Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευτυχώς το κινητό που ήρθε σήμερα δεν μπήκε τελωνείο, γιατί όπως δείχνουν όλα είναι χαλασμένο.

 

Τί έχει και είναι χαλασμένο? Αν και είμαι σε λαθος τόπικ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τί έχει και είναι χαλασμένο? Αν και είμαι σε λαθος τόπικ

 

Συγνώμη για το off topic ζητάω αν κάποιος απο Θεσσαλονίκη έχει το cubot s200 και θέλει να εξυπηρετήσει, να δοκιμάσω την μπαταρία του στο δικό μας, για να εξακριβώσω αν είναι χαλασμένη η μπαταρία μόνο ή το κινητό.

Η μπαταρία δεν έχει κάποια ταινια στους πόλους της. Το κινητό δεν ανάβει. Το έβαλα να φορτίσει χωρίς καπάκι και μόνο για μια στιγμή όταν έβγαλα και ξαναέβαλα την μπαταρία πάνω( όπως ήταν συνδεδεμένο με ρεύμα ) , άνοιξε και μου έδειξε την ένδειξη της μπαταρίας στο 63% και έσβησε παλι.

Δεν το βλέπει ούτε το pc.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

εχω παραγγελει ενα κινητο με singapore post και στο tracking των ελτα βγαζει τα εξης

 

ITEMS IN PACKING 07-03-2015 15:34 SINGAPORE

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE 24-03-2015 09:46

 

τοσες μερες απο το αεροδρομιο δεν εχει κανει καμια αλλαγη

Να κανω report στο paypal η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off topic ζητάω αν κάποιος απο Θεσσαλονίκη έχει το cubot s200 και θέλει να εξυπηρετήσει, να δοκιμάσω την μπαταρία του στο δικό μας, για να εξακριβώσω αν είναι χαλασμένη η μπαταρία μόνο ή το κινητό.

Η μπαταρία δεν έχει κάποια ταινια στους πόλους της. Το κινητό δεν ανάβει. Το έβαλα να φορτίσει χωρίς καπάκι και μόνο για μια στιγμή όταν έβγαλα και ξαναέβαλα την μπαταρία πάνω( όπως ήταν συνδεδεμένο με ρεύμα ) , άνοιξε και μου έδειξε την ένδειξη της μπαταρίας στο 63% και έσβησε παλι.

Δεν το βλέπει ούτε το pc.

 

cubot S308 απο θεσσαλονικη αν και νομιζω οτι κανει η μπαταρια....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

εχω παραγγελει ενα κινητο με singapore post και στο tracking των ελτα βγαζει τα εξης

 

ITEMS IN PACKING 07-03-2015 15:34 SINGAPORE

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE 24-03-2015 09:46

 

τοσες μερες απο το αεροδρομιο δεν εχει κανει καμια αλλαγη

Να κανω report στο paypal η οχι;

 

Είμαστε αρκετοί με τις ίδιες ημερομηνίες.Υπομονή κάνουμε και περιμένουμε αυές τις μέρες να ξεκολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε αρκετοί με τις ίδιες ημερομηνίες.Υπομονή κάνουμε και περιμένουμε αυές τις μέρες να ξεκολλήσει.

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! ας ελπισουμε να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

cubot S308 απο θεσσαλονικη αν και νομιζω οτι κανει η μπαταρια....

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Το κινητό άνοιξε μετά απο πολλές προσπάθειες κι αν και ανησυχητικό, θα το δουλέψει ο κάτοχος του ( ανηψιος μου ) και βλέπουμε. Αν κάτι δεν πάει καλά θα σε ενοχλήσω με pm

 

Συγνώμη και πάλι για το offtopic αλλά έπαθα ένα σοκ, με το να μην ανοιγει καινούργιο κινητό.

.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Απλά να ενημερώσω γιά την παραλαβή!!! :D

Επιτέλους!

Εντάξει, σχετικά καλά, αν κρίνω από κάτι άλλους φίλους εδώ που ταλαιπωρούνται!!

Και στα δικά σας!

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 07-03-2015 15:37 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-03-2015 09:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 30-03-2015 16:28 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 30-03-2015 22:47 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.Χαλκίδας 31-03-2015 06:57 Μ.Δ.Χαλκίδας

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ 31-03-2015 07:27 ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 31-03-2015 09:02 ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

μου εδωσαν tracking number 20/3 και σημερα ειναι στα συστημενα στο αεροδρομιο!μπορει να με παιδεψαν(geekbying)μεχρι να μου δωσουν αριθμο αποστολης αλλα ηρθε γρηγορα τουλαχιστον(ulefone be x)
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε οτι ειναι τυχαιο!

 

δεν ειναι. και εμενα τα ιδια. πιο πολλες μερες κανει απο ελ. βενιζελο -αθηνα παρα σιγκαπουρη-ελλαδα.

Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι. και εμενα τα ιδια. πιο πολλες μερες κανει απο ελ. βενιζελο -αθηνα παρα σιγκαπουρη-ελλαδα.

 

Απο 24/3 το δικο μου,σημερα 16.00 πηγε στο Κ.Διαλογης.οποτε μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

Απο 24/3 το δικο μου,σημερα 16.00 πηγε στο Κ.Διαλογης.οποτε μην ανησυχεις

Τυχερε :).Εμένα ακόμα στην άφιξη είναι.

Edited by lilikos
Link to comment
Share on other sites

Για όσους γνωρίζουν και επείδη περιμένω δυο κινητά απο aliexpress και είναι ,,εγκλωβισμένα,, στην ΥΕΔ Θεσ/νίκης από χθες, αν κάνω dispute και αρνηθώ την παραλαβή τους, υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω ολες αυτές τις χρεώσεις, ακόμα και τα έξοδα επιστροφής για Κίνα????
Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως διευκρινίστηκε το CN22 δεν έχει σχέση με china, το μόνο που απομένει να "προδίδει" την προέλευση είναι εκείνα τα κινέζικα γράμματα στα αριστερά δίπλα από τη λέξη MALTA. Βάλε την εφαρμογή google translator και κάνε μετάφραση με φωτογραφία, εστιάζοντας με την κάμερα στα γράμματα αυτά να δούμε τι σημαίνουν! ;)
@junglist

Έκανα τη μετάφραση και σημαίνει "ΜΑΛΤΑ" στα κινέζικα. Άρα το κάρφωμα ίσως γίνεται από την χρήση της κινέζικη γλώσσας. Γιατί δηλαδή να αναγραφεί ο τόπος προορισμού στα αγγλικά ΚΑΙ στα κινέζικα? Ύποπτο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους γνωρίζουν και επείδη περιμένω δυο κινητά απο aliexpress και είναι ,,εγκλωβισμένα,, στην ΥΕΔ Θεσ/νίκης από χθες, αν κάνω dispute και αρνηθώ την παραλαβή τους, υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω ολες αυτές τις χρεώσεις, ακόμα και τα έξοδα επιστροφής για Κίνα????

 

Εάν κάνεις dispute να είσαι σίγουρος ότι θα χάσεις τα λεφτά σου. Δεν φταίει ο πωλητής για τα κόστη του εκτελωνισμού, τα οποία άλλωστε τα αναλαμβάνει ο αγοραστής.

Καλύτερα επικοινώνησε με τον πωλητή, ώστε σε συνεννόηση μαζί του να μην τα παραλάβεις, για να στα ξαναστείλει. Είναι λογικό όμως να σου ζητήσει να επωμιστείς τα έξοδα επιστροφής τους. Και πες ότι συμφωνήσατε... Ποιός σου λέει ότι δεν θα πάνε και τα νέα δέματα στο τελωνείο;...

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνεις dispute να είσαι σίγουρος ότι θα χάσεις τα λεφτά σου. Δεν φταίει ο πωλητής για τα κόστη του εκτελωνισμού, τα οποία άλλωστε τα αναλαμβάνει ο αγοραστής.

Καλύτερα επικοινώνησε με τον πωλητή, ώστε σε συνεννόηση μαζί του να μην τα παραλάβεις, για να στα ξαναστείλει. Είναι λογικό όμως να σου ζητήσει να επωμιστείς τα έξοδα επιστροφής τους. Και πες ότι συμφωνήσατε... Ποιός σου λέει ότι δεν θα πάνε και τα νέα δέματα στο τελωνείο;...

 

Βασικά δεν με ενδιαφέρει να μου τα ξαναστείλει. Πρόκειται για δυο κινητά 130 ευρώ συνολικά, αν μου βάλει και 50-60 ευρώ εξτρά το τελωνείο, δεν αξίζει καν η παραλαβή τους. Γνωρίζεις πόσο είναι τα έξοδα επιστροφής περίπου??

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο θα σου κοστίσει άλλα 42€.

Για ένα κινητό που είχα επιστρέψει πριν κανά χρόνο πλήρωσα 9€.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα γνωριζει κανεις εαν πρεπει να παραλαβουμε απο υεδ ή εαν στελνουν απο κει στο ταχυδρομιο προορισμου για πληρωμη-παραλαβη;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα γνωριζει κανεις εαν πρεπει να παραλαβουμε απο υεδ ή εαν στελνουν απο κει στο ταχυδρομιο προορισμου για πληρωμη-παραλαβη;

 

Από όσα γνωρίζω, θα παραλάβεις το δέμα σου από το Γραφείο της περιοχής σου, πληρώνοντας το κοστούμι που θα ορίσει ο τελωνειακός.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν με ενδιαφέρει να μου τα ξαναστείλει. Πρόκειται για δυο κινητά 130 ευρώ συνολικά, αν μου βάλει και 50-60 ευρώ εξτρά το τελωνείο, δεν αξίζει καν η παραλαβή τους. Γνωρίζεις πόσο είναι τα έξοδα επιστροφής περίπου??

 

Πριν 1 μήνα που έκανα επιστροφή κινητού στην Κίνα, έδωσα 9.20.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δικαιολογειται αυτο ?

απο 25 και 26/3 αεροδρομιο και ουτε καν ταχυδρομειο ??

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που μας τα χάλασε η άνοδος του δολαρίου έχουμε και τα τελωνεία τώρα;; περιμένω κάτι πράγματα από fasttech για να δούμε η αξία τους βέβαια είναι 35€.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δικαιολογειται αυτο ?

απο 25 και 26/3 αεροδρομιο και ουτε καν ταχυδρομειο ??

 

Συνήθως μέσα σε 3-4 μέρες έχουν κιόλας παραδοθεί... :(

Link to comment
Share on other sites

-------------

12/3/2015 13:39 - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ, ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

12/3/2015 13:39 - Received from Customer

14/3/2015 13:39 - Αποσταλεί στο εξωτερικό (κωδικός χώρας: GR)

23/3/2015 10:34 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

23/3/2015 12:34 - Έφτασε στο εξωτερικό (κωδικός χώρας: GR)

27/3/2015 08:10 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

31/3/2015 11:44 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

1/4/2015 02:02 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

1/4/2015 06:30 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

 

Σήμερα το δικό μου έπιασε μδ χωρίς προβλήματα.

Παιδιά φανερα κάτι παίζει με NL post. Προσοχή στις μελλοντικές παραγγελίες

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...