Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, johnny_htc said:

Για ποιο 1 gbps λέτε ρε παιδιά; Από πέρυσι μέχρι και τώρα, δεν έχει αλλάξει κάτι ή νόβα. Άμα είσαι εκτός δικού της δικτύου (καμπίνες δλδ) 500 mbps και 1 gbps δεν είναι διαθέσιμα απλά. Μέχρι 200 δίνουν. Έχει πολύ δρόμο και είναι ξεκάθαρο ότι υφίσταται θέμα κόστους ενοικίασης γραμμών... Θέλει επίθεση και όχι αμυντικό παιχνίδι με παλιές λογικές τύπου wind. 

Οπουδήποτε υπάρχει εγκατάσταση οπτικής με την τρέχουσα τεχνολογία GPON είναι τεχνικά διαθέσιμο 1Gbps. Οσονούπω θα είναι διαθέσιμο μετά από όλες τις καθυστερήσεις και το Giga voucher, οπότε δεν αμφιβάλω ότι θα δούμε και εμπορικά ευρύτερη διαθεσιμότητα των μεγαλύτερων ταχυτήτων.

Προφανώς αναφερόμουν σε ύπαρξη δικτύου οπτικών, εξάλλου ούτε η Cosmote δίνει σε τρίτους (ούτε καν σε δικούς της εμπορικά) το 10Gbps, που ήταν η αφορμή της συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2024 at 10:46 ΜΜ, VIPdriver said:

"εκμεταλλευόμενη και την χαμηλή επενδυτική κινητικότητα της Vodafone στη χώρα."

Στη Θεσσαλονίκη το καταλάβαμε ήδη...

Πάει αργά το FTTH rollout στη Θεσσαλονίκη ; Γιατί το άρθρο αναφέρεται στο FTTH. 
Στην κινητή επενδύει περισσότερα από ότι η Nova. 

On 14/4/2024 at 10:15 ΜΜ, Chrischal1908 said:

Το θέμα είναι φεύγοντας να έχει ρίξει 1 δις για τα δίκτυα νέας γενιάς. Μετά βλέπουμε τι θα γίνει με τον νέο μέτοχο...

Πες μου λίγο το business plan σου γιατί αδυνατώ να καταλάβω.  Να ρίξει και 5 δις. Αρκεί να εισπράξει 6. Εσυ θες να σου ρίξει 1 και να πάρει το 1, αυτά που έβαλε συν το κέρδος; United Telecom Charity? Δεν νομίζω. United Telecom SA είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε όλα τα πράγματα στη ζωή, το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Nickchris36 said:

Screenshot_20240417_193221_CellMapper.jpg

Ευτυχώς που έχει και η βονταφον κεραίες στο μεταξύ........

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ευτυχώς που έχει και η βονταφον κεραίες στο μεταξύ........

Έχει περάσει κανένας πρόσφατα να επιβεβαιώσει ότι μόνο 20αρες. Γίνονται αναβαθμίσεις καθημερινώς. Γι'αυτό το λέω!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Έχει περάσει κανένας πρόσφατα να επιβεβαιώσει ότι μόνο 20αρες. Γίνονται αναβαθμίσεις καθημερινώς. Γι'αυτό το λέω!

Οι μισές είναι περασμένες τον Μάρτιο και οι υπόλοιπεες τώρα, αρχές Απρίλη.

Έχουμε και στην Αθήνα κεραίες με μόνο B20 πάντως, θυμάμαι και μέσα Γενάρη να βλέπω στο cellmapper Καστοριά, Φλώρινα, Κοζάνη, Καρπενήσι καινούργιες προσθήκες στην σελίδα τουλάχιστον με B20.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, σκέφτομαι να φέρω δύο κινητά στην Νόβα, αξίζει; Εννοώ αν υπάρχουν πρόβλημα στο δίκτυο, γενικά είστε ευχαριστημένοι;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dimtz said:

Καλημέρα στην παρέα, σκέφτομαι να φέρω δύο κινητά στην Νόβα, αξίζει; Εννοώ αν υπάρχουν πρόβλημα στο δίκτυο, γενικά είστε ευχαριστημένοι;

Το ερώτημα με τους παρόχους είναι ποιά έχει τα λιγότερα προβλήματα!! Τα συμβόλαια που έχει αξίζουν! Το δίκτυο έχει βελτιωθεί επί εποχής WIND ειδικά μετά το 2017 και βελτιώνεται καθημερινά! Πλήρης κάλυψη 5G πανελλαδικά τέλος του 2025, σε 1,5 χρόνο δηλαδή! Φέτος τρέχουν να πιάσουν το 85+%. 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, dimtz said:

Καλημέρα στην παρέα, σκέφτομαι να φέρω δύο κινητά στην Νόβα, αξίζει; Εννοώ αν υπάρχουν πρόβλημα στο δίκτυο, γενικά είστε ευχαριστημένοι;

Το δίκτυο δεν έχει προβληματα, όμως για να είσαι σίγουρος ότι σε καλυπτει θα πρεπει να δοκιμάσεις στις περιοχες που το χρειάζεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Chrischal1908 said:

Το ερώτημα με τους παρόχους είναι ποιά έχει τα λιγότερα προβλήματα!! Τα συμβόλαια που έχει αξίζουν! Το δίκτυο έχει βελτιωθεί επί εποχής WIND ειδικά μετά το 2017 και βελτιώνεται καθημερινά! Πλήρης κάλυψη 5G πανελλαδικά τέλος του 2025, σε 1,5 χρόνο δηλαδή! Φέτος τρέχουν να πιάσουν το 85+%. 

Σταθερότητα και αξιοπιστία 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, dimtz said:

Καλημέρα στην παρέα, σκέφτομαι να φέρω δύο κινητά στην Νόβα, αξίζει; Εννοώ αν υπάρχουν πρόβλημα στο δίκτυο, γενικά είστε ευχαριστημένοι;

Καλό είναι να δεις πώς λειτουργεί στις περιοχές που σε ενδιαφέρει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, άλλη μια απορία, έστω και κάνω την αλλαγή σε κατάστημα Νόβα και βλέπω μέσα σε μια εβδομάδα ότι εχω θέμα, θα μπορέσω να γυρίσω πάλι πίσω χωρίς πέναλτυ; Έχω το δικαίωμα;

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, dimtz said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, άλλη μια απορία, έστω και κάνω την αλλαγή σε κατάστημα Νόβα και βλέπω μέσα σε μια εβδομάδα ότι εχω θέμα, θα μπορέσω να γυρίσω πάλι πίσω χωρίς πέναλτυ; Έχω το δικαίωμα;

Όχι, αν είναι το συμβόλαιο με δωρεάν παγια νομίζω η ρήτρα είναι μηδενική. Έτσι έγραφε σε εμένα τουλάχιστον. Από εκεί και πέρα, επειδή στην ομιλία δεν θα έχεις θέμα κατά 99% και επειδή εχω αρκετά χρόνια Nova εγώ και η οικογένεια μου, πολύ σπάνια να εχω χαμένες κλήσεις ή να πέφτει η γραμμή, δοκίμασε με ενα F2G καρτοκινητό στο κομμάτι των δεδομένων που θεωρώ είναι το κύριο θέμα που θα έχεις. Στη Θεσσαλονίκη που είμαι εγώ έχει θέματα σε κάποια σημεία και περιοχές χωρις 5G. Αν θέλεις να φύγεις λόγω κάλυψης θα ταλαιπωρηθείς αν πας με συμβόλαιο. Δεν σε αφήνει εύκολα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, dimtz said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, άλλη μια απορία, έστω και κάνω την αλλαγή σε κατάστημα Νόβα και βλέπω μέσα σε μια εβδομάδα ότι εχω θέμα, θα μπορέσω να γυρίσω πάλι πίσω χωρίς πέναλτυ; Έχω το δικαίωμα;

Παιρνεις ένα νουμεράκι F2G από ένα ψιλικατζίδικο/περιπτερο, το κάνεις ταυτοποίηση στο σπίτι σου, βάζεις χρήματα, ενεργοποιείς απεριόριστο ίντερνετ για 1 μέρα με 0,90€ και το δοκιμάζεις. 

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, dimtz said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, άλλη μια απορία, έστω και κάνω την αλλαγή σε κατάστημα Νόβα και βλέπω μέσα σε μια εβδομάδα ότι εχω θέμα, θα μπορέσω να γυρίσω πάλι πίσω χωρίς πέναλτυ; Έχω το δικαίωμα;

Αν πας σε συμβόλαιο και θες να φύγεις το πρόστιμο είναι 2 πάγια.

Αν τα κάνεις κάρτα, φεύγεις όποτε θες.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, p_k said:

Σταθερότητα και αξιοπιστία 

Γειά σου φίλε μου p_k. Έτσι ακριβώς. Έχω βάλει Nova οπτική ίνα 200mbps, καθώς και Nova Unlimited All. 

 

Δεν το μετάνιωσα λεπτό. Για 2 χρόνια ήσυχος. Και δώρο συσκευή παρακαλώ. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Ilovemetal said:

Γειά σου φίλε μου p_k. Έτσι ακριβώς. Έχω βάλει Nova οπτική ίνα 200mbps, καθώς και Nova Unlimited All. 

 

Δεν το μετάνιωσα λεπτό. Για 2 χρόνια ήσυχος. Και δώρο συσκευή παρακαλώ. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Ωωωω! Καιρό έχεις να φανείς φίλε!

Καταρχάς εύχομαι να είσαι πάντα καλά!

Χαίρομαι ιδιαίτερα που επιβεβαιώνεις τα γραφόμενά μου!

Να μπαίνεις συχνότερα!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2024 at 12:48 ΜΜ, p_k said:

Σταθερότητα και αξιοπιστία 

Στο κομμάτι κλήσεις και sms αν σε ενδιαφέρει η Nova ποτέ δεν είχε σοβαρό θέμα. Και αυτό το επιβεβαιώνω με 3 νούμερα στην οικογένεια τώρα και εμπειρία 10-11 χρόνια με την εταιρεία. Στο κομμάτι δεδομένα θα διαφωνήσω. Αντίθετα στη σταθερή, αξίζει το συνδυαστικό ειδικά όταν δίνει 1 Gbps από δικές της οπτικές.

13 ώρες πριν, Ilovemetal said:

Γειά σου φίλε μου p_k. Έτσι ακριβώς. Έχω βάλει Nova οπτική ίνα 200mbps, καθώς και Nova Unlimited All. 

 

Δεν το μετάνιωσα λεπτό. Για 2 χρόνια ήσυχος. Και δώρο συσκευή παρακαλώ. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Και εγώ έτσι είμαι, FTTH 200/20 και από πέρυσι συμβόλαιο unlimited με επιδότηση συσκευής. 
Λιγο καλυτερο σήμα να ειχα στο κινητό σε 4G/5G θα ήταν τέλεια. Και όχι 4G B20 που σέρνεται με 5Mbps.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, p_k said:

Ωωωω! Καιρό έχεις να φανείς φίλε!

Καταρχάς εύχομαι να είσαι πάντα καλά!

Χαίρομαι ιδιαίτερα που επιβεβαιώνεις τα γραφόμενά μου!

Να μπαίνεις συχνότερα!

Να σε καλά φίλε μου. Εύχομαι και σε εσένα κάθε καλό. Θα επανέλθω άμεσα με μετρήσεις 5G Nova στην Πιερία.

12 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Στο κομμάτι κλήσεις και sms αν σε ενδιαφέρει η Nova ποτέ δεν είχε σοβαρό θέμα. Και αυτό το επιβεβαιώνω με 3 νούμερα στην οικογένεια τώρα και εμπειρία 10-11 χρόνια με την εταιρεία. Στο κομμάτι δεδομένα θα διαφωνήσω. Αντίθετα στη σταθερή, αξίζει το συνδυαστικό ειδικά όταν δίνει 1 Gbps από δικές της οπτικές.

Και εγώ έτσι είμαι, FTTH 200/20 και από πέρυσι συμβόλαιο unlimited με επιδότηση συσκευής. 
Λιγο καλυτερο σήμα να ειχα στο κινητό σε 4G/5G θα ήταν τέλεια. Και όχι 4G B20 που σέρνεται με 5Mbps.

Νικόλα, περιοχή; Πάντως γενικά Πιερία η Nova είναι άριστη! Πολύ ευχαριστημένος έως τώρα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Ilovemetal said:

Να σε καλά φίλε μου. Εύχομαι και σε εσένα κάθε καλό. Θα επανέλθω άμεσα με μετρήσεις 5G Nova στην Πιερία.

Νικόλα, περιοχή; Πάντως γενικά Πιερία η Nova είναι άριστη! Πολύ ευχαριστημένος έως τώρα.

Θα στα γράψω γενικότερα στη Θεσσαλονίκη, από Εύοσμο-Κορδελιο που κινουμαι μέχρι Καλαμαρια. 
Χαριλάου έχει ακόμα κενά, Ανάληψη έχει ενα σημείο στη Δελφων για 1 χιλιόμετρο μόνο 4G B20 με χαμηλές ταχύτητες(από Πέτρου Συνδικα περίπου μέχρι 28ης Οκτωβρίου) και τα γυρω στενα πάνω κάτω. Επίσης 4G με μέτριες και χαμηλες ταχύτητες μεγάλο μέρος της Άνω και Κάτω Τούμπας. Επίσης στην περιοχή της Ευαγγελιστρίας πρόσφατα έβαλαν 5G διότι δεν είχε και ελλιπή κάλυψη σε εσωτερικούς χώρους, το ίδιο και στην Πλατεία Ναυαρίνου και τα γυρω στενα. Επίσης ο μίσος Εύοσμος δεν έχει 5G, από τα ΚΤΕΛ χαμηλά μέχρι την πλατεία. Σήμερα ήμουν Κορδελιο στην Κατσαντώνη παράλληλη της κεντρικής Ανδρέα Παπανδρέου. Ειχα οριακό 5G 50Mbps και με τη κακοκαιρία σερνόταν. Το ίδιο και δυο φίλοι με Vodafone σε 4G. Κατά τα αλλά, στη Σταυρουπολη προς Ηλιούπολη όρια με Εύοσμο έχει 5G, στη Μόνη Λαζαριστών το διόρθωσαν. Στον περιφερειακό έχει δεδομένα αλλά αξιοπρεπώς. Ωστόσο στον οικισμό των Πεύκων είχε σοβαρό θέμα την τελευταία φορά που πήγα ενώ αν κατέβεις την Ανδρέα Παπανδρέου με κατεύθυνση προς Λαγκάδα και Επταπύργιο παίζει μια χαρά. 
Επίσης η κεραια στη Τσιμισκη στη περιοχή της διαγώνιου δεν έχει αναβαθμιστεί ακόμα. 
Τέλος, το τελευταίο διάστημα συχνά πυκνά βλέπω ενώ έχει 5G για κάποιο λόγο κάνει εναλλαγές σε 2G. 
Βλέπω σημάδια προόδου αλλά εκεί που κινουμαι δεν με καλύπτει απόλυτα. 
Οσο για την Πιερία, επειδή θα αρχίσω να κατεβαίνω Λεπτοκαρυά & Πλαταμώνα, εδώ και χρόνια μια χαρά παίζει και δεδομένα εχω 24/7 το καλοκαίρι. Καμία σχέση με Cosmote που σέρνεται.

 Για τα περίχωρα πρόσφατα έβαλαν 5G από τα Νέα Μάλγαρα μέχρι το Αιγινιο που δεν είχε και με καλές ταχύτητες. Και μέσα στη Χαλάστρα και τα Νέα Μάλγαρα είναι αξιοπρεπέστατη… καμία σχέση. Στην Χαλκηδόνα και προς Γέφυρα θέλει βελτίωση επίσης. Την τελευταία φορά το 5G το έψαχνα. Επίσης στη Θέρμη έκαναν κάποιες αναβαθμίσεις αλλά θέλει δουλειά ακόμα.

Γενικό συμπέρασμα, είναι καλή αλλά θέλει δουλειά σε κάλυψη και σε ταχύτητες. Προσωπικά παρολο που θέλω να συνεχίσω το συμβόλαιο μου το σκεφτομαι να φυγω Vodafone εκ νέου ή να μείνω με κύριο αριθμό στη Cosmote.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Θα στα γράψω γενικότερα στη Θεσσαλονίκη, από Εύοσμο-Κορδελιο που κινουμαι μέχρι Καλαμαρια. 
Χαριλάου έχει ακόμα κενά, Ανάληψη έχει ενα σημείο στη Δελφων για 1 χιλιόμετρο μόνο 4G B20 με χαμηλές ταχύτητες(από Πέτρου Συνδικα περίπου μέχρι 28ης Οκτωβρίου) και τα γυρω στενα πάνω κάτω. Επίσης 4G με μέτριες και χαμηλες ταχύτητες μεγάλο μέρος της Άνω και Κάτω Τούμπας. Επίσης στην περιοχή της Ευαγγελιστρίας πρόσφατα έβαλαν 5G διότι δεν είχε και ελλιπή κάλυψη σε εσωτερικούς χώρους, το ίδιο και στην Πλατεία Ναυαρίνου και τα γυρω στενα. Επίσης ο μίσος Εύοσμος δεν έχει 5G, από τα ΚΤΕΛ χαμηλά μέχρι την πλατεία. Σήμερα ήμουν Κορδελιο στην Κατσαντώνη παράλληλη της κεντρικής Ανδρέα Παπανδρέου. Ειχα οριακό 5G 50Mbps και με τη κακοκαιρία σερνόταν. Το ίδιο και δυο φίλοι με Vodafone σε 4G. Κατά τα αλλά, στη Σταυρουπολη προς Ηλιούπολη όρια με Εύοσμο έχει 5G, στη Μόνη Λαζαριστών το διόρθωσαν. Στον περιφερειακό έχει δεδομένα αλλά αξιοπρεπώς. Ωστόσο στον οικισμό των Πεύκων είχε σοβαρό θέμα την τελευταία φορά που πήγα ενώ αν κατέβεις την Ανδρέα Παπανδρέου με κατεύθυνση προς Λαγκάδα και Επταπύργιο παίζει μια χαρά. 
Επίσης η κεραια στη Τσιμισκη στη περιοχή της διαγώνιου δεν έχει αναβαθμιστεί ακόμα. 
Τέλος, το τελευταίο διάστημα συχνά πυκνά βλέπω ενώ έχει 5G για κάποιο λόγο κάνει εναλλαγές σε 2G. 
Βλέπω σημάδια προόδου αλλά εκεί που κινουμαι δεν με καλύπτει απόλυτα. 
Οσο για την Πιερία, επειδή θα αρχίσω να κατεβαίνω Λεπτοκαρυά & Πλαταμώνα, εδώ και χρόνια μια χαρά παίζει και δεδομένα εχω 24/7 το καλοκαίρι. Καμία σχέση με Cosmote που σέρνεται.

 Για τα περίχωρα πρόσφατα έβαλαν 5G από τα Νέα Μάλγαρα μέχρι το Αιγινιο που δεν είχε και με καλές ταχύτητες. Και μέσα στη Χαλάστρα και τα Νέα Μάλγαρα είναι αξιοπρεπέστατη… καμία σχέση. Στην Χαλκηδόνα και προς Γέφυρα θέλει βελτίωση επίσης. Την τελευταία φορά το 5G το έψαχνα. Επίσης στη Θέρμη έκαναν κάποιες αναβαθμίσεις αλλά θέλει δουλειά ακόμα.

Γενικό συμπέρασμα, είναι καλή αλλά θέλει δουλειά σε κάλυψη και σε ταχύτητες. Προσωπικά παρολο που θέλω να συνεχίσω το συμβόλαιο μου το σκεφτομαι να φυγω Vodafone εκ νέου ή να μείνω με κύριο αριθμό στη Cosmote.

Ολυμπιακή Ακτή και Πλάκα Λιτοχώρου πως τις βλέπεις και τις 3 εταιρίες;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Θα στα γράψω γενικότερα στη Θεσσαλονίκη, από Εύοσμο-Κορδελιο που κινουμαι μέχρι Καλαμαρια. 
Χαριλάου έχει ακόμα κενά, Ανάληψη έχει ενα σημείο στη Δελφων για 1 χιλιόμετρο μόνο 4G B20 με χαμηλές ταχύτητες(από Πέτρου Συνδικα περίπου μέχρι 28ης Οκτωβρίου) και τα γυρω στενα πάνω κάτω. Επίσης 4G με μέτριες και χαμηλες ταχύτητες μεγάλο μέρος της Άνω και Κάτω Τούμπας. Επίσης στην περιοχή της Ευαγγελιστρίας πρόσφατα έβαλαν 5G διότι δεν είχε και ελλιπή κάλυψη σε εσωτερικούς χώρους, το ίδιο και στην Πλατεία Ναυαρίνου και τα γυρω στενα. Επίσης ο μίσος Εύοσμος δεν έχει 5G, από τα ΚΤΕΛ χαμηλά μέχρι την πλατεία. Σήμερα ήμουν Κορδελιο στην Κατσαντώνη παράλληλη της κεντρικής Ανδρέα Παπανδρέου. Ειχα οριακό 5G 50Mbps και με τη κακοκαιρία σερνόταν. Το ίδιο και δυο φίλοι με Vodafone σε 4G. Κατά τα αλλά, στη Σταυρουπολη προς Ηλιούπολη όρια με Εύοσμο έχει 5G, στη Μόνη Λαζαριστών το διόρθωσαν. Στον περιφερειακό έχει δεδομένα αλλά αξιοπρεπώς. Ωστόσο στον οικισμό των Πεύκων είχε σοβαρό θέμα την τελευταία φορά που πήγα ενώ αν κατέβεις την Ανδρέα Παπανδρέου με κατεύθυνση προς Λαγκάδα και Επταπύργιο παίζει μια χαρά. 
Επίσης η κεραια στη Τσιμισκη στη περιοχή της διαγώνιου δεν έχει αναβαθμιστεί ακόμα. 
Τέλος, το τελευταίο διάστημα συχνά πυκνά βλέπω ενώ έχει 5G για κάποιο λόγο κάνει εναλλαγές σε 2G. 
Βλέπω σημάδια προόδου αλλά εκεί που κινουμαι δεν με καλύπτει απόλυτα. 
Οσο για την Πιερία, επειδή θα αρχίσω να κατεβαίνω Λεπτοκαρυά & Πλαταμώνα, εδώ και χρόνια μια χαρά παίζει και δεδομένα εχω 24/7 το καλοκαίρι. Καμία σχέση με Cosmote που σέρνεται.

 Για τα περίχωρα πρόσφατα έβαλαν 5G από τα Νέα Μάλγαρα μέχρι το Αιγινιο που δεν είχε και με καλές ταχύτητες. Και μέσα στη Χαλάστρα και τα Νέα Μάλγαρα είναι αξιοπρεπέστατη… καμία σχέση. Στην Χαλκηδόνα και προς Γέφυρα θέλει βελτίωση επίσης. Την τελευταία φορά το 5G το έψαχνα. Επίσης στη Θέρμη έκαναν κάποιες αναβαθμίσεις αλλά θέλει δουλειά ακόμα.

Γενικό συμπέρασμα, είναι καλή αλλά θέλει δουλειά σε κάλυψη και σε ταχύτητες. Προσωπικά παρολο που θέλω να συνεχίσω το συμβόλαιο μου το σκεφτομαι να φυγω Vodafone εκ νέου ή να μείνω με κύριο αριθμό στη Cosmote.

Σκοτίνα τι παιζει από τις τρεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, VIPdriver said:

Ολυμπιακή Ακτή και Πλάκα Λιτοχώρου πως τις βλέπεις και τις 3 εταιρίες;

Πλάκα Λιτοχώρου όλες πονάνε στο ύψος Olympos Beach Camping. Αν είσαι στη παραλία ψάχνεις σήμα από όλες επειδή έχει βράχια ψηλά. 
Κατά τα αλλά, προς το Le Moon κερδίζει η Nova/Vodafone γιατί έχει κεραία κοντά αλλά προς το Cavo Olympo κερδίζει η Cosmote. 
Λεπτοκαρυά Vodafone θα έβαζα σαν γενικότερη εικόνα και μετά Nova. Ειδικα προς τα ΚΑΑΥ.

Σε διαθεσιμότητα δεδομένων μέσα στο 24ωρο κερδίζει η Nova εντός Λεπτοκαρυάς. Cosmote & Vodafone είναι μόνιμα γεμάτες με 5G 0,2Mbps. 
Ολυμπιακη Ακτή δεν ξέρω αλλά πέρυσι που ήμουν στο Mandala κερδίζει με διαφορά η Nova.

30 minutes ago, aektzhs 1 said:

Σκοτίνα τι παιζει από τις τρεις;;;;

Σκοτινα όλες έχουν κεραια δεν θα απογοητευτείς. Στο Gallaria χαλάνε όλες και όπως ανεβαίνεις για Πλαταμώνα από το δρόμο που πάει στο Κάστρο.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...