Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπομονή μέχρι 40 μέρες και μετά dispute. Απλά μου κάνει εντύπωση που δεν βγάζει τίποτα στα ΕΛΤΑ. Μόνο στο ελτα courier βγάζει 15/1 αντικείμενα σε συσκευασία.

το δοκιμασα το δικο σου tracking και εμφανίζεται και στα ελτα και στου κουριερ οπότε μην ανησυχεις .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφήστε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις στην άκρη. Όποιος νομίζει ότι κάποιο μέλος έχει βγει εκτός κανονισμών ας κάνει χρήση της αναφοράς και ας αφήσει τις υποδείξεις να τις κάνει η Ομάδα Διαχείρισης. Διαγράφηκαν ποστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν έχει φτάσει Ελλάδα και δεν αλλάζει το tracking κάντε υπομονή. Μου είπαν από τα ΕΛΤΑ λόγο μεγάλου φορτου εργασίας δεν σκαναρουν σε κάθε στάδιο που περνάνε. Το παρατήρησα σε μια παραγγελία μέσω nl post που έφτασε Θεσσαλονίκη και μετά από 2 μέρες ήρθε σπίτι μου ειδοποιητηριο να το παραλάβω και το tracking λέει deliver ενώ έπρεπε να σκαναρει και στο Ηράκλειο πριν το παραλάβω
Link to comment
Share on other sites

7 με 10 εργασιμες μερες.Αν και δεν ειμαι σιγουρος.Μπορει να ερθει και πιο νωρις.Εμενα παντως σε αυτες της μερες εφτασε ελλαδα και μετα απο 5 μερες το παρελαβα απο τα ελτα.(Ειχα γραψει και λαθος τον Τ.Κ....)

 

απο γερμανια πηγε θεσσαλονική;;

σε ποιο μερος εισαι; γιατι εγω ειμαι Πυργο ηλειας

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οποτε να ενημερωσω πως δεν ερχονται DHL νταλικες απο γερμανια για πακετα τυπου post... :D

 

τι εννοεις δεν ερχονται νταλικες;; και πως ερχονται;; αεροπλανο;

Link to comment
Share on other sites

Varouxis, ποιο είναι το tracking number;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όντας άσχετος με τις on line αγορές θελω να παραγγείλω το lenovo vide x2 τις καλύτερες τιμές της βρήκα πρώτα στο greekbuyng και μετά στο pantawill. Μου ζητάνε να βάλω στο μεν pantawill insurence 5% για το τελωνια στην περιπτωση που περασει βεβαια ενω στον greekbuying δεν μου έχει τέτοια επιλογή.

 

επειδή η διαφορές στην τιμή είναι πολύ μικρή απο ποιο απο τα δυο θα μου προτείνατε να αγοράσω και τι να προσέξω???:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όντας άσχετος με τις on line αγορές θελω να παραγγείλω το lenovo vide x2 τις καλύτερες τιμές της βρήκα πρώτα στο greekbuyng και μετά στο pantawill. Μου ζητάνε να βάλω στο μεν pantawill insurence 5% για το τελωνια στην περιπτωση που περασει βεβαια ενω στον greekbuying δεν μου έχει τέτοια επιλογή.

 

επειδή η διαφορές στην τιμή είναι πολύ μικρή απο ποιο απο τα δυο θα μου προτείνατε να αγοράσω και τι να προσέξω???:D:D:D:D

Geekguying από μένα! Πολύ αξιόπιστο. Επίσης να κάνεις την πληρωμή σου μέσω paypal!

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας ρωτάει αυτό που θέλει οποίος ξέρει απαντάει οποίος δεν ξέρει δεν απαντά. Αυτή είναι η λογική. Τώρα τι πειράζει Που κάποιος θέλει να μοιραστεί η να ρωτήσει κάτι δεν ξέρω!

Γιατί το νήμα ονομάζεται ΟΔΗΓΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ και όχι chat γιά ανούσιες χιλιοαπαντημένες κουβεντούλες .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το νήμα ονομάζεται ΟΔΗΓΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ και όχι chat γιά ανούσιες χιλιοαπαντημένες κουβεντούλες .... :)

 

Εγώ λέω σε κάθε 2ο post να βγαίνει το link απο την πρώτη σελίδα...Έλεος κάθε μέρα οι ίδιες ερωτήσεις...Είναι κουραστικό. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μέχρι τώρα όλα τα πακέτα με NL post είχα τα εξής κλασικά μηνύματα , που αναφέρονται και στον οδηγό:

 

The item has been processed in the country of destination

The item is on transport to the country of destination

The item is at the PostNL sorting center

The item is pre-adviced

 

Τώρα έχω δύο πακέτα που έρχονται με NL post και μου εμφανίζουν καινούρια μηνύματα αντί για τα κλασικά

δείτε παρακάτω :

 

Number: RS23236****NL

Status: Transit

Destination: Unknown

Origin: Netherlands

2015-02-08 07:28 The item has arrived in the transit airport

2015-02-08 05:01 The item has left the originating country

2015-02-07 06:16 The item is ready for shipment

2015-02-06 14:08 The item is at the airport of the originating country

2015-02-06 09:16 The item is pre-adviced

======================================

Powered by http://www.17track.net

[Και εμένα έτσι τα δείχνει τώρα τελευταία.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Παρήγγειλα ένα κινητό με paypal φίλου από το to2c βάζοντας τα δικά μου στοιχεία. Δεν ξέρω πώς έγινε στο τέλος αυτό αλλά στα στοιχεία γράφει πάνω Όνομα και τηλέφωνο του φίλου μου και διεύθυνση δική μου :p

 

Ξέρετε τι μπορεί να γίνει με την παραλαβή; Στην πολυκατοικία μου δεν έχει κουδούνια και ονόματα στα σπίτια οπότε ο ταχυδρόμος αφήνει τα ειδοποιητήρια πάντα στις σκάλες.

 

Άρα, πάω με τον φίλο μου μόλις έρθει το ειδοποιητήριο και παίρνω το κινητό από το ταχυδρομίο με το ειδοποιητήριο κανονικά ή μπορώ να πάω να το παραλάβω και μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-01-2015 20:44 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-02-2015 10:42 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

Αυτά μου βγάζει στο site των ΕΛΤΑ. Από την εμπειρία του , κάποιος "ομοιοπαθής" ή που να ξέρει, σας φαίνεται φυσιολογικό; Κανονικά δεν έπρεπε ήδη να έχει κλείσει από αεροδρόμιο και να έχει φύγει το πακετάκι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Παρήγγειλα ένα κινητό με paypal φίλου από το to2c βάζοντας τα δικά μου στοιχεία. Δεν ξέρω πώς έγινε στο τέλος αυτό αλλά στα στοιχεία γράφει πάνω Όνομα και τηλέφωνο του φίλου μου και διεύθυνση δική μου :p

 

Ξέρετε τι μπορεί να γίνει με την παραλαβή; Στην πολυκατοικία μου δεν έχει κουδούνια και ονόματα στα σπίτια οπότε ο ταχυδρόμος αφήνει τα ειδοποιητήρια πάντα στις σκάλες.

 

Άρα, πάω με τον φίλο μου μόλις έρθει το ειδοποιητήριο και παίρνω το κινητό από το ταχυδρομίο με το ειδοποιητήριο κανονικά ή μπορώ να πάω να το παραλάβω και μόνος μου;

Δεν μπορείς, πρέπει να το παραλάβει ο φίλος σου με το ειδοποιητήριο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-01-2015 20:44 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-02-2015 10:42 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

Αυτά μου βγάζει στο site των ΕΛΤΑ. Από την εμπειρία του , κάποιος "ομοιοπαθής" ή που να ξέρει, σας φαίνεται φυσιολογικό; Κανονικά δεν έπρεπε ήδη να έχει κλείσει από αεροδρόμιο και να έχει φύγει το πακετάκι;

 

Πάντως μη φρικάρετε. Και μένα που απο 7/1 πάτησε Ελλάδα 6/2 ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία διαλογής στο αεροδρόμιο.

 

Εισαι 2 μερες πίσω :)

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-01-2015 15:23 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-02-2015 08:37 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 07-02-2015 10:42 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 09-02-2015 14:56 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Προηγούμενη σελίδα :happy:

 

 

 

Eπίσης μια άλλη παραγγελία μου που έσκασε, για να δεις ότι τα έχουν και στο αεροδρόμιο τα θεματάκια τους. Ας μην ανησυχούμε χωρίς λόγο.

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-01-2015 20:58 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-01-2015 13:30 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-02-2015 23:00 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 04-02-2015 15:38 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 08-02-2015 22:45 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 09-02-2015 03:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 11 09-02-2015 06:34 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 11

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 09-02-2015 07:46 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 11

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 09-02-2015 09:41 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 11

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 11 09-02-2015 11:51 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 11

Edited by MrInsomniac
Link to comment
Share on other sites

οταν λεει ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 09-02-2015 18:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ και μενω Σερρες να υπολογιζω οτι σε 2 μερες θα το εχω ?
Link to comment
Share on other sites

ωραια εμενα εκανε 5-7 μερες να φτασει επαρχεια

οποτε εισαι ενταξει υπομονη.

 

Επειδή δεν κατάλαβα...

Τα Ελ.Τα. σου παρέδωσαν το δέμα της DHL; Από efox ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από efox γερμανική αποθήκη, εστάλη πακέτο με DHL Post και στην Ελλάδα μου παραδόθηκε από SpeedEx. Έκανε 9 εργάσιμες να έρθει

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

9 εργάσιμες+2 ημέρες Σ/Κ=11

Αρκετές για αποστολή από Γερμανία...

Ναι, μου άργησε λίγο. Την προηγούμενη Πέμπτη το στείλανε και το παρέλαβα σήμερα.

 

edit: άκυρο 8 είναι οι εργάσιμες και 4 μέρες τα ΣΚ, 12 σύνολο

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα δέμα από Σιγκαπούρη που έφτασε Αθήνα στις 7/2.

Πότε να το περιμένω Θεσσαλονίκη?

 

Είναι κινητό από το vickmall. Πώς έρχονται αυτά? Θα μου το φέρει ο ταχυδρόμος στην πόρτα? Θα έρθει συστημένο? Θα μου αφήσει σημείωμα για δέμα?

 

Αυτό είναι το tracking number: RF310900041SG

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αργήσεις...Δες το διάγραμμα στο πρώτο ποστ.

Θα το φέρει ο ταχυδρόμος.

Έχω ένα δέμα από Σιγκαπούρη που έφτασε Αθήνα στις 7/2.

Πότε να το περιμένω Θεσσαλονίκη?

 

 

Είναι κινητό από το vickmall. Πώς έρχονται αυτά? Θα μου το φέρει ο ταχυδρόμος στην πόρτα? Θα έρθει συστημένο? Θα μου αφήσει σημείωμα για δέμα?

 

Αυτό είναι το tracking number: RF310900041SG

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αργήσεις...Δες το διάγραμμα στο πρώτο ποστ.

Θα το φέρει ο ταχυδρόμος.

 

Επειδή για τα δέματα συνήθως αφήνουν χαρτί και πας και τα παίρνεις απ το ταχυδρομείο.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...