Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι σίγουρη πως κάτι δεν πάει καλά... Ένα βήμα είχε μείνει για να έρθει στην πόλη μου .. Η τσάντα είναι ταξιδίου, οπότε το πακέτο λογικά θα είναι μεγάλο και μάλλον κάποιος είναι πολύ ευτυχισμένος αυτή τη στιγμή ... Μπορώ να ανοίξω dispute?? Και τι να τους πω?? Edited by myrsine22
ορθογραφικά λάθη
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι σίγουρη πως κάτι δεν πάει καλά... Ένα βήμα είχε μείνει για να έρθει στην πόλη μου .. Η τσάντα είναι ταξιδίου, οπότε το πακέτο λογικά θα είναι μεγάλο και μάλλον κάποιος είναι πολύ ευτυχισμένος αυτή τη στιγμή ... Μπορώ να ανοίξω dispute?? Και τι να τους πω??

 

Υπομονή...

Είναι αρκετά δέματα κολλημένα στο ΚΔ Θεσσαλονίκης.

Και το δικό μου επίσης απο 20/11.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή...

Είναι αρκετά δέματα κολλημένα στο ΚΔ Θεσσαλονίκης.

Και το δικό μου επίσης απο 20/11.

 

Μου δίνεις μια ελπίδα... Δεν είναι τόσο τα λεφτά όσο το ότι ταξιδεύω σε λίγες μέρες και τη χρειάζομαι..

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Μου δίνεις μια ελπίδα... Δεν είναι τόσο τα λεφτά όσο το ότι ταξιδεύω σε λίγες μέρες και τη χρειάζομαι..

 

Αυτό ελπίζουμε όλοι.Να ξεκολλήσουν σύντομα.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Εάν πλήρωσες με paypal έχεις περιθώριο 180 ημέρες από την ημερομηνία πληρωμής ... από το ΕΒΑΥ είναι;;

 

Nαι φιλε μου απο το EBAY ειναι και πληρωσα με paypal...απλως ειναι κατι ομαδικο εχουμε βαλει ολοι λεφτα για αυτην την αγορα 6-7 ατομα και συνεχεια με ρωταν τι γινετε

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ είναι έτοιμα να σκάσουν. Απορώ πως ακόμα διακινούν αλληλογραφία και ποσό παίρνουν ως αντάλλαγμα από όλες αυτές τις παραδόσεις που κάνουν

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Και γω μια απτα ιδια με το Κεντρο δοαλογης Θεσσαλονικης. Περιμενω κινητο εδω και μηνα και φοβομουν για εκτελωνισμο. Πηρα τηλεφωνο φιλο μου τελωνειακο στο αεροδρομιο καιμου ειπε οτι το 3% ψαχνουν απο τα δεματα και μονο οταν ερχονται απο ασυνηθιστες πτησεις(NL Post για πχ αν και δεν ειχα ποτε προβλημα απο κει).

Αφου πηγα ταχυδρομειο σημερα για αλλη μια φορα και μου ειπαν το αυτονόητο για άλλη μια φορά, πηρα στο κεντρο διαλογης και μου ειπαν να περιμενω λιγο ακομη λογω αυξημενων αφιξεων εποχιακων ειδων(χριστουγενιατικα απο κινα δηλαδη, ολα τα μαγαζια απο κει δεν ψωνιζονται?).

Με βλεπω αυριο ομως να πηγαινω απο κει μπας και παρακαλεσω να μου δωσουν το δωρο μου.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

2016-11-29 23:24 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-11-29 21:24 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-11-29 10:10 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-11-27 13:03 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

Link to comment
Share on other sites

2016-11-29 23:24 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-11-29 21:24 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-11-29 10:10 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-11-27 13:03 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

 

Βάλε το tracking στο σάιτ των ΕΛΤΑ.

 

http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

Link to comment
Share on other sites

Έχω δεματάκι από 17/11 που μπήκε ΥΕΔ αλλά δεν έχει κινηθεί από τότε. Υπάρχει παρόμοια περίπτωση?

Δεν είναι κινητό. Είναι ανταλλακτικό αξίας 40$.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω παραγγείλει κάτι από geekbuying, και η τελευταία ενημέρωση είναι

 

2016-11-18 17:04 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD (17track)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 18-11-2016 17:04 ΟΛΛΑΝΔΙΑ (ΕΛΤΑ)

19-11-2016 08:44 The item is on transport to the country of destination (PostNL)

 

Λογικά δεν θα έπρεπε να είχε φτάσει ήδη Ελλάδα; Να ανησυχώ ή απλά να κάνω υπομονή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω παραγγείλει κάτι από geekbuying, και η τελευταία ενημέρωση είναι

 

2016-11-18 17:04 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD (17track)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 18-11-2016 17:04 ΟΛΛΑΝΔΙΑ (ΕΛΤΑ)

19-11-2016 08:44 The item is on transport to the country of destination (PostNL)

 

Λογικά δεν θα έπρεπε να είχε φτάσει ήδη Ελλάδα; Να ανησυχώ ή απλά να κάνω υπομονή;

 

τι να πουμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

τι να πουμε τωρα...

 

δεν ξέρω.

απλά πρώτη φορά μου έρχεται από Κίνα μέσω Ολλανδίας κάτι, και μου φαίνεται μεγάλο το διάστημα που έχει περάσει για οδικώς από Ολλανδία. Και ρωτάω απλά αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω.

απλά πρώτη φορά μου έρχεται από Κίνα μέσω Ολλανδίας κάτι, και μου φαίνεται μεγάλο το διάστημα που έχει περάσει για οδικώς από Ολλανδία. Και ρωτάω απλά αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία.

 

μετα απο 20 - 25 ειναι το νορμαλ οχι χτες οπως πολλοι νομιζεται...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 20 - 25 ειναι το νορμαλ οχι χτες οπως πολλοι νομιζεται...

 

20-25 μέρες από Ολλανδία είναι το νορμαλ, έχοντας κάνει ήδη 15 μέρες περίπου από Κίνα ως Ολλανδία;

 

υπερβολικό μου ακούγεται, αλλα αφού κάνει όντως τόσο δεκτό.

 

η ειρωνεία για "χθες" κτλ σε τι ακριβώς χρειάζεται; Από κίνα έχει φυγει αρχές του μήνα. Δεν εφυγε στις 18 απο Κίνα και ρωτάω γιατι δεν εχει φτασει ακομα

Edited by guido
Link to comment
Share on other sites

20-25 μέρες από Ολλανδία είναι το νορμαλ, έχοντας κάνει ήδη 15 μέρες περίπου από Κίνα ως Ολλανδία;

 

υπερβολικό μου ακούγεται, αλλα αφού κάνει όντως τόσο δεκτό.

 

η ειρωνεία για "χθες" κτλ σε τι ακριβώς χρειάζεται; Από κίνα έχει φυγει αρχές του μήνα. Δεν εφυγε στις 18 απο Κίνα και ρωτάω γιατι δεν εχει φτασει ακομα

 

 

Ενα δεμα χρειαζεται απο 1 - 60 μερες για να φτασει σε ενα προορισμο σε ενα αλλο και ειδικα απο τριτες χωρες... αν για καποιους λογους κανει 2-3 5- 10 μερες δεν ισχυει για ολα τα δεματα... ολοι μα ολοι βιαζεστε... και οποιος βιαζεται σκονταφτει... και επισης αν διαβασετε ολοι τα προηγουμενα ποστ θα καταλαβεται οτι αυτο το μηνα υπαρχει προβλημα με καθυστερησεις στα δεματα... με ΝL post...

Link to comment
Share on other sites

ολοι μα ολοι βιαζεστε... και οποιος βιαζεται σκονταφτει...

 

κούρασες φίλε. 3 μηνύματα και τα 3 ειρωνικά

 

ρώτησα απλά αν γνωρίζει κάνεις περίπου πόσο κάνει από Ολλανδία και μετά. Ούτε βιάζομαι ούτε τίποτα

 

τώρα τι νόημα έχουν τα "όποιος βιάζεται σκοντάφτει" κτλ μόνο εσύ γνωρίζεις.

 

οτι να ναι

Link to comment
Share on other sites

κούρασες φίλε. 3 μηνύματα και τα 3 ειρωνικά

 

ρώτησα απλά αν γνωρίζει κάνεις περίπου πόσο κάνει από Ολλανδία και μετά. Ούτε βιάζομαι ούτε τίποτα

 

τώρα τι νόημα έχουν τα "όποιος βιάζεται σκοντάφτει" κτλ μόνο εσύ γνωρίζεις.

 

οτι να ναι

 

το οποιος βιαζεται σκονταφτει παει στο τελωνειο... ενας mod να επεμβει δεν το δεχομαι την εκφραση το κουρασες φιλε... μπορω και εγω να κανω επιθεση...

Edited by kost1980
Link to comment
Share on other sites

Οκ.. Ας γυρίσουμε στο θέμα μας! Το myphone ειναι για να βοηθάνε χρήστες τους άλλους χρήστες! Δεν χρειάζονται οι λεκτικές επιθέσεις...
See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι. Βρισκόμαστε εδώ για να συζητάμε ήρεμα και πολιτισμένα. Χωρίς ειρωνείες και αντιπαραθέσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σκουρα τα πραγματα παιδια.

Πηγα απο απο το Κεντρο Διαλογης Θεσσαλονικης (Ωραιοκαστρο) και μου ειπε η γνωστη μου οτι το δεμα βρισκεται στο τελωνειο οπως ΟΛΑ και ελεγχονται για εκτελωνισμό.

Μου ειπε οτι πλεον τιποτα να μην ξαναπαρω απο τριτη χωρα εκτος Ε.Ε. (κινητα, gadgets, ηλεκτρονικα τσιγαρα κλπ κλπ) :cry::cry::cry:

Δεν ηξερε να μου πει για το τι ποσο θα πληρωσω για το κινητο, θα περιμενω τηλεφωνο απο το τελωνειο.

Οποτε και θα μπουμε στο διμηνο για να παρουμε στα χερια ενα κινητο και θα το πληρωσουμε διπλά.

Αντιο Shenzen?

Link to comment
Share on other sites

Σκουρα τα πραγματα παιδια.

Πηγα απο απο το Κεντρο Διαλογης Θεσσαλονικης (Ωραιοκαστρο) και μου ειπε η γνωστη μου οτι το δεμα βρισκεται στο τελωνειο οπως ΟΛΑ και ελεγχονται για εκτελωνισμό.

Μου ειπε οτι πλεον τιποτα να μην ξαναπαρω απο τριτη χωρα εκτος Ε.Ε. (κινητα, gadgets, ηλεκτρονικα τσιγαρα κλπ κλπ) :cry::cry::cry:

Δεν ηξερε να μου πει για το τι ποσο θα πληρωσω για το κινητο, θα περιμενω τηλεφωνο απο το τελωνειο.

Οποτε και θα μπουμε στο διμηνο για να παρουμε στα χερια ενα κινητο και θα το πληρωσουμε διπλά.

Αντιο Shenzen?

Ρώτησε την γνωστή σου γιατί δεν εφαρμόζεται ο νόμος της ΕΕ για ατέλεια από χώρες εκτός ΕΕ μέχρι ορισμένο ποσό ... και γιατί ελέγχονται μόνο όσα είναι για Β.Ελλάδα !!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε την γνωστή σου γιατί δεν εφαρμόζεται ο νόμος της ΕΕ για ατέλεια από χώρες εκτός ΕΕ μέχρι ορισμένο ποσό ... και γιατί ελέγχονται μόνο όσα είναι για Β.Ελλάδα !!

 

 

Μου ειπε οτι προσελαβαν 6 ατομα στο κεντρο διαλογης για αυτο το λογο, για να ανοιγουν δεματα και να ψαχνουν την αγοραστικη αξια.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε την γνωστή σου γιατί δεν εφαρμόζεται ο νόμος της ΕΕ για ατέλεια από χώρες εκτός ΕΕ μέχρι ορισμένο ποσό ... και γιατί ελέγχονται μόνο όσα είναι για Β.Ελλάδα !!

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1319.html

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έχω μου μένω στην Β. Ελλαδα δεν ελέγχθηκαν πράγματα.. Μάλλον είναι τυχαίο αλλά έχει παρατραβηχτεί η συζήτηση για αυτό το θέμα...

 

Ναι ναι καλά ο φίλος μας Σωτήρης (ξέρετε για ποιόν μιλάω) που μας συνετίζει.

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...