Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανήκω πλεον και εγω στο club των κατοχων του z1c, αφού τις προηγουμενες μερες προχωρησα στην αγορα του (κοντρα σε αρκετες αρνητικες προβλεψεις εδω...).

Πλεον οι αποριες μου δεν θα ειναι προκαταρκτικές-διερευνητικες, αλλα επι πρακτικής βάσης.

Ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια, αλλα και για την μελλοντική.

Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη με την συγκεκριμενη αγορα.

 

Αν εγκαταστησω τωρα τις εφαρμογες μου, και κανω τις ρυθμισεις μου και root,

οταν θα βγει η 5αρα εκδοση android(ως το τελος του χρονου; ) official απο την sony,

θα εγκατασταθει 'απο πανω' διατηρωντας τα ολα ως εχουν;

Ή επειδη μιλαμε για περασμα οχι εντος της ιδιας εκδοσης 4.xx αλλα σε εντελως νέα εκδοση 5.xx, δεν διατηρειται απολυτως τιποτε;

Αν προκειται να πρεπει να τα ξαναπερασω ολα απο την αρχη, θα προτιμησω να περιμενω να βγει η 5αρα, καθως δεν εχω εχω καθολου χρονο να κανω την ιδια δουλεια απο την αρχη μες σε λιγο καιρο.

 

Πειτε μου και με ποιο τροπο λαμβανονται οι επισημες αναβαθμισεις νεων rom.

 

επιτελους, τουλαχιστον να περασουμε στην πραξη! χαιρομαι που δεν εμεινες στα λογια γιατι αξιζει η συσκευη αυτη..

Λοιπον, για την επομενη αναβαθμιση, λογικα θα μπορεις απο πανω, οπως παντα..αλλα στις μεγαλες οπως λεει και ο Κωνσταντινος καλο ειναι να τα περνας ολα απο την αρχη κανοντας καθαρη εγκατασταση..Δηλαδη πρωτα επαναφορα και διαγραφη ολων, και μετα εγκατασταση της νεας εκδοσης, ωστε να λειτουργησει καλυτερα και χωρις τυχον σφαλματα που θα μπορουσαν να εμφανιστουν.

Οσο αφορα το στησιμο και τις εφαρμογες..

Για μενα μην κανεις ρουτ, ειναι περιττο, εκτος αν θες να βαλεις εφαρμογες που το απαιτουν..

Αν ομως θες απλα να πεταξεις τις αχρηστες, θα σου ελεγα να τις κανεις απενεργοποιηση..

Εγω θεωρω πως η απενεργοποιηση αρκει, εκτος αν εχεις αναγκη και το τελευταιο ΜΒ της μνημης του κινητου. Απο τη στιγμη που απενεργοποιεις και δεν παιρνουν updates, δεν λειτουργουν, ειναι σα να μην υπαρχουν..

Τωρα το να ξαναβαλεις εφαρμογες, δεν ειναι πανω απο μιση ωρα ολη η διαδικασια. Προσωπικα προτιμω να τις βαλω ολες απο την αρχη και να τις ξαναστηνω απο την αρχη και οχι με επαναφορα καποιου back up. Με το που αναβαθμιστει το κινητο, θες 10-15 λεπτα να κατσεις να του κανεις ρυθμισεις που θες/ειχες, να του απενεργοποιησεις εφαρμογες κτλ, και μετα ριχνεις το gmail σου πανω και θες μιση ωρα για εγκατασταση και ρυθμιση, εκτος αν εχεις 100 εφαρμογες..Για λογικα νουμερα 30-40 εφαρμογων γινεται η δουλεια αμεσα, μπαινεις τις πατας να κατεβαινουν και μια μια τις στηνεις.Εξαλλου μπορεις να στησεις τις βασικες και επομενη μερα τις υπολοιπες.

Ετσι, εχεις φαει κανα 2 ωρες συνολικα και εχεις στησει το κινητο απο την αρχη.

Εφαρμογες που εχω απενεργοποιησει ειναι:΅

βιβλια google play

ειδησεις και καιρος (εχω κρατησει το wigdet του καιρου που ειναι αλλο)

μηχανη σε κειμενο ομιλιας..

παιχνιδια google play

περιπτερο google play

ταινιες google play

υποστηριξη xperia care

account manager

cloud print

drive

google+

japanese keyboard layout

socialife

sony select (το 2ο μονο απενεργοποιειται)

standard (πληκτρολογιο που δεν χρειαζεται)

street view

talkback

vmware ready

xperia lounge

twiter.

 

Προφανως ο,τι απο αυτες χρειαζεσαι ή οτι δεν καταλαβαινεις τι ειναι το googlareis και βλεπεις αν το θες..

 

το update του κινητου γινεται με το pc companion Πλεον μονο. Επισης και το flashtool μπορει να κανει αλλα θα πρεπει να εχεις την ρομ σε αρχειο..το sus που προτιμουσαμε ολοι καταργηθηκε και δεν ξερω αν θα εχει νεα updates..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που κατεβαζω το pc companion, και πως βαζω νεα εκδοση;

(χονδρικα πειτε μου σε πρωτη φαση).

 

φιλε Karib, και λιγο google δεν βλαπτει..

αν το ριξεις λοιπον στο google το πρωτο αποτελεσμα ειναι η ιστοσελιδα της σονυ οπου το κατεβαζεις απο εκει.

Το πως κανεις, ειναι απλο μολις το ανοιξεις (δε θυμαμαι απεξω)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω πλεον και εγω στο club των κατοχων του z1c, αφού τις προηγουμενες μερες προχωρησα στην αγορα του (κοντρα σε αρκετες αρνητικες προβλεψεις εδω...)..

Καλομιλητος :)

Λοιπον, για την επομενη αναβαθμιση, λογικα θα μπορεις απο πανω, οπως παντα..αλλα στις μεγαλες οπως λεει και ο Κωνσταντινος καλο ειναι να τα περνας ολα απο την αρχη κανοντας καθαρη εγκατασταση..Δηλαδη

1) πρωτα επαναφορα και διαγραφη ολων, και μετα

2) εγκατασταση της νεας εκδοσης, ωστε να λειτουργησει καλυτερα και χωρις τυχον σφαλματα που θα μπορουσαν να εμφανιστουν..

Νικο καλημερα, σου τα εκανα 1-2 για να συμπληρώσω το 3 :)

3) επαναφορα και διαγραφη ολων.

 

Ο λογος ειναι οτι αφου θα κανει επαναφορα και διαγραφη ολων (εδω νομιζω θα κανει boot το τηλεφωνο) --> update λογικα θα παρει μαζι και τα ''σκουπιδια'' απο το boot της επαναφορας.

Αν εχω λαθος ας με διορθωσετε ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλομιλητος :)

 

Νικο καλημερα, σου τα εκανα 1-2 για να συμπληρώσω το 3 :)

3) επαναφορα και διαγραφη ολων.

 

Ο λογος ειναι οτι αφου θα κανει επαναφορα και διαγραφη ολων (εδω νομιζω θα κανει boot το τηλεφωνο) --> update λογικα θα παρει μαζι και τα ''σκουπιδια'' απο το boot της επαναφορας.

Αν εχω λαθος ας με διορθωσετε ;)

 

ναι πολλοι συνηθιζουν να κανουν και επαναφορα και διαγραφη ολων μετα την εγκατασταση της νεας εκδοσης..αν και θεωρω οτι ισως ειναι περιττο απο τη στιγμη που γινεται απο τον υπολογιστη..αλλα κακο δεν κανει :p

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κανει ροοτ την συσκευη μου με το EastrootTool, για να γινω unroot τι κανω? δεν θελω να περασω την ρομ απο την αρχη γιατι θελω να κρατησω οτι εχω με το titanium και μετα δεν θα μπορω αν βαλω την ρομ απο την αρχη να τα επαναφερω χωρις να ειμαι ροοτ

 

Y.Γ. ακουστε τι εκανα, αφου το εκανα ροοτ μετεφερα με το titanium τα αρχεια μου οπως ηταν και βρηκα την εφαρμογη apps backup and restore και πηρα back up ολα μου τα αρχεια οπως εκανα και με το titanioum ακομα και wifi που ειχα αποθηκευσε, τωρα αν περασω παλι την rom με flashtool οπως εκανα και παλι πιστευω με αυτη την εφαρμογη με restore θα ερθουν ολα οπως τα εχω, λογικο δεν ειναι??? λεω να το κανω το απογευμα, κι ολα αυτα γιατι το novago δεν παιζει πια σε ροοταρισμενη συσκευη, γι αυτο πρεπει να μην το εχω ροοτ αλλα να εχω κι ολα μου τα αρχεια να μην παιδευομαι παλι απο την αρχη να το στισω οπως το ειχα

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

karib μην προτρέχεις με την L γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μας με τη Sony. Κράτα μικρό καλάθι που λένε και στο χωριό μου.

 

Αν δεν δεις το PC Companion να κάνει downloading το update και να το εγκαθιστά στο κινητό σου μην πιστεύεις τίποτα!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές και καλομίλητο karib.

 

Όσον αφορά την αναβάθμιση σε Android L, επειδή πολλά λέγονται και γράφονται ως προς αυτά που θα φέρει ως αλλαγές (π.χ. κρυπτογράφηση της συσκευής by default), που πιστεύω ότι θα πρέπει να τα δούμε πρώτα στην πράξη πόσο καλά θα κάθονται στη συσκευή, συν ότι δεν ξέρεις αν θα είναι rootable από την αρχή ή θα πρέπει να περιμένουμε κάμποσο, θα πρότεινα υπομονή. Μάθε τη συσκευή σου καλά στην KitKat, που για μένα είναι πολύ σταθερή και ρολάρει πολύ καλά η συσκευή, κι έχεις καιρό και για την L.

Προσωπικά πάντως δεν πρόκειται να αναβαθμίσω αν δε γίνει rooted, καθώς βασίζω πάρα πολλά στη δουλειά με τη συσκευή μου πάνω στο Titanium Backup, που προς το παρόν δουλεύει κανονικά μόνο σε rooted συσκευές (και δε νομίζω να αλλάξει κάποτε αυτό), συν να δούμε τι άλλοι περιορισμοί θα υπάρχουν για τις non-rooted συσκευές γενικά (όχι μόνο της Sony) με την L. Να θυμίσω ότι η KitKat μας αφαίρεσε την πρόσβαση third-party εφαρμογών στην microSD, και μόνο με root μπορείς να επαναφέρεις πλήρη πρόσβαση με το SDfix.

 

Οπότε θα πρότεινα να περιμένουμε όσο χρειαστεί. Ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση επομένως. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχουμε καμια λυση για τις γρατζουνιες στην πισω πλευρα,εχει δοκιμασει κανεις καμμια αλοιφη απο αυτες που κυκλοφορουν στο εμποριο ή δεν κανουν τιποτα?Εχω το μαυρο και η πλατη του εχει γινει σκ@τ@ απο τις γρατζουνιες γιατι το ειχα χωρις θηκη την πρωτη εβδομαδα που το πηρα..Στην Αρβάτο εχει ρωτησει κανεις ποσο στοιχιζει η αλλαγη στο πισω καπακι?Ευχαριστω για την οποια απαντηση και το χρονο σας..... Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Με το root, χανεται η εγγύηση;

 

Αν το πας rooted στο service, κατά 99% ναι. Μπορείς όμως να φλασάρεις εργοστασιακή ROM πριν το δώσεις, και δε θα έχεις πρόβλημα, εφόσον έτσι χάνεται το root.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν το πας rooted στο service, κατά 99% ναι. Μπορείς όμως να φλασάρεις εργοστασιακή ROM πριν το δώσεις, και δε θα έχεις πρόβλημα, εφόσον έτσι χάνεται το root.

 

- Οποτε χρειαζεται και clockworkmod, σωστα;

(εκει κι αν χανεται η εγγυηση...)

 

- root, και clockworkmod, γινονται ανα πάσα στιγμή, ή μαλλον γίνονται, αλλα εννοώ αν γινονται ανα πάσα στιγμή χωρίς να χάσεις κάτι από όσα έχεις στήσει και εγκαταστήσει. Λοιπόν;

 

- Αντι για φλασαρισμα εργοστασιακης rom, δεν υπαρχει καποια ευκολη διαδικασια unroot, ωστε να μπορει να γινει πριν παει το κινητο στο service?

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχουμε καμια λυση για τις γρατζουνιες στην πισω πλευρα,εχει δοκιμασει κανεις καμμια αλοιφη απο αυτες που κυκλοφορουν στο εμποριο ή δεν κανουν τιποτα?Εχω το μαυρο και η πλατη του εχει γινει σκ@τ@ απο τις γρατζουνιες γιατι το ειχα χωρις θηκη την πρωτη εβδομαδα που το πηρα..Στην Αρβάτο εχει ρωτησει κανεις ποσο στοιχιζει η αλλαγη στο πισω καπακι?Ευχαριστω για την οποια απαντηση και το χρονο σας.....

 

Δοκίμασα εγώ αυτήν εδώ αλλά δεν έγινε απολύτως τίποτα! Ούτε μία γρατσουνιά δεν έφυγε. Όσο για το άλλο ερώτημά σου δες εδώ. Όταν επιστρέψω Αθήνα έχω φύγει για αλλαγή πίσω καλύμματος.

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω πλεον και εγω στο club των κατοχων του z1c, αφού τις προηγουμενες μερες προχωρησα στην αγορα του (κοντρα σε αρκετες αρνητικες προβλεψεις εδω...).

Πλεον οι αποριες μου δεν θα ειναι προκαταρκτικές-διερευνητικες, αλλα επι πρακτικής βάσης.

Ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια, αλλα και για την μελλοντική.

Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη με την συγκεκριμενη αγορα.

Καλώς ήρθες αν και έφαγες κράξιμο από όλους αυτούς που ήταν σίγουοι ότι είσαι troll και δεν θα αγοράσεις το κινητό. :p

 

Έχω φτιάξει έναν οδηγό για να καθαρίσεις το κινητό από όλη τη σαβούρα της Sony και να το φέρεις κοντά σε μια σωστή Android εμπειρία χωρίς να χρειαστεί να το ρουτάρεις.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5308469&highlight=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%82#post5308469

 

edit: έχω μια διόρθωση στο News & Weather μιας και βγήκε επιτέλους νέα έκδοση οπότε δε συνιστώ απενεργοποίηση αλλά εγκατάσταση της νέας έκδοσης: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.genie.geniewidget&hl=en

Edited by lewton

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

thanks lewton.

Αυτα αφαιρουνται ακομη και χωρις root?

 

Ο google now θεωρειται καλος launcher, ή ειναι τελικα υποκειμενικο τι βολευει τον καθεναν; Ακομη δεν ειναι διαθεσιμος για z1c? Το κατεβασα το αρχειο, αλλα απο play θα βολευε και για τις αναβαθμισεις.

 

Το google keyboard ειναι καλο; Χαζη ερωτηση...αλλα ελληνικα έχει, σωστα;

Μεχρι τωρα δουλευα το smart keyboard, ειμαι ευχαριστημενος με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ο, τι σε βολευει μην το πειραξει.

Κατα τα αλλα, ο launcher ειναι κατι το υποκειμενικο. Για μενα Nova launcher μακραν του δςυτερου. Απειρως σμουθ και με πολυ καλη παραμετροποιηση.;)

Αλλα οπως ειπα αυτα ειναι υποκειμενικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μολις βρω χρονο θελω να κανω το root.

Θελω ομως να μου πειτε και πως μπορω να κανω ευκολα, αν χρειαστει, un-root.

Link to comment
Share on other sites

Μολις βρω χρονο θελω να κανω το root.

Θελω ομως να μου πειτε και πως μπορω να κανω ευκολα, αν χρειαστει, un-root.

Unroot γινεται αναλογως τον τροπο που θα ρουταρεις.

Για παραδειγμα. Συσκευες με ΜΤΚ μπορουν να γινουν unroot μεσω του ιδιου apk που εκανες root. Ορισμενες συσκευες γινονται ρουτ μεσω διαφορετικων προγραμματων στον υπολογιστη οπου μεαω του ιδιου προγραμματος υπαρχει επιλογη για unroot.

στα Sony πρεπει να κανεις εγκατασταση το τελευταιο λειτουργικο ή να φλασαρεις (μεσω flashtool) μια non-rooted rom.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, θα γραψω κατι αλλα μην γελασετε και πεσ τε μου αν εχει τυχει σε καποιον

απο χθες με οποιον και να μιλαω τους ακουω να μιλανε σαν μαστουρομενοι, μεθυσμενοι καπως ετσι

τι να συμβαινει?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, θα γραψω κατι αλλα μην γελασετε και πεσ τε μου αν εχει τυχει σε καποιον

απο χθες με οποιον και να μιλαω τους ακουω να μιλανε σαν μαστουρομενοι, μεθυσμενοι καπως ετσι

τι να συμβαινει?

 

πας ρυθμισεις, ρυθμισεις κλησης, μειωση ταχυτητας συνομιλητη το ξεκλικαρεις..καποιος στο κλικαρε..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Unroot γινεται αναλογως τον τροπο που θα ρουταρεις.

Για παραδειγμα. Συσκευες με ΜΤΚ μπορουν να γινουν unroot μεσω του ιδιου apk που εκανες root. Ορισμενες συσκευες γινονται ρουτ μεσω διαφορετικων προγραμματων στον υπολογιστη οπου μεαω του ιδιου προγραμματος υπαρχει επιλογη για unroot.

στα Sony πρεπει να κανεις εγκατασταση το τελευταιο λειτουργικο ή να φλασαρεις (μεσω flashtool) μια non-rooted rom.

 

Tι ειναι το 'ΜΤΚ';

Κι οταν λες με το ιδιο apk που εκανα root, πως το εννοεις; Ξαναεγκαθιστω το apk, ή κατι αλλο;

Με φλασαρισματα δεν θελω να μπλεξω, περα απο τις αναβαθμισεις της sony.

Link to comment
Share on other sites

thanks lewton.

Αυτα αφαιρουνται ακομη και χωρις root?

 

Ο google now θεωρειται καλος launcher, ή ειναι τελικα υποκειμενικο τι βολευει τον καθεναν; Ακομη δεν ειναι διαθεσιμος για z1c? Το κατεβασα το αρχειο, αλλα απο play θα βολευε και για τις αναβαθμισεις.

 

Το google keyboard ειναι καλο; Χαζη ερωτηση...αλλα ελληνικα έχει, σωστα;

Μεχρι τωρα δουλευα το smart keyboard, ειμαι ευχαριστημενος με αυτο.

 

Aυτά που γράφω μπορείς να τα κάνεις disable (όχι να τα σβήσεις) χωρίς root. Μόνο με root μπορείς να τα διώξεις.

Αλλά δε βλέπω το λόγο μιας και το κινητό έχει 12 GB διαθέσιμα στο χρήση, δε νομίζω ότι έχει τόση σημασία να κερδίσεις άλλα 300-500 ΜΒ.

 

Τώρα στα της Google:

-Ο launcher είναι κόλλημα δικό μου, στους περισσότερους δεν αρέσει. Κάνει τα εικονίδια πιο μεγάλα και προσωπικά το προτιμώ έτσι. Επίσης πιάνει μια home-screen στα αριστερά με το Google Now, άρα πλέον μπορείς να προσθέτεις home-screens μόνο προς τα δεξιά. Κάποιοι το μισούν αυτό.

-Το πληκτρολόγιο της Google είναι για εμένα τέλειο. Το έχω λατρέψει. Έχω το ίδιο σε όλες τις συσκευές μου. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε συγχρονίζει ακόμα τις λέξεις που προσθέτω εγώ στο λεξικό, οπότε πρέπει να τις προσθέσω σε κάθε συσκευή. Το καλό του είναι ότι είναι απλό στην παραμετροποίηση άρα δε χάνεις χρόνο να δεις κάθε ρύθμιση, αλλά έχει και τις advanced options που επιτρέπουν πχ σε εμένα να γράφω Γαλλικά με πληκτρολόγιο QWERTY αντί για το AZERTY που έχουν κανονικά στα Γαλλικά. Ειλικρινά στο λέω, πρέπει να το δοκιμάσεις. Αν δε σου αρέσει γυρνάς στο smart keyboard. Το πληκτρολόγιο της Sony πάντως δε μου αρέσει.

 

Όσον αφορά τις αναβαθμίσεις του launcher, δεν ξέρω γιατί μου πήρε νερό το κινητό και δεν το έχω δουλέψει εδώ και 2 μήνες.

Αλλά θα το ξαναγοράσω σύντομα (όταν θα ξέρω αν θα μείνω στην Ελβετία ή αν θα μετακομίσω Γερμανία γιατί θέλω να το πάρω εκεί που μένω).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι το 'ΜΤΚ';

Eπεξεργαστης

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι το 'ΜΤΚ';

Κι οταν λες με το ιδιο apk που εκανα root, πως το εννοεις; Ξαναεγκαθιστω το apk, ή κατι αλλο;

Με φλασαρισματα δεν θελω να μπλεξω, περα απο τις αναβαθμισεις της sony.

 

Λοιπόν, επειδή δεν ξέρεις τι είναι το MTK (εταιρία που φτιάχνει επεξεργαστές είναι, άσχετη με τα Sony κινητά, αλλά δείχνει ότι δεν το κατέχεις το θέμα) σου συνιστώ να μην κάνεις root.

Είχα ρουτάρει όλα μου τα κινητά μέχρι το Z1 Compact, αλλά αυτό δεν το ρούταρα γιατί πλέον το χρειαζόμουν όλο και λιγότερο. Πλέον δε μου λείπει σχεδόν καθόλου το root.

 

Καταλαβαίνω ότι είναι σπάσιμο το να ξέρεις ότι σου πιάνουν τόσα MB οι ανοησίες της Sony, και είναι ακόμα πιο σπάσιμο το ότι κάποιες λίγες δε μπορείς ούτε καν να τις κάνεις disable.

Απλά προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι.

Πάντως από τη στιγμή που θα κάνεις disable όλα όσα έχω γράψει παραπάνω δεν επηρεάζουν στο ελάχιστον τις επιδόσεις του κινητού.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Lewton πως και αποφασισες να το ξανα-αγορασεις;

 

To root χρειαζεται οπως λες ολο και λιγοτερο, αλλα ειναι φορες που πιστευω θα το θελω.

Πχ το titanium backup για να δουλεψει οπως πρεπει, θελει root.

Επισης το link2sd.

Αρα root μαλλον θα κανω, εξαλλου δεν νομιζω ειναι κατι επικινδυνο, το πολυ να μην πετυχει!

Εχετε δωσει λινκ, θα δοκιμασω, κι αν κολησω τα λεμε.

 

Το 'pc connection' για να βαζω αναβαθμισεις απο το pc στο κινητο, γιατι δεν το βρισκω οταν κανω αναζητηση στο site της sony?

http://www.sonymobile.com/global-en/software/

Υπαρχει εναλλακτικος τροπος αναβαθμισης εκδοσεων, πχ μεσω wifi απευθειας on the fly?

To θεμα δεν ειναι η external memory. Εκεινο που με καιει πιο πολυ ειναι η internal. Κανοντας disable εφαρμογες, νομιζω ακομη πιανουν χωρο στην internal.

Κι εγω θελω να εχω οσο γινεται περισσοτερα απο τα 2gb ελευθερα. Μεχρι τωρα ειχα δουλεψει ως android 4.04. Μηπως εχει αλλαξει κατι σε αυτο το θεμα με τις νεες εκδοσεις;

Θελω:

1) να αφαιρω εντελως εφαρμογες που δεν θελω

2) αν δεν τις αφαιρω αλλα κανω disable, να μην μου πιανουν χωρο καθολου στην εσωτερικη μνημη

3) να μπορω (αν γινεται ευκολα) να εγκαθιστω εφαρμογες είτε στα 16gb της δικης του external, είτε στην sd card μου.

4) να μπορω να παρω backup με titanium, εφαρμογες+τις ρυθμισεις τους

Τι γινεται ηδη απο την αρχη χωρις αλλη παρεμβαση, και σε τι χρειαζομαι root τελικα;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...