Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην θαλασσα δεν το εχω βαλει και δεν προκειται, αλλα το εχω πλυνει αρκετες φορες και το εχω βυθισει και για λιγο, δεν εχει παθει τιποτα.

 

καλα δεν λυποσαστε τα λεφτα που δωσατε? τα πειραματα τι τα θελετε??? εγω ποτέ δεν θα το κανω αυτο

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά το ότι μπορείς να το αφήνεις στο τραπέζι άφοβα, να μπορείς να το πιάνεις ακόμα και με βρεγμένα χέρια και να μην φοβάσαι την βροχή, είναι υπεραρκετά.

Πάντα στα κινητά που είχα ο φόβος μου ήταν το νερό.

Ακριβώς αυτό φίλε μου. Και για μένα η αδιαβροχοποίηση είναι χαρακτηριστικό που θα φανεί η χρησιμότητά του σε μια ώρα ανάγκης, όταν έρθει η κακιά η στιγμή που λένε. Αλλά ακόμα και να μη χρειαστεί ποτέ να δοκιμαστεί η αδιαβροχοποίηση στην πράξη, με νοιάζει που θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αυτό και μόνο μου αρκεί.

 

καλα δεν λυποσαστε τα λεφτα που δωσατε? τα πειραματα τι τα θελετε??? εγω ποτέ δεν θα το κανω αυτο

Έλα ντε. Εγώ δε μπορώ να τα καταλάβω αυτά τα πράγματα. :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παντως στη βροχη ειναι απολαυση να το χρησιμοποιεις..:)

Ναι, όντως. Σε ελαφριά βροχή το έχω δοκιμάσει. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό φίλε μου. Και για μένα η αδιαβροχοποίηση είναι χαρακτηριστικό που θα φανεί η χρησιμότητά του σε μια ώρα ανάγκης, όταν έρθει η κακιά η στιγμή που λένε. Αλλά ακόμα και να μη χρειαστεί ποτέ να δοκιμαστεί η αδιαβροχοποίηση στην πράξη, με νοιάζει που θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αυτό και μόνο μου αρκεί.

 

 

Έλα ντε. Εγώ δε μπορώ να τα καταλάβω αυτά τα πράγματα. :what:

Αφου ειναι ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ και διαφημιζεται και σαν τετοιο, γιατι να μην το βαλεις στο νερο? Εδω η sony εβγαλε για το Ζ1s η κατι τετοιο εφαρμογες που ενεργοποιουνται μονο αμα το βυθισεις στο νερο, σε ενθαρρυνει κιολας για κατι τετοιο! Γενικα παντως δεν το βαζω για πειραμα στο νερο, μπορει να βρωμισει με κατι οποτε ειναι βολικο να το πλυνεις, η καμια φορα αμα ζεσταθει πολυ το βαζεις λιγο κατω απο την βρυση και ολα καλα :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως. Σε ελαφριά βροχή το έχω δοκιμάσει. :)

 

με εχει πιασει καταιγιδα σε προπονηση με το Ζ1, 50 χιλιομετρα μακρυα απο το σπιτι, και γυρισα χωρις να κοψω..εβγαλα τις φωτογραφιες μου, μιλησα τα τηλ μου, κυριλε! το κινητο δε μασησε..γιαυτο το πηραμε, δεν ειπα να το πας στην θαλασσα, αλλα σε βροχη ανετα! εγω το επλενα και στη βρυση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Eμένα το δικό μου πήρε νερό και χάλασε επειδή είχε χαλαρώσει το πορτάκι της SIM.

Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι έπεσε λίγο νερό πάνω του και είχε περάσει λίγο νερό μέσα στη συσκευή από αυτό το πορτάκι (όπως έγραψα εδώ).

Αντί λοιπόν αυτό να με τρομάξει και να το προσέξω, μια μέρα το έπλυνα στη βρύση. Ε εκεί τελείωσε, παρέδωσε το πνεύμα.

 

Δεν πρόλαβα λοιπόν να το βάλω στο θάλασσα όπως είχα γράψει.

 

 

Γιατί όμως φταίω εγώ που το πορτάκι της SIM είχε χαλαρώσει; :!::mad:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την λειτουργια stamina την χρησιμοποιειτε;εχει οντως διαφορα στην καταναλωση;τις επιδοσεις του κινητου της επηρεαζει δηλαδη λογο οικονομιας μηπως δουλευει και ποιο αργα
Link to comment
Share on other sites

το κινητο το θελω σε ΜΑυρο χρωμα και δεν ειναι διαθεσιμο σε κανενα απο τα καταστηματα που ειναι στο skroutz.

και το βρηκα σε ενα και παλι με προ-παραγγελια.

 

Παρηγγειλες το μαυρο, παροτι μη διαθεσιμο;

Θα σου το φερουν στην τιμη που πουλανε και τα z1c με τα αλλα χρωματα;

Link to comment
Share on other sites

Την λειτουργια stamina την χρησιμοποιειτε;εχει οντως διαφορα στην καταναλωση;τις επιδοσεις του κινητου της επηρεαζει δηλαδη λογο οικονομιας μηπως δουλευει και ποιο αργα

 

Δεν ξέρω.Δεν την βρίσκω χρήσιμη αυτή την λειτουργία. Και καλά όταν είναι σβηστή η οθόνη "παγώνουν "όλα εκτός κλήσεις και SMS.

Τέλος πάντων.Προτιμώ την από κάτω επιλογή που λέει λειτουργία χαμηλής μπαταρίας.Το έχω βάλει και κάτω από 10% και ξέρω ότι κάτω από αυτό το ποσοστό πρέπει να φορτίσω άμεσα αλλά έχω πάρα πολύ χρόνο ώστε να μην χάσω κλήση.

Ακριβώς ίδια λειτουργία έχουν και τα Windows Phone.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα το δικό μου πήρε νερό και χάλασε επειδή είχε χαλαρώσει το πορτάκι της SIM.

Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι έπεσε λίγο νερό πάνω του και είχε περάσει λίγο νερό μέσα στη συσκευή από αυτό το πορτάκι (όπως έγραψα εδώ).

Αντί λοιπόν αυτό να με τρομάξει και να το προσέξω, μια μέρα το έπλυνα στη βρύση. Ε εκεί τελείωσε, παρέδωσε το πνεύμα.

 

Δεν πρόλαβα λοιπόν να το βάλω στο θάλασσα όπως είχα γράψει.

 

 

Γιατί όμως φταίω εγώ που το πορτάκι της SIM είχε χαλαρώσει; :!::mad:

 

προφανως και δεν φταις και προφανως επρεπε να διεκδικησεις αντικατασταση, απο τη στιγμη που στο σερβις λενε οτι σε καλυπτουν ακομα και να παρει νερο, εφοσον εχει προβλημα και μπαζει, τοτε θα επρεπε να τους πας να το δοκιμασουν, εχουν μηχανισμο που τεσταρει λεει.

Τωρα για το αποτελεσμα δεν ξερω, αλλα εγω δε θα το αφηνα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την λειτουργια stamina την χρησιμοποιειτε;εχει οντως διαφορα στην καταναλωση;τις επιδοσεις του κινητου της επηρεαζει δηλαδη λογο οικονομιας μηπως δουλευει και ποιο αργα

 

εχει διαφορα και δεν επηρεαζει επιδοσεις..η διαφορα ειναι τοση ωστε αν ησουν στη μιαμιση μερα να στο παει στις 2, μην φανταστεις οτι θα βγαζεις 5 μερες..

Οσο για τη λειτουργια χαμηλης μπαταριας, εγω την εχω να επεμβαινει απο το 30% με το να χαμηλωνει την φωτεινοτητα τερμα και να κλεινει τα παντα εκτος απο wifi, 3G, GPS..(το τελευταιο το θελω μονο γιατι μπορει να ειμαι βολτα με sportstracker και να μην καταγραψει αν κλεισει..Τα αλλα που επισης τρωνε δεν τα κλεινω γιατι το smartphone χωρις ιντερνετ δεν ειναι smartphone..

Με αυτο το σκεπτικο λοιπον, και επειδη το 30% με βρισκει παντα τη δευτερη μερα και αργα το μεσημερι ή βραδυ, θεωρησα οτι ειναι εξυπνο να το βαλω να επεμβαινει απο τοσο ψηλα ωστε οσο και να τραβηξει η νυχτα να με βγαλει ανετα και να ειναι πληρως λειτουργικο..

Ετσι δεν παει στο 10% απο νωρις και να αγχωνομαι μετα αν θα τη βγαλει τη βραδια κλεινοντας τα παντα..

Ο καθε ενας βεβαια αναλογα τις αναγκες του το ρυθμιζει, εγω εκανα μερικες παρατηρησεις πρωτα και δοκιμες και κατεληξα εκει.

Επισης στο stamina βαζεις να εξαιρει viber,whatsapp,fb messenger γιατι δε θα λαμβανεις αμεσως μηνυματα, αλλα με καθυστερηση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλες το μαυρο, παροτι μη διαθεσιμο;

Θα σου το φερουν στην τιμη που πουλανε και τα z1c με τα αλλα χρωματα;

απο εδω το παρηγγειλα στα 332 ευρο.μακαρι να ρθει το συντομοτερο.εντωμεταξυ ψαχνω και αλλα σαιτ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος αν ισχυει αυτο που διαβασα , οτι δηλαδη η Sony αντικατεστησε το πισω μερος που το ειχε πλαστικο με γυαλι λογω του flash bleed ?

 

Αν ναι απο ποια παρτιδα / εβδομαδα και μετα ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Και το έχουμε ξαναπεί ... ΔΕΝ υπάρχει πλέον θέμα bleeding στην κάμερα και ΔΕΝ πρόκειται να βρεις κάποιο από αυτά μιας και τα έχει αποσύρει η Sony! Αφορούσε πολύ λίγα κομμάτια που βγήκαν στην αρχή της κυκλοφορίας του κινητού!

Στην τιμή αυτή και με τα χαρακτηριστικά που έχει , παίζει μόνο του μπάλα! Εγώ το έχω τόσο καιρό και ακόμα όταν το πιάνω .... γουστάρω!(Μην πω την άλλη λέξη που ήθελα να γράψω γιατί θα πέσει διαγραφή από τους μοντ :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καλα οσα γραφουν στο tokinito.gr

Δεχονται ηλεκτρονικες παραγγελιες. Δεν δεχονται τηλεφωνικες.(wtf)

Και φυσικα, δέχονται αγορές στο κατάστημα.

 

Μηπως ξερει ομως κανείς, αν δέχονται, να πας στο κατάστημα να κάνεις την παραγγελία (δηλαδη η παραγγελια να γινει οχι ηλεκτρονικα), και να παραλαβεις με courier?

Ή οι παραγγελίες πρέπει να ειναι αποκλειστικα ηλεκτρονικά;

Δηλαδη, μπορω να παω στο κατάστημα να παραγγειλω;

(το μοντελο του κινητου που δεν ειναι ετοιμοπαράδοτο)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καλα οσα γραφουν στο tokinito.gr

Δεχονται ηλεκτρονικες παραγγελιες. Δεν δεχονται τηλεφωνικες.(wtf)

Και φυσικα, δέχονται αγορές στο κατάστημα.

 

Μηπως ξερει ομως κανείς, αν δέχονται, να πας στο κατάστημα να κάνεις την παραγγελία (δηλαδη η παραγγελια να γινει οχι ηλεκτρονικα), και να παραλαβεις με courier?

Ή οι παραγγελίες πρέπει να ειναι αποκλειστικα ηλεκτρονικά;

Δηλαδη, μπορω να παω στο κατάστημα να παραγγειλω;

(το μοντελο του κινητου που δεν ειναι ετοιμοπαράδοτο)

 

γιατι δεν τους παιρνεις τηλεφωνο? 3 εχει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη βλεπω που λετε για την αδιαβροχοποιηση,καλου κακου να μην το βουτηξετε σε θαλασσινο νερο.Εχω ενα Ζ1 το οποιο στις διακοπες δεν ειχε κανενα απολυτως θεμα.Δηλ εβγαζα φωτο ενω βρεχοταν το κινητο,οχι μεσα στο νερο ομως(και να φανταστειτε μετα δεν το επλενα).Μια μερα λοιπον μετα απο καιρο το ειχα δωσει στην κοπελα μου που ηθελε να παει για μπανιο με τις φιλες της.Το κινητο ετυχε και μπηκε για δευτερολεπτα μεσα στο θαλασσινο νερο αλλα βγηκε πολυ γρηγορα και πλυθηκε με γλυκο.Την επομενη μερα η οθονη δεν ειχε τα σωστα χρωματα και το touch δεν ανταποκρινοταν καθολου.Στην αρχη νομιζα οτι το βαρεσε ο ηλιος και εβγαλε θεμα απο την υπερβολικη ζεστη εφοσον τις προηγουμενες φορες δεν ειχε προβλημα μεσα στο νερο.Το πηγα γερμανο με αποδειξη του καταστηματος που το ειχα αγορασει στο ιντερνετ.Πηγα σημερα και μου ειπε οτι παραλαμβανω αυριο και οτι εγινε αντικατασταση συσκευης(σε μαυρο αντι για λευκο που το ειχα αλλα δε με πειραζει).Τωρα δεν ξερω αν εφταιγε αυτο καθ'αυτο το κινητο ή ειχε θεμα το πορτακι της usb(απο εκει φορτιζεται εδω και 8 μηνες) αλλα ημουν τυχερος που εγινε αντικατασταση.Οποτε σας προτεινω να ειστε προσεκτικοι γενικα οχι μονο στο θαλασσινο νερο.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος αν ισχυει αυτο που διαβασα , οτι δηλαδη η Sony αντικατεστησε το πισω μερος που το ειχε πλαστικο με γυαλι λογω του flash bleed ?

 

Αν ναι απο ποια παρτιδα / εβδομαδα και μετα ?

Φίλε μου εγώ το άλλαξα το πίσω μέρος γιατί είχα bleeding αλλά πλήρωσα 40 ευρώ! Πριν 3 μήνες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια smart tv samsung μπορω να συνδεσω το κινητο με την τηλεοραση;τι καλωδιο θα χρειαστω;

Χρησιμοποίησε MHL cable (η μια του άκρη μπαίνει στην υποδοχή φόρτισης του κινητού και η άλλη στο HDMI της τηλεόρασης κουμπώνοντας επάνω και τον φορτιστή μας).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πόσο θα μου κοστίσει να αλλάξω το πίσω κάλυμμα του κινητού; Μετά την αλλαγή θα συνεχίσω να έχω εγγύηση σε περίπτωση που δεν γίνει καλή στεγανοποίηση και μπει νερό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πόσο θα μου κοστίσει να αλλάξω το πίσω κάλυμμα του κινητού; Μετά την αλλαγή θα συνεχίσω να έχω εγγύηση σε περίπτωση που δεν γίνει καλή στεγανοποίηση και μπει νερό;

Φυσικα και δεν θα εχεις γιατι ειναι φταιξιμο δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις sim δουλευει το z1c?

Εννοω αν λειτουργουν κανονικα όλες οι αλλες λειτουργιες, εκτος απο αυτες που χρειαζονται sim.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις sim δουλευει το z1c?

Εννοω αν λειτουργουν κανονικα όλες οι αλλες λειτουργιες, εκτος απο αυτες που χρειαζονται sim.

Κανονικά λειτουργούν όλα, απλά δεν έχεις internet μέσω του παρόχου σου, μόνο μέσω wifi. Πριν αρχίσω να το χρησιμοποιώ σαν 1η συσκευή, το είχα για 3-4 μέρες χωρίς sim.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, γιαυτο ειστε στο φορουμ, αν τρεχετε σερβις για κατι τετοιο, τοτε τι κανετε εδω?

Τα κινητα που γραφουν ΕU ειναι ευρωπαικης ενωσης και το γραφουν για να ξερουμε οτι εχουν εγγυηση εδω, οτι δεν ειναι πχ απο κινα αγορασμενα.

Απο εκει και περα, η διαφορα με ενα που μπορει να γραφει διπλα GR φαινεται στην τιμη..

 

Τελος, για ελληνικα με 160 χαρακτηρες,βαζετε την εφαρμογη που προτεινει ο φιλος Androides κατεβαζοντας και το greek language pack βεβαια,οχι μονο την εφαρμογη.. (hancent sms greek γραψτε) ή ριξτε μια ελληνικη ρομ μεσα, αν θελετε και απο εκει και περα εχετε πληρη υποστηριξη χαρακτηρων για παντα, και για μελλοντικα updates δηλαδη.

το να ριξεις ρομ σημαινει οτι την κατεβαζεις, και με το flashtool την βαζεις στο κινητο. οποιος θελει info εδω ειμαστε.

 

Γειά σας παιδιά, άσχετος απο android, αλλα πήρε η κοπέλα μου από smarties (skroutzομαγαζο) το z1 compact. Μου είπε ότι δεν μπορεί να γραψει 160 χαρακτήρες οποτε πως μπορώ να περασω την ελληνική rom. Επαναλαμβάνω είμαι άσχετος με τη διαδικασία καθώς είμαι σε WP8 εγώ.

 

Help.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...