Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσοι εχουν παρει δεματα με μπαταριες εχουν θεματα γιατι η sweden post δεν μεταφερει πλεων δεματα με μπαταριες απο τον Μαρτιο και ετσι αυτα που ειδη εχουν μπαταριες αργουν νομιζω ,συμβενει σε ολες τις παραγγελιες με μπαταριες που φυγαν Φεβρουαριο ααπο κινα

Και το δικο μου που δεν εχει μπαταριες βλεπουμε τι γινεται ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου έδωσαν από Banggood ΤΝ από NL Post τη Πέμπτη και μέχρι σήμερα δεν φαίνεται καθόλου στην παρακολούθηση, σαν να μην έχει σαρωθεί πουθενά ακόμη το πακέτο...

 

...συμβαίνει μερικές φορές να καθυστερήσει η αναγνώριση, αλλά στα Ολλανδικά Ταχ. συχνά ανανεώνεται και μέσα στο Σαββατοκύριακο, δεν μου έχει τύχει άλλη φορά με NL 5 μερες από την αποστολή να μην φαίνεται καθόλου το πακέτο/να μην λειτουργεί το ΤΝ.

 

Λέτε να μην είχαν απόθεμα και να μου φόρτωσαν έναν αριθμό ΤΝ για να υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πακέτο με ανταλλακτικό φορτιστή που μου έστειλε το vickmall,λόγω ελαττωματικού.Το δέμα μου λέει από 25/3 Sent to airlines,Guangzhou airport.Η αποστολή έγινε με china post.Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Όπως είχα γράψει και πριν μερικές μέρες, περιμένω από Vickmall ένα Redmi Note 2 Prime.

Στο site της Singapore post μου βγάζει τα εξής:

 

27/03/2016 Arrival at Destination Post (Country: GR)

22/03/2016 Despatched to overseas (Country code: GR)

20/03/2016 Received from Customer

 

Πήρα πριν από λίγο στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι ακόμα δεν έφτασε Ελλάδα και ότι η ενημέρωση από το site της Singapore Post είναι λάθος.

 

Συμβαίνουν και αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο συνεβει και σε εμενα . Απο Vickmall περιμενω κινητο με Singapore post.

Ακριβως τις ιδιες ημερομηνιες φιλε μου με εμενα 27/03/2016 Arrival at Destination Post (Country: GR)

Τα ελτα μου λενε κι εμενα οτι δεν παρελαβαν ακομη τιποτα.

Αγοραζω εδω και χρονια απο Κινα. Αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει ,δεν θελω να γινομαι γραφικος αλλα κατι συμβαινει με τα ελτα

τον τελευταιο μηνα μαλιστα περιμενω κ αλλα δεματα που επρεπε να εχουν ερθει νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο συνεβει και σε εμενα . Απο Vickmall περιμενω κινητο με Singapore post.

Ακριβως τις ιδιες ημερομηνιες φιλε μου με εμενα 27/03/2016 Arrival at Destination Post (Country: GR)

Τα ελτα μου λενε κι εμενα οτι δεν παρελαβαν ακομη τιποτα.

Αγοραζω εδω και χρονια απο Κινα. Αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει ,δεν θελω να γινομαι γραφικος αλλα κατι συμβαινει με τα ελτα

τον τελευταιο μηνα μαλιστα περιμενω κ αλλα δεματα που επρεπε να εχουν ερθει νωριτερα.

 

Μακάρι να είναι όλα καλά και να παραλάβουμε κάποια στιγμή... Κι εμένα δεν μου έχει ξανασυμβεί...

 

Πάντως μια θήκη σιλικόνης και ένα tempered glass που πήρα από ebay την ίδια μέρα με το κινητό ήρθαν σήμερα...

Έχω τα παρελκόμενα και ακόμα περιμένω το κινητό :P

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ νομίζω ότι τα χουν φορτώσει στον κόκκορα ή πολύ πιθανόν να έχουν σοβαρές ελλείψεις σε προσωπικό. Το δέμα μου σύμφωνα με Sg Post είναι Ελλάδα από 29/3 στα δε Ελτα μόλις σήμερα παρουσιαστικε με ημερομηνία έλευσης 4/4 σήμερα διακτινιστηκε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου . Οπότε μην ανησυχείτε σύντομα θα παραλάβουμε.

ΥΓ.

Η αλήθεια είναι ότι σαν λαός μας διακατέχει μια κωλοπιλαλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ νομίζω ότι τα χουν φορτώσει στον κόκκορα ή πολύ πιθανόν να έχουν σοβαρές ελλείψεις σε προσωπικό. Το δέμα μου σύμφωνα με Sg Post είναι Ελλάδα από 29/3 στα δε Ελτα μόλις σήμερα παρουσιαστικε με ημερομηνία έλευσης 4/4 σήμερα διακτινιστηκε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου . Οπότε μην ανησυχείτε σύντομα θα παραλάβουμε.

ΥΓ.

Η αλήθεια είναι ότι σαν λαός μας διακατέχει μια κωλοπιλαλα. :)

 

Δηλαδή εσένα έφτασε Ελλάδα 2 μέρες αργότερα και το πήρες... Τι στο καλό...

Ελπίζω να γίνει και σε μένα μια τέτοια "διακτίνιση" και να παραλάβω μες τη βδομάδα χαχα :D:D:lol:

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 29-03-2016 16:20 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 05-04-2016 06:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 05-04-2016 09:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 05-04-2016 11:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Καλησπέρα. Ποτε λετε να το χω? Με postnl.

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 29-03-2016 16:20 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 05-04-2016 06:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 05-04-2016 09:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 05-04-2016 11:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Καλησπέρα. Ποτε λετε να το χω? Με postnl.

 

Αύριο ειδοποιητηριο,Μεθαύριο παραλαβη

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 29-03-2016 16:20 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 05-04-2016 06:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 05-04-2016 09:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 05-04-2016 11:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Καλησπέρα. Ποτε λετε να το χω? Με postnl.

 

ΟΜΟΙΩΣ

EVERBUYING

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

ειναι εδω και 9 μερες σε αυτη την κατασταση ! χοντρικα θα μου ερθει πριν το πασχα ;

Destination Country - Cache Time: 2016-04-05 17:42

2016-03-26 12:40 LAOS, SEND ITEM ABROAD

2016-03-26 10:54 LAOS, ARRIVAL AT AIRPORT

2016-03-26 10:40 LAOS, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin Country - Cache Time: 2016-04-05 17:42

2016-03-26 04:40 Vientiane, Send item abroad Export

2016-03-26 02:54 Vientiane, Arrival at international place of exchange

2016-03-26 02:40 Vientiane, Accepted from sender

2016-03-26 02:40 Laos, Accepted from sender

Link to comment
Share on other sites

ειναι εδω και 9 μερες σε αυτη την κατασταση ! χοντρικα θα μου ερθει πριν το πασχα ;

Destination Country - Cache Time: 2016-04-05 17:42

 

:) -δεν νομιζω, τωρα τελευταια τα ΕΛΤΑ παραδιδουν απο Κινα/Σιγκαπουρη κλπ ταχυτατα, μην απογοητευεσαι, εγω περιμενα τελος του μηνος και ξαφνικα φτανουν απανωτα δεματακια.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Κομπλε! Γιατί δεν θέλω να ζω την έννοια ότι ήρθε και δεν είμαι να το πάρω και πάρε τηλ εδώ και πάρε και εκεί! Μακάρι ! Καλώς να μας έρθουν λοιπον
Link to comment
Share on other sites

Παραλαβη ανοιγμενου(σκισμενου) πακετου

Το αρχικο πακετο ηταν μεσα σε αλλον κλειστο πλαστικο φακελο ελτα.

Απο το πλαι δλδ φαινοταν το κουτι...

Μεχρι να ανοιξω το κουτι και να δω οτι η συσκευη υπαρχει μου φανηκε αιωνας.

Μαλλον δεν τους αρεσε ωστε να το παρουν Η εγινε για ελεγχο

 

Καποιος με αντιστοιχη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό το ότι έχει κολλήσει εκεί από τις 23 Μαρτίου? Το πακέτο έρχεται με china post..

 

18.03.2016 20:49

Accepted from sender

Guangzhou International Letter Operation Centre 51001020

18.03.2016 22:10

Arrived at postal office

Guangzhou Small packet Bulk Acceptance Sorting Center 51001020

18.03.2016 23:00

Left postal office

Guangzhou Small packet Bulk Acceptance Sorting Center 51001020

,下YīZhàn

19.03.2016 09:23

Arrival at international place of exchange

Guangzhou International Place Of Exchange 51003100

19.03.2016 15:22

Send item abroad (Export)

Guangzhou International Place Of Exchange 51003100

20.03.2016 11:14

Arrived at postal office

Guangzhou Terminal 51000061

20.03.2016 17:06

Flight depart

Guangzhou Terminal 51000061

23.03.2016 12:09

Arrived at postal office

Guangzhou Terminal 51000061

23.03.2016 12:25

Flight depart

Guangzhou Terminal 51000061

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω μολις παρελαβα!απο minideal ηρθε ακριβως σε 15 μερες με SG:lol:

 

μια συντομη ανασκοπηση:22/3 το παρηγγειλα.

28/3 ενεργοποιηθηκε το tracking number στο track17 (όχι όμως κ στα ΕΛΤΑ).

29/3 το track17 δειχνει ότι εφτασε αεροδρομιο.το tracking number στα ΕΛΤΑ ακομα απενεργοποιημενο όμως.

ενεργοποιηθηκε στις 4/4 οπου κ εδωσε ειδοποιηση ότι μπηκε στο κεντρο διαλογης.

σημερα 6/4 όπως προειπα εφτασε το κιν στα χερια μου.:)

Edited by giorgos_1979
Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή μου είναι δύσκολο να διαβάσω σχεδον 1000 σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα, μπορει να μου πει κάποιος εάν με Singapore Post υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τελωνείο και έξτρα κόστη για αγορά κινητού από Κίνα? Ισχύουν οι 8-18 ημέρες για την παράδοση από την ημέρα αγοράς?

Ευχαριστώ

Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Με SG Post ειναι απλο ταχυδρομειο και δεν περνας τελωνειο.Επισης μιας και προκειται για κινητο εισαι κομπλε απο θεμα μεγεθους πακετου οποτε σιγουρα δεν εχεις τελωνειο..Όσο για την παραδοση τι να πω φιλε μ, εγω παρελαβα σε 10 μερες στην πρωτη μ αγορα με SG post ενω τωρα στη δευτερη παλι με SG Post εχει περασει μια βδομαδα και ακομη δεν εχει σταλει απο σιγκαπουρη και το tracking ειναι κολλημενο..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή μου είναι δύσκολο να διαβάσω σχεδον 1000 σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα, μπορει να μου πει κάποιος εάν με Singapore Post υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τελωνείο και έξτρα κόστη για αγορά κινητού από Κίνα? Ισχύουν οι 8-18 ημέρες για την παράδοση από την ημέρα αγοράς?

Ευχαριστώ

 

Με SG Post ειναι απλο ταχυδρομειο και δεν περνας τελωνειο.Επισης μιας και προκειται για κινητο εισαι κομπλε απο θεμα μεγεθους πακετου οποτε σιγουρα δεν εχεις τελωνειο..Όσο για την παραδοση τι να πω φιλε μ, εγω παρελαβα σε 10 μερες στην πρωτη μ αγορα με SG post ενω τωρα στη δευτερη παλι με SG Post εχει περασει μια βδομαδα και ακομη δεν εχει σταλει απο σιγκαπουρη και το tracking ειναι κολλημενο..

Μην δίνετε παραπλανητικές πληροφορίες, ΟΛΑ όσα έρχονται στην Ελλάδα από χώρες εκτός ΕΕ κανονικά υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο γιά επιβολή δασμών. Το εάν θα ελεγχθεί ή όχι από το τελωνείο είναι θέμα τύχης και τίποτα άλλο ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μην δίνετε παραπλανητικές πληροφορίες, ΟΛΑ όσα έρχονται στην Ελλάδα από χώρες εκτός ΕΕ κανονικά υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο γιά επιβολή δασμών. Το εάν θα ελεγχθεί ή όχι από το τελωνείο είναι θέμα τύχης και τίποτα άλλο ....

 

Να πω την αλήθεια δεν το ήξερα αυτό...

Δηλαδή τόσες παραγγελίες που έχω κάνει από Κίνα και έχουν έρθει χωρίς θέμα τελωνείου είναι τύχη;

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν το ήξερα αυτό...

Δηλαδή τόσες παραγγελίες που έχω κάνει από Κίνα και έχουν έρθει χωρίς θέμα τελωνείου είναι τύχη;

Τίποτα από αυτά, πέρισυ τέτοιο καιρό ΟΛΑ όσα περνούσαν από την Θεσσαλονίκη τα ήλεγχε το τελωνείο. Εάν το ελέγξουν μπορούν να βρούν την τιμή του ... (όπως την βρήσκουμε και εμείς :p )

Edited by impreza_sti
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από αυτά, πέρισυ τέτοιο καιρό ΟΛΑ όσα περνούσαν από την Θεσσαλονίκη τα ήλεγχε το τελωνείο. Εάν το ελέγξουν μπορούν να βρούν την τιμή του ... (όπως την βρήσκουμε και εμείς :p )

 

Δηλαδή βασιζόμαστε στο γεγονός ότι τα τελωνεία δεν κάνουν όπως πρέπει τη δουλειά τους; :confused:

 

Αλήθεια έχετε ακούσει για περιπτώσεις που το δέμα δεν έφτασε ποτέ στον παραλήπτη λόγω υπαιτιότητας των ΕΛΤΑ;

(π.χ. κλοπή, απώλεια κλπ)

Τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως....

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...