσι από 29/12

Δημοσθένης Θεοχαρίδης
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος κατι να βοηθησει?? RC515439809HK. ευχαριστω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι απλως περιμενω απο 22-12 .και ειναι ηδη 30 μερες..σε δεκα μερες θα πρεπει να κανω refund..:/ δεν εχω αλλη επιλογη:worry::(

Link to comment
Share on other sites

Σε τι να βοηθήσει; Σου απάντησαν: υπομονή.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τα δεματα απο σιγκαπουρη οταν φτασουν αεροδρομιο ανανεωνετε και το στατους σε arrived to overseas;

η αυτο γινεται οταν ανοικτει ο σακος και καταγραφει το δεμα;;;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις, εγγραψα δευτερη φορα γιατι με την ανανεωση δεν ειχε φανει καποια απαντηση στο ερωτημα μου.αλλωστε ο λογος του φορουμ αυτος ειναι να απαντωται οι ερωτησεις μας απο οσους γνωριζουν και εχουν τη καλη διαθεση.
Link to comment
Share on other sites

Με paypal πλήρωσες;[

ναι παντα και ποτε δεν ειχα προβλημα

 

Τότε πρόσεξε τις μέρες για το dispute. 45 μέρες από την πληρωμή.

Στο λέω γιατί έγραψες ότι σου είπαν κάτι για αναμονή 60 ημερών...

Link to comment
Share on other sites

Πολλες γωνιες με παρατημενους σακους παρατηρω τι γινετε...Ευχαριστω πολυ!

Δεν υπάρχουν παρατημένοι σάκκοι, απλώς υπάρχει πάρα πολύς φόρτος αφίξεων λόγω εορτών και έχουν προτεραιότητα τα συστημένα.

Από την ίδια εταιρεία έχω και εγώ δέμα στην ίδια κατάσταση από 1/1 .... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γνωριζει καποιος κατι να βοηθησει?? RC515439809HK. ευχαριστω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι απλως περιμενω απο 22-12 .και ειναι ηδη 30 μερες..σε δεκα μερες θα πρεπει να κανω refund..:/ δεν εχω αλλη επιλογη:worry::(

3 ΙΑΝ έφυγε από το Χονγκ Κόνγκ. Στις 44 ημέρες από την ημερομηνία πληρωμής κάνε dispute στο paypal ώστε να παραταθεί ο χρόνος που σε καλύπτει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα δεματα απο σιγκαπουρη οταν φτασουν αεροδρομιο ανανεωνετε και το στατους σε arrived to overseas;

η αυτο γινεται οταν ανοικτει ο σακος και καταγραφει το δεμα;;;

Με την SP δεν χρειάζεται να ανοίξει σάκκος, θα εμφανισθεί στα ΕΛΤΑ μόλις βγεί από το αεροπλάνο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα dispute στις 43 ημερες αντε να δουμε τι θα γινει με την NLκ@λ@Post που μπλεξαμε :mad:

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους παιδια! Καινουριος στο forum, και στον χωρο γενικος. Παρρηγγειλα το Cubot X9 απο Coolicool στις 08-12-14 (preorder). Ξεκινησε απο εκει στις 29-12-14 . Να μην τα πολυλογω η ιστορια στο tracking site των ΕΛΤΑ εχει ως εξης:

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-01-2015 10:39 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 06-01-2015 10:39 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-01-2015 11:36 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 18-01-2015 07:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 20-01-2015 02:51 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

Επικοινωνησα σημερα με τα ΕΛΤΑ και μου ειπανε οτι στις 20 (χθες δλδ) συσκευασανε το δεμα και το στειλανε πισω στην Ολλανδια (ΝL) .......... Η απαντηση στο ευλογο γιατι ηταν πως τα στοιχεια ηταν αλλοιωμενα ......

Εστειλα μυνημα ηδη στο Coolicool και μου απαντησε σημερα το εξης:

Dear customer,

Thanks for your message. We have inquired that the delivery time of your order is 12-29-2014

and the delivery time is 25 to 35 business days. The item is at the PostNL sorting center in 01-20-2015.

If you have not received your item yet,you could connect with customs and the post office.

You can also track your item through http://www.17track.net/en/

And the track number is RC4*******8NL.

Hope you receive your item as soon as possible.

If you have any further questions,please do not hesitate to contact us.

Kind regards,

Candice

Ενω στο μυνημα μου προς αυτους εξηγω πως εχουν τα πραματα.Μηπως ο κινεζος μου κανει τον "κινεζο"; Ειλικρινα , δεν την βλεπω να χει αισιο τελος η ιστορια. Οποιαδηποτε αποψη ευπροσδεκτη, 1η φορα μου τυχαινει κατι τετοιο και δεν ξερω τι πρεπει να κανω. Ευχαριστω...

Edited by johnnyb1978
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!υπαρχει καποιος που να παρελαβε τελευταια με sp να μας πει το tracking number??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Επειδή έχω παραγγείλει από e-bay ένα κινητό πρώτη φορά θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής θέμα. Το κινητό έρχεται με την nlpost. Έχοντας διαβάσει το ποστ με την αποστολή δεμάτων από κίνα(χρόνοι παράδοσης κτλ) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω πληρώσει με πιστωτική κάρτα και όχι μέσω pay-pal. Απ όσο έχω καταλάβει για να ζητήσεις πίσω τα χρήματα σου μέσω pay-pal περιμένεις μέχρι το όριο των 40 ημερών αν πάει κάτι στραβά και δέν έχει έρθει το δέμα, στην περίπτωση της πιστωτικής τι γίνεται υπάρχει κάποιο παρόμοιο όριο ημέρων που μπορώ να ζητήσω τα χρηματά μου πίσω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους παιδια! Καινουριος στο forum, και στον χωρο γενικος. Παρρηγγειλα το Cubot X9 απο Coolicool στις 08-12-14 (preorder). Ξεκινησε απο εκει στις 29-12-14 . Να μην τα πολυλογω η ιστορια στο tracking site των ΕΛΤΑ εχει ως εξης:

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-01-2015 10:39 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 06-01-2015 10:39 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-01-2015 11:36 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 18-01-2015 07:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 20-01-2015 02:51 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

Επικοινωνησα σημερα με τα ΕΛΤΑ και μου ειπανε οτι στις 20 (χθες δλδ) συσκευασανε το δεμα και το στειλανε πισω στην Ολλανδια (ΝL) .......... Η απαντηση στο ευλογο γιατι ηταν πως τα στοιχεια ηταν αλλοιωμενα ......

Εστειλα μυνημα ηδη στο Coolicool και μου απαντησε σημερα το εξης:

Dear customer,

Thanks for your message. We have inquired that the delivery time of your order is 12-29-2014

and the delivery time is 25 to 35 business days. The item is at the PostNL sorting center in 01-20-2015.

If you have not received your item yet,you could connect with customs and the post office.

You can also track your item through http://www.17track.net/en/

And the track number is RC4*******8NL.

Hope you receive your item as soon as possible.

If you have any further questions,please do not hesitate to contact us.

Kind regards,

Candice

Ενω στο μυνημα μου προς αυτους εξηγω πως εχουν τα πραματα.Μηπως ο κινεζος μου κανει τον "κινεζο"; Ειλικρινα , δεν την βλεπω να χει αισιο τελος η ιστορια. Οποιαδηποτε αποψη ευπροσδεκτη, 1η φορα μου τυχαινει κατι τετοιο και δεν ξερω τι πρεπει να κανω. Ευχαριστω...

Κάνε dispute στο paypal και ζήτησε επιστροφή χρημάτων. Εξήγησέ τους ότι το κατάστημα δεν είχε σωστά στοιχεία και ότι λέει άλλα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Επειδή έχω παραγγείλει από e-bay ένα κινητό πρώτη φορά θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής θέμα. Το κινητό έρχεται με την nlpost. Έχοντας διαβάσει το ποστ με την αποστολή δεμάτων από κίνα(χρόνοι παράδοσης κτλ) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω πληρώσει με πιστωτική κάρτα και όχι μέσω pay-pal. Απ όσο έχω καταλάβει για να ζητήσεις πίσω τα χρήματα σου μέσω pay-pal περιμένεις μέχρι το όριο των 40 ημερών αν πάει κάτι στραβά και δέν έχει έρθει το δέμα, στην περίπτωση της πιστωτικής τι γίνεται υπάρχει κάποιο παρόμοιο όριο ημέρων που μπορώ να ζητήσω τα χρηματά μου πίσω?

 

Μεσω ebay θα δεις το estimated delivery date. Αν δεν ερθει το δεμα μεχρι τοτε ανοιγεις case στο ebay. Εχεις 30 μερες απο τη στιγμη που περασει η ημερομηνια αυτη. Τα χρηματα θα μπουν στην πιστωτικη σου αν βγει υπερ σου η υποθεση. Διαβασε στο help στο site του ebay για περισσοτερες λεπτομερειες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...