Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραγγελία από to2c 5/3 με EMS και έχουμε:

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΟΜΒΙΚΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 13-03-2014 04:52 ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΟΜΒΙΚΟΥ ΑΘΗΝΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 13-03-2014 01:34 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 12-03-2014 22:07 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-03-2014 21:51 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-03-2014 14:48 IPS

 

Υπάρχει πρόβλημα μάγκες? Αύριο παραλαμβάνω? Αθήνα είμαι!

 

 

Και η δικια μου παραγγελία έφτασε μαζι και θα πάω εγώ να το πάρω το απογευμα απο το μαγαζί, πάρε τηλεφωνο μηπως παραλάβεις και σήμερα.

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά παρήγγειλα ένα κινητό από merimobiles και μου ήρθε αυτό το μήνυμα:

Thank you for your order! However, due to its high value, we need to ask you to upgrade your shipping to EMS for $14 or else there will be a big risk for your order to be lost. Please go to the link below to make your payment via paypal..

εγώ ζήτησα πάντως return from service via singpost.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα ένα κινητό από merimobiles και μου ήρθε αυτό το μήνυμα:

Thank you for your order! However, due to its high value, we need to ask you to upgrade your shipping to EMS for $14 or else there will be a big risk for your order to be lost. Please go to the link below to make your payment via paypal..

εγώ ζήτησα πάντως return from service via singpost.

Καλά έκανες, μην διακινδυνεύεις να παραλάβεις μέσω EMS γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πληρώσεις τελωνείο.

Εφ'όσον το δέμα έχει tracking number, δεν χάνεται εύκολα, αλλά και να χαθεί, εσύ δεν θα χάσεις τίποτα, θα πάρεις τα χρήματά σου πίσω από το PayPal..... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες, μην διακινδυνεύεις να παραλάβεις μέσω EMS γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πληρώσεις τελωνείο.

Εφ'όσον το δέμα έχει tracking number, δεν χάνεται εύκολα, αλλά και να χαθεί, εσύ δεν θα χάσεις τίποτα, θα πάρεις τα χρήματά σου πίσω από το PayPal..... :)

 

Βασικά τους έστειλα άλλα 5$ για safe shipping insurance με singpost. Σε περίπτωση λέει που χαθεί να μου στείλουν τα λεφτά μου πίσω αλλιώς καλύπτουν λέει μόνο το 1/3 της αξίας διότι δεν ευθύνονται για απώλεια λόγω ταχυδρομείου ενώ με αυτά τα 5 δολλάρια λέει με καλύπτουν πλήρως. Και καλά λέει το paypal είναι αν μου στείλουν λάθος προϊόν ή ελλατωματικό. Αν όμως χαθεί με υπαιτιότητα του ταχυδρομείου δεν με καλύπτει το paypal..Παραμύθας ο κινέζος αλλά δεν βαριέσαι άλλα 5$ έστειλα..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τους έστειλα άλλα 5$ για safe shipping insurance με singpost. Σε περίπτωση λέει που χαθεί να μου στείλουν τα λεφτά μου πίσω αλλιώς καλύπτουν λέει μόνο το 1/3 της αξίας διότι δεν ευθύνονται για απώλεια λόγω ταχυδρομείου ενώ με αυτά τα 5 δολλάρια λέει με καλύπτουν πλήρως. Και καλά λέει το paypal είναι αν μου στείλουν λάθος προϊόν ή ελλατωματικό. Αν όμως χαθεί με υπαιτιότητα του ταχυδρομείου δεν με καλύπτει το paypal..Παραμύθας ο κινέζος αλλά δεν βαριέσαι άλλα 5$ έστειλα..

Κατ'εμέ, κακώς τους τα έστειλες, αφ'ενός μεν λένε ψέμματα, αφ'εταίρου θα νομίζουν ότι σε δούλεψαν .... δεν είναι γιά τα 5 δολλάρια, αλλά καλύτερα να έπινες καφέ εσύ αντί γιά τον πονηρό Κινέζο !!:D

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Κατ'εμέ, κακώς τους τα έστειλες, αφ'ενός μεν λένε ψέμματα, αφ'εταίρου θα νομίζουν ότι σε δούλεψαν .... δεν είναι γιά τα 5 δολλάρια, αλλά καλύτερα να έπινες καφέ εσύ αντί γιά τον πονηρό Κινέζο !!:D

 

Συμφωνώ αλλά για 3.80 ευρώ δεν ήθελα να μπω σε διαδικασίες άλλες..Πχ θα μπορούσε να δηλώσει κανονική αξία προϊόντος για να περάσω σίγουρα τελωνείο ή ξέρω γω να μου στείλει λάθος χρώμα ή κάτι άλλο..δεν ξέρω αν ζητούσε παραπάνω δεν θα το έκανα..Πρακτικά του έκανα δώρο το discount coupon που μου έδωσε..

 

UPDATE: Ενώ τα συμφωνήσαμε ξαφνικά μου λέει ότι το δέμα μου με singpost ενδέχεται πολύ πιθανώς να χαθεί και να μην το παραλάβω. Του λέω ότι "ok, τότε θα πρέπει να μου κάνεις full refund χάρη στην πολύ σωστή σου συμβουλή να πληρώσω 5$ για safe shipping insurance" και μου λέει "ok.as you wish, a tracking number will be sent tomorrow". τι να πω πια?με ψιλοάγχωσε ο μ*λ*κ*ς!

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά παιδιά! Μόλις το παρέλαβα! Ούτε καν ανοιγμένο είναι...
"Φίαρ καν χόλντ γιου πρίζονερ...Χόουπ καν σέτ γιου φρί...."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα που λέει αυτό εδώ και μέρες

2014-03-01 13:45, Item in conta IPS, IPS

λέτε να αργήσει πολύ ακόμα;

Υπάρχει κάποιος που να περιμένει αντίστοιχα; έχω despatch number 4052

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τωρα τι μου λετε? Ειμαι σε κατασταση IPS για δυο παραγγελιες απο τις 22 και τις 28 Φεβρουαριου αντιστοιχα! Δε λενε να ξεκολλησουν! :mad:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα που λέει αυτό εδώ και μέρες

2014-03-01 13:45, Item in conta IPS, IPS

λέτε να αργήσει πολύ ακόμα;

Υπάρχει κάποιος που να περιμένει αντίστοιχα; έχω despatch number 4052

 

Eγώ τι να πω που μου γραφει κλεισιμο απο ιπσ απο τις 22/2 και ακομα τίποτα...με No. 4046 ?

Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΥΛΑΙΑ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 13-03-2014 08:29 ΠΥΛΑΙΑ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 12-03-2014 23:57 ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 12-03-2014 15:05 ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 12-03-2014 11:33 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 10-03-2014 16:26 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-03-2014 13:40 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 01-03-2014 58:00 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27-02-2014 19:20 IPS

 

πηγα και το παρελαβα εγω...δεν υπηρχε καμμια χρεωση.

 

Η παραγγελια εγινε απο το thlmobile, με EMS express...ελπιζω ολοι να παραλαβετε απροβληματιστα!

 

Το Τ100s ειναι πανεμορφο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στα ελτα και μου είπαν οτι το δέμα είναι ακόμα Σιγκαρπούρη....υπόψιν εχω το κλείσιμο απο ips απο τις 22/2..:worry:
Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τωρα τι μου λετε? Ειμαι σε κατασταση IPS για δυο παραγγελιες απο τις 22 και τις 28 Φεβρουαριου αντιστοιχα! Δε λενε να ξεκολλησουν! :mad:

 

http://i.imgur.com/Mh1ZZG2.png

 

To settle this once and for all :happy:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά βρίσκομαι στην εξής κατάσταση σχετικα με 2 πακέτα που περιμένω απο geekbuying :

Για το 1ο πακέτο:

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-03-2014 07:48 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 27-02-2014 15:39 IPS ,

ενώ για το 2ο ακόμα στην ίδια κατάσταση με 27-02-2014 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS. Και τα 2 πακέτα έχουν αριθμό αποστολής 4050.

Αυτά για βοήθεια κ σύγκριση σχετικά με δικές σας παραγγελίες που έχουν γίνει με singpost. Καλό θα ήταν όσοι έχουν πακέτα πρίν από το 4050 να τσεκάρουν τώρα το site των ελτα. Εγώ μέχρι σήμερα το μεσημέρι ήμουν κολλημένος στο 27/2, ενώ τώρα έχει ξεκολλήσει η κατάσταση των αποστολών:)

Link to comment
Share on other sites

To settle this once and for all :happy:

 

Φιλε μου, το γνωριζω αυτο που λες ομως δε σημαινει οτι θα ειμαι και χαρουμενος που θα παραλαβω κατα πασα πιθανοτητα με καθυστερηση, το αντιθετο. Και αυτο ακριβως λεω εδω, οτι υπαρχει καθυστερηση δυστυχως οπως στη φουρνια πιο πριν που κολλησανε στο IPS 10/2 για 25 μερες.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Eγώ τι να πω που μου γραφει κλεισιμο απο ιπσ απο τις 22/2 και ακομα τίποτα...με No. 4046 ?

θα περιμενουμε αλλες 15 ημερες ανετα...

Despatch No.: 4048

 

25-02-2014 Received from Customer

27-02-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενουμε αλλες 15 ημερες ανετα...

Despatch No.: 4048

 

25-02-2014 Received from Customer

27-02-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Το despatch no απλα δεν εχει καμια σημασια. Αμα εσυ εισαι στο 4048 κι ο αλλος στο 4046 δεν αλλαζει κατι, ουτε προσδιοριζει το ποτε θα παραλαβεις. Το λεει στο αρχικο κειμενο του Σταυρου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, το γνωριζω αυτο που λες ομως δε σημαινει οτι θα ειμαι και χαρουμενος που θα παραλαβω κατα πασα πιθανοτητα με καθυστερηση, το αντιθετο. Και αυτο ακριβως λεω εδω, οτι υπαρχει καθυστερηση δυστυχως.

 

Από τις αρχές του 2014 υπάρχει "καθυστέρηση" το να περιμένεις 14 μέρες, δεν είναι καθυστέρηση μιας και το πακέτο σου έφτασε στην SingPost 22/02 και 28/02!! Οι πωλητές το αναφέρουν ρητά πως η παραγγελία μπορεί να κάνει έως και 30 ημέρες να φτάσει

 

http://www.to2c.com/shipping 10-25 ίσως και παραπάνω

 

http://www.pandawill.com/shipping-and-handling 15-35 ημέρες

 

http://www.geekbuying.com/help/payment_and_shipping/shipping_guide 10-25 ημέρες για Ιταλία

 

το minideal δεν είδα να αναφέρει κάπου και πάλι αυτοί οι χρόνοι είναι χρόνοι εκτίμησης

 

άρα για ποια καθυστέρηση μιλάμε ακριβώς;

 

στη μία παραγγελία έχεις 19 ημέρες αναμονή και στην άλλη 13 ημέρες ούτε καν δύο εβδομάδες!

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Από τις αρχές του 2014 υπάρχει "καθυστέρηση" το να περιμένεις 14 μέρες, δεν είναι καθυστέρηση μιας και το πακέτο σου έφτασε στην SingPost 22/02 και 28/02!! Οι πωλητές το αναφέρουν ρητά πως η παραγγελία μπορεί να κάνει έως και 30 ημέρες να φτάσει

 

http://www.to2c.com/shipping 10-25 ίσως και παραπάνω

 

http://www.pandawill.com/shipping-and-handling 15-35 ημέρες

 

http://www.geekbuying.com/help/payment_and_shipping/shipping_guide 10-25 ημέρες για Ιταλία

 

το minideal δεν είδα να αναφέρει κάπου και πάλι αυτοί οι χρόνοι είναι χρόνοι εκτίμησης

 

άρα για ποια καθυστέρηση μιλάμε ακριβώς;

 

στη μία παραγγελία έχεις 19 ημέρες αναμονή και στην άλλη 13 ημέρες ούτε καν δύο εβδομάδες!

 

Υπόψιν ότι οι πωλητές μιλάνε κιόλας για εργάσιμες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

και εγω παιδια παραγγελια απο geekbuying και σημερα καταχωρηθηκε στο αεροδρομιο.

27/2 κλεισιμο απο ΙPS

13/3 Αφιξη στη χωρα προορισμου

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/Mh1ZZG2.png

 

To settle this once and for all :happy:

 

Καταπληκτικό :D Βάλε όμως και κανά βελάκι γιατί φαίνεται σαν να πηγαίνεις μετά τη παραλαβή απο ΕΛΤΑ για dispute. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι, καλύτερα άστο, και έτσι σωστό είναι :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 30 ημέρες; ΟΧΙ ----> Πέρασαν 30 ημέρες;

Πρέπει να κάνει λούπα εκεί ώστε μόνο με το ΝΑΙ πας παρακάτω :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 30 ημέρες; ΟΧΙ ----> Πέρασαν 30 ημέρες;

Πρέπει να κάνει λούπα εκεί ώστε μόνο με το ΝΑΙ πας παρακάτω :)

 

βελτιώσεις στο v2 αυτό ήταν ένα mock up :-P

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

μου εδωσαν ενα tracking No απο το TO2C πριν 2 μερες , το βαζω σημερα στο site της S.P. και μου γραφει :

 

Item No. ---------- Posting Date --- Status Date Status Description

RFχχχχχχχχχχSG 12-03-2014 ---- 12-03-2014 Received from Customer

 

τι ειναι τουτο παλι ???

Link to comment
Share on other sites

Από τις αρχές του 2014 υπάρχει "καθυστέρηση" το να περιμένεις 14 μέρες, δεν είναι καθυστέρηση μιας και το πακέτο σου έφτασε στην SingPost 22/02 και 28/02!!

στη μία παραγγελία έχεις 19 ημέρες αναμονή και στην άλλη 13 ημέρες ούτε καν δύο εβδομάδες!

 

Αναφερομαι κυριως στην πρωτη παραγγελια, η οποια ξεπερασε τις 2 εβδομαδες (IPS), κατι το οποιο θεωρειται σπανιο και φοβαμαι μη γινει σαν την προηγουμενη περιπτωση που αναφερθηκε (οπου ναι, υπηρχε αρκετη καθυστερηση στο IPS). Δεν ειπα οτι ξεπεραστηκε καποιο οριο ή οτι φταιει καποιος πωλητης. Εννοειται οτι δεν ειναι τραγικα τα πραγματα, αλλωστε 45 μερες ειναι για dispute και απεχω πολυ απο τις 45 μερες. Απλα "τσιναω" γιατι το 'χα συνηθισει στις 20 περιπου μερες να ερχονται και βλεπω οτι στο IPS καποιες φουρνιες κολλανε για πολλες μερες. Δεν το εγραψα καλα πιο πριν, αυτο που ηθελα να πω ειναι πως ελπιζω να μην υπαρχει αντιστοιχη καθυστερηση οπως στις 10/2, γιατι πανω απο 3 εβδομαδες στο IPS ειναι πολυς καιρος.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...