Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά 2 δεματάκια που περίμενα και έφτασαν το ένα 11 (SG) και το άλλο 12(NL) Νοεμβρίου Ελλάδα επιτέλους πήραν τον δρόμο τους

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 17-11-2015

Greece From Above

http://myquadcopter.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι έγινε ρε παιδιά ? Μόνο εγώ έμεινα με από 11-11 που δεν δείχνει ακόμα κάτι ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε ρε παιδιά ? Μόνο εγώ έμεινα με από 11-11 που δεν δείχνει ακόμα κάτι ?

 

Από PostNL και γω ακόμη περιμένω. Έχει κολλήσει στις 9/11.

 

Από Yanwen, που ήταν απλά ένας αριθμός και μετά έβγαλε ένα άλλο τρακινκ της China Post (δε λειτουργεί πουθενά αυτό), επίσης ακόμη περιμένω. 2015-11-10 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End) εκεί ήταν που σταμάτησε. Έμαθα, δε ξέρω αν ισχύει, ότι τώρα έρχεται ως απλό και κάποια τυχαία στιγμή θα το βρω στη πόρτα μου.

 

Υπομονή. Ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα ξεκολλήσουν και τα δικά μας. Παρήγγειλα ίδια μέρα ~5 δέματα. Άλλα τα έχω εδώ και 2-3 βδομάδες και άλλα 2 τα περιμένω ακόμη.

Edited by giorgos147
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: Θεουλης :respect:

 

Α χμ....

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΕΜΕ...

Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.....

 

Το σχολιο μου αφορα τον αλλο συνφορμιτη που ρωτα να του πεις τι σου ειπαν!

Δεν το καταλαβες? :)

Παρεμπιπτοντως εγω σημερα παρελαβα δυο παραγγελιες απο eBay, η πρωτη ηταν απο 6/10 και η δευτερη 20/10.

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου εχει δωσει το γκιαρ μπεστ τρακ ναμπερ απο την παρασκευη και ακομα μου στα ελτα δεν υπαρχει καταχωρισει ??

 

τι γινετε

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου εχει δωσει το γκιαρ μπεστ τρακ ναμπερ απο την παρασκευη και ακομα μου στα ελτα δεν υπαρχει καταχωρισει ??

 

τι γινετε

 

Τίποτα το ασυνήθιστο φαντάζομαι.

 

1) Σου έχουν δώσει αριθμό χωρίς να έχεις φύγει ακόμα το πακέτο

ή

2) Το πακέτο έχει φύγει αλλα η ταχ. υπηρεσία (SG Post, PostNL κτλ) δεν το έχει παραλάβει

ή

3) <προσθέστε ιστορία τρόμου με το Gerabest :p >

Link to comment
Share on other sites

Δέμα με Sweden Post 30-10 έφυγε απο κίνα και δεν το αναγνώριζαν τα ΕΛΤΑ και σήμερα έφτασε στην διαλογή αττικής οπού και δούλεψε το tracking στα ΕΛΤΑ. Οπότε με sweden post δουλεύει αφού καταγράφει στο αεροδρόμιο της Αθήνας.

Μια απο τα ίδια και με το γερμανικό,2 εβδομάδες δεν το αναγνώριζαν καν τα ελτα και χθες τα έβγαλε ένα ένα γρήγορα ( σε 2 ώρες είχε έρθει στην περιοχή μου :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου εχει δωσει το γκιαρ μπεστ τρακ ναμπερ απο την παρασκευη και ακομα μου στα ελτα δεν υπαρχει καταχωρισει ??

 

τι γινετε

 

Τίποτα το ασυνήθιστο φαντάζομαι.

 

1) Σου έχουν δώσει αριθμό χωρίς να έχεις φύγει ακόμα το πακέτο

ή

2) Το πακέτο έχει φύγει αλλα η ταχ. υπηρεσία (SG Post, PostNL κτλ) δεν το έχει παραλάβει

ή

3) <προσθέστε ιστορία τρόμου με το Gerabest :p >

 

Κατι αναλογο εχω κι εγω με το TinyDeal, μετα απο δυο εβδομαδες+ που μου εδειχνε την παραγγελια processing, τους ειπα αν δεν τα στειλουν να μου κανουν refund και μου εδωσαν αμεσως-αμεσως δυο :blink: tr.numbers!!!

Που ακομα βεβαιως δεν ειναι ενεργα :lol: Ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί τι λέει; Το έστειλε πραγματικά ή έστειλε μόνο τον αριθμό αποστολής;

Αν είχε φύγει το πακέτο στις 4\11 θα έπρεπε να είναι στην Ολλανδία τώρα (τουλάχιστον).

 

τελικως χθες εφθασε Ολλανδια απ οτι καταλαβαινω..

 

2015-11-16 22:22

NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

 

απο εκει μεχρι να το παρω στα χερια μου ποσο χρονο να υπολογιζω περιπου ??

Link to comment
Share on other sites

τελικως χθες εφθασε Ολλανδια απ οτι καταλαβαινω..

 

2015-11-16 22:22

NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

 

απο εκει μεχρι να το παρω στα χερια μου ποσο χρονο να υπολογιζω περιπου ??

 

Θέλει γύρω στις 7-8 μέρες να έρθει στην Αθήνα και μετά είναι θέμα τύχης πότε θα ανοίξει ο σάκος στα ΕΛΤΑ για να σκαναριστούν τα δέματα και να προωθηθούν στους προορισμούς για παράδοση.

Link to comment
Share on other sites

Από PostNL και γω ακόμη περιμένω. Έχει κολλήσει στις 9/11.

 

Από Yanwen, που ήταν απλά ένας αριθμός και μετά έβγαλε ένα άλλο τρακινκ της China Post (δε λειτουργεί πουθενά αυτό), επίσης ακόμη περιμένω. 2015-11-10 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End) εκεί ήταν που σταμάτησε. Έμαθα, δε ξέρω αν ισχύει, ότι τώρα έρχεται ως απλό και κάποια τυχαία στιγμή θα το βρω στη πόρτα μου.

 

Υπομονή. Ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα ξεκολλήσουν και τα δικά μας. Παρήγγειλα ίδια μέρα ~5 δέματα. Άλλα τα έχω εδώ και 2-3 βδομάδες και άλλα 2 τα περιμένω ακόμη.

Τελικά έφτασε σήμερα και το δικό μου ! Άντε Γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι :D

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφτασε σήμερα και το δικό μου ! Άντε Γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι :D

 

Εμένα τίποτα ακόμη. Τελειώνω από υπομονή που όλοι τα παίρνετε και γω ακόμη ούτε μία αλλαγή στο τρακινκ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους ενημέρωσης των μηνυμάτων/πληροφοριών παρακολούθησης, παραθέτω εδώ τις πληροφορίες που μου έβγαλε πακέτο με NL Post

 

18-11-2015 00:04 The item is in transit

16-11-2015 09:22 The item is pre-advised

 

Δηλαδή όχι "the item has left the originating country" ή κάτι ανάλογο, αλλά πως μεταφέρεται στη χώρα προορισμού, Ολλανδία (τουλάχιστον έτσι το ερμηνεύω)

Link to comment
Share on other sites

τους ρωτησα,.Τους ξαναρωταω τωρα.τους λεω τι επαθα και τι μου απανταν.Αυτο ειναι ευθύνη του πελατη να πληρωσει τους φορους..Gearbest λεγεται η σελιδα.Τους ρωτησα τωρα αν δεχονται επιστροφες.Δεν ρωτησαν που δεν ρωτησαν να το στειλουν με DHL η οχι ουτε απαντουσαν κιολας..Σε ενα αλλο σαιτ το pandawill που ειχα παρει κινητο παλια μια χαρα ειχαν απαντησει .Τοτε δεν ειχα παθει τοτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ φοβάμαι ότι δεν γνωρίζεις τι σημαίνει η εισαγωγή δέματος από τρίτη χώρα με courier.

Κακώς, κατά την άποψή μου, τους έδωσες το ΟΚ πριν μάθεις και ενημερωθείς για το θέμα αυτό.

 

Με λίγα λόγια, θα σε βάλουν να πληρώσεις, εκτός από ΦΠΑ πάνω στην αξία CIF (κόστος και μεταφορικά), και αμοιβή εκτελωνιστή (αρχίζει από 70-75€), αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα. Και επειδή τους ενδιαφέρει να κερδίζουν όσα μπορούν περισσότερα, θα σου ζητήσουν απόδειξη είτε του paypal είτα της κάρτας, για να δουν πόσα πλήρωσες (δεν τους απασχολεί το ποσό που γράφει στο αυτοκόλλητο ο πωλητής.

 

Μπορείς, βέβαια, να το εκτελωνίσεις μόνος σου και να γλυτώσεις την αμοιβή.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις τον οδηγό της υπογραφής μου.

 

αν τους πως μα το γυρισουν πισω Κινα θα γλυτωσω τιποτα ? Η τωρα που μπηκα στο χορο να πληρωσω να παρω το κινητο??(αν το κινεζικο μαγαζι δεχεται και επιστροφη χρηματων θα ηταν το καλυτερο φυσικα.τους εστειλα μηνυμα)

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Το εστειλαν με DHL χωρις να το επιλεξεις; σοβαρολογεις; Πισω στη μανα του γρηγορα, τπτ δεν επιβαρυνεσαι. Οτι και να ζητησουν μη δεχτεις, μπορεις να επιστρεψεις πισω οτιδηποτε και μαλιστα καλυπτει και τα εξοδα το paypal αν χρειαστει ( που στην προκειμενη περιπτωση δε χρειαζεται). Να σου βαλουν τα λεφτα πισω μολις παει, αλλιως dispute και claim.. Edited by impreza_sti
Προσέχουμε πως εκφραζόμαστε

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελειως χαλια ειναι αυτοι στο gearbest.Ουτε απαντησαν πριν το στειλουν το πακετο.Μιλησα με μια απο την Dhl και την ρωτησα αν μπορουν να το στειλουν πισω και μου ειπε οτι πρεπει να το δεχτει και ο αποστολεας. Εχω στειλει μηνυμα και στους κινεζους και περιμενω απαντηση.Αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα απαντησουν
Link to comment
Share on other sites

Τελειως χαλια ειναι αυτοι στο gearbest.Ουτε απαντησαν πριν το στειλουν το πακετο.Μιλησα με μια απο την Dhl και την ρωτησα αν μπορουν να το στειλουν πισω και μου ειπε οτι πρεπει να το δεχτει και ο αποστολεας. Εχω στειλει μηνυμα και στους κινεζους και περιμενω απαντηση.Αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα απαντησουν

Σε ακριβώς ίδιο περιστατικό δικό μου πέρυσι τέτοια εποχή, τους είπα ότι το λάθος είναι δικό τους στον τρόπο αποστολής και μου έκαναν refund το κόστος εκτελωνισμού

Link to comment
Share on other sites

Τι να δεχτει και βλακειες; δλδ αμα εσυ αλλαζες διευθυνση, αλλαζες χωρα, τι θα γινοταν; θα εμενε στο Ελ.Βενιζελος στην αιωνιοτητα;

Πες τους ερχεται πισω ή πληρωνουν τα εξοδα φορων, τελεσιγραφο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

τους ρωτησα,.Τους ξαναρωταω τωρα.τους λεω τι επαθα και τι μου απανταν.Αυτο ειναι ευθύνη του πελατη να πληρωσει τους φορους..Gearbest λεγεται η σελιδα.Τους ρωτησα τωρα αν δεχονται επιστροφες.Δεν ρωτησαν που δεν ρωτησαν να το στειλουν με DHL η οχι ουτε απαντουσαν κιολας..Σε ενα αλλο σαιτ το pandawill που ειχα παρει κινητο παλια μια χαρα ειχαν απαντησει .Τοτε δεν ειχα παθει τοτε.

 

αν τους πως μα το γυρισουν πισω Κινα θα γλυτωσω τιποτα ? Η τωρα που μπηκα στο χορο να πληρωσω να παρω το κινητο??(αν το κινεζικο μαγαζι δεχεται και επιστροφη χρηματων θα ηταν το καλυτερο φυσικα.τους εστειλα μηνυμα)

 

Η τελική απόφαση για το τι θέλεις να κάνεις με το κινητό που θα έρθει με αυτό τον τρόπο είναι δική σου.

Επιβαρυντικό στοιχείο είναι ότι έδωσες ήδη εξουσιοδότηση για εκτελωνισμό. Επομένως, πρέπει γρήγορα να αποφασίσεις για τα έξοδα για αποθήκευτρα αυξάνουν κάθε μέρα.

Μπορείς να παζαρέψεις την αμοιβή τους αν είσαι μακριά ή να το εκτελωνίσεις ο ίδιος αν είσαι κοντά και έχεις χρόνο. Είναι εύκολη διαδικασία.

 

Εάν δεν είχε φτάσει το δέμα, στη θέση σου θα έγραφα ένα post στο νήμα του Gearbest και αφού θα εξηγούσα το πρόβλημα θα ζητούσα λύση και μάλιστα άμεση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια παρηγγειλα το letv le 1 απο minideal με ems και χθες με πηρανε τηλ. απο το τελωνειο θεσσαλονικης και μου ειπαν να τους πω την τιμη του κινητου η αλλιως θα την βρουν αυτοι στο internet και υα χρεωσουν 23% επι τις τιμης.Με ειπαν να τους δωσω και την συναλλαγη του paypal.Εγω απαντησα οτι δεν γνωριζω απο paypal οτι το παρηγγειλε φιλος μου και θα τους στειλω με email ενα link με την τιμη του κινητου.Βεβαια εστειλα link με κινητο της μισης τιμης απο το δικο μου αξιας 70 ευρω απλως μοιαζει με το δικο μου.Τωρα τι θα γινει δεν ξερω.Μετα σκεφτηκα να τους πω οτι με το στειλανε απο service και δεν κοστιζει επειδη δεν δουλευει.5 φορες παρηγγειλα με ems πρωτη φορα την παταω νομιζα οτι δεν περναει τελωνειο

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Εχει παραγγειλει κανεις αυτες τις μερες με singpost;;ξερω οτι οταν φευγει απο κινα γραφει despatched to overseas και οταν ανοιγεται ο σακος στην ελλαδα γραφει arrival at overseas..εμενα αυτη τη στιγμη γραφει arrival at destination country Gr αλλα στα ελτα δεν φαινεται τιποτα...εχει αλλαξει κατι στο tracking του singpost;;;μηπως ειναι σε καποια αλλη ευρωπαικη χωρα αυτη τη στιγμη και θα ξεκινησει για ελλαδα;;
Link to comment
Share on other sites

Η NL έχει express ή μόνο απλό ? γιατί πλήρωσα για express και το έστειλαν με NL

 

Έχει και τις δύο υπηρεσίες, νομίζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια παρηγγειλα το letv le 1 απο minideal με ems και χθες με πηρανε τηλ. απο το τελωνειο θεσσαλονικης και μου ειπαν να τους πω την τιμη του κινητου η αλλιως θα την βρουν αυτοι στο internet και υα χρεωσουν 23% επι τις τιμης.Με ειπαν να τους δωσω και την συναλλαγη του paypal.Εγω απαντησα οτι δεν γνωριζω απο paypal οτι το παρηγγειλε φιλος μου και θα τους στειλω με email ενα link με την τιμη του κινητου.Βεβαια εστειλα link με κινητο της μισης τιμης απο το δικο μου αξιας 70 ευρω απλως μοιαζει με το δικο μου.Τωρα τι θα γινει δεν ξερω.Μετα σκεφτηκα να τους πω οτι με το στειλανε απο service και δεν κοστιζει επειδη δεν δουλευει.5 φορες παρηγγειλα με ems πρωτη φορα την παταω νομιζα οτι δεν περναει τελωνειο

 

Η παροιμία λέει ότι πολλές φορές πάει η στάμνα στη βρύση αλλά μια φορά σπάει.

Η EMS είναι courier που εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ. Έχουν καταγραφεί αρκετά περιστατικά για πληρωμή ΦΠΑ και σήμερα διάβασα σε άλλο νήμα για άλλο περιστατικό στην ΥΕΔ Θεσ/νίκης με δέμα που διακινήθηκε με SG.

 

Φαίνεται ότι ο τελωνειακός της ΥΕΔ έχει αποφασίσει να τα ψάχνει αφού είναι σαφώς λιγότερα από άλλες εποχές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει παραγγειλει κανεις αυτες τις μερες με singpost;;ξερω οτι οταν φευγει απο κινα γραφει despatched to overseas και οταν ανοιγεται ο σακος στην ελλαδα γραφει arrival at overseas..εμενα αυτη τη στιγμη γραφει arrival at destination country Gr αλλα στα ελτα δεν φαινεται τιποτα...εχει αλλαξει κατι στο tracking του singpost;;;μηπως ειναι σε καποια αλλη ευρωπαικη χωρα αυτη τη στιγμη και θα ξεκινησει για ελλαδα;;

 

Ανεξάρτητα από το πότε φτάνει ένας σάκος στο αεροδρόμιο Αθηνών, έχει παρατηρηθεί ότι χρειάζονται κάποιες μέρες για να ανοιχτεί και να σκαναριστούν τα δέματα.

 

Υπομονή, λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παραγγειλει κανεις αυτες τις μερες με singpost;;ξερω οτι οταν φευγει απο κινα γραφει despatched to overseas και οταν ανοιγεται ο σακος στην ελλαδα γραφει arrival at overseas..εμενα αυτη τη στιγμη γραφει arrival at destination country Gr αλλα στα ελτα δεν φαινεται τιποτα...εχει αλλαξει κατι στο tracking του singpost;;;μηπως ειναι σε καποια αλλη ευρωπαικη χωρα αυτη τη στιγμη και θα ξεκινησει για ελλαδα;;

 

Πήρα χθες και σήμερα 3 πακέτα απο SG Post. Και και για τα 3:

- Όταν έφτασε ο σάκος έγραψε "Arrival at Destination Post (Country: GR)"

- Όταν πέρασε στο σύστημα των ΕΛΤΑ και πήγε στο κέντρο διαλογής έγραψε "Arrival at Processing Center (Country code: GR)"

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το πότε φτάνει ένας σάκος στο αεροδρόμιο Αθηνών, έχει παρατηρηθεί ότι χρειάζονται κάποιες μέρες για να ανοιχτεί και να σκαναριστούν τα δέματα.

 

Υπομονή, λοιπόν.

 

Φιλε μου αλλο ρωτησα...την ξερω τη διαδικασια που μου λες..εγω ρωταω τι ειναι το arrival at destination country...απι μονοι τους οι κινεζοι δεν ειχαν τι να κανουν και βαλανε αφιξη;κανονικα στο singpost γραφει arrival at overseas και οχι arrival at destination country..αυτο ρωτησα τι σημαινει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήρα χθες και σήμερα 3 πακέτα απο SG Post. Και και για τα 3:

- Όταν έφτασε ο σάκος έγραψε "Arrival at Destination Post (Country: GR)"

- Όταν πέρασε στο σύστημα των ΕΛΤΑ και πήγε στο κέντρο διαλογής έγραψε "Arrival at Processing Center (Country code: GR)"

 

Οταν ειδες το arrival to destination post μετα απο ποσες μερες εμφανιστηκε στα ελτα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...