Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εφόσον αγοράζουμε όμως από Κίνα ... θα πρέπει να μαστε προετοιμασμένοι για τέτοια ! το τίμημα της πιο φτηνής αγοράς είναι αυτό :p σε έναν ιδανικό κόσμο θα ήταν και φτηνά και γρήγορα , αλλά ως γνωστόν , ο κόσμος μας δεν είναι ο ιδανικός !! :p :p

 

Ο κόσμος μας - στην Ελλάδα - δεν είναι ο ιδανικός, αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω :)

 

Κατά τα άλλα πολύ σωστά τα λες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο κόσμος μας - στην Ελλάδα - δεν είναι ο ιδανικός, αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω :)

 

Κατά τα άλλα πολύ σωστά τα λες.

 

 

Γενικό είναι το κακό φίλε ... απλά Ελλάδα υπάρχει πλέον και δικαιολογία ... πάντα στην χώρα αυτή όλα υπολειτουργούσαν αλλά πάμε σε πολιτικά θέματα και θέματα νοοτροπίας και εξυπνάδας και επειδή έχουμε ένα ρητό εδώ δεν θα το αναλύσουμε.... :p

 

Σε καφέ δεν συζητάμε 2 πράγματα :

Πολιτικά και Αθλητικά !!!

 

(και το forum μπορεί να θεωρηθεί ένα cafe εφόσον συζητησούλα κάνουμε πίνοντας καφεδάκι !)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με παλαιότερες εμπειρίες μου με ΕΛΤΑ

 

Δέματα από Γερμανία μπορεί να κάνουν και 1 μήνα !!!

Δέματα από Κίνα μπορεί να κάνουν και 1 μιση μήνα !!!

 

Αυτά που αναφέρεις δεν είναι ο κανόνας, αλλά εξαιρέσεις στον κανόνα. Στέλνω και λαμβανω αρκετά δέματα χρόνια τωρα από Γερμανία, κατά μέσο όρο κάνουν 2 εβδομάδες.

Το ότι δέματα από Κίνα κάνουν και ενάμιση μήνα, είναι γνωστό, το αναφέρει και ο οδηγός στην πρώτη σελίδα.

 

Το Tracking Number σε καμία περίπτωση δεν παίζει ρόλο , εφόσον το tracking των ΕΛΤΑ ενημερώνεται ΜΟΝΟ μετά από σκανάρισμα του σάκου που βρίσκεται το πακέτο σας !!! Οπότε ο σάκος που περιέχει το πακέτο σας μπορεί να βρίσκεται σε κάποια αποθήκη και να περιμένει τον εργάτη να το ανοίξει !!!

 

----

 

Όταν λοιπόν ένα δέμα "κολλάει" στο DESPATCHED TO OVERSEAS , βάσει εμπειριών με τα ΕΛΤΑ , 99.9% το πρόβλημα είναι στο ακανόνιστο άνοιγμα των σάκων στις αποθήκες ...

Το ότι δέματα γινονται dispatched την ίδια ημερομηνία δεν σημαίνει ότι θα παραληφθούν την ίδια ημερομηνία. Γι αυτό άλλωστε το γράφει και ο οδηγός ο οποίος έχει γραφτεί μετά από εμπειρίες ετών. Γιατί σου φαίνεται περίεργο αυτό επομένως?

Επίσης πολλοί ξεχνάμε τι γινόταν πέρισυ, πολλά δέματα γινόντουσαν dispatched και κάνανε το γύρο του κόσμου μέχρι να φτάσουν Ελλάδα με ενδιάμεσους σταθμούς Ρωσία και Τουρκία. Οπότε καθόντουσαν σε κάποια άλλη αποθήκη και όχι αυτή του ελληνικού αεροδρομίου.

 

Βέλγιο (BPost) το δέμα κάνει καθαρά 3-4 μέρες να έρθει από την στιγμή που μπει το DESPATCHED TO OVERSEAS στο τρακινκ !! και πιστέψτε με , λόγω μόνιμης κατοικίας στο Βέλγιο , έχω παραγγείλει ΠΟΛΛΑ δέματα από Κίνα.. στα 20-30 πακέτα μπορώ να πω πως ένα 70%-80% έρχεται σε 10-15 μέρες !!

 

Μπορώ να σου αναφερω και εγώ περιπτώσεις με πάνω από 20 δεματα που εχω παραλάβει μέσα σε 2 εβδομάδες. Όπως και πολλοί άλλοι. Οι περισσοτεροι πωλητες από Κίνα αναφέρεουν συνήθως 10-25 μέρες για την παραλαβή για τις ευρωπαϊκές χώρες, ανάμεσα στις οποίες και το Βέλγιο.

 

Δεν αμφιβάλλω για τις προσπάθειες των ανθρώπων που δουλεύουν στα ΕΛΤΑ ... αλλά λίγη οργάνωση δεν έβλαψε κανέναν και είμαι σίγουρος πως ευθύνονται και οι περιορισμένοι πόροι , αλλά και τα κεφάλια του ΕΛΤΑ !!!

(ιδιαίτερα αν κρίνω από το χάος του ΚΔ Δ.Θεσσαλονίκης..... μπορώ να φανταστώ τι γίνεται στο Ελ.Βενιζέλος)

Γνωρίζουμε όλοι μας ότι τα ελτά δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε και ο τρόπος λειτουργίας των ταχυδρομείων άλλων χωρών είναι καλύτερος. Δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα όμως. Όπως λειτουργεί η κοινωνία μας έτσι λειτουργούν και τα ελτα. Ας βελτιωθούμε πρώτα εμείς, και μετά ας έχουμε απαιτήσεις και απο τα ελτα. Τι λειτουργεί σωστά σε αυτή τη χώρα ώστε να λειτουργούν σωστά τα ελτα?

 

 

τέσπα , όπως και να έχει ... περιμένει ξάδερφος πακέτο που του παρήγγειλα από Κίνα

 

Destination Country - Tracking Consuming: 1137 ms

2015-11-27 09:45 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

 

Origin Country - Tracking Consuming: 1264 ms

2015-12-02 14:47 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-30 09:45 Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-27 09:45 Received from Customer

 

τώρα όταν βλέπουμε Άλλοι να έχουν λάβει πιο γρήγορα ενώ παρήγγειλαν πιο μετά .... δίνει πολλές απαντήσεις !!!

 

Που είναι το περίεργο? Με cyber Monday, black Friday, και περίοδο Χριστουγέννων, πότε έχεις απαίτηση να παραλάβεις? Δεν γνώριζες ότι θα καθυστερήσει?

 

εφόσον αγοράζουμε όμως από Κίνα ... θα πρέπει να μαστε προετοιμασμένοι για τέτοια ! το τίμημα της πιο φτηνής αγοράς είναι αυτό :p σε έναν ιδανικό κόσμο θα ήταν και φτηνά και γρήγορα , αλλά ως γνωστόν , ο κόσμος μας δεν είναι ο ιδανικός !! :p :p

Συμφωνώ απόλυτα. Όλα τα παραπάνω που αναφέρεις είναι το κόστος ευκαιρίας που επωμιζομαστε για πιο φθηνές αγορές από Κίνα. Και όταν κάνουμε check out, όλοι μας το γνωρίζουμε αυτό.

Παρόλα αυτά συνεχίζουμε να γκρινιάζουμε, ανάμεσα σε αυτούς και εγώ.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εχω παραγγειλει απο κινα κινητο απο 4/11/15.στο 17track.net λεει

The item has arrived in the country of destination

2015-11-20 00:42 The item is on transport to the country of destination

2015-11-19 14:52 The item is at the PostNL sorting center

2015-11-13 05:43 The item is ready for shipment

2015-11-09 07:51 The item is pre-advised

 

.εχει εμφανιστει και στα ελτα ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 19-11-2015 14:52 ΟΛΛΑΝΔΙΑ.

μενω ηραλειο.σε ποσο καιρο θα εχω το δεμα μου.παρακαλω βοηθηστε...

Edited by petrosta3
Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα από elta ένα δέμα σήμερα ebay.china post

με nlpost το status (elta) μου δείχνει ότι είναι Ολλανδία πάνω από 10+ μέρες σε 2 δεματά μου..

κάποιος που να γνωρίζει για ποιον λόγο γίνεται αυτό?

δηλαδή γνωρίζει κάποιος να μας εξηγήσει γιατί σε στο status του Nlpost δείχνει ότι εφτασε ελλάδα ενώ σε elta δείχνει Ολλανδία? :blink:

υπομονή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα από elta ένα δέμα σήμερα ebay.china post

με nlpost το status (elta) μου δείχνει ότι είναι Ολλανδία πάνω από 10+ μέρες σε 2 δεματά μου..

κάποιος που να γνωρίζει για ποιον λόγο γίνεται αυτό?

δηλαδή γνωρίζει κάποιος να μας εξηγήσει γιατί σε στο status του Nlpost δείχνει ότι εφτασε ελλάδα ενώ σε elta δείχνει Ολλανδία? :blink:

υπομονή.

Και εγώ όπως εσύ είμαι και πήρα σήμερα τηλέφωνο ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι το δέμα έφυγε από Ολλανδία 20/11/15 αλλά αργή γιατί έρχεται είτε οδικός ή με ενδιάμεσο σταθμό.

Υπομονή θα έρθει κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα από elta ένα δέμα σήμερα ebay.china post

με nlpost το status (elta) μου δείχνει ότι είναι Ολλανδία πάνω από 10+ μέρες σε 2 δεματά μου..

κάποιος που να γνωρίζει για ποιον λόγο γίνεται αυτό?

δηλαδή γνωρίζει κάποιος να μας εξηγήσει γιατί σε στο status του Nlpost δείχνει ότι εφτασε ελλάδα ενώ σε elta δείχνει Ολλανδία? :blink:

υπομονή.

 

Αναφέρθηκε πολλές φορές και σε δέματα από άλλες εταιρίες. Ο σάκος που περιέχει το δέμα έφτασε Ελ.Βενιζέλος αλλά δεν ανοίχτηκε για να σκαναριστεί το δέμα οπότε αυτό φαίνεται ακόμα ότι δεν έφτασε από το tracking των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις 29 έδειχνε στο tracking της NL ότι ήταν στην Ελλάδα, δεν το εμφάνιζαν καθόλου τα ελτα... πρίν απο λίγο ξεκόλλησε.

RS357680564NL

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-12-2015 12:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-12-2015 15:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-12-2015 17:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Απο τις 29 έδειχνε στο tracking της NL ότι ήταν στην Ελλάδα, δεν το εμφάνιζαν καθόλου τα ελτα... πρίν απο λίγο ξεκόλλησε.

RS357680564NL

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-12-2015 12:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-12-2015 15:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-12-2015 17:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

αρχισαν να ριχνουν καρβουνο στην μηχανη φαινεται...

ισως ειχαν κολλησει τα ελατηρια...

ισως καποιος φωναζε : οχι αλλο καρβουνο :lol:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα θεμα τυχης. Ανοιγουν τους σακους οπως τους κατέβει και το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεισ κατι. Αμα μπορουσα θα πηγαινα εγω να ανοιξω το σακο .. Ελεος δηλαδη καμια οργανωση κανενας προγραμματισμος...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν τα ανοίγουν όπως τους έρθει γιατί αν δεις το RS αρχίζει από 35 το δικό μου αρχίζει από 36 οπότε λογικά θα καταχωρηθεί αργότερα υπομονή όλα θα έρθουν.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν τα ανοίγουν όπως τους έρθει γιατί αν δεις το RS αρχίζει από 35 το δικό μου αρχίζει από 36 οπότε λογικά θα καταχωρηθεί αργότερα υπομονή όλα θα έρθουν.

 

Εμενα αρχιζει απο 35 αλλα ακομα αγνοειται στο tracking των ελτα..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά προχώρησε το status ........ είναι κέντρο διαλογής..

τυχαιό??? είδα τώρα φορτηγό ελτα... πήγαινε προς αθήνα ..... αστείο έως και πιθανό.... πάντως από αεροδρόμιο ερχότανε μπορεί και να μην ισχύει δεν ρώτησα τον οδηγό ;)

ανάμονη καταυθάνουν και άλλα πακέτα ;)

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 17-11-2015 14:38 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-12-2015 12:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-12-2015 15:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-12-2015 17:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

RF364551517SG

 

Πώς γίνεται στο tracking μέσω του site της Singapore Post να λέει "we are unable to locate this tracking number in our system" και μέσω 17track

 

Number: RF364551517SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2015-12-07 18:33 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin Country: Singapore

 

αφού υποτίθεται το 17track "τραβάει" από το site της Singapore; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς θέμα με καθυστέρηση συστημένου απο Αγγλία με royal mail? Το λέω γιατί έχω παραγγείλει κάτι το οποίο παραμένει στην Αγγλία από τις 17/11 και δεν το στέλνουν! Αυτο για να μη λέμε μόνο για τα ΕΛΤΑ!

Επίσης να σημειώσω ότι έχω αρκετά πακέτα από Κίνα που φαίνεται να έχουν φτάσει Αθήνα απο 11/11 και μετά και ακόμα δεν τα έχω παραλάβει....

Link to comment
Share on other sites

RF364551517SG

 

Πώς γίνεται στο tracking μέσω του site της Singapore Post να λέει "we are unable to locate this tracking number in our system" και μέσω 17track

 

Number: RF364551517SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2015-12-07 18:33 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin Country: Singapore

 

αφού υποτίθεται το 17track "τραβάει" από το site της Singapore; :confused:

Απο τα ΕΛΤΑ (Destination Country: Greece) παίρνει την συγκεκριμένη πληροφορία, όχι απο την SG.

Η SG δεν χρησιμοποιεί κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς θέμα με καθυστέρηση συστημένου απο Αγγλία με royal mail? Το λέω γιατί έχω παραγγείλει κάτι το οποίο παραμένει στην Αγγλία από τις 17/11 και δεν το στέλνουν! Αυτο για να μη λέμε μόνο για τα ΕΛΤΑ!

Επίσης να σημειώσω ότι έχω αρκετά πακέτα από Κίνα που φαίνεται να έχουν φτάσει Αθήνα απο 11/11 και μετά και ακόμα δεν τα έχω παραλάβει....

Έχω εγώ καθυστέρηση, με B2C και με royal mail απο τις 23

Link to comment
Share on other sites

Ένα tracking number που αποτελείται από 11 νούμερα τι ταχυδρομείο είναι?

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Ένα tracking number που αποτελείται από 11 νούμερα τι ταχυδρομείο είναι?

China Post, κατα πάσα πιθανότητα.

Ψιλοάχρηστο είναι εκτός Κίνας.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα μάθω το πραγματικό tracking number? Από τον πωλητή?

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...