Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, ξερει κανεις απο power bank? Πηρα με 10ευρω το cp-el της sony και ενω λεει οτι εχει χωρητικοτητα 2000mAh φορτιζει το κινητο για 40-50%. Μαλιστα αφου το δοκιμασα 4-5 φορες πηγα και το αλλαξα σαν ελαττωματικο και το αλλο που πηρα κανει το ιδιο. Τι παιζει εδω περα? Στα στοιχεια που γραφει επανω λεει 3,6volt και 2000mah αλλα στο output λεει 5volt και 1000mAh. Η μπαταρια αποτι ξερω φορτιζει με ταση 5volt και ρευμα 1A οποτε συμφωνα με αυτο, που το γραφει επανω στην συσκευη και πουθενα αλλου, δινει 1amper για μια ωρα και αυτο κανει στην τελικη γι'αυτο δεν φορτιζει ουτε στο μισο το κινητο. Το 3,6volt και 2000mAh ομως τι ρολο βαραει?! Οσο το ψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα καπου να λεει οτι η ονομαστικη χωρητικοτητα εχει τοση μεγαλη διαφορα απο την πραγματικη.. Η γενικη εντυπωση οταν το ψαξεις λιγο ειναι οτι π.χ για κινητο με 2000mah μπαταρια παιρνεις 2000Mah power bank και το φορτιζεις σχεδον φουλ Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.

Νεος στην παρεα σας καθως και νεος κατοχος z1 compact.

Εχω το εν λογω κινητο περιπου 20 μερες. Παροτι πολυ καλο τηλεφωνο σε γενικες γραμμες, μου παρουσιαζει 2 ενοχλητικα software bugs.

 

1. Σε καποιες περιπτωσεις αρνειται να παει σε sleep mode. Μενει ανοιχτη η οθονη και θα παει σε sleep mode μονο αν πατησω manually το power button.

 

2. Σε ορισμενες κλησεις, οταν τελειωσει η συνομιλια δεν αναβει η οθονη αν δεν πατησω το powert button, με αποτελεσμα να καθυστερω αρκετα μεχρι να την τερματισω (συν το ολο σπαστικο της διαδικασιας αυτης). Proximity sensor τσεκαρα και δεν εχει προβλημα. Το κανει συνηθως σε κλησεις που εχουν διαρκεια πανω απο 30-40 δευτερολεπτα και οχι παντοτε.

 

Εχει συναντησει αλλος αυτα τα προβληματα; Υπαρχει καποια λυση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ξερει κανεις απο power bank? Πηρα με 10ευρω το cp-el της sony και ενω λεει οτι εχει χωρητικοτητα 2000mAh φορτιζει το κινητο για 40-50%. Μαλιστα αφου το δοκιμασα 4-5 φορες πηγα και το αλλαξα σαν ελαττωματικο και το αλλο που πηρα κανει το ιδιο. Τι παιζει εδω περα? Στα στοιχεια που γραφει επανω λεει 3,6volt και 2000mah αλλα στο output λεει 5volt και 1000mAh. Η μπαταρια αποτι ξερω φορτιζει με ταση 5volt και ρευμα 1A οποτε συμφωνα με αυτο, που το γραφει επανω στην συσκευη και πουθενα αλλου, δινει 1amper για μια ωρα και αυτο κανει στην τελικη γι'αυτο δεν φορτιζει ουτε στο μισο το κινητο. Το 3,6volt και 2000mAh ομως τι ρολο βαραει?! Οσο το ψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα καπου να λεει οτι η ονομαστικη χωρητικοτητα εχει τοση μεγαλη διαφορα απο την πραγματικη.. Η γενικη εντυπωση οταν το ψαξεις λιγο ειναι οτι π.χ για κινητο με 2000mah μπαταρια παιρνεις 2000Mah power bank και το φορτιζεις σχεδον φουλ

 

Ναι, έχει διαφορά η ονομαστική από την πραγματική χωρητικότητα κι αυτό ισχύει σε όλα τα power Banks. Αν θυμάμαι καλά είναι 75-80%. Πχ εγώ έχω 6000 της HTC και με το ζόρι φορτιζει το One 2 φορές.

Μια καλή λύση, φθηνή και αξιόπιστη είναι η anker, αν θες παραπάνω χωρητικότητα σε καλή τιμή. Κοίτα στο Amazon ή ebay.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει διαφορά η ονομαστική από την πραγματική χωρητικότητα κι αυτό ισχύει σε όλα τα power Banks. Αν θυμάμαι καλά είναι 75-80%. Πχ εγώ έχω 6000 της HTC και με το ζόρι φορτιζει το One 2 φορές.

Μια καλή λύση, φθηνή και αξιόπιστη είναι η anker, αν θες παραπάνω χωρητικότητα σε καλή τιμή. Κοίτα στο Amazon ή ebay.

Μια διαφορα την περιμενα και εγω αλλα εδω μιλαμε για 50% αποδοση, τελος παντων βολευομαι και με το 40% που μου δινει, σε καθημερινες συνθηκες δεν μου χρειαζεται και πολυ συχνα. Αλλα ειναι ξενερα, 6 ωρες φορτιση, μηκος οσο το κινητο και κραταει 1ωρα

Link to comment
Share on other sites

Μια διαφορα την περιμενα και εγω αλλα εδω μιλαμε για 50% αποδοση, τελος παντων βολευομαι και με το 40% που μου δινει, σε καθημερινες συνθηκες δεν μου χρειαζεται και πολυ συχνα. Αλλα ειναι ξενερα, 6 ωρες φορτιση, μηκος οσο το κινητο και κραταει 1ωρα

Τι να σου πω; Ίσως να παίζουν κι εδώ οι 3 πρώτες φορτίσεις ρόλο και αυξηθεί κάπως. Επίσης παίζει ρόλο, τουλάχιστον στο δικό μου, αν χρησιμοποιείς το κινητό συγχρόνως. Δες το διάγραμμα στις ρυθμίσεις της μπαταρίας αν αυξανόταν σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας νεος κατοχος του z1 compact απο χθες ενθουσιασμενος απο το κινητο απλα εχω ενα προβλημα μολις παω να τραβηξω βιντεο μου βγαζει (σφαλμα η καμερα δεν ειναι διαθεσιμη) οταν μπαινω στις ρυθμισης και απενεργοποιω το μικροφωνο τοτε τραβαει βιντεο αλλα χωρις ηχο μηπως εχει τυχη και σε εσας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Νεος στην παρεα σας καθως και νεος κατοχος z1 compact.

Εχω το εν λογω κινητο περιπου 20 μερες. Παροτι πολυ καλο τηλεφωνο σε γενικες γραμμες, μου παρουσιαζει 2 ενοχλητικα software bugs.

 

1. Σε καποιες περιπτωσεις αρνειται να παει σε sleep mode. Μενει ανοιχτη η οθονη και θα παει σε sleep mode μονο αν πατησω manually το power button.

 

2. Σε ορισμενες κλησεις, οταν τελειωσει η συνομιλια δεν αναβει η οθονη αν δεν πατησω το powert button, με αποτελεσμα να καθυστερω αρκετα μεχρι να την τερματισω (συν το ολο σπαστικο της διαδικασιας αυτης). Proximity sensor τσεκαρα και δεν εχει προβλημα. Το κανει συνηθως σε κλησεις που εχουν διαρκεια πανω απο 30-40 δευτερολεπτα και οχι παντοτε.

 

Εχει συναντησει αλλος αυτα τα προβληματα; Υπαρχει καποια λυση;

 

Γεια χαρά φίλε και καλώς ήρθες!

Στην θέση σου θα έκανα επαναφορά του τηλεφώνου (φαντάζομαι το έχεις αναβαθμίσει στο τελευταίο λογισμικό) και θα το έστηνα από την αρχή παρακολουθώντας τα προγράμματα που βάζω μιας και μπορεί κάποιο από αυτά να σου δημιουργεί το πρόβλημα!

Αν κοιτάξεις τις προηγούμενες σελίδες, θα δεις πως το Google + μας δημιουργούσε προβλήματα στην κάμερα και στην έκθεση, για βγάλε το και συ μπας και δεις αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα νεος κατοχος του κινητου και ενθουσιασμενος απλα εχω ενα θεμα δεν λειτουργει η εγγραφη βιντεο οταν ενεργοποιω το μικροφωνο αν το απενεργοποιησω λειτουργει αλλα χωρις ηχο επισης δεν λειτουργει και η εγγραφη στο google,ενω στις κλησεις μιλαω κανονικα μηπως θελει να κανω αναβαθμιση σε kit kat
Link to comment
Share on other sites

για αρχή κάνε αναβάθμιση στο kitkat και όταν το κάνεις κάνε επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων για να σβηστούν όλα (σημαντικό αυτό), αν δεν άλλαξει τπτ το στέλνεις στο service... και εκεί καλά ξεμπερδέματα
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά φίλε και καλώς ήρθες!

Στην θέση σου θα έκανα επαναφορά του τηλεφώνου (φαντάζομαι το έχεις αναβαθμίσει στο τελευταίο λογισμικό) και θα το έστηνα από την αρχή παρακολουθώντας τα προγράμματα που βάζω μιας και μπορεί κάποιο από αυτά να σου δημιουργεί το πρόβλημα!

Αν κοιτάξεις τις προηγούμενες σελίδες, θα δεις πως το Google + μας δημιουργούσε προβλήματα στην κάμερα και στην έκθεση, για βγάλε το και συ μπας και δεις αλλαγή!

Ευχαριστω για την απαντηση. Προσπαθω να αποφυγω την επαναφορα μια που το εχω ρυθμισει οπως ακριβως επιθυμω και δεν θελω να ξανακανω τις ιδιες ρυθμισεις κλπ. Αν δεν βρω αλλη λυση θα το δοκιμασω κι αυτο.

 

Προς το παρον εκανα disable το google+ και φαινεται να εχει διορθωθει το θεμα που δεν παει σε sleep mode. Θα το παρακολουθησω με τον καιρο φυσικα.

Οσον αφορα το θεμα με τις κλησεις θα χρειαστει να το παρατηρησω κι αυτο, γιατι δεν το κανει παντα αλλα οποτε του 'ρθει. Οπως κι αυτο με το sleep mode.

 

Θα επανελθω με feedback περισσοτερων ημερων.

Link to comment
Share on other sites

@konan1980, εδώ είναι για το Ζ, για το Ζ1 compact είναι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375165&page=200.

Τέσπα, τι λειτουργικό φοράς, έχεις κάνει root και μοντιά για την κάμερα για slow motion και 4k video; Έχουν αναφερθεί κρασσαρίσματα, κολλήματα στην κάμερα με την KitKat 4.4.4 και πιθανολογούν ότι μπορεί να φταίει η εφαρμογή Google+ που με απενεργοποίησή της έστρωσε.

Υ.Γ κάποιος mod ας μεταφέρει τα μνμ. μας στο σωστό thread.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα αναβαθμιση και εστρωσε, μια χαρα λειτουργει τωρα ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Παντως σαν πρωην χρηστης iphone 4 το z1 ειναι κλασης ανωτερω σε ολα οπως και το adroid
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που ξηλωνω!! Σειρα εχουν τα περιπτερα και ολες οι αλλες οι αηδιες της Google

 

Το Newsstand (περίπτερο) δεν είναι αηδία και δεν επιβαρύνει καθόλου τη συσκευή, σε αντίθεση με τις ανοησίες της Sony....

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Newsstand (περίπτερο) δεν είναι αηδία και δεν επιβαρύνει καθόλου τη συσκευή, σε αντίθεση με τις ανοησίες της Sony....

Για σενα. Για μενα ολα τα περιπτερα Google, τα βιβλια Google, η μουσικη Google, οι ταινιες Google, το Google+, υο hangout (και ειναι αλλες τοσες) ειναι ο, τι χειροτερο και μονο που τα βλεπω στο συρταρι μου! Ξηλωμα! Μαζι με τις ανοησιες της Sony..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για σενα. Για μενα ολα τα περιπτερα Google, τα βιβλια Google, η μουσικη Google, οι ταινιες Google, το Google+, υο hangout (και ειναι αλλες τοσες) ειναι ο, τι χειροτερο και μονο που τα βλεπω στο συρταρι μου! Ξηλωμα! Μαζι με τις ανοησιες της Sony..:)

 

ετσι ειναι, συμφωνω μαζι σου Κωνσταντινε, αν καποιος δεν τα χρησιμοποιει ολα αυτα ειναι για ξηλωμα..προσωπικα κανω απενεργοποιηση που ειναι το ιδιο πραγμα στην ουσια, ακομα και το πληκτρολογιο κινεζικων και ο,τι αλλο μπορω να καταλαβω τι ειναι και να καταλαβω αν μου χρειαζεται ή οχι..

 

Ασχετο, στα 332 το κινητο απο 313... το βλεπω το 350αρι να ερχεται..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα ένα πακετάκι NFC tags της SONY, τα αναγνώρισε αμέσως το smartconnect και δεν χρειάστηκε να κατεβάσω κάποια άλλη εφαρμογή για να τα προγραμματίσω, αλλά δεν βρήκα κάπου τη δυνατότητα να αυτοματοποιώ την αλλαγή ringtone ταυτόχρονα με την αλλαγή έντασης. Υπάρχει κάτι σχετικό;

 

Επίσης, στην 4.4.4 μπορώ να βρω και να επαναφέρω το

που είχε στην εκκίνηση η έκδοση 4.3 ?
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα ένα πακετάκι NFC tags της SONY, τα αναγνώρισε αμέσως το smartconnect και δεν χρειάστηκε να κατεβάσω κάποια άλλη εφαρμογή για να τα προγραμματίσω, αλλά δεν βρήκα κάπου τη δυνατότητα να αυτοματοποιώ την αλλαγή ringtone ταυτόχρονα με την αλλαγή έντασης. Υπάρχει κάτι σχετικό;

 

Επίσης, στην 4.4.4 μπορώ να βρω και να επαναφέρω το

που είχε στην εκκίνηση η έκδοση 4.3 ?

 

Νομίζω ότι το Smart Connect δεν έχει τόσες δυνατότητες παραμετροποίησης. Εγώ χρησιμοποιώ το Trigger, στο οποίο έχεις απεριόριστες δυνατότητες, και μόνος περιορισμός είναι η χωρητικότητα σε kilobytes του NFC tag.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι τα nfc tags?

Που χρησιμευουν πρακτικα;

http://www.angroid.gr/featured/ti-ine-ta-nfc-tags-ke-pos-ta-chrisimopioum/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, στα 332 το κινητο απο 313... το βλεπω το 350αρι να ερχεται..

 

Πάνω που ήμουν έτοιμος για να το παραγγείλω....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία γρήγορη ερώτηση, κάποια πραγματικά καλή custom rom έχει βγει για το κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω τις επαφες στο κινητο και θελω να τις περασω στο gmail για να τις εχψ και εκει για ασφαλεια,ενω εχω κανει συχρονισμο στο κινητο δεν υπαρχουν πουθενα στο gmail καποιος οδηγος για να το κανω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω τις επαφες στο κινητο και θελω να τις περασω στο gmail για να τις εχψ και εκει για ασφαλεια,ενω εχω κανει συχρονισμο στο κινητο δεν υπαρχουν πουθενα στο gmail καποιος οδηγος για να το κανω

πρεπει πρωτα να κανεις εξαγωγή σε vcard

Μετα θα κατέβει το αρχείο με τις επαφές σου στο κινητο π.χ στις λήψεις.

Τέλος θα ανοίξεις πάλι απο τον κινητο το gmail και πανω αριστερα θα βρεις να λέει επαφές. Εκεί μετά στις ρυθμίσεις θα έχει εισαγωγή επαφών απο χχχχ... θα επιλέξεις το αρχείο που είχε κατέβει προηγουμένος και αυτό ήταν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καρτα μνημης το κινητο με αλλο τροπο γινεται

το αρχειο που θα κατεβει,το μπακαπ δηλαδη δεν πιανει πανω απο 1mb χωρο.(για περιπου 200 επαφες).αυτον τον τροπο ξερω εγω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...