Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντα το unregistered ηταν η καλυτερη επιλογη, απλα με τους χαλαρους ελεγχους ηταν ενα πλεονεκτημα να ξερεις και που βρισκεται ανα πασα ωρα και στιγμη το δεμα σου.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αηδιαστική κατάσταση στο Ελ. Βενιζέλος συνεχίζεται. Χαμένα τα έχουν εκεί, δεν εξηγείται διαφορετικά. Δέματα του Οκτωβρίου και του Σεπτεμβρίου έρχονται και φεύγουν κανονικά. Του Αυγούστου τα έχουν κλείσει σε μια αποθήκη και κανείς δεν τολμά να πλησιάσει.

 

Κωδικός Αντικειμένου: RB3147------SG

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

30/8/2017, 11:44:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Κρατώ την φράση σου, που σου έχω τονίσει με bold. Ξεκάθαρα φίλε μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντα το unregistered ηταν η καλυτερη επιλογη, απλα με τους χαλαρους ελεγχους ηταν ενα πλεονεκτημα να ξερεις και που βρισκεται ανα πασα ωρα και στιγμη το δεμα σου.

 

+1 (10 χαρακτήρες).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα μια ερώτηση έχουμε κάποια ιδέα για Yun Express αποστολή;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

από την πείρα σας θα πληρώσει εκτελωνισμο?3dda6728ecd2687f9d4277b468bcf657.jpg
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Η αηδιαστική κατάσταση στο Ελ. Βενιζέλος συνεχίζεται. Χαμένα τα έχουν εκεί, δεν εξηγείται διαφορετικά. Δέματα του Οκτωβρίου και του Σεπτεμβρίου έρχονται και φεύγουν κανονικά. Του Αυγούστου τα έχουν κλείσει σε μια αποθήκη και κανείς δεν τολμά να πλησιάσει.

Δε νομίζω ότι ισχύει καθολικά, κανονικά παραλάμβανα τον Αύγουστο.

RS909792071NL

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα σκυλί άγριο που τη φυλάει, αλλά μόνο έναν αφήνει. Ε αυτός δεν είναι και κάθε μέρα εκεί.. :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

από την πείρα σας θα πληρώσει εκτελωνισμο?

 

Πέραν από τα προφανή (ότι πέρασε την διαδικασία του εκτελωνισμού), δεν λέει κάτι άλλο ξεκάθαρο. Για να σου πούμε κάτι πιο συγκεκριμένο, τι ήταν το δέμα αυτό (αξία αγοράς) , και με ποιό ταχυδρομείο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε νομίζω ότι ισχύει καθολικά, κανονικά παραλάμβανα τον Αύγουστο.

RS909792071NL

 

Νικηφόρε, εάν μου επιτρέπεται να πω την άποψη μου, αυτό ισχύει με ταχυδρομείο Σιγκαπούρης(όπως ήταν και το tracking number που αναρτήθηκε) , γιατί το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα. Δεν θα πω ότι κανείς δεν τολμά να προσεγγίσει κλπ, σεβόμενος βέβαια την άποψη του καθενός παιδιού, αλλά σίγουρα κάποια κόμπλα παίζει.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από τα προφανή (ότι πέρασε την διαδικασία του εκτελωνισμού), δεν λέει κάτι άλλο ξεκάθαρο. Για να σου πούμε κάτι πιο συγκεκριμένο, τι ήταν το δέμα αυτό (αξία αγοράς) , και με ποιό ταχυδρομείο;

ένα πορτοφόλι ούτε ταληρο από Joom μέσω Yun Express.

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Οι αποστολες με

1)Netherlands Registered

2)Sweden Registered

3)Belgium Registered

Ειδικα για το 1) αν δεν κανω λαθος, παει πρωτα ολλανδια και μετα ελλαντα, με αυτο τον τροπο μηπως γλυτωνουμε το τελωνείο?

Απο 2) και 3) τι εμπειριες εχετε?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστολες με

1)Netherlands Registered

2)Sweden Registered

3)Belgium Registered

Ειδικα για το 1) αν δεν κανω λαθος, παει πρωτα ολλανδια και μετα ελλαντα, με αυτο τον τροπο μηπως γλυτωνουμε το τελωνείο?

Απο 2) και 3) τι εμπειριες εχετε?

1) Όχι απαραίτητα, διότι το πακέτο δεν εκτελωνίζεται Ολλανδία απλά διέρχεται από κεί.

2-3) Κάθε αποστολή είναι διαφορετική, δεν έχει να κάνει μόνο με την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστολες με

1)Netherlands Registered

2)Sweden Registered

3)Belgium Registered

Ειδικα για το 1) αν δεν κανω λαθος, παει πρωτα ολλανδια και μετα ελλαντα, με αυτο τον τροπο μηπως γλυτωνουμε το τελωνείο?

Απο 2) και 3) τι εμπειριες εχετε?

 

Εμενα με belgium μου ηρθα μπαταριες με 0 τελωνειο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ένα πορτοφόλι ούτε ταληρο από Joom μέσω Yun Express.

 

Κοίτα. Κανονικά πρέπει να σου το περάσουν από το τελωνείο ως τελωνειακώς ελεύθερο, με την πράσινη ταινία, και να πληρώσεις μόνο το 3ευρό. Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που το δέμα μέσα, δεν έχει κάποιο παραστατικό αγοράς, και γράψει απέξω ο Κινέζος wallet 5$ , για το τελωνείο αυτό δεν σημαίνει τίποτα.

Οπότε, αυτοί θα το κοστολογήσουν όσο κρίνουν, και να εύχεσαι απλώς να κρίνουν σωστά.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ανοίγει ένα ολόκληρο νέο πεδίο επαγγελματικής ιδιότητας: "εκτιμητης εμπορευματικης αξίας τυχαίου ταχυδρομικου αντικειμένου"

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ανοίγει ένα ολόκληρο νέο πεδίο επαγγελματικής ιδιότητας: "εκτιμητης εμπορευματικης αξίας τυχαίου ταχυδρομικου αντικειμένου"

 

Έχουν έτοιμα ταλέντα απ΄το ο διάδοχος του Uri Geller :D

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστολες με

1)Netherlands Registered

2)Sweden Registered

3)Belgium Registered

Ειδικα για το 1) αν δεν κανω λαθος, παει πρωτα ολλανδια και μετα ελλαντα, με αυτο τον τροπο μηπως γλυτωνουμε το τελωνείο?

Απο 2) και 3) τι εμπειριες εχετε?

 

Η αποστολή δέματος με το ταχυδρομείο χώρας της ΕΕ που έχει κατάστημα στην Κίνα κάνει οπωσδήποτε στάση στη συγκεκριμένη χώρα αλλά σαν διερχόμενο (in transit) και δεν εκτελωνίζεται εκεί.

 

Υπάρχει, όμως, μέθοδος αποστολής (priority line) που φτάνει σε χώρα της ΕΕ, εκτελωνίζεται εκεί και φεύγει για Ελλάδα χωρίς τα επιπλέον έξοδα (διαφορά ΦΠΑ, τέλος ΕΛΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή δέματος με το ταχυδρομείο χώρας της ΕΕ που έχει κατάστημα στην Κίνα κάνει οπωσδήποτε στάση στη συγκεκριμένη χώρα αλλά σαν διερχόμενο (in transit) και δεν εκτελωνίζεται εκεί.

 

Υπάρχει, όμως, μέθοδος αποστολής (priority line) που φτάνει σε χώρα της ΕΕ, εκτελωνίζεται εκεί και φεύγει για Ελλάδα χωρίς τα επιπλέον έξοδα (διαφορά ΦΠΑ, τέλος ΕΛΤΑ)

 

Και γιατι οταν εκτελωνιζονται στο εξωτερικο δν πληρωνουμε τιποτα? Α ρε ελλαντα, αρχισε να παιρνει και ο καθε τελευταιος κινεζικο κινητο και τωρα μας τα κοβουν ολα.

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι οταν εκτελωνιζονται στο εξωτερικο δν πληρωνουμε τιποτα? Α ρε ελλαντα, αρχισε να παιρνει και ο καθε τελευταιος κινεζικο κινητο και τωρα μας τα κοβουν ολα.

 

ποιος ειπε οτι δεν πληρωνεις; Και ποιος σε ειπε οτι ο καθε τελευταιος δεν εχει δικαιομα για κινεζικο, και ποσο μαλλον οτι αυτο δεν ειναι η αιτια που μας τα κοβουν ολα, παρα οι οδηγιες που πηρε ο ΕΛΤΑ απο καποια μεγαλα μαζαγια που ηδη πουλανε κινητα

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι οταν εκτελωνιζονται στο εξωτερικο δν πληρωνουμε τιποτα?

Πληρώνεις αυξημένα μεταφορικά.

Α ρε ελλαντα, αρχισε να παιρνει και ο καθε τελευταιος κινεζικο κινητο και τωρα μας τα κοβουν ολα.

Άκυρο το σχόλιο, χαιρέκακο και γεμάτο κακεντρέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε οτι δεν πληρωνεις; Και ποιος σε ειπε οτι ο καθε τελευταιος δεν εχει δικαιομα για κινεζικο, και ποσο μαλλον οτι αυτο δεν ειναι η αιτια που μας τα κοβουν ολα, παρα οι οδηγιες που πηρε ο ΕΛΤΑ απο καποια μεγαλα μαζαγια που ηδη πουλανε κινητα

Τι μας κόβει ποιός, τι οδηγίες (!) πήρε ο ΕΛΤΑ και από ποιά μαγαζιά;

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις αυξημένα μεταφορικά.

 

Άκυρο το σχόλιο, χαιρέκακο και γεμάτο κακεντρέχεια.

 

Δεν διαφωνω με τους χαρακτηρισμούς αλλα δν σημαίνει οτι ειναι και ψεμα, ο καθε ακυρος που δεν ξερει να αλλαξει τον κωδικο απο το router του εχει και κινεζικο κινητο. Επόμενο ηταν να το παρουν χαμπαρι στη κυβέρνηση και να πραξουν αναλογα. Δυστυχώς πλεον δεν εχουμε δικαίωμα να αγοράζουμε οικονομικα απο κινα.

Τελος το γεγονός ότι πληρώνεις αυξημένα μεταφορικά δν σημαινει οτι εκτελωνιζονται κιολας, γιατι πολυ απλα θα μπορουσες να πληρώσεις αυξημένα μεταφορικά και μετα να πρεπει να πληρώσεις και το τελωνείο της χωρας της ευρωπαϊκής που γίνεται η πρώτη εισαγωγη. Απλα ελλαντα μύρισαν οι εφοριακοι οτι χανουν εσοδα απο τα υπερκοστολογιμενα προϊόντα και σου λενε ή θα τα πάρεις απο εδω πανάκριβα ή θα περιμενεις 1 μηνα + θα πληρώσεις και τελωνειο.

Edited by gdimitris

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

...βλέπω το συνεχίζεις φίλε μου ,,, πριν είπες "τελευταίος" και τώρα "άκυρος" ... ... καλά το πας ...

...τώρα τι σχέση έχει ο κωδικός του ρούτερ με τον κάθε πολίτη (σχετικός ή άσχετος) που έχει κάθε δικαίωμα να αγοράσει οτιδήποτε απο το εξωτερικό με "κανονική" τιμή και όχι σε ληστρική απο την Ελλάδα για το ίδιο ακριβώς πράγμα ! Φυσικά και συμφωνώ με τον nikiforos_

 

ξέρω τα γκαρντάσια είναι καλά παιδιά ... μην μας το χαλάς τώρα ...

Edited by lefterismega
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

...βλέπω το συνεχίζεις φίλε μου ,,, πριν είπες "τελευταίος" και τώρα "άκυρος" ... ... καλά το πας ...

...τώρα τι σχέση έχει ο κωδικός του ρούτερ με τον κάθε πολίτη (σχετικός ή άσχετος) που έχει κάθε δικαίωμα να αγοράσει οτιδήποτε απο το εξωτερικό με "κανονική" τιμή και όχι σε ληστρική απο την Ελλάδα για το ίδιο ακριβώς πράγμα ! Φυσικά και συμφωνώ με τον nikiforos_

 

ξέρω τα γκαρντάσια είναι καλά παιδιά ... μην μας το χαλάς τώρα ...

 

Αρκετα η συζητηση αυτη. Νομιζω οτι δεν θες να καταλαβεις τι λεω. Θα παρακαλουσα καποιον admin να σβησει τα σχολια μας μιας και δεν εχω σκοπο να προσβαλω κανενα εδω, οταν λεω τελευταιος-ακυρος, μιλαω για τους κλαριν... και καθε τυπου τετοιο που απο τεχνολογια δν σκαμπαζει ουτε να αλλαξει τον κωδικο απο το wifi του αλλα εχει και κινητο απο κινα. Αλλα οπως ειπα, εκτιμω ολους στο myphone και δεν θελω να συνεχιστει παραπερα.

 

Ps Τι σημαινει τα γκαρτασια? (Ειλικρινα ρωταω, pm)

Edited by gdimitris

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...