Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια μια βοηθεια σε χθεσινη επικοινωνια μου με τον πωλητη απο το ali γιατι δεν μπορουσα να εντοπισω το tr.n. με διαβεβαιωσε οτι δουλευει 100% κ οτι αυτος το βλεπει εγω δεν το βρισκω πουθενα θα το καταλαβαινα αν μου ελεγε απλα δεν εμφανιζεται ακομα μιας κ το εστειλε πριν 6 μερες αυτος ομως μου λεει οτι εφυγε κιολας απο hong kong κ οτι ειναι στο δρομο για ελλαδα κ το εντοπιζει κανονικα :blink: RC020118406CN

 

Ζήτησέ του το site που κάνει το track

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα μια παραγγελια απο το fastcardtech στισ 4 τ μηνα κ μ εδωσαν tracking στις 7... ομως δεν λειτουργει οταν τ βαζω... μ λεει δεν υπαρχουν πληροφοριες ακομα....υπαρχει καποιο θεμα;;

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση θα ήθελα, αν γνωρίζει κάποιος...

Η πορεία της ταμπλέτας που παρήγγειλα ήταν η ακόλουθη...

Item in conta IPS 27-01-2014 13:17 IPS

Receive Item At Office Of Exchange 13-02-2014 06:09 IPS

Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 13-02-2014 09:19 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Item in conta ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ 14-02-2014 04:08 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

Item arr Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 14-02-2014 05:37 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Item to be delivered 14-02-2014 07:46 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Σήμερα το πρωί, αφού γύρισα από βόλτα με το σκύλο βρήκα ειδοποιητήριο για παραλαβή από το ταχυδρομεί...πήγα να παραλάβω και μου είπαν πως δεν τους το έχουν φέρει ακόμη, αλλά τη Δευτέρα θα το έχουν σίγουρα μετά της 12:00

 

αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι υπάρχει περίπτωση ο ταχυδρόμος να έφερε το δέμα όσο έλειπα (ταμπλέτα) και αφού δεν με βρήκε να άφησε ειδοποιητήριο ή άφησε κατευθείαν ειδοποιητήριο, ποιό είναι πιο πιθανό;

 

Στον οδηγό γράφει σχετικά:

Αφού καταγραφεί στο αεροδρόμιο, περνάει από κέντρα διαλογής και καταλήγει στην τοπική διανομή της περιοχής μας.

Αυτό διαρκεί 1-3 εργάσιμες ημέρες, ανάλογα την περιοχή που βρισκόμαστε.

Από κει είτε το φέρνει ο ταχυδρόμος σπίτι μας, εφόσον ήμαστε κει να υπογράψουμε την παραλαβή, είτε αφήνει ειδοποιητήριο και πάμε στο ταχυδρομείο να το παραλάβουμε.

Εάν υπάρξει καθυστέρηση στην παραπάνω διαδικασία, καλούμε τα ΕΛΤΑ στο 8001182000, ρωτάμε πού βρίσκεται το πακέτο και το τηλέφωνο του κεντρου διαλογής ή διανομής, και ρωτάμε γιατί έχει καθυστερήσει το πακέτο

...αλλά δεν ξέρω αν από το Μ.Δ. - τί είναι αυτό, μονάδα διανομής ή μονάδα διαλογής - παραδίδονται κατευθείαν τα δέματα...

 

Υπάρχει τρο΄πος να το πάρω σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση θα ήθελα, αν γνωρίζει κάποιος...

Η πορεία της ταμπλέτας που παρήγγειλα ήταν η ακόλουθη...

 

 

Σήμερα το πρωί, αφού γύρισα από βόλτα με το σκύλο βρήκα ειδοποιητήριο για παραλαβή από το ταχυδρομεί...πήγα να παραλάβω και μου είπαν πως δεν τους το έχουν φέρει ακόμη, αλλά τη Δευτέρα θα το έχουν σίγουρα μετά της 12:00

 

αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι υπάρχει περίπτωση ο ταχυδρόμος να έφερε το δέμα όσο έλειπα (ταμπλέτα) και αφού δεν με βρήκε να άφησε ειδοποιητήριο ή άφησε κατευθείαν ειδοποιητήριο, ποιό είναι πιο πιθανό;

 

Στον οδηγό γράφει σχετικά:

 

...αλλά δεν ξέρω αν από το Μ.Δ. - τί είναι αυτό, μονάδα διανομής ή μονάδα διαλογής - παραδίδονται κατευθείαν τα δέματα...

 

Υπάρχει τρο΄πος να το πάρω σήμερα;

 

1. Και τα 2 είναι πιθανά και δε θα το μάθεις ποτέ.

2. Εγώ έχω πάει και έχω παραλάβει κατευθείαν από τη διαλογή σε παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

1. Και τα 2 είναι πιθανά και δε θα το μάθεις ποτέ.

2. Εγώ έχω πάει και έχω παραλάβει κατευθείαν από τη διαλογή σε παρόμοια περίπτωση.

 

Βρήκα το τηλέφωνο και επικοινω΄νησα, μου είπαν δυστυχώς πως πλέον έχει κλείσει για μεταφορά και δεν μπορώ να το παραλάβω από αυτούς...

Πρέπει να είχε έρθει φέρνοντας το δέμα, ξέχασα να το ρωτήσω, αλλά έτσι όπως τα πακετάρουν κι όλας κι έχουν κάποιον όγκο, δεν ξέρω...

 

Αχ κόπρε, για τις βόλτες σου φορτώθηκα 3 μέρες αναμονή...:p

άντε με το καλό να παραλάβουμε

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση θα ήθελα, αν γνωρίζει κάποιος...

Η πορεία της ταμπλέτας που παρήγγειλα ήταν η ακόλουθη...

 

 

Σήμερα το πρωί, αφού γύρισα από βόλτα με το σκύλο βρήκα ειδοποιητήριο για παραλαβή από το ταχυδρομεί...πήγα να παραλάβω και μου είπαν πως δεν τους το έχουν φέρει ακόμη, αλλά τη Δευτέρα θα το έχουν σίγουρα μετά της 12:00

 

αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι υπάρχει περίπτωση ο ταχυδρόμος να έφερε το δέμα όσο έλειπα (ταμπλέτα) και αφού δεν με βρήκε να άφησε ειδοποιητήριο ή άφησε κατευθείαν ειδοποιητήριο, ποιό είναι πιο πιθανό;

 

Στον οδηγό γράφει σχετικά:

 

...αλλά δεν ξέρω αν από το Μ.Δ. - τί είναι αυτό, μονάδα διανομής ή μονάδα διαλογής - παραδίδονται κατευθείαν τα δέματα...

 

Υπάρχει τρο΄πος να το πάρω σήμερα;

Μολις γυρισα σπιτι ειχα ακριβως την ιδια ιστορια πηρα τηλ στο ταχυδρομειο κ μου ειπαν οτι το πηρε το κεντρο διανομης οταν πηρα τηλ στο κεντρο διανομης μου ειπαν να μην πιστευω το site κ οτι τα μικρα δεματα τα φερνουν μια μερα μετα.Ξαναεπικοινωνισα με τα κεντρικα κ μου ειπαν οτι λενε ψεμματα κ δεν ειναι δυνατον γιατι σκαναρωνται ετσι αποφασισα πηγα απο κει κ ως δια μαγειας ηταν εκει το πηρα ευχαριστησα τον υπαλληλο κ εφυγα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα/καλησπέρα, δεν γνωρίζω αν αυτό το θέμα αρμόζει στην περίπτωσή μου ή αν έχει απαντηθεί προηγουμένως, αλλά θα ήθελα από κάποιον αν γίνεται να με διαφωτίσει σχετικά με το θέμα μου. Έκανα λοιπόν μια παραγγελία απο merimobiles στις 5 Φεβρουαρίου, όμως όπως ανέφεραν στη σελίδα τους, θα στέλνονταν οι παραγγελίες από τις 10 του μηνός και έπειτα. Στο tracking number που μου έδωσαν,όταν κάνω εντοπισμό λέει στο site της Speedpost (SingPost) από τις 10 Φεβρουαρίου "Pending shipment from Merchant/Shipper" μέχρι και σήμερα ξημερώματα της 14ης Φλεβάρη. Επειδή είχα παραγγείλει και παλαιότερα με SingPost μου ερχόταν με το απλό ταχυδρομείο τους και η πρώτη αναφορά που γινόταν στο σαιτ τους από το tracking number ανέφερε το εξής "INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)", απλώς τώρα το merimobiles δήλωσε το express mail της SingPost και μου εμφανίζει εδώ και 4 μέρες το "Pending shipment from Merchant/Shipper". Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με το τι σημαίνει αυτό και αν πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Σημαίνει ότι το ταχυδρομείο ειδοποιήθηκε γιά το δέμα αλλά ότι ακόμη εκκρεμεί η παραλαβή του.

Καλημέρα. Στο σαιτ της singpost δημοσιεύθηκε η παρακάτω ανακοίνωση. Αν δεν κάνω λάθος για ελλάδα οι αποστολές πρώτα περνάνε από αγγλία. Οπότε θα επηρεάσει και εμάς.

 

Great Britain – Floods

The designated postal operator of Great Britain has advised that mail services across the country continue to be affected by flooding. Royal Mail and Parcelforce Worldwide are delivering items where it is safe to do so, but access to some addresses is no longer possible. Delivery offices are doing all they can to help affected customers by holding on to mail, allowing mail to be collected with proof of ID, setting up alternative local and temporary collection and/or delivery points, or redirecting mail to alternative addresses upon request.

Δεν είναι βέβαο ότι θα περάσει από Αγγλία, πηγαίνουν και σε άλλες χώρες, αλλά συνήθως πηγαίνουν στην Γερμανία που είναι το μεγαλύτερο διακομιστικό κέντρο εμπορευμάτων από Κίνα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

και εμένα άργησε πολύ να κάνω dispute?

rf199806441sg

 

Και εγω με tracking number RF199452770SG, παραγγελία απο minideal στις 14/01/2014 έχω ακριβώς το ίδιο status.

 

Απο ελτά -->

Κλείσιμο από IPS 22/01/2014

 

Απο singpost -->

Status Date Status Description

22-01-2014 Received from Customer

24-01-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

Despatch No.: 4022

 

Εκνευρυριστική, μεγάλη και αδικαιολόγητη αναμονή.

 

Ελπίζω να το παραλαβω το πακέτο μου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο σάκος που περιέχει πακέτα που στάλθηκαν από Σιγκαπούρη μεταξύ 21/1 και 24/1 ξεχάστηκε στις αποθήκες του αεροδρομίου! Ας ελπίσουμε κάποια στιγμή να πέσουν πάνω του μπας και πάρουμε και εμείς τα δέματά μας!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο σάκος που περιέχει πακέτα που στάλθηκαν από Σιγκαπούρη μεταξύ 21/1 και 24/1 ξεχάστηκε στις αποθήκες του αεροδρομίου! Ας ελπίσουμε κάποια στιγμή να πέσουν πάνω του μπας και πάρουμε και εμείς τα δέματά μας!

 

Ακριβώς αυτή η σκέψη τριγυρνά στο μυαλό μου τις τελευταίες μέρες...Ότι ο σάκος μας κάπου έχει τρυπώσει και δεν μπορούν να τον βρουν...αστεία πράγματα από ένα αστείο κράτος...

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι το ταχυδρομείο ειδοποιήθηκε γιά το δέμα αλλά ότι ακόμη εκκρεμεί η παραλαβή του.

 

Είναι ίδια υπηρεσία; Το tracking number μου είναι το εξής: EM800973238SG. Είναι οι ταχυμεταφορές της Singapore Post; Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο; Ευχαριστώ πολύ!

Edited by saign
Sony Xperia P (THE DARK ROM V2.5) - UMI X1 LeWa OS - UMI X1S Vredniiy V3.0/4.2.2 - Meizu MX3 - Meizu MX4 - OnePlus 3 A3000
Link to comment
Share on other sites

Και εγω με tracking number RF199452770SG, παραγγελία απο minideal στις 14/01/2014 έχω ακριβώς το ίδιο status.

 

Απο ελτά -->

Κλείσιμο από IPS 22/01/2014

 

Απο singpost -->

Status Date Status Description

22-01-2014 Received from Customer

24-01-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

Despatch No.: 4022

 

Εκνευρυριστική, μεγάλη και αδικαιολόγητη αναμονή.

 

Ελπίζω να το παραλαβω το πακέτο μου.

 

Ακριβως το ιδιο εχω και εγω φιλε μου με ιδιο dispach number και ιδια ημερομηνια αποστολης... Απο to2c ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ίδια υπηρεσία; Το tracking number μου είναι το εξής: EM800973238SG. Είναι οι ταχυμεταφορές της Singapore Post; Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο; Ευχαριστώ πολύ!

Αυτό ειναι EMS, άρα θα το παραλάβεις απ τα ελτα κούριερ σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]41290[/ATTACH]

 

[ATTACH]41291[/ATTACH]

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτά τα μηνύματα;

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]41290[/ATTACH]

 

[ATTACH]41291[/ATTACH]

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτά τα μηνύματα;

 

το δεματακι σου το εχει η μεταφορικη στην κινα... σε μια δυο μερες θα το στειλουν σε αλλες τοσες θα δεις ενημερωση οτι το εστειλαν και μετα περιμενεις... δεν ειναι στανταρ... εμενα με ems εκανε να ερθει 3 εβδομαδες ενω της κοπελας μου με singapore post εκανε δυομιση... τωρα κανε υπομονη και περιμενε...

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]41290[/ATTACH]

 

[ATTACH]41291[/ATTACH]

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτά τα μηνύματα;

 

το δεματακι σου το εχει η μεταφορικη στην κινα... σε μια δυο μερες θα το στειλουν σε αλλες τοσες θα δεις ενημερωση οτι το εστειλαν και μετα περιμενεις... δεν ειναι στανταρ... εμενα με ems εκανε να ερθει 3 εβδομαδες ενω της κοπελας μου με singapore post εκανε δυομιση... τωρα κανε υπομονη και περιμενε...

Item in Conta σημαίνει πως έχει αναχωρίσει. Δεν μπαίνετε καν στον κόπο να διαβάσετε τον οδηγό στη πρώτη σελίδα, και ρωτάτε και απαντάτε, αν είναι δυνατόν

Link to comment
Share on other sites

Item in Conta σημαίνει πως έχει αναχωρίσει. Δεν μπαίνετε καν στον κόπο να διαβάσετε τον οδηγό στη πρώτη σελίδα, και ρωτάτε και απαντάτε, αν είναι δυνατόν

 

Όντως έχει καταντήσει αηδία το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Item in Conta σημαίνει πως έχει αναχωρίσει. Δεν μπαίνετε καν στον κόπο να διαβάσετε τον οδηγό στη πρώτη σελίδα, και ρωτάτε και απαντάτε, αν είναι δυνατόν

 

Ζητώ συγνώμη. Μπράβο για τον οδηγό σου @gerstavros2, τώρα τον είδα! Έκανα βιαστικό post, συνήθως ψάχνω για να βρω και δεν ρωτάω/παιδεύω άλλους με διάφορα.. Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως.

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες παρηγγειλα ενα κινητακι απο κινα και μου το στελνουν με PARCELFORCE ξερει κανεις τι παιζει με αυτους? υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο και να μου ζητησουν να πληρωσω?
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη. Μπράβο για τον οδηγό σου @gerstavros2, τώρα τον είδα! Έκανα βιαστικό post, συνήθως ψάχνω για να βρω και δεν ρωτάω/παιδεύω άλλους με διάφορα.. Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως.

Έτσι όμως, πέρα απ τα υπόλοιπα, παίρνεις και λάθος απαντήσεις στις ερωτήσεις σου

καλησπερα παιδες παρηγγειλα ενα κινητακι απο κινα και μου το στελνουν με PARCELFORCE ξερει κανεις τι παιζει με αυτους? υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο και να μου ζητησουν να πληρωσω?

δε θα περασει τελωνειο, απ αγγλία θα ρθει

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όμως, πέρα απ τα υπόλοιπα, παίρνεις και λάθος απαντήσεις στις ερωτήσεις σου

 

δε θα περασει τελωνειο, απ αγγλία θα ρθει

 

φιλε σταυρο απο κινα το παρηγγειλα και ενω στην παραγγελια εγραφε οτι θα ερθει με CHINAPOSTAIR (επεσα και πανω στις διακοπες τους) οταν μου εστειλε το trackng number μου γραφει Shipping Method - PARCEL FORCE τι παιζει?

το παρηγγειλα απο κινα αλλα θα μου το στειλουν απο αγγλια η μεσω αγγλιας?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...